Killer Bug

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Čudi me da se nitko pre nije setio nešto reći o ovoj Frank Sawyer-ovoj muvi. To je tako jednostavna a tako LOVNA muva! Ja sam ju prvi put video i navezao pre par godina na skoro samom početku moje čisto musičarske i vezačke "karijere". Tada sam bio oduševljen lovnošću ove muve ali zbog njenog prejednostavnog izgleda su je mnogo lepše muve potisnule u senu moga uma. Greška! Ipak ova muva zaslužuje našu pažnju. U mom slučaju pokazala se dosta lovnijom od skoro svih lepših i zakompliciranijih muva. Old School FTW!  :smoke:

Zahvaljujuči našem kolegi oldsurehand-u  i njegovom postu na http://www.musicarenje.com/forum/viewtopic.php?t=53 ova perfektna muva (čije ime govori sve) je odmah izašla iz sene moga uma gde je besmisleno mirovala  :mad: Odmah sam iskopao neku vunicu i nešto mixao dok nisam nešto približno dobio (moji topici na datom linku su pod pseudonimom "Šaš_Slo"). Na gore več spomenutom linku, ako vas zanima, imate mnogo informacija o toj muvi.

Sa ovom na slici sam ulovio toliko lipljana u roku od nekih 2h koliko nisam u celom mom dosadašnjem iskustvu. Istom tom sam  ne ciljano lovio i pastrmke koje su svojim zubima ovu muvu ucinile jos boljom i lovnijom :hammer: (hvala im) :smoke: Također na tu istu sam ulovio i jednog klena, pa čak i jednu krkušu iako sam taj dan ciljano lovio samo lipljena.
Imao sam isto lep uspeh i sa drugim starim dobrim muvama. Ovom prilikom želim predstaviti ovu ubicu od od muve, svima koji ne znaju za nju a vama koji znate ovu muvu da vas podsetim i pozovem da podelite svoja iskustva...bilo slaba ili dobra.

Ova je vezana na udici #12 TMC 3761SP-BL
 

Prilozi

  • killer bug #12.jpg
    killer bug #12.jpg
    91,3 KB · Pregleda: 728

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Nikad nisam lovio na ovu muvu. Gledao sam Olivera i njegove majstorije sa ovom muvom i moram da priznam da me je poprilično uzbudila ova muva. Jednostavnost izrade, govori o genijalnosti samog autora. Najveći i ustvari jedni problem je famozna Chadwick 477 vunica, i pošto se em ne proizvodi, em pitanje koliko nas će specijalno da je naručuje samo za jednu muvu, MORA SE naći zamena. Posvetiću se malo tom probelmui rezultate postviti u ovu temu!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Muva i jeste The KILLER Bug... ;) Gore sam naveo nas prijateljski sajt, na njemu vec ima dosta koristnih postova za daljnje istraživanje i govori se o zameni Chadwick 477. TAkođer su tu postavljeni i drugi linkovi na http://www.musicarenje.com/forum/viewtopic.php?t=53 ... - npr.: http://globalflyfisher.com/forum/viewtopic.php?p=1117 , http://troutunderground.com/blog/wp-content/uploads/2006/11/killerbugwool.jpg , http://www.flyfishinghistory.com/hook_scales.htm ,
http://www.waderson.com/uk/store/1794-477-Killer-Bug-Yarn.html ...
mada može posao da odredi svaka siva vunica kako je i jedan gospodin napisao na globalflyfisher stranici - "just use any gray yarn. That is what the makers son says to do."  ;)

No ako ja nabavim originalnog Chadwick 477 sve to če biti još lepše  :D ;)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moja ideja je da obiđemo sve te sajtove i da naravimo neki sumarum u vezi zamene. Video sam da se dosta polemiše o zameni, ali nikako da se dođe do konkretnog odgovra. Zato ja pravom koje mi je dao xoops, bivši vala Bogu i SMF odrđujem tebe Sebastiane, da odradiš taj zadatak. Nađi sveti gral zamene 477, jer sam ja čuo da se više ne proizvodi! Da li želiš to o Sebastiane mangupe stari ;) :smoke:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
""just use any gray yarn." That is what the makers son says to do."  :smoke:

:smoke: na gore vec spomenutom linku se može naručiti: http://www.waderson.com/uk/store/1794-477-Killer-Bug-Yarn.html
Veniard 477 Killer Bug Yarn za cenu od 1,30£.
Na E Bay-u je bio Chadwick 477 ali na zalost nema ga vise. Kome se da trebao bi to pratiti...
Sam Chadwick 477 koliko sam uspio da skužim/doznam je siva vunica koja u sebi ima nešto i mat pink nijanse ili niti. To bi se dalo i ručno izmiksati ili upresti u neku lepu sivu vunicu. Isto dolazi i u obzir vezivanje Hare's Ear-a u ovakvom stilu samo tada to nebi bio killer bug nego Hare's Ear Killer  :hammer:
Evo jos jednom slike moga killera na suvom. vec je jadan izfucan od lipaca i pajki ali je zato jos bolji  :smoke: ;) :D
evo vam Isto i slika nekakve sive vune koja kod mene služi svojoj svrsi iako nije famozni originalni 477 kojega mnogi zelimo imati.

