Kretanje prilikom pecanja

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ovde u Norveskoj na svakoj ribolovnoj dozvoli stoji da je obavezan tzv, pokretni ribolov.

Drugim recima, covek ne moze stajati na jednom mestu i pecati bez obzira da li je totalno sam ili ima drugih koji se krecu iza njega nizvodno. Nema ono: Ja sam prvi dosao ili Ja tu pecam ... i slicne gluposti.

Dakle zabaci se i obavezno kretanje oko, recimo, 1-1,5m do sledeceg zabacaja.

Da li je tako nesto regulisano i kod nas? Mozda Gradac, Drina...?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.310
Broj reagovanja
207
Lokacija
Zvornik
Hahaha,kod nas još uvjek postavljaju "barikade" na parkinzima i tako bolesno čuvaju svoje mjesto.Na obalama rijeka i jezera možeš i batine da dobiješ ako si dovoljno drzak i ako si ušao na nečije mjesto  :hammer:
Ja sam imao kamaru situacija od gađanja kamenjem,do lupanja stakala na autu.Čak je jedan maloumnik napuckao pse na mene!
U jedan kanjon nikada sam nisam ušao uvjek nas par naoružani vatrenim oružejm jer smo prolazili kroz par zaseoka,gdje su mještani krajnje neprijateljski raspoloženi!
Balkan je ovo!
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
:doh:...ponekad imam osecaj da si pao sa marsa Neso  :D :D...pa ovde,ako si dosao na "tudje mesto",a pri tom ne zelis da ga ustupis "vlasniku" zagarantovana ti je tuca... :bangbang:
:D :D :D
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Dobro be, pitujem...  :D
Ima ih i ovde koji ne znaju, ili ih nije briga, za ovo pravilo. Ali kad im se vec priblizim na 50-tak metara i videda ne mogu vise zabacivati, ili se sklone da prodjem pa nastave da mlate u istu tacku, ili krecu nizvodno.

Ujedno nije dozvoljeno da pocnes sa pecanjem stajuci ispred nekog ko se vec pomera nizvodno.

Uvek se pocinje iza onog koji vec peca, a da li ces stati na 50 ili 100 metara, tvoj izbor. Ok tu je neka eticka granica na oko 500m da pocnes ispred nekog ko vec peca.

I da nema ovog zakona, uvek bi se kretao. Da mlatim u jedno isto mesto? Sto? Ima tu finih caka gde se kretanjem moze omoguciti musici da dodatno potone , ili je malo duze zadrzati na odredjeno mesto. Oko kamena i sl.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
glupog li pravila ? znaci pecas kao da si usao u kolo da igras  :doh: ja imam neka odredjena mesta na koja idem , tu znam da se moze javiti riba i tu provedem odredjeno vreme . ako nema nista idem dalje , ali ako se javi riba ne mrdam dok grize . konstantno se krecem rekom samo na nepoznatom terenu . ne poznajem dubinu , izgled dna ... pojma nemam gde treba da pecam i onda redom pretrazujem .
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
to apsolutno nije glupo,glupo je sve ono sto se kod nas radi!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
hoces li biti ljubazan da mi objasnis zasto nije glupo? i sta je glupo sto sam napisao kako ja to kod nas radim ??
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
glupo je reci za nesto sto je normalno i tamo gde je to normalno da je glupo,za razliku od ovdasnjih tema gde "gnjurci" ubijaju ribu,kao i nazovi sportski ribolovci itd...
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sok , tamo je normalno da se dva muskarca vencaju , usvoje dete i vaspitavaju ga ....a to je za mene i ne samo mene vec ogromnu vecinu ovde glupo i nenormalno . zato ne prihvataj sve sto dolazi sa strane kao bolje resenje od onih koja mi imamo .
na takav nacin ovde kod mene na moravi neces uloviti nista . ako sam ja prvi stao na dobro provereno mesto nema sanse da ti se pomerim . isto od tebe ne ocekujem da odes ako prvi dodjes . pecanje brzinom od 1,5m po zabacaju je totalna glupost za mene
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
sasats je napisao(la):
sok , tamo je normalno da se dva muskarca vencaju , usvoje dete i vaspitavaju ga ....a to je za mene i ne samo mene vec ogromnu vecinu ovde glupo i nenormalno . zato ne prihvataj sve sto dolazi sa strane kao bolje resenje od onih koja mi imamo .
na takav nacin ovde kod mene na moravi neces uloviti nista . ako sam ja prvi stao na dobro provereno mesto nema sanse da ti se pomerim . isto od tebe ne ocekujem da odes ako prvi dodjes . pecanje brzinom od 1,5m po zabacaju je totalna glupost za mene
kakve veze imaju muskarci koji se vencavaju i usvajaju decu sa ovim ribolovnim pravilom!?
ne shvatam sta sam ja to prihvatio,sto dolazi sa strane!?
a to sto mi imamo ovde je sprdacina,ubiti ribu po svaku cenu i uvek za to naci opravdanje i izgovor...
ne vidim da te neko primorava da ovo norvesko pravilo primenjujes na Moravi!
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
U Svedskoj sam naisao na vrlo slicne obicaje i pravila. Konkretno na Mörrum-u, rijeka je podijeljena na pool-ove gdje katkada na najboljim pozicijama treba cekati u redu da bi se uopce doslo do vode i bacilo. Drzi se razmak i svaki zabac, napravi se korak dva nizvodno. Kada se dodje do granicne table, van iz vode i natrag na kraj reda. I tako u krug. Nema veze sto ribe od 10 kila i vise skacu uokolo. Isto tako, kada se nesto ulovi povik "Fish on!" dovoljan je da se svi koji tu love isti cas maknu da ne bi smetali. 

