Krzokrilci

  • Začetnik teme Mr.Zakula
  • Datum pokretanja
M

Mr.Zakula

Guest
Ova imitacija tulara mi je omiljena.Mnogo je volim.Lako se radi,plovna je i shto je najvaznije,fantasticno lovi ribe!Molim za komentar...Evo dve slichice,jedna muva je slikana posle dvadesetak klenova,i dva dana pecanja.

P.S.Machak,mislim da bi ovo bila bomba na Ribniku.
 

machak89

Junior member
Učlanjen(a)
26.07.2006.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Musice su ti extra, a jesi li ih probao na pastrmke???
Zakula CDC caddis bi imala uspeha sto se tice pastrmke, a za Gabor cu morati da proverim...
Ubacicu i ja sliku jedne musice, ako se moze svrstati medju tulare ( a sta je to?), mada pretpostavljam o cemu se radi...
Samo dok je napravim...
Pozdrav...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlicno poznajem svet vodenih insekata, ali ne mogu da se slozim da ispod naslova "Tulari", treba da pisemo o krznokrilcima, to jest sedzevima, vodenim moljcima, kamenim cvetovima, caddisima. Odakle dolazi taj naziv "tular"? Od tularas, mozda? Ali, to je lokalni naziv za larvu krznokrilca. Video sam to "tular" i u nekim tekstovima u nasim casopisima, ali to nije nas pravilan naziv za red insekata pod latinskim nazivom Trichoptera, koji u bukvalnom prevodu znaci krznokrilci.
Izvinite momci sto sam se ovako "neprijatno' umesao, ali morao sam da intervenisem.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Izvini Mix,ako sam te uvredio!Nemoj da se ljutish.Od sada pa na dalje,zvacemo ih krznokrilci,sedzevi,vodeni moljci,caddisi,kameni cvetovi.Jer ok??Inache mislim da se sintagma,fraza,"kameni cvet" koristi za kamenjarke, a ne za vodene moljce.
 

machak89

Junior member
Učlanjen(a)
26.07.2006.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
Drustvo, evo kao sto sam i obecao...
Ova musica nekada zna ciniti cuda, pastrmka je nemilosrdno kupi, a veoma je plovna...
Tijelo: dubbing
Rebra: pero petla, sto su ujedno i noge, mada se mogu staviti i dva namotaja do glave
krila: srneca (jelenova) dlaka...
A sad vi recite u koju grupu spada ova musica, ja mislim da je krznokrilac...
Pozdrav...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Machak odlicna muva, svidja mi se, ja imam golilu verzija caddisa ali takvu kombinaciju boja jos nisam video, svaka cast!
 
M

Mr.Zakula

Guest
MAchak,to je dosta dobra muva,dobra imitacija sedza za brze vode.Ja obozavam da cepam pastrmke i klenove nekim visoko plovnim tularom po ivici brzaka...Taj sedz je kod nas dobro poznat,jer ga je ,ne znam kada tachno,nash poznati mushichar Dr Goran Grubic,koji radi u tandemu sa Acom Panicem kreirao.Fenomenalna muva za brzake i dzepove iza velikih stena.Evo i slike moje muve koja ima krila od krem polipropilena umesto elka ili jelena,kao shto ima original.
 

machak89

Junior member
Učlanjen(a)
26.07.2006.
Poruke
37
Broj reagovanja
0
A ja sam ga slucajno napravio...
Mozda se ipak malo razlikuju...
Ali uglavnom, to je slicna muva...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ko je taj poznati musicar Grubic? Ne verujem da je bas on prvi kreirao ovaj mamac. Evo, pitaj Oldsurehanda. Ozbiljan sam.
 
M

Mr.Zakula

Guest
Pa iskreno Mix,ne znam da li je neko napravio ovu muvu pre Gorana Grubica.Gledao sam ovu muvu po nekim engleskim sajtovima,i na svima ja pisalo da je "Chupu" ili Hairy Sedge-a kreirao Goran Grubic.Mozes je videti i na sajtu www.flyandtrout.com.U principu,sada mogu i ja da je prisvojim,promenio sam joj krila!E da,imash tu i biografiju Gorana Grubica,pa je prochitaj,poshto vidim da te zanima.
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
513
Broj reagovanja
176
Mix je u pravu. Ovakve musice su bile, a i danas su vrlo ceste po zapadu Amerike, za koji su tipicne velike penusave reke. Klasicna palmerovana muva sa krilima od razlicitih manje ili vise plovnih materijala-od bakteila, preko elka i belorepog jelena, pa do teleta (calf-tail), veverice i woodchuck-a (treba da pogledam prevod, ali je to manji sumski sisar). Imam par nekih starih knjiga sa slikama ovakvih muva iz 1950-60-ih, sa nazivima poput: Bucktail Caddis, Deerhair Caddis, i tako, prilicno uopsteno. Ne pise ko ih je izmislio, ali je to to. Vidjao sam ih i po nekim novijim knjigama, ali nemam ni jednu pri ruci da bih mogao da navedem ime tvorca-pretpostavljam novije generacije.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
e kolege jos jednom da kažem, teško je odsvirati nešto novo. Ali moze se napraviti nesto originalno ako ste kao Mix i imate materijala ka sto je koža od poskoka, pa pravite takve šaševe i slične, ili perla ranđeta od silikona i slične. Takve silikonske nisam vido, možda je samo za mene tako, ako nisam u pravu ispravite me.
No, Ako baš hočete da budete originalni, uzmite pravog insekta u ruku i radite nekom tehnikom koju niste jos videli. Ja vise volim remixe za sada ;-), jer ponekda znaju biti bolje od originala.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Mr.Zakula je napisao(la):
MAchak,to je dosta dobra muva,dobra imitacija sedza za brze vode.Ja obozavam da cepam pastrmke i klenove nekim visoko plovnim tularom po ivici brzaka...Taj sedz je kod nas dobro poznat,jer ga je ,ne znam kada tachno,nash poznati mushichar Dr Goran Grubic,koji radi u tandemu sa Acom Panicem kreirao.Fenomenalna muva za brzake i dzepove iza velikih stena.Evo i slike moje muve koja ima krila od krem polipropilena umesto elka ili jelena,kao shto ima original.

Takodje sam vidjao Gorana Grubica kao autora tako naprvaljenog elk tularasa. I sam volim takve visokoplivajuce imitacije tularasa. Ova gore Zakulina je izvrsna! Evo postavljam dole neke svoje sa slicnim svojstvima, a uvek istim konceptom bez obzira na korisceni materijal. Nisam postavio samo one sa krilom od isperaka pevca - postavljaju se isto kao jelenske dlake, u snopic. Zahvalne su za cimetase i sve ostale boje krila pojedinih vrsta tularasa, a ako se malo zamaste dugo odrzavaju plovnost krila. Ali, palmer tela i noge napred su mi obavezne.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Prva Pedjina musica odozgo je izvanredna i za lipljana i to verovali ili ne jos nabudzenija znaci na cdc+elk+jarebica to izgleda ko kokoshka ali ovde(Drina) je popularna narocito kod ovih sa ,,kanticom'' verovatno zbog plovnosti i lake uochljivosti na brzacima.
 
Vrh Dno