Klendžijske reke Srbije

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
  Ovo će biti veoma korisno mušičarima u Srbiji, zemlji gde je klen riba koju mušičari najčešće love .
Nabrojaću i ukratko oceniti reke na kojima najčešće mušičarim klena:

1. NIŠAVA- Velika i prilično čista i bistra reka. Ipak, pristupačna je i zgodna za gaženje. Njene obale su nepogodne za seljačke mini deponije, pa je priobalje čisto i dobro sačuvano. Nije previše široka, ni duboka, ali je brza i jakog protoka. Uz samu obalu gusto rastu ogromne vrbe, pa je dobro štite od direktnog zagrevanja, što boravak i u sred najtoplijih letnjih dana čini prijatnim.
Klen živi u celom toku Nišave, ali ga je u brzoj vodi teško prevariti mušicom. Ipak, kada se malo bolje upozna, Nišava daje i bogat ulov, mada retko padaju primerci od preko 500 g.
Najbolji tereni su od Staničenja (ušće Temske) do Radovog Dola (početak klisure).
Ocena 7

2. J. MORAVA- Prilično velika ravničarska reka. Najčešće prilično obojena, što može odbiti probirljive čistunce. Široka, ali plitka reka, zgodna za gaženje. Veoma je bogata klenom. Teško je pronaći velike klenove, ali ako vam to uspe, na ovoj reci lovićete "babaroge".
Dobri su tereni u celom toku.
Ocena 5

3. BELI TIMOK- Reka osrednje veličine, veoma slična Nišavi, ali tri puta manja. Većim delom godine je prilično bistar. U vodi se jasno vidi obilje krupnih klenova. U celom toku su izvanredni tereni i isvaki vir, preliv i brzak daju dobar ulov. Prosečan ulovljeni klen je krupan i retki su dani kada ostanem bez timočkih kilaša.
Ocena 10

4. TOPLICA- Osrednje velika reka, poput Belog Timoka. Za razliku od njega, ovo bi bila J. Morava u malom, jer ima "čaj" boju vode, poput nje. Izuzetno je pristupačna i zgodna za mušičarenje. Veoma je zagađena i pored obala su prave deponije. Ipak, privlači one koji bi da mušicom love krupne klenove, jer se u ovoj reci prilično lako love.
Najbolji tereni su u okolini Žitorađe.
Ocena 6

5. TEMSKA- Takođe reka osrednje veličine, ali potpuno čista i bistra. Mušičarenje klena na ovoj čuvenoj pastrmskoj reci je prelepo. Najviše ga ima u donjem toku, ispod sela Temska. Najbolja mesta zahtevaju malo bolje poznavanje zabacivanja, jer je pristup pomalo otežan. Ima i krupnih komada, zbog čega na ovoj planinskoj reci često izaberem srednji i donji tok, mušičareći klenove, za razliku od većine posetilaca Temske, koji hrle ka njenom salmonidnom delu. Po meni, lepši je provod na nenapadnutom, klendžijskom delu.
Ocena 6

