Kretanje prilikom pecanja

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
bas sam priupitao moje iz oregona, oni idu na stilheda a I lososa na varalicu ili na plovak s centrepin masinicom. Iako vec u Oregonu imaju perfektne vode cesto se desi da odu u kanadu I ne mogu prehvaliti vodice, rengere I sve ostalo...verovatno je tog Alpovog kolegu pratio neki baksuzlok ali I to se desava....nije sve tako sjajno ko sto bi svi zeleli da je. Ja licno navijam za izlete u USA & CA zbog ponude I same slobode koja ti se nudi. Rusiia Kola Peninsula mi se isto cini kao fantasticna lokacija jedino me malo odvraca pomisao na put I transport opreme. Ne znam kako se putuje do tamo, koliko se preseda I jos dosta sitnica koje mogu da ti pokvare sav dozivljaj. U Kanadi ako letis mozes u kabinu aviona da uneses I dvorucni stap jer su vec navikli na to.... Putovanje u rusiju avionom I transport opreme...koliku imam sigurnost da ce sve da stigne I da me nece daviti carinici I policajci na granici itd. Je to je neko stereotipno razmisljanje o zaostalom policiskom sistemu rusije jer nisam nikada ni bio tamo. Poznam pa neke ruse I slovence koji cesto idu tamo. Svi mi kazu da ponekada ume put biti bas naporan I stresan  :blush: a ako idem negde na odmor takva ponuda me ne zanima  :hammer: Najbolje je I najsigurnije putovati u gupi sa vodicem. Ali ni to me previse ne zanima. 
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Sve tekuce vode kanade su dostupne kanadskom narodu a tako i strancima. Za $150 moj brat u hrvatskoj lovi na smesno malom podrucju, ja ovde za $30 godisnje mogu da idem citavom provincijom i pecam gde hocu i kad hocu. Ako navratim u susjedne provincije platim $80 za godisnju. Za lososa se uzima posebna dozvola, koja je jeftina u odnosu na kolicinu ribe koja se moze uhvatiti.
Pederska drzava, ali sa ovakom ponudom ribolova i slobode kretanja nema zamerki. Ovde ne postoji lovostaj na vrstu, vec sezonu.

Guzva postoji samo za one koji moraju da love na odredjenim mjestima gde svi slicni smatraju da riba grize. Za one koji znaju malo bolje, na raspolaganju je toliko prostora da normalnom covjeku ne pada na pamet da se jedi i suprotstavlja drugima ako su mu na "mestu"(balkan i istocna evropa se i ovdje isticu svojim "povlasticama" na vodu). Pored kineza, evropljani su najcesci krivolovci, i to bas narod iz nasih krajeva.
 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
jeprli je napisao(la):
Svaki stranac moze za $140 u sezoni(istocna kanada, slicno vredi i za zapadnu) da lovi koliko hoce, ukoliko priliv ribe to dozvoljava. Ima sezona kad se lososi pojave u jako malom broju, a opet ima slucajeva gde ima vise ribe nego vode. Istocna kanada osim lososa pruza i lov potocne pastrmke, samo o tome se puno ne pise.

Alp ne znam gdje je tvoj kolega gostovao, ali nesto ne stoji u toj njegovoj prici. Mozda ga nije islo pa ga to smetalo? Ili se zajebo pa uplatio neki lodge? Istocna kanada je vrlo pitoma i pristupacna, ko imalo razumje engleski nece imati problem da se snadje.

Prica, nesto detaljnije izgleda ovako. Vodic je u sklopu aranzmana doveo grupu na mjesto, pokazao mu losose u vodi i to je to. Tu lovi. Nema setnje nikud. Buduci da ribe nisu grizle, mozgoper o razlozima toga. Ne bih zelio spominjati imena ljudi i mjesta. Naravno, to ne znaci da su svi takvi. Dapace, vecina ljudi se iz Kanade vrati s vrlo ugodnim dojmovima. Ali, ne svi i ne uvijek. To je ono sto sam zelio reci.