 

Prilozi

  • killer bug.jpg
    killer bug.jpg
    20,3 KB · Pregleda: 591
  • neka siva vunica.jpg
    neka siva vunica.jpg
    96,8 KB · Pregleda: 691
  • K.B. kada je mokar.jpg
    K.B. kada je mokar.jpg
    48,2 KB · Pregleda: 1.957

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pazi, što više gledam mokru muvu, sve sam sigurniji da famozni 477 je samo još jedna marketinška igrarija. Nekako mi nema neke razlike između nje i muve koju je Oliver vezao. Sigurno da ima, alči mislim da su razlike zenemarljive. Znači siva sa malo pink vunice :whistle: sjajno. A plus što si nalupao pastrmke i lipljene :drool: Možda nekad i nabavim chadvick 477, ali za sada mi kombinacija koju si provalio pije vodu i to je to!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
To sa pink bojom treba isprobati, mada ova moja sa te dve fotke "suva i mokra" je od te iste vunice koju sam isto priložio. I baš kada je Edvards na svom videu smočio njegovu ja sam brzo uzeo ovu vunu i namotao, i eto učinak skoro identičan. Inače imam jednu i sa pink nitima istu kao ovu samo da sam malo ubacio pink i braon niti, ali ova je tako bila lovna da sam zaboravio na ovu sa pink nitima tako da ju nisam ni isprobao.  Može biti da je marketinška igrarija, ali bi ja i dalje vrlo rado imao i chadvick 477:)
Ali me u svemu tome pomiruje moje lepo iskustvo sa ovom obicnom sivom vunom i vec spomenuti text ""just use any gray yarn." That is what the makers son says to do." koji sam iskopao na forumu http://globalflyfisher.com/forum/viewtopic.php?p=1117

ps.
evo prilažem i tu jednu sa pink i vrlo malo braon niti upredenih sa tiom sivom vunicom. Fotke kakava je suva i kakava je mokra.
 

Prilozi

  • 1-1.jpg
    1-1.jpg
    36,9 KB · Pregleda: 473
  • 2-1.jpg
    2-1.jpg
    37,7 KB · Pregleda: 527

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Zaboravio sam malo opisati i način ribolova ovom muvom. Verovatno ste mnogi predpostavili da se radio o uzvodnom mušičarenju (upstream ff). Dakle, zabacuje se recimo nekih 30 stepeni (ukoso) nizvodno i pušta da ju nosi struja. U tom vremenu nabiramo/skupljamo strunu ili ju skračujemo povlačeči vodeči računa o kontroli strune i moguče kontre. Dakle ne dozvolimo da nam vodeni tok donese toliko strune da ne možemo izvesti kontru. Verujem da tehnika down-stream (uzvodno) povlačenjem  ovde nema smisla, iako bi se možda i neka mala pastrvčica zaletila ili klenić no ribe od 10-15cm nisu naša meta. Across-stream ili popreko je moguć, ali ja se uvek odlučujem za up-stream ili uzvodni način mušičarenja u slučaju da koristim killer bug-a. Lovio sam bez i konačno sa indikatorom mada mi je indikator doneo mnogo bolje rezultate.
 
Z

Zakula

Guest
Danas sam pravio neke killer bug-ove,i onako gotove,sam ih malo posmatrao kako su lezali na mojoj zbirci iz matematike...Palo mi je na pamet da oni ustvari imitiraju krznokrilca u kucici...Ovo sivo telo od vunice ja mislim da imitira kucicu od peska,a namotaji bakarne zice na "guzi" muve su ustvari glava krznokrilca!!Shta mislite??
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Tacno! Jos ces da primetis neke detalje u ribolovu. Kada je vlažan i u vodi siva boja vunice postane posebna i tamnija i dosta podseča i na neke druge larvice/nimfe. Sumnjam da se riba bavi nekakvim proučavanjem plena kako to radimo mi ljudi, ali ako to radi npr. u brzacima ovo če ribu potsećati na sve živo i sivo iz sveta vodenih insekata. U vodi ovo izgleda jako živo i slasno (naravno ribama)  ;) No, caddis larva u procesu kada se "skućava" a još uvek je meka je lep zalogaj  ;)  Ovo je tu negde!  ;)  Ako si koristio tamnu bakrenu žicu (tamno crvenu, smeđu ili crnu) videti češ nakon par riba nešto posebno zanimljivo. Onaj deo gde si kapnuo super lepak da poseban akscent na ovu muvu. Naznačuje trup odmah iza glave (koju imitira žica). U samom orginalu Frank Sawyer nije koristio super lepak jer ga tada niiije ni bilo. No, kako god, i šta god da prepoznamo u ovoj jednostavnoj a neverovatno lovnoj muvi ona je sa pravom nazvana "Killer Bug"!  ;) Ova "muha" ima i još jedno opravdano  :yeswink: pod-ime a to je "Grayling lure"!



