Kormorani i pastrva

GORANHardy

Senior member
Učlanjen(a)
07.09.2008.
Poruke
158
Broj reagovanja
1
Lokacija
Borca
Jeli neko gledao Cormorane i na nekim drugim tokovima-predpostavljam da ih ima i na ostalim vecim rekama i jezerima.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
tommylee je napisao(la):
Možeš se ti udarati u čelo koliko hoćeš ali je istina da je čovjke direktni uzrok svemu ovome.Te divne ptice se protjeruju iz svih nama komšijskih zemalja i gdje će da nađu azil nego na našim vodama.Sama činjenica govori koliko one mogu da pojedu.Armije ribolovaca im nisu dorasle.Jutro na Drini je jako interesanto tada se cjela jata goste.Pa kada se nakrkaju idu na pauzu i sve tako.Ta gamad uništi riblju populaciju,tamo gdje je svakom ribolovcu nepristupačno njima je glavna menza.Još će ispasti da je koromoran domaća vrsta i da je oduvjek bio ovdje,ma daj!

Prvo procitaj nesto i nebodi napamet!
Kormoran jeste domaca vrsta i ziveo je hiljadama godina sa ribama i ribe je bilo u izobilju. Uzrok porasta brojnosti kormorana je covek pre svega ribnjaci i odsustvo velikih ptica grabljivica koje  su pametni lovci i ostali pametnjakovici svojim delovanjem potrebili.  I koliko to kormoran pojede? Pojed u vrh glave kilogram ribe. A prosek je ispod 0.5 kg.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Čuj "ne budi pametan",šta hoćeš da budem glup? Svaka informacija o kormoranima je negativana i ne vidim ni jednu korist od ovih prokletinja.I dalje tvrdim da nisu osnovni problem ali su u tom nizu negativnih dešavanja.
Interesuje me da li postoji neki nacrt o ovim pticama,tipa u kojim količinama im je dozvoljena pojava?Jer kod nas ih zimi bude na hiljade,ne preuveličavam situaciju ovo je živa istina.Pa time dobijamo prostu matematičku računicu o prosječnom ulovu od 0,5kg puta njihovo brojno stanje.Lako se da izračunati koliko dnevno ribe pojedu,previše za naše vode.Da ih ima kao što su nekada zimi dolazili po nekoliko njih pa ni po jada.Ali sada to su čitave invazije.
Na svakom ribolovačkom sajtu imate ovu temu pa potražite i pročitajte priloge iz raznih mjesta.Pored njih ove godine sam zapazio još jedan problem a to je nenormalna količina sunčica u jezeru.Možda jednog dana i ne budu štetočine jer će istrebljivati ove druge.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Nisi glup samo se zaleces u ocenama stetnosti ove vrste i iznosis preuvelicane podatke sto je razumljivo iz ugla jednog prosecnog ribolovca. Procitaj moje predhodne postove i ponudio sam resenje ko0je se siroko primenjuje kod nas i u svetu. Kormoran jeste problem ali ni blizu veliki kao ostali problemi sa kojima se suocavaju reke i zivi svet u njima i oko njega. On je samo mnogo vidljiviji problem. Suncicaa je samo jedan u nizu problema koje je covek pruzrokovao.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Ljubo crni kormoran ovaj nas domaci pojede dnevno i do 2kg ribe, znaci 2x vise od kolicine koju si ti naveo. U periodu razmnozavanja jedna klonija kormorana pojede 750.000kg ribe, svi ovi podaci se mogu vrlo lako naci na netu a meni kao laiku ostaje da i dalje mislim da populacija kormorana raste iz godine u godinu a njihovi ulovi ribe nisu ni slucajno mali vec znacajni.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
2 kg ako pitas ribolovce! Ptica od par kila da pojede svoju tezinu, malo je mnogo. Ptica koja se gnezdi i hrani mlade jede od 0.5 kg do 1.4 kg. Inace u proseku ispod 0.5 kg. Kod nas je najveci problem zimi kada se ove ptice masovno okupljaju u nasim krajevima ali tada nemaju mlade pa i jedu manje. Pricao sam ornitolozima o kormoranima i jesu problem ali cela prica o njma je prenaduvana!
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
ekoljuba je napisao(la):
Pricao sam ornitolozima o kormoranima i jesu problem ali cela prica o njma je prenaduvana!

To ti je kao da pitas organizaciju Orka za prava zivotinja.Vidis da ce da tuze seljake sto muzu krave :D
Domaci kormoran je ptica od metra i 2kg ribe nije nikakav problem za nju.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Laicki mislim da kormoran pojede mozda i preko 2 kg ribe kad je u prilici, ali ne svakog dana. Tj deluje nemoguce da neka zivotinja ima toliko rasipanja energije da joj je potrebno svakodnevno toliko hrane...... tako da mi Ljubino 0.5kg dnevno deluje sasvim logicno. To na nekim lokacijama gde je prenamnozen sigurno predstavlja problem sa kojim se treba uhvatiti u kostac al tek kad se zavrse problemi sa ljudima.
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
Da, u zakljucku, kormoran je stetocina, cak smo ustanovili kojom kolicinom riba se hrani (relativno), a mislim da najvise smo trebali naci resenja da ga otklonimo sa nasih reka. Cim dolazi u tim krajevima znaci da riba jos ima, ne bi on isao gde nema riba. Video sam po ovim velikim trznim centrima da koriste neke zvucne signale, zapravo zvuk nekih ptica grabljivica, kojim gone druge ptice, valjda postoji tako nesto i za kormorana.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.870
Broj reagovanja
182
Lokacija
Kragujevac
U nekom broju Musicara sam procitao da u Jevropi kormoran nije vise zasticen jer je zastita postigla efekat i ima ga u dovoljnom broju da vise nije ugrozena vrsta.

Bzo ce i kod nas da je ukinu  :naughty:
 

brankoogi

Senior member
Učlanjen(a)
06.08.2008.
Poruke
302
Broj reagovanja
0
strashni je napisao(la):
U nekom broju Musicara sam procitao da u Jevropi kormoran nije vise zasticen jer je zastita postigla efekat i ima ga u dovoljnom broju da vise nije ugrozena vrsta.

Bzo ce i kod nas da je ukinu  :naughty:

Nisam lovac i zbog toga što neću učestvovati u tamanjenju te pošasti mi je mnogooooooooo žao  :'(
 
Vrh Dno