Konzervativni ili Liberalno shvatanje musicarenja!!!!

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Na stranicama Musicarenja.org vec duze vreme primetan je jaz izmedju konzervativnih musicara, i onih sa malo liberalnijim shvatanjem ovog nacina ribolova. Tu su i cesta omalovazavanja, pre svega od strane "pulitanaca", koji nemaju nimalo razumevanja prema "kvazi-musicarima" koji u mulju do kolena , okruzeni zaboktrecinom, trskom kojekakvim siprazjem i te kako uzivaju loveci mnoge riblje vrste, a vecina njih nikad nije ni probala da se okusa u ovakvom ribolovu jer smatraju da im je to ispod casti, a ustvari neshvataju koliko su ograniceni i da naprotiv njihovim "modernim svhvatanjima" ipak zaostaju jedno 10-tak godina za svetskim trendovima kad je musicarenje u pitanju. Saltwater a u poslednjoj deceniji i Warmwater su napredovali mnogo i imaju sve vise i vise pobornika, zbog svoje atraktivnosti. Bas sam malo gledao statistiku na par foruma kao sto su FlyTying ili TalkFlyfishing otprilike jednak je broj postova i tema kad su u pitanju Coldwater i Warmwater musicarenje, sa neznatnom prednosti u korist Coldwatera. Zbog ovako velikog broja pobornika nimalo necudi da je trziste prepravljeno sa novim proizvodima koji su namenjeni iskljucivo za ovakve vidove ribolovu. Za razliku od coldwater ribolova, wormwater je mnogo raznovrsniji, pre svega zbog velikog broja razlicitih ribljih vrsta koje je moguce upecati musicarskim priborom i zbog razlicitih tehnika koje se koriste pri ovakvom ribolovu. U danasnje vreme musicarskim priborom se lovi sve od sailfisha, tarpuna, merlina i ostalih morskih nemani pa do sitnih suncanica, crvemperkica....

Ja ribolov smatram pre svega kao "izazov" ali i odlican nacin da se aktivno odmorim! Nikad nisam pecao radi mesa, ali sam uvek isao na pecanje sa ciljem da uhvatim ribu. Ako neko ide na pecanje bez cilja da upeca ribu onda to gubi svaki smisao, i ja to niako nemogu nazvati ozbiljnim pecanjem. Sto je riba borbenija, agresivnija i teza za prevariti to je izazov veci. Izazov mi je takodje probati upecati ribu na nekom novom terenu koji se razlikuje od onih gde sam je dosad pecao ili upecati neku novu riblju vrstu. Meni se cini da se na ovaj nacin mnogo bolje upoznaju pojedini prirodni zakoni nego kad se usko "ograniceno" gleda! Musicarenje smatram za najlepsi vid ribolova, zato u poslednjih par godina skoro iskljucivo pecam musicarskim priborom! A sad da li sam musicar ili kvazi-musicar??? Nije ni vazno jer uzivam u svakom izlasku na vodu bilo da pecam suncanicu, crvemperku..... ali sa musicarskim stapom u ruci!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Prava tema u pravo vreme!
Klacicno shavatanje musicarenja jeste samo lov pastrmke i to iskljucivo na suvu muvu. Sve ostalo je van klasicnog pogleda, pa cak i lov na nimfu!
Da bi objasnio svoj pogled najbolje bi bilo da citiram doajena musicarenja, nazalost pokojnog Jocu M Petrovica koji je lepo jos krajem osamdesetih napisao
Ne musicarei se iz ljubavi prema nekoj vrsi ribe vec iz ljubavi prema mahanju!
Njaveci deo svog ribolovackog zivota proveo sam na reci i to loveci na suvu muvu. OStalo me nije zanimalo, sve dok nisam provalio stuku. Desavalo mi se da provedem ceo dan u mulju do guse nadajuci se da mi ova lepotica udari na strimera (ali ovi pokusaji se samo na pokusaju zavrsise :( )
Onog momenta kada se nimfa upotrebila, klasice ije dosao kraj i pocelo je novo doba musicarenja. To klasicni musicari mogu da prihvate ili ne, ali cinjenicaje upravo da je klasicno musicarenje umrlo.
Ja sam veliki postovalac warmwater musicarejna i svako nipodastavanje tog musicarenja je vezano za nepoznavanje sustine musicarenja kao filozofije! To sto ga ja retko primenjujem neznaci da ga ne cenim. Naprotiv. Svako ko je barem jednom imao udarac stuke, zna o cemu govorim.
Objasnjenje cele price je veoma jednostavno. Neko je rodjen u npr. Uzicu ili Arilju i njemu su dostupne reke gde moze da lovi pastrmku do mile volje. Tom coveku nepada na pamet da gaca po nekim barama jer je naucen da lovi pastrmku i najlakse mu je da se prihvati klasicnog musicarenja. ALi onog momenta kada pastrmka se ne javlja na povrsini i kada stavi mokru muvu, on vise niej klasicar vec postaje moderni musicar.
Drugi slucaj je npr sa osobom koja je npr rodjena u Vojvodini. Pastrmske reke su na stotine kilometara daleko i njemu je musicarenje npr. pastrmke poprilicno udaljeno. Zato on/ona pocinje da lovi stuku i/ili basa sa podjednakim entuzijazmom i podjednakim musicarskim pristupom kao i lov u potoku. Jednostavno tu nema razlike!
Toliko za sada, valjda sam bio jasan!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
radije kolega da za termin kvazi-musicar upotrebimo rec multi-musicar (sto znaci salt+warm+fresh wather). Ja sam taj! Sve ribe su mi izazov. Sve vode, osim onih izrazito zagađenih, mene privlače, iako su potoci i planinske reke na prvom mestu kod mene. Ali musicarenje basa me je totalno raspametilo. Toliko sam puko na njega da za vreme mog skorog boravaka u Vukovaru nisam ni dotaknuo Dunav. Ambijent u boroviku me je potsečao na one američke basovske vode. Neverovtna je ta riba. Ne mogu reči da je mnogo žilav borac, ali je strašno divlji. Znam za ove do 30cm, ali pretpostavljam da se ne bori dugo ni veci, ali u tom kracem vremenu daje sve od sebe i trga glavom ko' besan, iskace, DIVLJA!!! Prelepa riba! Eh da to propustim samo zbog pastrmke i lipljana ipak NE. Inace nisam bio u mulju do kolena, bas mi je pasalo biti u blago mlakoj vodi do pojasa. Bas je bilo lepo. Toliko sam se zalepio za basove da sam zaboravio probati loviti sunčanicu. Sada mi malo krivo, ali bit ce dana za megdana ;-)
Vidio sam i one komade od 5-6kg, štuka se ne da meriti a ni som sa ovim predatorom što se tiče sile i buke koju stvara u napadu na plen. Vidio sam kapitalce na nekih 70-150 m. Iskaču kao delfini, napadaju ribe na površini...krivo mi da nemam kameru da snimim video takvog prizora. Preko 10 puta sam tako nesto vidio na tim razdaljinama. Kao da bi krokodil zgrabio pljen, BAAAM voda plušti, joj ne mogu to opisati! Da imam svoje jezero napuio bi ga sa ovom veličanstvenom ribom. Očaran sam tom ribom. Vi koji to niste probali mnogo ste propustili. I još mnogo toga propuštate, ali ako vas lipljan i pastrmka cini sretnim uzivajte. Nemam nista protiv i ja ih volim ;-), ali ne samo njih:)

