Lipljen 62

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Šumi pravo u centar!
Potočarom kada bi pumpali Drinu bio bi Eldorado.Ja sam se ove godine na par pozicija iznenadio populacijom.Prvo sma mislio klenovi a ono pastrmke!
Dosta se ulovilo i krupnih kalifa i to je bilo atraktivo a koliko bi bilo super da su potočare!
I zbaraniti nošenje mladice.Za par godina bilo bi ludilo!
 

pera

Hero member
Učlanjen(a)
24.01.2010.
Poruke
1.692
Broj reagovanja
1
Lokacija
Valjevo
trebalo bi zabraniti nošenje ribe u naredne 3 godine sa Drine i mislim da bi to dosta značilo za oporavak,već 5 godina bi bila premija,samo dobar gazda i dobra kontrola i sve bi mu se vratilo kroz dozvole i za nas a i za strance,što kaže Šumi da iz cele Evrope dolaze na pravu reku da pecaju.
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Ovaj je mongolski :) e sad vidim da je na Faceu Benjo spomenuo da je Mersad Rajic 83 godine uhvatio lipca 71 cm na Sanici :) provericu informaciju licno od Mersada :)
 

Prilozi

  • 12119033_477629442426380_6739244464178363750_n.jpg
    12119033_477629442426380_6739244464178363750_n.jpg
    47,4 KB · Pregleda: 356

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.094
Broj reagovanja
1.130
Lokacija
Čačak
Dobra komadina

Sent from my LG-D320 using Tapatalk

 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Za Evrospkog lipljena nije bez veze stavljena mera od 50cm da sve preko toga smatra se za kapitalca...tako u Rzavu recimo nije zabelezen ulov veci od 50cm, ali 45, 47 je bilo. Sve preko 50cm je trofej! U reviru na Drini se love ribe od 40-45cm vec nekoliko godina, riba se vracala nazad, sada bi trebalo da se love ribe oko 50+ cm sto je logicno, ali opet 40-45cm retko koji veci, tako ce biti i sledece godine....Da li je moguce da ribe ne rastu ili pomru pa stizu nove generacije....Imate li neko objasnjenje?
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Migracije,samo to mogu da objasnim.Iz nekog razloga se pomjeraju.Idu u dubinu,jaču vodu.Rijetko da sam našao doborg lipljena u sporoj ili mirnoj vodi.Najveći komadi su uvjek bili u matici.
Samo sam proljetos imao scenu da su ulazili blizu,da sam morao da se pomjeram unazad!
Ove godine na nekim pozicijama ga uopšte nisam registrovao?
Odlično zapažanje i pitanje!

