Klinkhamer & "step by step"

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Izuzetna, uglavnom velika, suva muva čiji je autor Hans Van Klinken (Holandia). Sa ovom muvom možemo imitirati emergere caddisa ili ličinke jednodnevnica u vodenom filmu u procesu preobrazbe, također i druge vrste insekta koji su u takvom položaju. Ovde imate više informacija na engleskom jeziku: http://www.danica.com/flytier/hklinken/klinkhamer_special.htm
Inače, ove muhe se originalno rade na Partridge GRS15ST udicama u veličinama od 14-8 ako se misli loviti Lipljen i Pastrmka ali uveren sam da bi ju uzeo i Klen. Na manjim udicam i ostale ribe koje imaju u prehrambenuoj navici da kupe insekte u vodenom filmu. U ovom slučaju sam radio na udici TMC 200R 12# koja je meni najprimerenija. Morao sam ju dodatno malo ukriviti. Također uspešno sam vezao i na udicama TMC 206BL #14 i 103BL #11 (ovu #11 sam također blago ukrivio). Sa svima sam uspešno lovio. U ribolovu lipljena na suvu muvu posle podne pored cdc-BWO ove muve su mi dodatno razlepšale dan. Što se tiče boja u mom iskustvu je siva, maslinasta i crna prefektna, no tu je odmah i smeđa ili kombinacija smeđemaslinasto. No moram da izdvojim jednu posebnu kombinaciju koja me je jako oduševila. Telo je TAN ali guza/zadak je žute boje. To sam pronašao negde na netu samo da jereč bila o klasičnom emergeru ne o klinkhameru. Na tu se ni jedan lipencic nije predomislio, svaki koji se dignuo ju je pokupio. Izuzetno lepi također i lovni klnkhameri su sa talom od biots-a  ;)
Ovde imamo verziju  klinkhamera sa zečijim dubbingom u prirodnoj boji. Iako je lipac poznat po tome da voli sitne muve, "vrlo ce se obradovati necem ovakvom", pokupit ce i ovako veliku posebno u ovo prolecno vreme.
Materijal: tri fibre od pauna, dubbing, grizli petao mada može i druge boje, polypropylene za indikator-krilca (boja može biti bilo kakva, važno je da ju vi što bolje vidite i u daljini) i blago ukrivljene udice za suhe muhe ili plivajuče nimfe od 14-8, konac što tanji i jači (crni, smeđi, tamno maslinasti itd.).

Evo nekoliko mojih fotki kako se originalno veže klnikhamer  iako imate gore i link  :)
 

Prilozi

  • 1.jpg
    1.jpg
    34 KB · Pregleda: 397
  • 10.jpg
    10.jpg
    60,4 KB · Pregleda: 434
  • 9.jpg
    9.jpg
    58,1 KB · Pregleda: 489
  • 8.jpg
    8.jpg
    46,7 KB · Pregleda: 475
  • 7.jpg
    7.jpg
    57,7 KB · Pregleda: 449
  • 6.jpg
    6.jpg
    47 KB · Pregleda: 431
  • 5.jpg
    5.jpg
    47 KB · Pregleda: 428
  • 4.jpg
    4.jpg
    47,6 KB · Pregleda: 408
  • 3.jpg
    3.jpg
    50,2 KB · Pregleda: 415
  • 2.jpg
    2.jpg
    47,3 KB · Pregleda: 423

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:)

nastavljam na ovom postu zavrsetak jer gore nije bilo mesta za preostale fotke.

Evo jos par verzija, a jednu predivnu sa maslinastim biotsom sam nazalost pustio u borbi  :D, no cim ju budem navezao budem postavio i sliku...do tada bistro i vežite ako vam se da  :) i trk na vodu, probajte zakačiti i kakvog klena.