PS.
Da je lov iz camca dozvoljen na boroviku, znam da bi taj dan dobio barem jednog od 2-3kg ako ne one od 5-6kg! Tko nije probao loviti basa musicarskim priborom toplo mu ga preporucujem. Jer je to vrlo lepa riba, posebno divlja i zanimljiva.

I sto se tice liberalnih i konzervativnih, ja sebe licno smatram negde između. Liberalan sto se tice lova fresh, salt & warm water, konzervativan sto se tice nekih eticnih i sportskih nacela. Smatram takav stav najpraktičnijim i koristnim (da ne kažem najbolji ;-)).
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Sorry za izraz "kvazi-musicar" to sam namerno malo izkarikirao ... kao u mulju do kolena.... :lol:

Sa vasim misljenima se i ja slazem i moja filozofija je slicna .
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Zar i ti sine Brute...oooovaj Dane :hammer:


Ma bre 100x smo raspravljali i na MSN-u. Licno nemam nista protiv bilo kakvog musicarenja, samo me ne zanima uopste i preskacem sve teme vezane za komarce :hammer:

Meni je samo u jednom momentu bilo krivo sto se ceo sajt pretvorio u musicarenje karasa i bodorki, a o musicarenju salmonida ima 2 posta. Makar da su stuke i basovi bili u pitanju....nego babushke
 