Tuce s onima koji se ne drze pravila nema, barem je nisam vidio, ali za najmanje nepostivanje reda, zaustavljanje ili pokusaj svercanja odmah pocinje psovacina s povisenim tonom na nekoliko jezika. Sto sam i sam imao prilike iskusiti kada sam izasao iz reda, iz vrlo opravdanih razloga otisao do nedalekog grma, i nadobudno se pokusao vratiti na svoje staro mjesto. Morao sam uz duboke isprike opet na sam kraj kolone koji je pocinjao daleko na livadi.

Medjutim, na toj istoj, a i drugim rijekama naisao sam i na ljude koji se nisu micali s pozicije. Cak su napravili i mali kamp sa stolom, stolicama, stalkom i nekoliko stapova. Ti se nisu micali. Mora da su to bili ovi koji usvajaju djecu ( :D). Ili, jednom sam naisao na jednog koji je stavio stolicu uz vodu i iz nje bacao varalicu. Kada smo prolazili lijepo nas je pozdravio sa "dobar dan". Fino odgojeni Balkanac.

S druge strane dozivio sam da mi ljudi nakon sto malo popricamo stojeci u redu ustupe cijeli pool. U stilu, "ti si fin covjek, vidimo da si prvi put tu, izvoli lovi, mi cemo kasnije". Naravno, na toj sam casti ljubazno zahvalio i predlozio da nastavimo dalje po njihovim ribolovnim obicajima, sto je bilo s vidnim postovanjem primljeno.

Jos jedan zanimljiv obicaj u Skandinaviji je osravljanje pribora na vodi, sto sem sreo na vise mjesta u vise zemalja. Ljudi naprave stalak usered sume ili na livadi, tu ostave stvari vrijedne vise tisuca eura i bezbrizno odu negdje. Vrate se kasnije ili cak drugi dan. Uzmu stap i stvari i nastave kao da nista nije bilo. Nikom ne pada na pamet da bi tudje stvari dirao, a kamoli krao. Kada sam diskretno priupitao je li kad bilo kakvih "problema", samo su me u cudu pogledali.   
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
schok je napisao(la):
glupo je reci za nesto sto je normalno i tamo gde je to normalno da je glupo
ovo si ti napisao ? a ja opet kazem iako je po tebi glupo to reci....istopolni brakovi su glupost , pecanje metar u sekundi je glupost .
alp, ovo sto si opisao mi uopste ne lici na pecanje  . mnogo mi to organizovano . da cekam u redu da zabacim u vodu ? da se tako kod nas peca sigurno se ne bi bavio ribolovom  :nowink: za mene je pravi ribolov kada pogledam uz vodu i niz vodu na kilometar nema nikoga  :)
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Da bi mogao loviti losose na dobroj vodi u najbolje vrijeme moras ili jako puno platiti ili imati jako puno srece da bi dosao do dozvole jer im je broj ogranicen. Najcesce jedno i drugo. Sto se dozivljaja tice, brzo se pomiris s time da imas covjeka 40 m uzvodno i nizvodno dok oko tebe skacu ribe od 10 kila na vise. Naravno, mozes otici i tamo gdje nema ljudi, ali ce te to kostati jos skuplje ili ce to biti mjesta gdje ima puno manje riba.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Sasats. ima cekanje i svojih prednosti  ;)

2i8jbjr.jpg


Meni je barem,ovo pravilo blagosloveno ne samo zato sto sam nikad ne bacam vise od par puta bez kretanja.

Ljudi se vode razmisljanjem da je svacija dozvola iste vrednosti i da niti ja niti ko drugi moze polagati pravo na neko mesto, ukoliko, naravno nije privatno.

 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
dobro da znam pa da se nikada ne uputim loviti lososa gde cu da cekam u redu...kada se za to odlucim pravac negde u KANADU  :lol: sama pomisao pecanja u redu I da svaki zabacaj znaci pomeranje....previse je to za moj ukus....

za mene je pecanje kada ja slobodno lovim gde ocu I koliko ocu...sama pomisao da cekam u redu da pecam prodje me volja...za mene je ribolov relaksirajuci uzitak I strast a to cekanje u redu nikako ne pase u moj okvir... :blush:

Svi mi imamo razlicite ukuse I to treba postivati. Jednima je to cekanje ok...ja jednostavno nemam zivaca, okrenuo bi se I pravac negde gde mogu loviti kako je meni volja pa makar ti lososi bili duplo manji.

Fenomen je I to da se ukusi godinama menjaju I tako I mi sami. Ko zna, kroz par godina mozda bas ja koji ovo pism da mi se ne dopada budem mrtvo ladno stajao u redu I cekao da dodjem ja na vrstu da odlovim.... :hammer:

Ali, trenutno...za mene takav ribolov ne dolazi u obzir. Da se tako sta uvede ovde kod nas bi ja a verujem I mnogi drugi bili vrlo nezadovoljni. Drasticno bi nam opao broj ribolovaca  :yeswink:
 
Vrh Dno