Klenić i jelšovka

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dvoprugasta uklija, pliska ili pravilno (po Kalči) šištavac, najverovatnije je vrlo retka riba u Zapadnoj Moravi. Šištavac izbegava nizijske reke i vrlo je redak u Moravama. On živi u brzim i hladnim rekama poput Nišave, Temske, Jerme, Vlasine, C. Timoka, Lima...a prisustvo bucova skoro je siguran pokazatelj da šištavaca nema.
Interesantni su nazivi ove ribe, koje bi trebalo zabeležiti. U okolini Pirota je zovu šljapik, u okolini Leskovca čajka, na Timoku belica, u Nišu šištavac...dajte još.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Na Limu je josh zovu i povrhusha... (mada i beovica je u tom nazivu se podrazumeva ali za nju je naziv: belica) ???

 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Samo nisi napomenuo Mix koji prefix ima na Timoku srpsak ili turska belica. Posto znam da obicnu beovicu (belicu, ukliju, kedera...) zovu valjda turska belica, a ovu srpska (ili obrnuto nikad necu zapamtiti) :doh:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Oficijalni  :) nazivi su valjda beovica i pliska. A kolko bi tek neke zbunio kada bih rekao da u donjim tokovima naših reka živi Leucaspius delineatus, toliko slična beovici da čak i nema narodno ime, a u literarturi se spominje kao belica. Inače ako znate par stvari, lako se može razlikovati.

belaag0.jpg


Kad već mutim vodu, evo vam i velike pliske ili pegunice (Chalcalburnus chalcoides), takođe iz donjih tokova naših reka. Liči na bucova ali nije, naraste malo veća od obične beovice.

mairenhm3.jpg


E sad sam ga skroz umrsio!  :doh: Ko se raspetlja nek se javi!  :hammer:
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Goci, ja cu da ostavim ribolov! Vise necu znati sta sam uhvatio... :-\ :doh:
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Mixmaster je napisao(la):
u Nišu šištavac...dajte još.
Ima ona nekoliko imena u Niškom regionu, a jedan od njih je i Pi*kin poklopac i Potočna beovica ako mislimo na istu vrstu? Izvinjavam se za offtopic :)
Jel može neko da mi kaže latinski naziv pliske i reši me komfuzije?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nije Lazzo. Pičkin poklopac je gavčica, a ne šištavac. Sada se taj, puni naziv, polako zaboravlja, pa je ostalo samo poklopac. Nepravedno se izostavlja ova prva, mnogo bitnija, reč. Ja je nikad ne zaboravim. :lol:
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
Ove jelšovke sigurno ima u limu,hvatao sam je ranije.U Prijepolju smo je zvali nerast.Belice takođe ima,zovemo je bjelica a Pribojci pliska.Dvoprugastu ukliju zovemo plotić,zanimljivo je da je ima i u najačem brzaku i u najvećoj dubini što sa belicom i nije baš slučaj.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Lep klenić Mlinka!  :)

Gde ih ima u tvom kraju i koliko su česti?

Ja na mušicu uspevam da ga upecam jedino na internetu...
 

Prilozi

  • klenic.jpg
    klenic.jpg
    138,1 KB · Pregleda: 2.918

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
621
Broj reagovanja
1.262
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
kao klinac sam pokojeg ulovio pecajući kedere za štuku, sad manje lovim na takvim terenima, ima ih u rukavcima Drave - tj starom toku koji je još uvijek protočan, na prelivima i pličacima, također ih ima u velikom potoku Bistri prvih nekoliko km uzvodno od ušća s Dravom, na tom dijelu je korito umjetno obloženo krupnim lomljenim kamenom, na tom dijelu je i ovaj ulovljen, još ga ima u potocima, poveznicama, koji iz prirodnih jezera - bara ulaze u Dravu sa sjeverne strane...u samom glavnom toku Drave, kolko se sjećam, nisam ga nikad ulovio...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala za podatke druže!

Meni je želja da ga upecam na mušicu, ali ovde kod nas je postao extremno redak.

Zanimljivo je da ga ihtiolozi još nisu uvrstili na listu riba sa trajnom zaštitom, a 100x je ređi u Srbiji od recimo linjaka ili vretenara, trajno zaštićenih vrsta.
 
Vrh Dno