ivan

Junior member
Učlanjen(a)
27.05.2006.
Poruke
32
Broj reagovanja
0
Mislim da ce se vecina na ovom forumu sloziti sa mnom da je o ukusima svaka rasprava cist promasaj. Svako ima neki svoj stav koji ce braniti ma koliko bio siguran da nije u pravu i to bas zato sto je musicarska sorta ljudi takva.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, da li da pisem i ja nesto ili da uzivam u tekstovima Sty Esoxa, Luckya, Sebastiana i ostalih. Samo bih se zapitao sta je to konzervativnost u musicarenju? Nisu Engleska i Amerika postojbine svega sto znamo o musicarenju. Znate da ja tvrdim da je prva riba ulovljena musicarskom tehnikom, klen. Drugo, garantujem vam da je takozvano toplovodno musicarenje u Srbiji popularnije od "hladnovodnog". Odavno, a mozda i oduvek je tako! Armija musicara opseda klenovske vode Srbije. Ne mozes da pecas od njih. To su stotine i stotine ljudi. Na primer, oko 300 musicara iz Nisa i po 100 iz Leskovca, Vranja, Krusevca, Pirota... u 80 % izlazaka na reku love bas klena. Jug Srbije je pun musicara. Ali pravih! Ovde se ne priznaje vestina onome ko ne ume da nalovi klenove. Cisti salmonidasi su veoma retki i uglavnom su to oni koji ne umeju da love ostale vrste. Klen se ceni kao riba za koju treba imati poseban "kliker u glavi". Pastrmka se smatra ribom za koju je potrebno vise srece, narocito kad se lovi suvom muvom. To i moja baba zna. Ako nemas srece da naletis na pastrmke koje buckaju, tesko da ces uspesno musicariti, a kad probucka uglavnom se lako lovi. Srecom, otkrili smo i teze protivnike, koji su nam ponekad i blizi. Naravno, svi volimo da "uletimo" medju pastrmke i lipljene i smatramo to posebnim dogadjajem, jer je ambijent u kojim se te vrste love najcesce ocuvan od zagadjenja. Dakle, u Srbiji je musicarenje hladnovodnih riba poseban dozivljaj, a ne toplovodnih. Ako nas to cini posebnima, onda znajte da smo, mi srpski musicari, odavno takvi!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ja sam cistokrvni salmonidas, nikad nisam lovio klena na vestavku muvu, ali sam uhvatio ponekog slucajno pecajuci pastrmku ili lipljena. Verujem da je zanimljivo loviti ga, ali ne vidim razlog da stavljate musicarenje pastrmke i lipljena ispod klena, zato sto ljudi iz ovog kraja vrlo retko ga pecaju. To bi bilo isto kad bi ja rekao da onaj ko nikad nije pecao i napecao mladica nije ribolovac, kad te ribe kod vas na jugu skoro i da nema. Ja postujem musicarenje klena, ali mi ne ulazi u glavu musicarenje, babuske, karasa, crvenperke, cverglana, povruse...Posto sam primetio da ima zaljubljenika u musicarenje u stajacim vodama, zelim im svu srecu u lovu stuke i ostalih stanovnika smrdljivih bara i muljevitih kanala, mozda vi u tome osecate poseban merak, ja to postujem, ali ne mogu da prihvatim to.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mislim da je velika greska da se musicarenje neke ribe stavlja iznad neke druge. To jednostavno ne ide! Uzivanje u musicarenju je mnogo kopleksije od samog cina lova, pa samim ti i eksponiranje jedne vrste gubi smisao! Po meni musicarenje stuke je prvoklasni dozivljaj ili jos bolje basa! Sanjam dan kada cu u dubku da se muvam po Vojvodjanskim barustinama i na popera ganjam tu zlokobnu azdaju!
Nazalost i ja nerazumem musicarenje babuske i/ili japanca. Bio sam par puta, probao i jednostavno bilo mi je dosadno. Ali kao i ti druze Sumadinac postijem da to musicarenje nekom predstavlja zadovoljstvo!
Salut!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
dr.lucky wrote:
Sanjam dan kada cu u dubku da se muvam po Vojvodjanskim barustinama i na popera ganjam tu zlokobnu azdaju!

Salut!

E pa obezbedicu ti ja Shumadijski dubak (unutrasnju gumu od traktora :lol: ) i javicu ti kada se roje poperi :hammer: :hammer:
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Laki kad imas vremena javi se pa dodji! Septembar je jako produktivan kad je bas u pitanju. Nije nikakav problem, jednimo sto ni ja nema belly boat al moze se organizovati nesto, neki camac tamo gde bude bio potreban. Za smestaj i sve ostalo ne brini!
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
A poperi se lepo roje od aprila do septembra, pogotovo prva polovima septembra, samo treba pazljivo slusati, i cim cujes tiho plop-plop, znas da je pravo vreme.... . Ko zna mozda se roje i na salmonidnim vodama al se od suma vode necuje... :hammer: :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
"Mislim da je velika greska da se musicarenje neke ribe stavlja iznad neke druge"... fly_clap Bravo Laki!

Kod mene sve one imaju svoje posebno mesto, iako njavise simpatiziram potocaru nije iznad drugih, barem kod mene. Lipljan je isto poseban i lep, ali tu su i druge.

Ko voli nek izvoli, sto ljudi sto cudi! Vazno je da jedan drugoga ne omalovazavamo i ne vređamo.

Pocetak dekadencije je kada se covek pocne sam uzvisivati, hvaliti, postaje sam sebi dovoljan i savrsen. Tada sve steceno iskustvo gubi smisao. Ali ljudi su uglavnom takvi, da kada dođu do neke vrste vrhunca onda sve ruše i uništavaju. To je jedna od žalostnih strana čovečanstva.

Evo, ne bi li se odobrovoljili;-), da vas častim sa malo torte :) pošto mi je danas rođendan fly_cheers :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :hammer: :lol:
 
Vrh Dno