Sto se tice ovoga lovi u Kanadi kako hoces i koliko hoces, premda osobnog iskustva nemam, to sasvim sigurno nije tocno. Steelhead je recimo u Britanskoj Kolumbiji strogi C&R, na najboljim vodama se uz drzavnu i nadoplatu placa i posebna dnevna dozvola, vikendom je zabranjen ribolov bez vodica, zabranjen je ribolov trokukom udicom... itd.

Atlanski losos je na istocnoj obali navodno pod posebnim rezimom. Daleko od toga "dodji gdje hoces i lovi kako i koliko hoces". Za male novce. Mjestimicno je limitiran cak i broj pustenih riba. Pacificki lososi i neke druge ribe su druga prica.

Sto se tice kulture ponasanja, jedan poznanik koji je prethodno bio kod mene u skoli, prosle je godine tri tjedna sam putovao i lovio steelheade po cijeloj BC. Po njegovom iskustvu, dakle iz prve ruke, pravilo kretanja nizvodno, ne ulazenja u vodu nizvodno od drugog ribolovca, drzanje razumnog razmaka vrijedi i tamo. Barem medju musicarima. Iako nije zakonom formalno propisano civilizirani ljudi se toga drze.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sasats je napisao(la):
nisam bas razumeo sustinu ? ti to meni prebacujes neki seljacizam ili sam pogresno shvatio?

schok je napisao(la):
vidi,ako si se prepoznao u mojoj prici o bespotrebnom ubijanju i odnosenju riba iz vode,onda je odgovor ,da!

ej soki, batali tu seljacku demagogiju molim te . nemoj mi tu u zagonetkama...ako si se prepoznao ako se nisi prepoznao...i sta tebe zabole sta ja radim sa ulovom? ja pecam po vazecim zakonima drzave srbije , potpuno regularno i redovno placam dozvolu . ti se bre brate kandiduj za ministra pa promeni zakon ako ti se ne svidja...
a sta ti radis sa ulovom? pecas li uopste? bez ljutnje molim te ali osim kukanja o jadnom stanju reka i kritika mrtvih riba voleo bi da od tebe procitam bar jedan post gde si pecao, kako si se proveo , sta si upecao i oslobodio . poklopi me sa nekom slikom dobre ribe sa dunava koju pustas . napisi...pogledaj sasa kako se to radi , a ne kao ti u torbu ;) ovako mogu cak da posumnjam i da nisi musicar nego da bezveze zabedjujes i provociras ... :D
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
kao sto je bilo i za ocekivati od tebe...nista inteligentno i interesantno jos nisam cuo niti procitao.koga boli ona stvar sta ces ti pomisliti,a ponajmanje mene.
imas par mojih slika i snimaka na musicarenje.com kako se ja ophodim prema svakom svom ulovu, za razliku od tebe koji mrtvu ribu,tj crkotinu slika kako juri strimera...kakva je to samo idiotarija,da covek svisne od glupavih ideja.
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
sok, mnogo si bre bezobrazan . zasto me vredjas? sta sam ja tebi uvredljivo napisao?
mnogo takvih virtuelnih musicara ima koji jedu svoja jajca sto nista ne upecaju osim tamo gde se plati dnevna a riba se obavezno vraca.
sta da ti kazem vise?? da ja nesto sada pisem i pokusavam da uradim sto su tvoji roditelji propustili na vreme da urade ? i ti i ja znamo da od toga nema nista zato cao druze  :bye:
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
vredja me sama pojava zatucanih stavova koje propagiras po ovom forumu.za tv informaciju,mene su moji roditelji naucili da postujem prirodu i zivi svet u njoj,od pokojnog oca sam pre vise od trideset godina, kada ti nisi znao sta je ribolov,a kamoli musicarenje, naucio i shvatio zasto se vraca riba ne povredjena u vodu za razliku od tebe koji nikad i nista neces nauciti obnevideo od svoje pohlepe i sebicnosti...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
schok druze malo preterujes,uzimas suvise licno sto neko nosi ribe sa vode i potom ih slika mrtve...nemoj da me pogresno shvatis,ja sam isto protiv bilo kakvog nosenja ribe ali sasats to radi po ribolovnim zakonskim  granicama ...po meni licnoo ja njegove postove iz ribolova citam jer ima sta lepo da se procita a bogami i vidi,na kraju krajeva da su svi kao on reke bi nam bile punije pa ti i ja ne bi kukali ovde kako su nam reke prazne...
 