Ima još nekoliko interesantnih reka na jugu i istoku Srbije, poput Rasine, Crnog, Svrljiškog i Trgoviškog Timoka, Jerme, Vlasine i Crnice, ali njih ređe posećujem, jer su reke koje sam nabrojao bogatije i pogodnije za mušičarenje klena.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Izuzeta tema, ali zamerka je u samom nazivu. Napisao si reke Srbije a predstavio si samo reke jugoistočne Srbije. Bolje išta nego ništa i dok se ne jave članovi koji će predstaviti klendžijske reke iz drugih krajeva naše zemlje diskutujemo o ovim.
1. Nišava Slažem se sa prikazom u potpunosti. Prelepa reka koju su rimljani zvali Naissa, a sada je to rukometni tim iz Niša koji osvoji Challenge Kup i ja im na tome od srca čestitam, i u prevdu Vilina Reka. zaista zaslužuje taj naziv. Očaravajuća reka. Najbolji tereni su od Staničenja do Bele Palanke. Ispod su dobri, ali su meni tereni koje sam naveo posebno dragi. Udarni Crvenčevo, Crnoklište....Problem je samo što zadnjih godina zbog Zavoja vodostaj varira, možete da je zateknete u sred leta veoma veliku, mutnu i hladnu, što poprilično komplikuje ribolov. Od kada je Zavoj počeo da radi sve je manje i manje klenova i zato
Ocena 8
2. J.Morava nevolm da lovim klena na ovoj reci i zato nema prikaza
3. Beli Timok Veoma lepa reka, ravničarska, ali po lepoti ispod Nišave. Ima dosta klenova, lakši su za ribolov od nišavskih.
Ocena 9
4. Toplica Slažem se sa Mixovim prikazom, samo što je on bio blag prema zagađenju. Ogavna reka, plivaju ulošci, usrane pelene, mrtve životinje. Ulivaju se govna iz raznih farmi, ali....ALI ima klena i to ohoho. Reka samo za prave fanatike i sldokusce!
Ocena 9
5. Temska nikad nisam lovio klena na ovoj reci cilljno. i zato nema prikaza
6. Visočica Prelepa planinska reka. Po meni najlepša reka na kojoj sam lovio. Pored klena često ima i pastrmku a kako idemo ka gronjem toku klena je sve manje i manje. Donji tok u okolini sela Pakleštica je jednom rečju raj. Klenova dosta, ali nažalost i ribolovaca. Sećam se kada je ovo selo bilo nepoztano, sada ga znaju i često posećuju...ali dobro život ide dalje. Oko sela Rsovci se takodje može uspešno loviti klen, ako ste sladokusac i ne interesuje vas pastrmka, jer ih ima u podjednakoj količini.
Ocena 10
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Laki, naravno da sam opisao samo reke Jugoistočne Srbije jer njih dobro poznajem. Druga rečenica mog prethodnog posta glasi: "Nabrojaću i ukratko oceniti reke na kojima najčešće mušičarim klena:" Nisam, nažalost, mogao da pripovedam o rekama na kojima nisam pecao i to prepuštam drugima koji jesu.
Pretpostavljam da su i Z. Morava, V. Morava, Resava, Mlava, Kolubara, Nera, Ibar i pogranična Drina, takođe dobre za mušičarenje klena, ali o njima će, nadam se, pisati neko ko je tamo lovio.
Visočicu sam slučajno izostavio, iako je jedna od najboljih i najlepših klendžijskih i pastrmskih reka Srbije. To je reka u kojoj, na istom terenu možete mušičariti i klena, pastrmku, grgeča, ali i štuku, šarana i ostale ribe, ako zagazite u njeno ušće u Zavojsko jezero, kod sela Pakleštica. Ne znam kako sam to smetnuo sa uma, Pakleštica je mušičarski raj Srbije!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Dobro sam pročitao, želja mi je bila da se malo pezim da pišeš i o drugim rekama, ali pošto nemaš mnogo iskustva sa  njima OK. Nadam se da će se i drugi članovi potruditi i uključiti u ovu zanimljivu i pre svega korisnu akciju mapiranja reka Srbije u odnosu na klena!
@MixMaster Počeo si da zaboravljaš, nije to dobro. Moraš da počneš da piješ čajeve Ginko Biloba, ali ne brini tu je čika Lucky da dopuni....
Salut
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Da se malo vratimo na temu. Čuo sam da je reka Pek opasna klendžijska reka. Izgleda da je i Mlava u donjem toku savršena. A tek Lim u srpskom delu i pogranična Drina...
Ovo, što sad nabrojah, nisam obišao. Je li neko?
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Nisam siguran stvarno da li ovo pitanje ili tema koje sada postavljam ide ovde,zato ne zamerite.
Puno me interesuje da saznam od musicara koji posecuju ovaj sajt a koji su ocigledno puni raznih iskustava u pecanju klena neke stvari.Konkretno me zanima nesto o ostalim lokacijama za pecanje klena u Srbiji i to u Vojvodini.Tamo ima dosta velikih reka ali ne bas za musicarenje ali i ima dosta dunavaca koji su prepuni bele ribe.E mene interesuje da li ima klenova na takvim mestima jer predpostavljam da hrane za njega ima u izobilju.Ja sam posetio neka mesta u okolini Novog Sada i cini mi se da su pogodna za klena.Beavice ima kao pleve,vrlo je aktivna na povrsini i iako je ona super sportska riba(mada je niko ne peca na musicu),interesantna za musicarenje,ja bih se prilikom mojih sledecih poseta tamo,okrenuo klenu.
Svaka informacija koju dostavite ovde bice mi od koristi i zato vam se zahvaljujem unapred!
Pozdrav svima(sto bi rekao Memedovic :))
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedan moj prijatelj je specijalno zbog mušičarenja klena išao iz Niša u Vojvodinu!!!
Pecao je na reci Neri i kaže da se lepo proveo. To je prava klendžijska reka. Možda ga ima i u reci Karaš.
U kanalima i velikim vojvođanskim rekama ne žive klenovi. Oni traže malo svežiju vodu.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Naš moderator Sebastian je koliko se ja sećam bio na Neri. Ako sam u pravu, sigurno će dati informacie o reci čudnoj toj! :whistle:
Ja sam čuo samo dobre informacije, mada par zadnjih deluju i loše. Ova moja rečenica je totalno kontradiktorna i deluje ko da je pisao maloumni muflon, pa ću pokušati da je objasnim. Najveći broj informacija je da je reka sjajna. Uopšte ne deluje da je ravničarska, ima lep tok, smenjuju se virovi, brzaci i prelivi. Takođe ima dosta klena, iako ga pecaju domorodci i posetioci, oni ga ne love na muvu i samim tim klenovina nije naviknuta na mušičare i samim tim lov je ZNATNO olakšan. Te informacije su pouzdane i tačne, ali par zadnjih neproverenih je uticalo da moje oduševljenje ovom rekom splasne. Čuo sam da su bageri dosta radili i da su upropastili njen tok, na taj način ona je postala obična ravničarska reka, kao kanal, duboka i slično, a mene takva reka neuzbuđuje da lovim na njoj!
salut!
 