 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:-\Iako je savetom o koriscenju BILO KOJE SIVE VUNE neophodnost koriscenja Chadwick vune negirana, vidim da se i dalje nastoji da ta posebna vuna bude primarna, cak i kad druge vune provereno (Sebastian) daju odlicne rezultate. Verujem da se ni u Sloveniji, niti u Srbiji ne mogu naci americke vune koje su se verovatno u vreme Franka Sawyera prodavale kataloski.

Video sam na vise mesta recept za larvu tulara kojoj se telo (abdomen) pravi od kudelje, a grudni deo od tamnog (sivo, crno) marabu pera. Probao sam i napravio je, te bacao nekoliko puta, ali bezuspesno. Doduse, recept je star, a kudelja koju sam koristio savremena ;). Ima li neko iskustva sa takvim nimfama? :bye:

I Cased Caddis je nimfa koja u raznim varijantama imitira larvu tulara u kucicama od peska. Ima li neko iskustva sa njome?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Imam jednu jos ne isprobanu kombinaciju...u onu moju sivu vunu sam fino upreo/upleo kako god  :) natural gray (prirodno sivi) dubbing od zeca. Sada nisam na svom kompu da postavim fotku, no budem. Uglavnom muha postane za nijansu tamnija i kada je vlažna izgleda perfektno. nju cu prvu da isprobam cim izađem na vodu.

Zaista Chadwick 477 nije neophodan, ali recimo mene bi izuzetno veselilo da ju imam  :) i jos sa takvom muvom da lovim koristeći bambusov štap i primeren čekrk lelele... Ne razumite me krivo, nisam neki šminker ili foler, ali ponekada mi dođe da bi koristio samo stare muhe i bambus, i to ima svoje čari. Ok. ovo moje razlaganje je sada vec malo off topic ali zelim docarati zasto je npr. meni Chadwick 477 jos uvek kao jedan materijal koji bi želeo imati...zbog cistog nekakvog mog zadovoljstva, verovatno zbog nekakve moguće sentimentalne vrednosti. Sa druge strane što se tiče same lovnosti kao odlican i isproban materijal je svaka siva vuna dobra (ne tamne nijanse nego obicne normalne, prirodne, sive boje). Uveren sam da je i sam Frank Sawyer koristio svakave sive vunice, sve sto je mogao da nabavi u tom vremenu. Od toga verovatno dolazi i ova izreka "just use any gray yarn. That is what the makers son says to do."  ;)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Zanimljivo razmišljanje. Meni je nekako killer bug u početku delovao kao imitacija gammarusa. Pre svega zbog boje, koja dosta podseća na istog. Mada sada što ga više gledan mislim da više podseća na larve caddisa! ;) U svakom slučaju ubitačna muva! :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:) verujem da nama vecini ovo lici tako kako smo opisali, ali ja inace smatram da sama riba ovo registruje kao svasta sivo živo i hranljivo. Ne bavi se mnogo proučavanjem ove muve nego je zgrabi da vidi jel stvarno tako fino kako izgleda pod vodom, ali onda je kasno...boc  :D ;) :hammer: :smoke:

---------------------------------------------------------------------------------------------------
Dodajem fotke koje vec imamo na forumu ali mislim da spadaju i pod ovaj topic. Kako jednostavne muve...a lovne. Tu se vidi i originalni killer bug kao i ostale Frank Sawyer-ove imitacije. 

oldsurehand je napisao(la):
sawyerfishing2.jpg
enlargeNymph.JPG

Oldsurehand-ov kraći tekst posvečen fazanovom repu sa ovim fotkama možete pogledati na http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=190.0
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Neko vreme sam proveo u razgovoru sa Tonijem, flyfishing menadzerom radnje gde smo visiliu Nottingham-u. Izuzetno sam se proveo. Dosta samo pricali o flytying-u i dotakli se teme Killer Bug. Pricali smo o vunici 477. On mi je ispricao zanimljivu pricu. Naravno da se vise autenticna ne proizvodi i veoma je retka. Kaze da su pre nekoliko meseci iskopali neko parcence i da je na aukciji prodata za 5000 funti. Zanimljivo je da u podrumima, skrinjama i sl. baba iz dela gde je Sawyer lovio ima i dalje te vunice, ali babe nisu ni svesne blaga koje imaju. Imitacija cuvene 477 postoji i ja sam je iz cistog cefa i hira kupio. Zicu nabavljam za par dana i slede slike killer buga.
 
Vrh Dno