Koliko ljudi znaju o musicarenju?

djurodjuka

Junior member
Učlanjen(a)
12.04.2006.
Poruke
49
Broj reagovanja
0
Lokacija
Podgorica
Evo sto mi se desilo juce na Cijevni.
Odem ja malo pa pecam na Cijevnu za one koji ne znaju to je rijeka kraj Podgorice tacnije 10 km od grada, izvadim stap sidjem na rijeku i pocnem da pecam.Vidis polako jedan po jedan mjestanin staje i gleda me,cak i poneka kola stanu otvore prozor pa me gledaju sta ja to radim. Kad u jedno vrijeme prilazi mi jedan na nekih 30 metara iz jedne kuce i pita.

on: Sto to radis prijatelju?

ja: Pecam sta bi mogao drugo.

on: Kako to pecas?

ja: Kako mislis kako, lijepo pecam sa musicom.

On: Sa jednom musicom?

ja: da, sa jednom.

On: A sto si se razmahao sa tim kanapom.

Ja: mora tako ne moze drugacije.

on: Druze nije ti ovo Dunav ovdje se tako ne lovi samo ti se na Dunav tako lovi :lol: :lol: :hammer: :hammer: :lol: :lol:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Interesantno je da u Crnoj Gori, koja obiluje prelepim planinskim rekama, siguran sam, najlepsim u Evropi, ljudi ne poznaju musicarenje. Secam se, pre par godina kada sam boravio malo duze u Kolasinu, pecao sam povremeno izvan musicarskog revira. Zacudio sam se koliko je tu ribolovaca bilo. Svi su pecali musicom, ali uz pomoc vodene kugle. Cesto bi zastajali pored mene i divili se musicarenju, koje su vidjali, kako kazu, samo na televiziji. Svima se svidelo i odusevljeno su pozdravljali svaki moj ulov. Naravno, prvo nisu verovali da se na taj "novi" nacin moze naloviti riba, medjutim veoma brzo sam ih razuverio i dokazao da poznavaoc musicarenja moze biti i veoma efikasan. Najcesce mnogo efikasniji od svih ostalih prisutnih ribolovaca.
Nego Djurodjuka, pisi malo o tim vasim rekama. Jeste da su one za nas sad u inostranstvu, ali bicemo strani turisti. Cijevna, srednji tok Morace, Zeta, Komarnica... pisi nam sve sto znas o njima i sve sto si cuo. Evo dolazi sezona odmora i mnogi od nas iz Srbije ce ipak da dodju u Crnu Goru. Zar mislis da cemo mi musicari da provodimo vreme na plazama Mediterana, a proci pored svih ovih rijeka!?!? Narocito me interesuje Tara kod Djurdjevica mosta (Splaviste, Lever). Ima li ribe? Posto je dozvola? Spavanje?... otvori novu temu
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
E stvarno bi moga da se napise jedna nova tema o CG vodama, a mene najvise zanima Cehotina! Dozvole, cene, mesta, rezim,...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sto li te najvise zanima Cehotina? Doduse, pljevljani kazu da u njoj ima mnogo vise ribe nego u Tari, ali cuo sam da se cesce muti i ima cudnu boju. Vise lici na pastrmske reke s ove strane grane.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Slicna prica `99 godine na Drini. Poveo sam prijatelja koji je dosta dobar varalicar mislim da je za sezonu hvatao riba sto niko nece u zivotu videti. Naime ispod mosta u Skelanima sedi mestanin zapeo tri stapa olovo po 100gr na svakom i kedera. Moj prijatelj raspakova stap i poce da zabacuje pesheve, voblere, kasikaste varalice nadajuci se da je moguce da ce mladica koja zaleteti. Kad ti na to mestanin: "Prijatelju sta to radis?", moj prijatelj:"Pa eto malo da probam ako koja grabljivica hoce da uzme", mesanin:"Pa ne peca se ovde tako, nemoj da plasis ribu, ona da `oce da jede metal pojela bi ovolike mostove na Drini..."
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ima pravo covek da ogromne varalice koje koriste mladicari uglavnom plase tu retku i plasljivu ribu. Posto nimalo ne cenim varalicarenje, svidja mi se to sto je rekao mestanin. Duhovit je.
A cuo sam i ja da cuveni mladicari sa Drine vecinu svojih velikih mladica love bas na kedera i to nocu na "ceku". Ujutru se, sa varalicarskim stapom i obaveznim "ruznim pacetom" slikaju za novine.
