Klendžijske reke Srbije

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sudeći po visini Fruške Gore, siguran sam da su to potoci koji prete da presuše. Verujem da u njih ulaze klenčići iz Dunava u vreme malo povišenog vodostaja tih potočića, u proleće. Najbolji izbor za beogradske i vojvođanske klendžije je da pređu Dunav i mušičare na obližnjoj Mlavi, Kolubari ili Peku. Donji tokovi ovih bogatih klendžijskih reka su im tako blizu, da im zavidim. :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
dr.lucky je napisao(la):
Ja nisam znao da na Fruškoj Gori i ima potoka, a kamoli da ima klena :doh:
Ima, ima - nedavno mi je pričao jedan čovek iz Novog Sada da tu negde u blizini postoji potok ne samo sa klenovima, već i sa potočnim mrenama!  :)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
;) E, vec vidim (javlja mi se) upravu Nacionalnog parka "Fruska gora" sa interesovanjem gde da kupe i mladj lipljena za poribljavanje.  :hammer: :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nemoj Pedjo da se šališ, ima ozbiljno zainteresovanih za mušičarenje lipljena u okolini Bga i NSa! :hammer: Ako vide tvoje reči, mogu da ih iskoriste kao stručnu potvrdu svojih planova i stvarno kupe lipljene. :-*
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
:D Kad bi znao ko sad tamo vodi ribarstvo, najezio bi se koliko ai u pravu!  :hammer:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
@ Dr. Lucky i svi ostali
Hvala na dobrodoslici i bistro svima! :bye: :tbumb: :yeswink:
Galovica izvire na Fruskoj gori kao potok, a u ravnici je kanalisana i uliva se u Savu iznad NBG blokova (any ideas). Moze da se desi u prolece da ima klenova i u njoj kad nabujaju prolecne vode. A sto se tice klenova u Savi i Dunavu mislim da je po sredi zamena sa jazom (protfisem) koji veoma lici na klena, a stalni je stanovnik Save i Dunava :doh:. Ili druga opcija da kao i pastrmke koje se sporadicno javljaju u Savi dodju sa prolecnim nabujalim vodama i klenovi.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
A verovatno bi bio jako iznenadjen kad bi zano da postoje i stalna naselja pastrmki u Dunavu, kod podvodnih izvora hladne vode. ???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Jedan dunavski ribolovac mi je pričao da zna mesta sa podvodnim izvorima gde redovno lovi potočne pastrmke. Nije imao razloga da laže i poverovao sam mu. Kaže da lovi pristojne primerke prosečno 1 kg teške.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e pa konačno mi je jasno kako su jedni moji poznanici ulovili dva primerka pastrmke na Dunavu kod Vukovara...svi smo bili zabezeknuti...bilo bi zanimljivo da se desi i ulov lipljena na Dunavu na nekom posebnom terenu. A sada kada vidim da i drugi love pastrmke na dunavu onda bi se sigurno dala pronači kakva golema mladica. Eh Dunave, Dunave...to je moja reka mnogih uspomena i iskustava!  ::) ::) :) :yeswink: :)

Nego sečam se jednoga dana dok sam šetao sa blinkerom po duuuuuuuuuuugačkoj Dunavskoj obali. Naišao sam na emsto gde je voda bila izuzetno bistra, dno je bilo prekriveno šljunkom. Izgledalo je kao deo kakve planinske reke. U svom životu sam našao par takvih mesta na Dunavu. Na takvim mestima sam sretao ribolovce koji su plovkarili skobalja ali ja sam tada uglavnom ganjao smuđa. Zanimljivo da mi skobalj nije bio zanimljv kao riba sve dok nisam došao u sloveniju  :) Uglavnom sam ganjao grabljivice i samo zbog njih prelazio kilometre, ove ostale ribe sam lovio iz dosade/krače promene i to uvek na prvom najbližem mestu/vodi. Za klena sam slušao da ga love i na Dunavu, ali ja nikada nisam video ni jednoga, isto sam slušao i za Bassa u dunavcima. Da bi se lovilo klena na Dunavu treba uložiti trud i pronači takva mesta ili upoznati ljude koji ga uspešno love na Dunavu. Ali na tolikoj reci uloviti ne tako čestu ribu je sigurno izazov jer tako golema reka u sebi skriva i goleme ribe  ;)
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Dunav, Kladovo, pre mesec dana. Ulov mog prijatelja.

kalifakladovoqy7.jpg


Inače ova kalifa verovatno nema veze sa potočarama iz Dunava nastanjenih oko hladnih podvodnih izvora, već je verovatno svratila u Kladovo migrirajući nizvodno iz nekog planiskog potoka gde je puštena ili kidnula iz ribnjaka... Blentava riba, što li uopšte ide nizvodno? Jel ona to hoće u more kao i steelhead (morska forma)?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Hoće, za razliku od klena, kome je posvećena ova tema. :nowink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prevod za dragog PedjuBG  :lol::
Klendžija- čovek koji se uspešno bavi ubijanjem klenova :hammer:
Klendžijska reka- reka na kojoj veliki broj ribolovaca lovi klenove
Klen- prava mušičarska riba, izbor najvećih majstora :tbumb:
Srbija- zemlja u kojoj žive čuveni mušičari, čuvari istorijskog nasleđa Hippourusa (mog pra dede) :lol:
 
Vrh Dno