Kakva su vaša iskustva sa ovom muvom? Ja imam samo pozitivno mišljenje!!!  :)
 

Prilozi

  • ofucani :-).jpg
    ofucani :-).jpg
    74,8 KB · Pregleda: 521
  • Klinkhamer's .jpg
    Klinkhamer's .jpg
    15,7 KB · Pregleda: 621
  • 12.jpg
    12.jpg
    51,1 KB · Pregleda: 573
  • 11.jpg
    11.jpg
    64,5 KB · Pregleda: 457

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Samo mogu reći hvala Sebastianu na trudu i odličnoj temi i budućem članku. Ovo ne zaslužuje da bude samo na forumu, već i u člancima.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Nema na čemu nego beše mi to i zadovoljstvo  :) ;)

    __________________________________________________________________________________________________________


i kako sam več obečao evo da podelim sa vama meni prelepu kombinaciju tj. verziju klinkhamera...verovatno nisam prvi koji je nešto takvo navezao ali ovo smatram mojim delom i idejom koju sam dobio (negde još krajem januara 07) od imitacija izuzetno lepih i lovnih jednodnevki od biotsa i cdc-a koje smo mogli da vidimo na našem sajtu. Čini mi se da se radilo o nekim Milančetovim cdc biots jednodnevkama, ako sam pogrešio se ispričavam  :) uglavnom iz toga pravca mi se rodila ova ideja.

Prvo slike nedovršenih da lepše vidite kakav lep učinak može napraviti biots i kod ovih muva. Također bi bilo lepo koristiti smeđkasto naranđasti ili samo naranđasti biots kojega nameravam nabaviti.

Kako vam se ovo čini?
 
 

Prilozi

  • small-1.jpg
    small-1.jpg
    69,7 KB · Pregleda: 385
  • large-1.jpg
    large-1.jpg
    73,7 KB · Pregleda: 475
  • olive biots klinkhamer-1.jpg
    olive biots klinkhamer-1.jpg
    76,9 KB · Pregleda: 453

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
celo jutro mi se muvaju neke misli, ali ne da mi se sada experimentisati a mozda i hocu    :doh: :hammer: , no zelim vam postaviti par pitanja: sta mislite o ovoj verziji muve sa telom namotanim od samo jedne paunove fibre?
...pored dubbinga i raznih fibri, biotsa mozda bi bilo zanimljivo napraviti i telo od tvrdog silikona kao sto je MIx pravio one "randijas" njegove larvice? Za pastrmku bi mnogo toga moglo biti dobro a verujem i za lipca pa i klena itd. Šta vi mislite?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
:respect1: :respect1: :respect1:
Svi ovakvi postovi neće da budu samo na forumu. Sajt se ubrzano radi, ja sam se nakon dva dana kampovanja u niškom kliničnom centru i uspešne plazmafereze vratio, čio i veseo i sada sledi spekktakl. Sebastianu zasita svaka čast i na temam i naangažovanju na sajtu.
E sada muva, zaista mi ne pada na pamet kako bi izgledala sa telom od silikona. To može da bude dobra ideja jer on ckao težak materijal će potopiti donji deo muve i ostaje samo gornji da pliva u filmu, što je i osnovna ideja muve.
Probaćemo pa će mo videti, flytyeri na Vas, tj. na nas je red!
 
Z

Zakula

Guest
Klinkhameri su muve,koje izuzetno cenim.Znachi uvek su davali ulov,nije bitno da li je to pastrmka ili klen.Uglavnom sam ih koristio u sumrak,za vrme rojenja krznokrilaca.Interesantno je da su klinkovi' kao impresionistichke imitacije odraslih caddis-a,mnogo bolje lovili od imitacija,koje su mnogo realnije i vernije imitirale ovu fazu krznokrilaca.Klinkovi,mogu da se prave od raznih materijala i u raznim bojama i u sushtini ja klinkove ne bih izdvajao po tome shto imaju telo od finog antrona,grudi od pauna,krila od polipropilena i nozice od hackle-a (u originalu),vec bih ih klasifikovao po proporcijama i karakteristichnom zakrivljenom telu koji tvori zakrivljena udica.Taj karakteristichan polozaj na vodi koji zauzima muva je ustvari klinkhamer!
 
Z

Zakula

Guest
Kada sam reko "fazu",mislio sam na odrasle sedzeve,koji polazu jajca u sumrak.Evo i nekih slika klinkhamera,koje najcheshce koristim.
 

