Lov sunčanice

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Dragi Lazare, ohrabrujuće pitanje. Drago mi je da među mlađim mušičarima ima i onih koji shvataju da nisu samo klenovi i pastrmke naš potencijalni plen i da ljubav prema lovu mušicama može da se ispolji i prema malim i čudnim ribama, poput sunčanice.
To nismo mi izmislili. Sunčanice (Panfish) su veoma popularne među američkim mušičarima. Dovoljno je samo prelistati neki katalog proizvođača mušičarskog pribora i vrlo brzo ćemo naići na reč Panfish i pribor koji se za takve ribe preporučuje.
Ja, vrlo često mušičarim sunčanice. Dok sam na prelepim, bistrim barama, u okolini Niša, posvetim im par sati. Kako odoleti, kada se u bistroj vodi vide i kapitalni primerci? Prava je šteta što vrsta Lepomis gibbosus (Pumpkinseed), koja živi kod nas ne raste malo veća. Ipak, oslobođen predrasuda, korišćenjem finog pribora, uživao sam loveći komade duže i od 20 cm! Štaviše, radi se o odličnom borcu, ribi iz porodice Centrarchidae, kojoj pripada i mnogo veći i poznatiji borac, bas. Najveća koju sam ulovio imala je dužinu od 23 cm, a  jednom mi se otkačila takva "neman" koju nisam mogao iz trave da iščupam. Siguran sam da ima babaroga i od preko 25 cm, koje težinom i snagom daleko prevazilaze većinu (npr) pastrmki koje lovimo na nekim rekama Srbije.
Lovi se, kako nimfom i mokrom muvom, tako i suvom. Ponekad se s lakoćom lovi, dok je često i veoma probirljiva, oprezna i plašljiva. Obožava sunčano vreme i tada je blizu površine. Naravno, lov suvom muvom je tada najinteresantniji.
Treba imati razne veličine i boje suvih muva. Najbolje su tamne muve, na udicama broj 20-16. Isto važi i za mokre muve. Nimfe treba imati na veličinama 20-12 i to u raznim bojama i različitih otežanja.
Moja omiljena suva muva je veštica na broju 18, a nimfa crveni chironomus, koju neki zovu i blood worm.
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mix hvala na odgovoru,a i da te pitam nesto rekao sam lucky-u da te pita da li hoces ako bi doso u Nis ili gde vec zivis nesto da mi pokazes,da me naucis posto sam ja pocetnik tako da neznam mnoge svari,a i ti mozes da dodjes kod mene tokom letnjeg raspusta kod mene ima smestaj hrene sve sto je neophodno Rasinu i Celijsko jezero.

Pozz!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lazare, najavi se webmasteru Lakiju, pa dođi u Niš. Čekamo te.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Držite se teme....dogovori mogu preko privatnih poruka! :bye:
Salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zato mu i kažem da se prvo tebi javi. Zaboravljaš da ti se sa terase pruža pogled na jedan od najboljih revira za mušičarenje sunčanica. :hammer:
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mix el mozes da postavis sliku vestice da vidim kako izgleda idem u krusevac,a tamo ima bare valjda cu da upecam neku?

Pozz.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Definitivno kod nas zapostavljena riba ali nije i jasno zbog cega.
Na bilo kojoj bari ukoliko babsbas nista drugo nece eto SUNCICE u izobilju
Umeju toliko da kidisu na zutog mracva dok pecam barske klenove da postaju dosadni
Volim da ih lovim ali na zalost velicinu dlana nikako da prebacim
--POZDRAV--
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
meni je sunčanica mnogo lepa riba, Mix nemoj da se uvrediš i ostali da mi se smejeta ali onako izdaleka malo podseča na jednu isto vrlo lepu ribu "diskus"  ??? :bleh: da, mene malo podseča, malko  :) ...lepa je riba i mnogo žilava za svoje dimenzije  :yeswink:
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
U pravu si Seb, Mix u svojim akvarijumima čuva sunčanice. :D :D :D Kakvi crni diskusi??? :bleh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
U pravu je Sebastian da diskusi pomalo podsećaju na sunčanice. Ljubitelji diskusa i ostalih ciklida, trebalo bi da poštuju i ribe iz porodice Centrarchidae, jer su po izgledu i ponašanju veoma slične. Ja sam čuvao par krupnih sunčanica u svom akvarijumu i mogu da ih predložim za jednu od najboljih akvarijumskih riba. Pored svoje lepote imaju i veoma prijatno i inteligentno ponašanje. Svog "gazdu" prihvataju neverovatno brzo, pa mu jedu iz ruke i prate ga pogledom dok prolazi ispred akvarijuma... Ej imamo posebnu temu o akvaristici!
Mogu samo da dodam da se mušičarenje sunčanice, iz ugla jednog pravog sportiste, ni po čemu ne razlikuje od mušičarenja lipljena, pastrmke, štuke ili klena. Mušičarenje kao svako drugo, koje, ako mu se pristupi sa ljubavlju i razumevanjem, donosi vrhunski mušičarski doživljaj.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Sunčanica je super warm water sportska ff riba. Može se loviti svim tipovima muva koje ona može progutati. Mini poperi, mini gurgleri... mini kojekakvi strimerčiči, nimfice razno razne, suve, mokre...svim tipovima muva koje ona može gutnuti.
Evo, za one malo veče sunčanice jedna jednostavna i lovna imitacija Damsel Nymph od marabua.
431936784_43b6dd6eb8.jpg
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Heftao sam ove Ribicone sirom Batusinackih bara,Pored beavice,klena po koje zutooke drze se i po koja sicusna stukica da mi pokvari uzivanje. ????
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Evo i jednog najkrupnijeg komada Suncanice kojeg sam zakacio svojim priborom...
Nadam se nekom spontamom ili bar +  :'( :'( :'( :'(
A nema ga ni 18 grama
 
Vrh Dno