schok

Senior member
Učlanjen(a)
19.12.2011.
Poruke
322
Broj reagovanja
0
gegula je napisao(la):
schok druze malo preterujes,uzimas suvise licno sto neko nosi ribe sa vode i potom ih slika mrtve...nemoj da me pogresno shvatis,ja sam isto protiv bilo kakvog nosenja ribe ali sasats to radi po ribolovnim zakonskim  granicama ...po meni licnoo ja njegove postove iz ribolova citam jer ima sta lepo da se procita a bogami i vidi,na kraju krajeva da su svi kao on reke bi nam bile punije pa ti i ja ne bi kukali ovde kako su nam reke prazne...
slusaj...ma pun mi qurac ovakvih portparol slihtarskih postova!!!jesi ti blesav ili sta si,jel ti vidis da ovaj sve i jednu ribu iskasapi,jel vidis da nema niti jednu sliku ili snimak kako ribu vraca,vec tu soli meni pamet kako se on drzi zakona Srbije i koje tumaci u svoju korist...ako u zakonu pise da ima pravo, da tri ribe ponese,to automatski ne znaci i da to mora da sprovede u delo,vec mu zakon ostavlja prostor da uradi i suprotno tome.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
posto si izgleda covek panj necu ti ni odgovoriti osim da nema kome sta da se slihtam jer coveka nisam video u zivotu ,osim na slikama...a ti i milance lepo okacite slike ovde da vidimo i te vase ulove kad vec drugome solite pamet....ali da nisu sa gradca jer i ja koji sam 3x pecao pastrmku u zivotu na  gradca sam ih satrao i to na parce tepiha navezano na udicu...a sasine ribe sa morave mozete uloviti ali u snovima....u ostalom hocu da mu se slihtam evo sad sam odlucio... njegovi ulovi su za svaku pohvalu pogotovo znajuci gde ih pecai...a vi gospodo na revire pa kacite slike i hvalite se.... :hammer:
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.005
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
E a posle vam krivo kad vas Gogo opravi u : http://www.musicarenje.org/forum/index.php?topic=4123.0  :D 

Nego da se vratimo temi. Da li je i na Gradcu isto? Da li je i tamo isti slucaj da neko ko ``dodje prvi`` ima apsolutno pravo na to mesto?
Sta drugi jos misle o ovakvom pravilu o pokretnom ribolovu? Jos jednom bih podvuko da pokretni ribolov nije u obavezi samo u slucaju kad je vise ljudi na jednom mestu, vec se podrazumeva i kada je covek sam.

Ok ne izgleda to toliko ustogljeno ko sto se moze na prvi mah pomisliti. Niko ti nece prici  i reci da se pomeras ako si sam, ili ako ima par ribolovaca koji bi stajali u mestu, ali je dovoljno ljudima to sto znaju za ovo da bi se izbegle eventuelne svadje sa kolegama.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
gegula je napisao(la):
...a ti i milance lepo okacite slike ovde da vidimo i te vase ulove kad vec drugome solite pamet....ali da nisu sa gradca...

Slika mojih ulova ovde koliko hoćeš... ali to nije tema. Imaš i temu: "Spisak riba koje sam ulovio mušičarskim priborom" pa mislim da od svih mojih vrsta imaš poneku i fotku negde na forumu pa potraži ako te baš zanima... Ali ni to nije razlog ove rasprave.

Možda je to činjenica da sam preko 50 lipljena na meru ove jeseni pustio žive i zdrave nazad u Drinu???
Ili da nijednog bucova nisam odneo godinama...
Ili kada se svi krste kad na Tamišu štuku preko mere vratim... a svi nose one gloce...

A ponesem i ja ponekad poneku ribu. Da ponesem sve koje ispunjavaju zakonski minimum osećao bih se mnogo ružnije i prljavije...
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Nespetro , ako neko iole ima malo mozga I ribolovacke kulture nece stati pored coveka na par metara da peca mada ima I toga...sto se tice gradca ne znam ti recijer sam bio svega jednom I prosao sam ceo tok I ribe ima svuda tako da se ne moras gurati ni sa kim...
 
Vrh Dno