Prilozi

  • Klinkhammer 2.jpg
    Klinkhammer 2.jpg
    23,4 KB · Pregleda: 310
  • KlinkHammer 1.jpg
    KlinkHammer 1.jpg
    27,5 KB · Pregleda: 316

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Spremam i ja neke svoje klinkhamere, ali sa jednom inovacijom, mada ne svojom. Na njima će biti jedan komadić neoprena ili nečeg sličnog, koji će poboljšati plovnost, a zameniti grudni deo. Naravno, najkvalitetniji polypropylene je neizostavan, kao i genetic hackle. E, kod tela treba praviti razne varijacije i kombinacije.
Prvo ću da proučim svoje entomološke slike i knjige, da vidim koje vrste, sa kakvom bojom dupeta, nogu i krila, zaranjaju guzu u vodu pri polaganju jaja. Treba znati da ne rade to svi krznokrilci, ni jednodnevke, a ni kamenjarke, pa ni dvokrilci. Ali neki rade...
Ja retko koristim bilo kakve zakrivljene udice,  pa i klinkhamere. Ipak, zadesi li me sumrak, na čuvenoj Visočici, negde u kanjonu Vladikine Ploče, u julski sumrak, ne znam da li da koristim klinkhamere ili da begam uz stene dok nije pao mrak! :-\
Ako ostanem u sumrak, loviću dobre ribe klinkhamerom, ali neću moći da nađem izlaz iz strahovitog kanjona. :'( Ako izađem pre sumraka, neću ni morati da nosim klinkhamere, jer insekti jula neće ni početi da polažu jaja pre toga, a ja ću lako izaći iz kanjona. ???
Šta da radim? :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Dragi Mixmasteru,
Iako sam malo sklon da zavucem na tako ambivalentno pitanje (sa cekicem iza obavezno), shvatam te o cemu govoris. Ipak, idi negde uzvodno od Vladikinih ploca, pa pecaj do mraka.
(Ne mogu da odolim): Pecaj makedonsku na Nisavi :hammer:
Ma ja sam se samo na ovom topicsu javio da pitam gde nalazite taj fini polipropilen? Mada mi je oko jos sokolovo (na daljinu), sumrak i sitna muva... Nekad stvarno lovim na "javlja mi se". Probao sam da ono sto bi trebalo da bude polipropilen zamenim tako sto sam cinculirao manilu i sisao neku staru pajalicu (deluje mi da je to polipropilen), ali su niti suvise grube. Mozda je ovo tema za materijale, pa prihvatam eventualnu kritiku, ali Bgd je pustinja musicarskih potrepstina. Ima li nekih sajtova ili drugih nacina da se iz krajeva gde je musicarenje zastupljenije i gde ima trgovina sa potrepstinama nesto naruci pouzecem? Unapred zahvalan. :bye:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Također i ja koristim klink-ove u sumraku, ali znaju biti lovni  i tamo oko 15h pa napred. U jutru ih jos nisam isprobavao. Ono je tacno  zapazanje kako caddisi polažu jajasca u sumrak...to ovaj tip umetne muhe fantasticno odgirava tim zakrivljenim telom.

Mix, naoružaj se do zuba svim i svačim, zapali vatru zavuci se u vreču za spavanje ili razapni mrežu između dva drveta i tamo dočekaj jutro  ;) :) Može i šator. A zmija znam da se ne bojiš budući da si ih dosta odero' ima da beže od tebe  :hammer: ;)


 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pošto je polipropilen obavezan deo klinkhamera, ostajemo u temi.
Dragi Peđo, javi se i dobićeš besplatno polipropilen i još par materijala od svog novog prijatelja. Ja sam pravi bogataš u toj oblasti. Polipropileni, flashaboui, osnovni i konci za tela, perje, dlake...kuća mi je postala premala za količine kojima raspolažem! :hammer:
 

Drina

Senior member
Učlanjen(a)
20.12.2006.
Poruke
147
Broj reagovanja
0
Evo mojih Klinkhamera drugi put da ih pravim
 
Vrh Dno