KLEN- PRVA RIBA U ISTORIJI ULOVLJENA V. MUSICOM!

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Taj nas predak iz stare Makedonije, koji je prvi koristio vestacku musicu, je najverovatnije u toj svojoj reci primetio klenove kako stoje na povrsini vode i prilaze na sve sto im padne na vodu. Reke u ovom delu sveta (stotinak kilometara juzno od Srbije) pune su klenova. Ja garantujem da je 3:1 verovatnoca u korist klena protiv pastrmke u ovom slucaju.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Kad kazes stare Makedonije - mislis na Grcku Makedoniju? Koliko znam musicarenje potice iz Grcke, a da sasvim je moguce da je klen u pitanju jer je prva musica bila vezana od crvenog konca. :D Svi znamo na koju se boju klen pali :))))
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Nisam siguran koja je riba prva uhvacena na vestacku musicu, ali sto se tice samog Fly Fishinga, koliko sam ja upucen, ta tehnika ribolova datira negde iz XIII veka. Makar gledano po pisanim dokumentima! Cak i kao prve ribe hvatane tom metodom, pominju se lipljan i pastrmka.
Pribor koji je tada koriscen i sama tehnika, slicna je danasnjem spey-u. Stapovi su bili dugacki 14-18' a kao struna se koristila pletenica od dlake iz konjskog repa. Cekrci se nisu koristili a struna je bila 2x duzina stapa.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
A sad nadjoh i ovo:

300 AD - Greece - Aelien describes the first fly fishing, which is in Macedonia, on the Aesus River. No doubt he was describing techniques already used for many, many years. "The hook is wrapped with a piece of purple coloured wool, to which is attached two plumes from the beard of a rooster which looks like wax in color. [One modern angler thinks this is a description of the Soldier Palmer fly].
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Koja Wikipederija? Pa zar amerikanci da nam pisu istoriju? Siguran sam da je sve lagarija! Oni misle da su izmislili musicarenje!?! A leskov prut i upredena konjska dlaka? Zao mi je, istina je samo jedna i ja je znam!
Stari grk je video klenove i to, ko zna kolike! Znam da ih ima u toj reci i da ih je mnogo lakse uociti od skrivenih pastrmki.
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
^Pa zar ne pise to sto si upravo rekao u Wikipedia-i?
Moderno musicarenje potice iz Velike Britanije, tacnije Skotske (13 vek), dok za sve ostalo mozemo samo da nagadjamo jer ne postoje bilo kakvi spisi o tome.
A ja mislim da je bas pastrmka bila prva riba na musicu jer ju je lakse uhvatiti. Mislis da je znao kako da se prisunja klenovima? :pPPPppp
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
MixMaster wrote:
Koja Wikipederija? Pa zar amerikanci da nam pisu istoriju? Siguran sam da je sve lagarija! Oni misle da su izmislili musicarenje!?! A leskov prut i upredena konjska dlaka? Zao mi je, istina je samo jedna i ja je znam!
Stari grk je video klenove i to, ko zna kolike! Znam da ih ima u toj reci i da ih je mnogo lakse uociti od skrivenih pastrmki.

Ne, Amerikanci pisu noviju istoriju u svim oblastima pa i u musicarenju, a to nema sanse niko da opovrgne. U tehnologiji materijala su 1 vek ispred evrope.

Ali nisu glupi kao "nebeski narod" nego i onu "stariju" istoriju uce iz tih pisanih dokumenata a ne iz rekla-kazala izvora.

Short History of Fly Fishing

Until a short time ago, we knew little about the practice of fly-fishing in ancient times; it has since, however, been demonstrated that in Europe in the Middle Ages Europe, this type of fishing has been practiced since the beginning of the XIII century. German texts mention, from this date onwards, the fishing of trout and graylings using a ‘feathered hook’ (vederanglel).

The first reference is found in a romance written around 1210 by Wolfram von Eschenbach, whose hero, Schionatulander, waded through a river barefoot to fish trout and graylings with a fly.

Other texts since 1360, identify fly-fishing as the ‘method chosen by people’, across a wide area from the Swiss prairies to Syria.

There are also a dozen old manuscripts documenting fly-fishing in Great Britain in the centuries XIV and XV, but none of these texts describe explicitly the techniques used. They do, however, mention that this type of fishing was practiced on a relatively large scale, and with a certain degree of sophistication
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Postavlja se jedno gastronomsko pitanje. Zasto bi Grk lovio klena koji je odvratnog ukusa!?!?! Sigurno ne iz zabave, kao sto mi radimo!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pobednici pisu istoriju. Balkanski narodi su sitna boranija za USA i prihvataju sve sto im zapad plasira. Medjutim, to ne znaci da smo maloumni. Brojne su firme iz USA, Velike Britanije itd, kojima je u interesu da svi misle da su bas oni sve izmislili. Pametnom coveku je to vec dovoljno da im ne veruje.
Procitao sam ja davno to o cemu mi pojedinci pisu, ali dzaba, ja i dalje tvrdim da je musicarenje nastalo na Balkanu i da je prva ulovljena riba najverovatnije bio klen. 99.999 % musicara ne misli kao ja, ali ja i dalje mislim da imam jake argumente.
Lucky, vecina ljudi koje poznajem vise ceni ukus klena nego pastrmke. Ja na primer, cak i ne jedem pastrmke. Ogadile su mi se. Proslog leta sam doneo kuci desetak pastrmki prosecne tezine 500 grama. Polovinu sam bacio, jer niko nije hteo da ih jede! Svi su se slozili da je klen ukusniji. Ti kazes da ima odvratan ukus. Neverovatno!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Istoriju pisu istoricari, bar tako se u mom selu kaze :lol:

Koliko vidim ni Ameri ne pominju ama bas nigde da je musicarenje nastalo od, ili kod njih. Nisu bre oni toliko retardirani pa da pricaju da musicarenje postoji tek 200 godina ali je komunisticko nasledje i dovelo do teze da "istoriju pisu pobednici". Ako je tacna ta teza, onda mi nema sta da diskutujemo o istoriji jer smo vecinu bitaka izgubili.
Cinjenica je da mi kao narod volimo da se precenjujemo i sebi pridajemo veliki istorijski znacaj.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Bez obzira na sve teorije o kolevci musicarenja, cinjenica je da su ovakav nacin lova ljudi praktikovali od prastarih vremena, daleko ranije od Elijana. Po svemu sudeci prvi musicari su dobili ideju da imitiraju insekte na povrsini vode od ptica-konkretnije, od caplji. Caplje cesto love u plicaku koristeci perca sa stomaka-stave pero na povrsinu vode, ukocene cekaju da riba pridje i probodu je kljunom. Ova pojava je dokumentovana sirom sveta. Pretrazivanje Google-om izbacilo je i naucni rad na ovu temu: elibrary.unm.edu/sora/Wilson/v106n03/p0567-p0569.pdf

Mozda su prvi “musicari” postojali jos u Africi, pre sirenja H. sapiensa ka Evro-Aziji? Elijan je ovo dokumentovao iz prostog razloga sto je Mediteran ipak kolevka zapadne civilizacije i u tom delu sveta je tada bilo dovoljno pismenih ljudi kojima je zapravo stalo da nesto tako zabeleze. Ko moze da tvrdi da se slicno nije praktikovalo u drugim delovima sveta, gde ne postoje pisani tragovi?

Sve ostalo je cisto nagadjanje.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
U svakom slucaju mi nemamo cime da se dicimo s' obzirom da u to doba Sloveni nisu ziveli na Balkanu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne znam odakle ideja Simsonu H da je ova moja ideja o klenu kao prvoj ribi ulovljenoj musicom nastala pod uticajem visedecenijskog komunistickog rezima u mojoj zemlji. Ja nigde nisam ni pomenuo svoj narod, pa ne znam odakle njemu i ducia-i to o srbima. Ono sto sam ja napisao nema veze s nikakvim nacionalizmom, komunizmom, kapitalizmom... Reci cu jos jednom: Imam razloga da pretpostavim da je musicarenje nastalo na Balkanskom poluostrvu.
Ove godine se navrsava dvadeset godina mog musicarskog staza (ali stvarno, nisam mnozio sa dva) i ono sto sam u tom periodu naucio iz strane literature i brojnih web- sajtova kojima krstarim od kada je interneta, kao i (najvaznije) ono sto sam sam doziveo musicareci prosecno 300 puta godisnje, je da ja i moje "kolege" iz Srbije ne zaostajemo u svom sportu za vecinom zemalja u Svetu. Naprotiv, talas velike popularnosti musicarenja smo spremno docekali, jer tradicija ribolova ovim nacinom kod nas postoji od pamtiveka.
Industrija je daleko razvijenija u USA i Zapadnoj Evropi, pa zbog toga mi nemamo ni jake musicarske, ni bilo koje druge firme. Medjutim, tako je i u drugim sportovima, pa mi Balkanci u njima prednjacimo. Isto to vazi i za musicarenje.
Ja to vrlo lako mogu dokazati svakom zainteresovanom, ali ne putem kompjuterske mreze. Ko mi ne veruje, neka me pozove na zajednicki ribolov!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
@ MixMaster,

Nigde bre ja ne rekoh da je to tvoja ideja, samo sam napomenuo da je razmisljanje kako, istoriju pisu pobednici, po meni pogresno.

Kada pricamo o istoriji, jedini pravi argument su cinjenice, i ja bih zaista voleo da saznam gde si dolazio do podataka.

A sto se tice musicarenja na ovim prostorima, mi smo jedno 200 godina za svetom a jedno 400 godina za amerima. Pa nas je jos uvek glavni ribolovni pribor dinamit, sacma, mreza, bubanj, samice, grabulja, viljuska, ruke.... jel treba jos da nabrajam ove "sportske" metode?

Ja sam svez musicar, ali sve mi je jasno cim se 80% musicara iz Srbije, medjusobno poznaje. Pa to je bre smesno koliko malo ljudi se bavi ovim nacinom ribolova. Pogledaj samo plovkarose, dubinkase, varalicare i ostale kasape. Mene prosto gledaju kao cudaka kada kazem da sve ribe vracam u vodu, a verujem da su i tvoja iskustva slicna. Na nasim prostorima za narednih 20-30 godina bicu presrecan ako se bude makar postovala propisana mera ulovljene ribe.

Sto se tice ekspanzije musicarenja kod nas tu se slazem sa tobom. Imamo najveci priliv musicara u svetu u to sam siguran jer je "skok" sa 0.5% na celih 1% sportskih ribolovaca, zaista vrtoglav :lol:
 
Vrh Dno