Linjak (Tinca tinca)

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Linjak (Tinca tinca)

  Linjak spada u familiju ciprinidnih riba. Pretežno živi u toplim i mirnim vodama sa mekanim dnom ili dnom sa bogatom vegetacijom. Također se ga da nači i u nekim rekama ili delovima nekih reka sa sporijim tokom. Jedna takva rečica na kojoj sam ga ja lovio je reka Vuka kod Vukovara (HR).  Iako je riba koja živi u toplim vodama postoje izuzeci gde naseljava ili živi u vrlo hladnim jezerima kao što je npr. Bledsko jezero (tzv. ledenjačko jezero). Mresti se od maja do avgusta  u plicacima a idealna temperatura za mrest mu je 21°C.
  Budući da je linjak riba dna njegovu ishranu na prvom mestu čine razne larvice, i male pužiće, račiće a također i pijavice, gliste, školjke a nešto ređe i sitne ribice. Hrani se jednako kao i njegov rođak šaran. Vršlja po dno, pretura mulj, pesak, kamenčiće... Na pašu, tj. hranjenje kreče rano ujutro i pred sumrak, odnosno tada je najaktivniji. U tom vremenu prilazi obali i na večini voda ge se da lepo videti. Da bi ga sto pre zapazili dobro je imati polarizaciske naočale jer one tu obave pola posla. Ponekada se sam otkrije tako da dok vršlja po dnu na površini vode zapažamo dizanje mehuriča i sitne vegetacije. Ipak to još uvek nije znak da je tu linjak, to može biti i šaran ali to istor radi i babuška...
  Sa hranjenjem prestaje čim temperatura vode padne ispod 5°C. Tako da se u zimskom vemenu ne isplati niti pokušati loviti ovu ribu jer je tada u zimskom snu.
Što se tiče njegove veličine naraste do 5kg težine, ali čuo sam par informacija da naraste i do 8kg.

Do sada ga na muvu nisam ulovio, nisam ni pokušavao, ali čini mi se kao interesantna FF riba jer je izuzetan borac, mnogo jači od šarana. Zamarati ovu ribu mušičarskim štapom je gotovo fenomenalno iskustvo.

Sa kakvim muvama bi ga probali prevariti. Ja u mislima imam glo bug-a i larvice (crven, bela, maslinasta, žuta, siva i crna). Recimo na udicama od 16 -10.

Ako ste več imali iskustva u mušičarenju ove ribe slobodno to podelite sa nama koji to nismo probali.

Evo jedne lepe sličice. Poreklo/izvor originalne slike je sa sa stranice: ttp://www.davidmillerart.co.uk/tench_illustration.htm (stranica sa vrlo lepim slicicama raznih riba, vredi pogledati).
No, ja sam to morao malo po svome da preradim ;-)
 

