Leader Rings ili Mini Tippet Rings

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
Mnogo sam nesto zapetljao - pokusacu da objasnim...

prva varijanta kod pecanja sa prstencicima mi je:

---konac---loop to loop---predvez (2m)---O---tipet (50cm)---O---dva tipeta (10-30cm) sa po nimfom vezanom za isti prstencic (O je oznaka za prstencic)

druga varijanta mi je

---konac---loop to loop---predvez (2m)---O---tipet (oko 80cm) gde je prva muva u sistemu vezana 50 cm od prstencica, a po njenom vezivanju, na ostatak tipeta vezujem drugu nimfu na 25 cm od prve. U ovom slucaju ako hocu da menjam muvu u sistemu moram da menjam ceo tipet do prstencica...

Kod pecanja nimfama predvez mi nije konusni vec deblji najlon tako da u slucaju kacenja gubim samo tipet do prstencica...nema potrebe za konusnim predvezom jer kod pecanja nimfama nije mi bas stalo do nekog ekstra mekog padanja muva na vodu

Kad pecam suvom muvom predvez je konusni a iza prstena je tanji tipet sa suvom muvom na kraju...tada je poenta prstencica da omoguci cuvanje skupljeg konusnog predveza i jednostavno menjanje muve sa zanemarljivom "deformacijom" sistema u odnosu na povezivanje loop to loop...

Nadam se da sam bio jasniji....

Ja sam ove savete pokupio sa UK foruma i ucinili su mi se logicni ali prihvatam da neko od vas ima i neku bolju ideju...
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
Bogdane,
Vecina predveza ima loop ili prstencic na kraju. Iza toga ide tipet. Kad god nesto menjas na kompletnom sistemu ti to menjas na TIPETU. Tipet je parce najlona debljine i duzine koju izaberes. Jedino ovo sa dve nimfe ne razumem jer nisam nikad tako pecao.
Ako sam ja nesto pogresno razumeo izvini
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
vlajkoni je napisao(la):
Bogdane,
Vecina predveza ima loop ili prstencic na kraju. Iza toga ide tipet. Kad god nesto menjas na kompletnom sistemu ti to menjas na TIPETU. Tipet je parce najlona debljine i duzine koju izaberes. Jedino ovo sa dve nimfe ne razumem jer nisam nikad tako pecao.
Ako sam ja nesto pogresno razumeo izvini

Predvezi koje ja kupujem nemaju loop na kraju vec imaju 15ak cm tankog najlona od koga mozes da napravis ili loop ili da ga vezes za prstencic. Vecina musicara ovde koristi prstencic jer je kao sto rekoh manje kabast od loop-a i ne mrsi sistem. Kad to uradis, sve sto menjas menjas naravno na tipetu i tu se apsolutno slazem sa tobom.

Ja koristim dosta sistem sa dve nimfe iz vise razloga. To je ovde dozvoljeno (cak i tri nimfe ali to mi je mnogo maltretiranja). Drugo...trenutno sam u fazi istrazivanja meni potpuno nepoznatih terena i mnogo mi je lakse i brze da saznam koja muva "radi" na meni potpuno nepoznatoj reci ako koristim dve nimfe u sistemu...Iz istog razloga vrlo cesto menjam muve u sistemu i tu su prstencici nezamenjljivi jer pri svakom menjanju vezem samo jedam cvor, a mogu da eksperimentisem koju muvu u sistemu menjam, da stavljam one sa tungsten glavom na dropper ili blize prstencicu, da se igram sa otezanjima itd...Sve ovo mi znatno ubrzava proces ucenja jer sam pocetnik...

 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Evo slikovito da razjasnim onome ko se zbunjuje oko ovih stvati. Dimenzije su u nacelu i tu trebati prilagodjavati vasem nacinu pecanje. Kod mene je tipet barem za 0,04 i vise manji tj tanji. PRIMER ako mi se konusni predvez zavrsava na 0,18 ispod njega ce ici o,14 pa nanize.

Valjda i ovo resismo a za same duzine predveza i podveza vec ima tema ali moze i ovde.
 

Prilozi

  • Graphic1.jpg
    Graphic1.jpg
    191,3 KB · Pregleda: 962

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
E svaka ti dala Djole...

vec sam se razmisljao da pocnem da crtam...kad eto tebe...to je to
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Odavno sam čuo za sličnu foru, samo što su se prstenovi pravili od finih alkica iz srebrnog lanca. Svaku drugu treba preseći, da bi se uzele cele koje se onda koriste u svrhe koje se ovde pominju. Nikad nisam probao jer mi ni klasične omčice nisu smetale.
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
627
Broj reagovanja
102
Ako neko poželi da proba (ne garantujem da valja  :lol:) verovatno će uštedeti jer je je sigurno ova varijanta bar 10 puta jeftinija od originalne  :hammer:.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Koji cvor najcesce koristite za povezivanje tipeta i predveza na prsten?
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Uvek ojačani klinč, sa 4-5 namotaja. Ali to samo za ring. Muvu vezujem drugim čvorom, tačnije, Arbour knotom. :yeswink:
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
jel može ovakav čvor za ring (trilene knot) ?
i ako je zavrsetak leadera (predveza)  recimo 0.18 jel bi tippet (podvez) trebalo da bude 0.16 ili 0.14 ?


 

Prilozi

  • Trilene Knot.JPG
    Trilene Knot.JPG
    25,5 KB · Pregleda: 387

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Taj čvor je odličan i izuzetno jak. Tačno je i da tippet treba da bude tanji, a naveo si odličan primer.
 

tomasini

Senior member
Učlanjen(a)
22.01.2008.
Poruke
238
Broj reagovanja
0
Lokacija
Osijek
Milanče je napisao(la):
falco je napisao(la):
Pa može se na kraju konusnog predveza navezati mala omča pa onda loop to loop sa tipetom  :-\
:tbumb:

Nedavno sam naručio ove male prstenčiće, jer želim probati nešto drugo osim loop to loop načina spajanja. Milanče, pošto si koristio ove prstene, možeš li reći malo više o tome zašto ti se nisu svidjeli dovoljno da ostaneš na njima?
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Smetaju mi ti prstenčići kao i čvorići na njima, a ništa mi ne smetaju dve petlje (loop to loop). I svi čvorovi koje sam probao puknu mi pre na prstenu nego na udici :eek: Doduše ovo je samo moje iskustvo, mnogi ih koriste...
Gde samo iskopa ovo iz 2008-me :)
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ja sam prošle godine mušičario sa prstenčićem na predvezu.Pošto sam pravim predveze od delova monofila različite debljine,ispred tipeta mi je odlično došao!U toku ribolova menjam dosta strimera pa se troši tipet,a prstenčić rešava sve probleme!
 

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Koristim ih u 90% slučajeva  ,jedino ne stavljam tippet ring kada mušičarim bucova  na top water strimere već mi je predvez i tippet sve jedan komad fluoro carbona dužine štapa ......


 
Vrh Dno