Linjak (Tinca tinca)

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
na žalost linjaka skoro više i da nema po vojvodjanskim vodama ...
 

Marushani

Full member
Učlanjen(a)
21.06.2007.
Poruke
606
Broj reagovanja
0
Lokacija
Giroc - Romania
Probao sam i ja jednom linjaka da upecam na suvu, i nimfu. Zapravo kako se to desilo ja sam video jato nekih 20 tak riba, iz daleka delovali u pocetku kao klenovi a posle sam pomislio da je saran dok nisam bolje zagledao i svatio da je linjak. Te ribe su kruzile na nekom kraju jezera tamo je toplija voda bila. Nakon prvog jata dosao je i drugi jat riba koji su cinimise veci bili prvo jato negde izmedju 1 -1,5 a drugo oko 2 kg a mozda i vece. Tamo sam ja bio nekih 2 sata i cekao ih da ponovo prodju oko mene pa dam im bacim nimfu, ali nazalost kao sto i kod vas bilo, iskulirale me ribe, i samo kruzile dok nisam odustao. Probao sam i imitacije crvica, i glista i gamarusa. Imacu priliku avgusta ponovo da probam musicariti linjaka, nadam se da ce neko do tada ta isprica neka pozitivna iskustva i nasta ga je upecao.
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Linjaka jos ima u Srbiji ali je dosta redak i glavni uzrok smanjenja njegove brojnosti je kompeticija sa alohtonim invazivnim vrstama(babuska, sunčanica, cverglan) a zatim uništenje barskih ekosistema itd!
Evo jednog lepog linjaka uslikanog ovog proleca na malom backom kanalu dok se suncao u plicaku.
 

Prilozi

  • linjak.jpg
    linjak.jpg
    43,7 KB · Pregleda: 330

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Nekada je malo jezero Bubanj, na ulazu u Kragujevac, bilo puno linjaka i zlatnih karaša.
A onda je neki kreten ubacio babušku, drugi sunčicu...
 

ekoljuba

Full member
Učlanjen(a)
16.08.2007.
Poruke
616
Broj reagovanja
0
Rancic je napisao(la):
Nekada je malo jezero Bubanj, na ulazu u Kragujevac, bilo puno linjaka i zlatnih karaša.
A onda je neki kreten ubacio babušku, drugi sunčicu...

Ne pricaj mi nista dusa me boli. Prokleta babuska. Evo prave retkosti danas u Srbiji! Zlatni Karas!
 

Prilozi

  • DSCF0486.jpg
    DSCF0486.jpg
    15,3 KB · Pregleda: 323

Šone

Hero member
Učlanjen(a)
04.01.2009.
Poruke
2.698
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
ja se sećam da su kanali u okolini padinske skele ,besnog foka i opova bili puni linjaka pre jedno 15ak godina ,pecali ih ja i drugar kao klinci  na plovak ,sve komadi po skoro kilo.. danas se  retko  čuje da neko upeca takvu ribu  a da ga juriš i dobiješ na mahač je ravno dobitku na LOTO-u ,100 % sam siguran kao i vi da su sunčanica,babuška i cverglan imali udela u nestajanju ove ribe....
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas sam opazio jednog 2kg-amskog linjaka kako pliva pored obale na dubini od 1,5m. Prekrasna riba. Možda ove godine budem i njega bocnuo. Ovaj tedan ce biti lepo vreme ali ja opet posla preko glave pa onda na odmor pa pnda kada se vratim doma mozda probam linjaka bocnuti. Pripremit ču i za njega fl žuti i ove naranđaste glo bugove.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
sebastian je napisao(la):
Joce sam prvi put imao i linjaka sjoro na udici. Dotaknuo je glo buga usnama i predomislio se. Da ga je usisao bocnuo bi ga u trenu jer sam bio na idealnoj poziciji.
Možda je falilo malo nekog mirisa na muvi... Kupi "Berkley Gulp Fly Tench".  :D
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
heh...znas, daje taj bio gladan pokupio bi a ovo je bilo nekakva radoznalost.
 
Vrh Dno