Prilozi

  • Tinca tinca.jpg
    Tinca tinca.jpg
    73,7 KB · Pregleda: 1.128

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
http://www.davidmillerart.co.uk/tench_illustration.htm
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Da li niko nista ne pise o iskustvma o ovoj ribi zato sto nije mogao da je prevari. :). Iskustva toliko imam da mogu da provalim gde je ali bas da pokusam na muvu da ga uhvatim e to je vec rebus. Linjak muva u gustisu vodene vegetacije i tu kupi raznovrsnu hranu. Plovkarosi spustaju snop glista u rupe gde mrda linjak. A one nekad nisu vece i od 10 cm. Pored toga robusan pribor za cupanje posle kacenja. E verovatno kada bih i pokusao na musicu morao bih na ovaj nacina da plasiram mamac sto me uopste ne privlaci. Ako imate pozitivnih iskustva ili saveta, bacite na sto.  :tbumb:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Može da se desi da ja ulovim nekog linjaka na nimfu. Do sada mi to nije uspelo, jer nikad nisam ozbiljno ni pokušavao. Znam gde ih ima i znam kada se i kako pojavljuju u potrazi za hranom. Samo je pitanje dana (pomalo i mog raspoloženja) kada ću da ulovim prvog. Do tada, na žalost, ne mogu da pišem napamet.
Lovio sam često krupne linjake, ali nikada nisam onako kako bi svaki mušičar poželeo, nimfom.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Imao sam samo jednog krupnog linjaka i to na crva na plovak. Uzeo je vrlo lenjo i skoro neprimetno crva koji je lezao na mulju nekih 15 min., zato mislim da ga je vrlo tesko prevariti musicarskim priborom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Utoliko je izazov veći, a i muvom ulovljeni linjak vredniji.
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
HAHA upravo smo pred nas stavili novi izazov koji se zove LINJAK. I ja znam gde je tu u blizini. Nego mi nije stvarno fora da mu muvkam pred nos s obale nimfice. Al sto i to da se ne upise u dnevnik.  :tbumb:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
danas sam imao linjaka oko 50cm na mali nimfu krem boje, posto je bara bila bistra kao suza lako sam ih video kako jedu, jedva nekako zabacio,pustio nimfu da potone i lagaaaaano povlacio po par cm i pravio pauze, u jednoj pauzi me iznenadi pokret konektora na povrsini,zakasnim i dam mlitavu kontru osetim na par sec ribu i otkaci se, kad sam izvadio nimfu bile su dve krljusti na udici. e sad dal je linjak uzeo pa pljunuo nimfi pa ga ja potkacio ili se ocesao o nju i to i je konektor pokazao to ne znam,ali par sec na stapu i mogu reci da je bas jaka riba
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Prošle godine sam samo jednom mao priliku da ga opazim (dok sam imao štap u rukama). Na našem jezeru na dubini preko 1,5m sam ga opazio kako "pase" među algama. Čini mi se da je skupljao kojekakve male vodene insekte. Vrlo teško sam naveo nifu pred njegov nos ali njegova zainteresiranost je bila ravna nuli. Kroz par pokušaja da ga zainteresiram sam ga poplašio i zbrisao sa mog vidika  :'( To je bio moj prvi pokušaj da ga ulovim muvom. Bio je lep komad od oko kilo i kusur. Borac je žilav i jak, mogao bi da se usporedi sa žilavim i jakim mrenama. Lovio sam ga na plovak i ulovio sam ih dosta lepih komadića do kilo-ipo max, imao sam i jedno kidanje na direktašu sa predvezom 0,20. Skoro pod noge sam ga privukao i mislio sam sam ga umorio, skoro da ga zgrabim a on ko torpedo jurne u dubinu i uskoro je bilo samo puc (uveren sam da je imao malo više od 2kg). :'(

Verovatno postoje dani kada ga se da navesti na napad na muvu i to treba potrefiti ako ga se želi uloviti ff priborom. Ove godine ako ga opet budem opazio dat ču sve od sebe da ga barem zainteresiram na napad. Kod nas u jezeru dok sam se šetao viđao sam prave mrcine od linjaka :drool: 
Proleče, kada se voda opet počne zagrijavati i kada se linjak aktivnije počinje hraniti najidealnije je vreme za pokušaj mušičarenja ove ribe. Jutro i sumrak je vreme kada on prilazi obali u potrazi za hranom i tada je hranidbeno najaktivniji i taj period treba iskoristiti do maximuma. Lov na viđeno pruža najviše šansi.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ja verujem da je jeo one crvene larve, jer je riljao po dnu, svaki cas su se videla zuta usta kako se otvaraju i zatvaraju. jato u toj bari broji 5kom, od cega najveci ima ranu na stomaku od stuke ili trokrake, iz koje mu vire creva,a on izgleda kao da mu nista ne fali.
bas bih voleo da klepim kojeg, nisam ga nikada nikako ulovio
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Linjak,doktor medju ribama,hvatali smo ga ranije na plovak i uvek je to bilo na glistu,mozda da se proba na njenu imitaciju.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ma vezacu nesto crveno da se migolji pa cu da vidim kako reaguje
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Probaj na ovako nesto,samo sa udicom duzeg vrata,ja nisam imao pa sam uradio na ovoj.Ovo je ona pominjana plastika(Mixmaster),cenim da ce biti dobra za babusku a sto da ne i za linjaka.



                         
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
jel uspelo kome? ja sam do sada kod mene na jezeru samo jednom uspeo plasirati jednom linjaku muvu pred nos ali se taj samo okrenuo na drugu stranu, kulerski me izginorisao :D i to je bilo sve...vise do sada nisam imao ni jednu priliku. Valda cu u sedmom mesecu kada se orvori sezona na njega opet dobiti kakvu sansu da mu ponovo probam plasirati muvu.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
oholi je napisao(la):
danas sam imao linjaka oko 50cm na mali nimfu krem boje, posto je bara bila bistra kao suza lako sam ih video kako jedu, jedva nekako zabacio,pustio nimfu da potone i lagaaaaano povlacio po par cm i pravio pauze, u jednoj pauzi me iznenadi pokret konektora na povrsini,zakasnim i dam mlitavu kontru osetim na par sec ribu i otkaci se, kad sam izvadio nimfu bile su dve krljusti na udici. e sad dal je linjak uzeo pa pljunuo nimfi pa ga ja potkacio ili se ocesao o nju i to i je konektor pokazao to ne znam,ali par sec na stapu i mogu reci da je bas jaka riba

U kom su mestu te bare????  Pozzzz
 
Vrh Dno