Imam inforamciju od proljetos da su dva velika uhvaćena na skoro samom početku Zvorničkog jezera.Iz Srbije je to Crnča.
Pa vi vidite koliko se kreću!
Da su zdrave pritoke,kao što je Jadar u BIH on bi tamo migririao kroz jezero,sad je to sve uništeno.
Baš danas sam bio na Dirnjali,tražio klena ali i on postao raritet.
Sve uništi bagra...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
987
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Ako su migracije u pitanju, to treba da znaci da se kompletno proslogodisnje jato riba oko 45cm negde preselilo, jer se ove godine pecaju ribe iste takve velicine, to bi znacilo da bi neki tirolas morao da uhvati bar nekog...a kod njih je najcesci ulov oko 35-40cm, dok kod nas je prosecni ulov 0.7 komada po danu. Vole i oni da se hvale sa velikim ribama, videli su od nas, makar u uzem krugu ljudi, ali nema nista od toga! Ja sam ubedjen da veci deo riba ne dozivi 50cm, a taj koji je dogurao ili pregurao pola metra sigurno nece da bude tamo gde voda brise, vec negde gde ce sa sto manje energije da prikupi dovoljno hrane, dobro pozicioniran u dubljem delu reke!
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Mersad mi je potvrdio uhvatio je lipca na Sanici gde se Korcanica uliva. 71 cm Bog te 2 kg 700 gr slikan I dobio Zlatnu udicu :) iste godine malo kasnije je uhvatio lipca 61 :) e pa ako ima u Sanici ima I u Drini :)
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
Sumi onog ogromnog sto sam zakucao na tirol sam spicio u buku ispod Grede pa ti vidi da li voli jaku vodu ili ne, jedva spustio holca 45 gr od vode.. naravski prvi put pecam I ne kontam da se u takva mesta ne baca Xaxaxaxa Xaxaxaxa
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.054
Broj reagovanja
842
Koliko od vas je vidjelo nekog od uginulih lipljena od 50cm.... ako poslije 50cm ugibaju onda bi morao neko nekog vidjeti naći u kraju krepanog itd... ja mislim da ribe ima veoma malo a velikih kapitalnih matičnjaka još daleko daleko manje tako da je najviše do brojnosti same ribe... ja znam i gledao sam osobno sliku lipljena od 65cm koji je ulovljen u centru Mostara na tirol prije 2-3 godine a nije autohtona vrsta...ako ima u Ribniku pastrva potočnih od 10kg i 100cm duljine zašto lipljen ne bi mogao narasti do 70cm, vrlo teško doduše ali vjerujem da je moguće... nisam ni ja osobno vjerovao da meka može biti veća i teža od 5-6kg ali ove godine jedna ulovljena na dijelu gdje iz vještačkog jezera Grabovica ističe Neretva od 9kg i cca.90cm duljine.
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Poznavajući korito Drine ima terena gdje niko od nas nije zabacioTo su prdjeli popločani sedrama.Više puta sma vodom gazio po njima.Stitne metara kanal u sedrama,rupe,krateri i kozna šta sve ima.
U nekima sam vidjeo na dnu ribe u drugima ne vidi se od protoka vode.
Dno krije svašta kako bi sve ove decenije unazad  opstala tolika riba.Ima još mladica 20-30Kg.
Ako one imaju zaklon imaju i lipljeni!
Kada bi to skontali sve bi misterije bile riješene.
Ja sma pet godina pokušavao da shvatim ponašanje smuđa na Zvorničkom jezeru i nisam ga provalio.
Zbog njega imam ideju o migraciji jer je ovaj imao velika dnevna kretanja.
A davno nekada sam našao tekst gdje su Američki naučnici markirali smuđeve i pustili i h u rijeku.
Našli su ih preko hiljadu milja dalje!
Sad će krenuti migracija mladice kroz Zvorničko jezero ka Drinjači.
Ako se ona spušta zašto ne bi i on?
Jezero koliko gd da je zailjalo ima srednji tok koji je dubok preko 10m sa protočnom vodom i podzemnim izvorima.
Gledao sam migracije plotica strašni prizori.Onoliko ribe u dužini od cc kilometar!
 

maric

Hero member
Učlanjen(a)
11.05.2009.
Poruke
7.257
Broj reagovanja
310
Lokacija
Beograd
silvio je napisao(la):
Koliko od vas je vidjelo nekog od uginulih lipljena od 50cm.... ako poslije 50cm ugibaju onda bi morao neko nekog vidjeti naći u kraju krepanog itd... ja mislim da ribe ima veoma malo a velikih kapitalnih matičnjaka još daleko daleko manje tako da je najviše do brojnosti same ribe... ja znam i gledao sam osobno sliku lipljena od 65cm koji je ulovljen u centru Mostara na tirol prije 2-3 godine a nije autohtona vrsta...ako ima u Ribniku pastrva potočnih od 10kg i 100cm duljine zašto lipljen ne bi mogao narasti do 70cm, vrlo teško doduše ali vjerujem da je moguće... nisam ni ja osobno vjerovao da meka može biti veća i teža od 5-6kg ali ove godine jedna ulovljena na dijelu gdje iz vještačkog jezera Grabovica ističe Neretva od 9kg i cca.90cm duljine.

Mersad mi je potvrdio da je uhvatio 83 godine  lipca na Sanici gde se Korcanica uliva 71 cm Bog te 2 kg 700 gr slikan I dobio Zlatnu udicu  ( diploma itd I taj lipljen je bio prepariran ali je kad su izbila sranja na naseim prostorima izgubljen u ratu jbg:) iste godine malo kasnije je uhvatio lipca 61 :) e pa ako ima u Sanici ima I u Drini :)
 
Vrh Dno