Kormorani i pastrva

David

Newbie
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
Lokacija
Ogulin
Naime, javljam se sa problemom s kojim se susreče moje ribolovno društvo, a to su kormorani. Te beštije  mahom uništavaju  ribu i naprosto ih se nemoguče riješiti. Nesmije se odstreljivati te ptičurine koje rade nemjerljive štete. Pa molim iskusne koji su imali sličan problem za pokoji savjet, kako se riješiti tih nemani? Kako ih otjerati?  :aaa:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
David je napisao(la):
Naime, javljam se sa problemom s kojim se susreče moje ribolovno društvo, a to su kormorani. Te beštije  mahom uništavaju  ribu i naprosto ih se nemoguče riješiti. Nesmije se odstreljivati te ptičurine koje rade nemjerljive štete. Pa molim iskusne koji su imali sličan problem za pokoji savjet, kako se riješiti tih nemani? Kako ih otjerati?  :aaa:

Ja mislim da je EU skinula preporuku da se kormorani proglase zasticenom vrstom i mislim da kod nas u Srbiji nije vise pod zabranom. Slatko cu ih klepati ove zime.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
simpson H je napisao(la):
David je napisao(la):
Naime, javljam se sa problemom s kojim se susreče moje ribolovno društvo, a to su kormorani. Te beštije  mahom uništavaju  ribu i naprosto ih se nemoguče riješiti. Nesmije se odstreljivati te ptičurine koje rade nemjerljive štete. Pa molim iskusne koji su imali sličan problem za pokoji savjet, kako se riješiti tih nemani? Kako ih otjerati?  :aaa:

Ja mislim da je EU skinula preporuku da se kormorani proglase zasticenom vrstom i mislim da kod nas u Srbiji nije vise pod zabranom. Slatko cu ih klepati ove zime.

Neces jer je kod nas i dalje zasticen!
A u EU skinuta zastita samo u nekim zemljama i to iskljucivo kontrolisan odstrel. A uslucaju skidanja zabrane, znajuci nase lovce pucace na sve sto je crno i leti ukljucujuci i malog kormorana koji je globalno ugrozena vrsta i cija je populacija u opadanju.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
David je napisao(la):
Naime, javljam se sa problemom s kojim se susreče moje ribolovno društvo, a to su kormorani. Te beštije  mahom uništavaju  ribu i naprosto ih se nemoguče riješiti. Nesmije se odstreljivati te ptičurine koje rade nemjerljive štete. Pa molim iskusne koji su imali sličan problem za pokoji savjet, kako se riješiti tih nemani? Kako ih otjerati?  :aaa:

Raspitaj se na ribnjacima koriste zvucne topove(fazon je da proizvodi eksplozije i buku) za teranje kormorana! Probajte za pocetak sa malo ozbiljnijim petardama.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
ekoljuba je napisao(la):
simpson H je napisao(la):
David je napisao(la):
Naime, javljam se sa problemom s kojim se susreče moje ribolovno društvo, a to su kormorani. Te beštije  mahom uništavaju  ribu i naprosto ih se nemoguče riješiti. Nesmije se odstreljivati te ptičurine koje rade nemjerljive štete. Pa molim iskusne koji su imali sličan problem za pokoji savjet, kako se riješiti tih nemani? Kako ih otjerati?  :aaa:

Ja mislim da je EU skinula preporuku da se kormorani proglase zasticenom vrstom i mislim da kod nas u Srbiji nije vise pod zabranom. Slatko cu ih klepati ove zime.

Neces jer je kod nas i dalje zasticen!
A u EU skinuta zastita samo u nekim zemljama i to iskljucivo kontrolisan odstrel. A uslucaju skidanja zabrane, znajuci nase lovce pucace na sve sto je crno i leti ukljucujuci i malog kormorana koji je globalno ugrozena vrsta i cija je populacija u opadanju.

Ali Ljubo ja mislim da generalno i mi imamo problem sa kormoranima. I mislim da nisi u pravu da ce lovci nesto da ih trebe, znas kako nasi razmisljaju "ne jede se a skupa municija".
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Pa ni ptice grabljivice se ne jedu pa ih satrse! Lovi im divljac! 
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
ekoljuba je napisao(la):
Pa ni ptice grabljivice se ne jedu pa ih satrse! Lovi im divljac!   