Auuuu, sad se setih!!! Koliko se tek musicara-pocetnika slika sa ribama ulovljenim na varalicu ili prirodni mamac, pritom drzeci musicarski stap u rukama (ili zubima)!?!?!?!
P.S. Kako sam lepo povezao dve potpuno razlicite teme, a? Ovo je kao kad Dee Jay predje sa street soula na house, a publika igra li igra...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Moram ti reci da si u pravu sto se tice ribolova nocu. Jedan od nazovi velikih mladicara "Blaf", nocu postavlja strukove, sta to znaci pa uzme parce najlona duzine 10-15m i neverovatne debljine 0.50mm i deblje. Nadje drvo blizu vira odgovarajuce debljine da ga ne bi mladica polomila. Prebaci preko njega unutrasnju gumu od automobila, za gumu veze najlon, na dnu olovo i kedera i rokne u vir. Tako su hvatane najvece mladice, sa kojima se on slikao za razne novine. A da je dobar ribolovac stvarno jeste, bio sam prisutan nekoliko puta kad je vadio grdosiju 15-20kg na stap, to sam svedok. Ali sve mladice koje su uhvacene na stap uhvacene su na rucno izradjenu varalicu "pesha". To je jedina varalica koja ce na Drini 99% uhvatiti mladicu. To sto kazes da se mladica plasi kad joj provlacis kasikaste varalice i voblere prored nje to nisi u pravu. Jer u 99% slucajeva ce napasti varalicu zbog ocuvanja teritirije, a ne zbog gladi. Nisam neki mladicar, bavim se tom vrstom ribolova samo nekih tri godine, ali znam ljude koji su vecito na Drini, zimi i leti, znaci najbolja varalica za mladicu je imitacija pesha. A ove godine ne verujem da ce se pojaviti koji od tih sto postavljaju kedere nocu jer su se nadlezni dosetili da prazne jezero tokom noci, tada je drina ogromna ne mozes da pridjes nikako, nosi sve zivo, ali i ako uspes da postavis kedere voda tada opada i poznato je da na Drini mladica nikada ne uzima hranu kad voda opada, tada je u ogromnim dugokim rupama i ne mrda dok se ne smiri vodostaj...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ako nikada nisi imao mladicu na stapu, ne znas sta je prava borba jedan na jedan. Kad grune, pa adrenalin proradi, sav drhtis, ukoce se ruke i ledja a ona se ne umara....Pa kad je izvadis (ako je izvadis) sit se ispovracas od uzbudjenja. Samo ko je imao iskustva sa ovom grabljivicom zna o cemu pricam...
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Šumadinac,dao si potpun opis osječaja koji pruža kraljica.Treba dodati i sladak ukus duvana kad se sjedne, jer noge podrhtavaju od uzbuđenja.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sabljarka, ajkula, som, aligator... sve te zivotinje pruzaju dobru borbu! Mladica je malo dete za njih. Ako ti lovis mladicu varalicom, svaka cast, jer nesto ne verujem u musicarenje iste, ali mani se varalice kad sa mnom "razgovaras". Ja sam cistokrvan...
 

poljo

Junior member
Učlanjen(a)
08.06.2006.
Poruke
93
Broj reagovanja
0
Ja sam PRAVI početnik.Pa dok se ovo ne nauči - nemogu se odreči ljubavi.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Svaka velika riba na stapu pruza zadovoljstvo, samo je stvar proporcije. Mladica na varalicarac tezine bacanja 200gr, konac nosivosti 50kg... gde je tu zadovoljstvo??

A evo kako to rade Slovenci, to je zadovoljstvo :lol:

I to na Orvis Superfine AFTMA 4!!!
 

Prilozi

  • bbbbbb.jpg
    bbbbbb.jpg
    504,1 KB · Pregleda: 351

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Za sve vazi: ako nikad niste hvatali mladicu na imitaciju pesha, na varalicarski pribor sportex 2.5 libre i najlon 0.50mm, obavezno probajte!!!!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Od mnogih ribolovaca koji su na stapu imali razne ribe, sam cuo da mladica i nije tako jak borac kako sto se prica. Ja licno nisam jos imao priliku da odmerim snage sa mladicom tako da ne mogu da kazem svoje misljenje.

Nadam se da ce nam i Gregor reci nesto povodom ove slike :)!
 
Vrh Dno