nickollica

Junior member
Učlanjen(a)
04.05.2007.
Poruke
46
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
jeste li bili na krupajskoj reci???

http://images.google.com/imgres?imgurl=http://www.homolje-tourist.com/Slike/Vrelo.jpg&imgrefurl=http://www.homolje-tourist.com/Homolje/naselja.htm&h=120&w=160&sz=4&hl=en&start=15&tbnid=Xytu1Zer6xJORM:&tbnh=74&tbnw=98&prev=/images%3Fq%3Dkrupaja%26gbv%3D2%26svnum%3D10%26hl%3Den%26client%3Dfirefox-a%26channel%3Ds%26rls%3Dorg.mozilla:en-US:eek:fficial%26sa%3DG
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja nisam, ali sam čuo da nije klendžijska, nego pastrmska.
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Hvala na info-u:)Samo me cudi da ga nema u tim dunavcima ,posto su prilicno cesto u fazi da im dolazi sveza voda a i ima podzemnih nekih kao izvora ili nesto tako.Mislim svejedno ,steta jer u nicemu se bas i ne razlikuju od nasih bara ,samo sto je veca povrsina i redovnije se puni svezom vodom.Izgleda da cu morati da se zadovoljim pecanjem beovice a kasnije mozda nesto drugo dodje u obzir.Hvala jos jednom!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Koliko me secanje sluzi pre nekih 7-8 mozda i vise godina u "Ribolovackim novinama" (koje ne izlaze odavno) bio je clanak R. Travara o lovu klenova na fruskogorskim potocima. On i jos par ljudi  su upecali slucajno klenove tamo jer su isli da napecaju kedere za stuku na nekom od tih potoka. Imam negde taj broj "R.N." pa cu kad ga nadjem da ti napisem i tacno u kom potoku (potocima). :yeswink: :yeswink:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Klena ima u Dunavu i u Savi, na brzim prelivima i ubrzanim delovima toka uz kamenitu obalu, uz napere i druge kamenite strukture, ali je relativno redak. Hvatao sam ga kod novog zeleznickog mosta u Beogradu na Savi, istina retko. Zbog takve retkoce ulova verujem da ne bi bilo narocito atraktivno ici ciljno na njega, ali bacati muvu pa sta dodje...
E sad moram priznati da mi je malo i gadno da zaislim da frljam dobar snjur u savsku i dunavsku vodu. Iako su sada cistije, sama fizicka prljavstina me posle planinskih voda odbija.
O Neri je vec bilo reci na drugim mestima.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
pozdrav 100ko i dobrodošao na sajt. Obavezo iskopaj taj članak. Ja nisam znao da na Fruškoj Gori i ima potoka, a kamoli da ima klena :doh: To bi za musicare iz BG bilo veoma bitna informacija.
 
Vrh Dno