Odakle ti to da se ubijaju ptice grabljivice? Ja koliko znam ide se u lov na jasno definisane stetocine, svrake, vrane, lisice,... a medju lovcima takodje ima stetocina kao i medju ribolovcima pa sigurno strada i neki jastreb.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Dobar deo lovaca (čast izuzecima!) uopšte ne razlikuje naše grabljivice, pa mišar ni kriv ni dužan završi kao jastreb. Stvarno je greh pucati na bilo koju, a verovatno i prekršaj jer su sve zaštićene zakonom (jastreb je nekad smeo da se lovi, ne znam kako je sada).
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Svasta sam video dok sam se jos interesovao za lov! Cak sam i ja pucao na misara u svom neznanju jer je to lovcima oko mene bilo najnoramlnije. A da ne pricam o tome sto nisam ni smeo da pucam jel sam bio maloletan i bez dozvole. Srbija Bojane!!!
A od kad sam na zastitarskoj strani nagledao sam se po terenima ubijenih sova i ostalih grabljivica. Pogotovo zimi puno stradaju kada se grupisu i ostanu bez zastite vegetacije.
 

GORANHardy

Senior member
Učlanjen(a)
07.09.2008.
Poruke
158
Broj reagovanja
1
Lokacija
Borca
Bio sam na Drini jedne prilike i gledao sam sta rade ovi neznam kako da ih nazovem ali je,osecaj kao kad se gleda Nacionalna Geografija.Kako zaroni u vodu tako im se u njihovom kljunovima vidi riba koju su ulovili-imresivni ribari.Svuda su omrazeni nema sta ostavili su utisak.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Nažalost na Drini ih je svake godine sve više.Gdje god ima ribe ima i njih a pogotov su im zimovnici interesantni.
Po nekoj računici na našem djelu Drine (uključujući i Zvorničko jezero) oni u prosjeku svake zime pojedu par stotina hiljada kilograma ribe.Đžaba i poribljavanje i ribočuvarske kontrole kada ove napasti istrebe ribu.Lično sam gledao kada zaroni na sred jezera (cc 10 m) i izvadi ribu.Trebalo bi pokrenuti neku peticiju pa da vidimo koliko nas je zainteresovano za protjerivanje ovih "alavih ptičurina".
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
tommylee je napisao(la):
Nažalost na Drini ih je svake godine sve više.Gdje god ima ribe ima i njih a pogotov su im zimovnici interesantni.
Po nekoj računici na našem djelu Drine (uključujući i Zvorničko jezero) oni u prosjeku svake zime pojedu par stotina hiljada kilograma ribe.Đžaba i poribljavanje i ribočuvarske kontrole kada ove napasti istrebe ribu.Lično sam gledao kada zaroni na sred jezera (cc 10 m) i izvadi ribu.Trebalo bi pokrenuti neku peticiju pa da vidimo koliko nas je zainteresovano za protjerivanje ovih "alavih ptičurina".

Da te ptice su hiljadama godina unistavale ribe i dovele ih na ivicu istrebljenja ali se onda pojavio covek da spasi stvar i sada su nam reke pune riba.  :doh:

Aj malo razmisli zasto nema riba!?!
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Možeš se ti udarati u čelo koliko hoćeš ali je istina da je čovjke direktni uzrok svemu ovome.Te divne ptice se protjeruju iz svih nama komšijskih zemalja i gdje će da nađu azil nego na našim vodama.Sama činjenica govori koliko one mogu da pojedu.Armije ribolovaca im nisu dorasle.Jutro na Drini je jako interesanto tada se cjela jata goste.Pa kada se nakrkaju idu na pauzu i sve tako.Ta gamad uništi riblju populaciju,tamo gdje je svakom ribolovcu nepristupačno njima je glavna menza.Još će ispasti da je koromoran domaća vrsta i da je oduvjek bio ovdje,ma daj!
 
Vrh Dno