Lov u brzacima

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
U svojoj dugogodišnjoj karijeri nekako sam uvek izbegavao brzake. Kad god bi došao do brzaka, ja bi ga preskočio i otišao na sledeće mesto. Uvek mi je delovalo da tu klenovine nema, međutim sada sam u nekom razmisljanju da li grašim. Možda ih tu ima???
Mislim naravno da ih ima, :doh: ali je pitanje veličine klena koji se može naću u brzaku. Ako su to solidni primerci onda sam ja budala što sve ove godine ih nisam i tu ganjao. Naravno ako ima članova koji mogu da napišu više o mušičarenju klene baš u brzaku neka se raspišu.
Mnogo me zanima!
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ja imam dobra iskustva sa brzacima (barem temo gde mogu ispravno da vodim muvu). Klen je manje plasljiv i ceasto se javljaju krupniji komadi. Najveci problem je sto ne mogu pravilno da vodim musicu  :hammer: (neiskustvo) jer su razlicite brzine vode u razlicitim delovima brzaka.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Druže Toni kolike si lovio? Porcijaše ili su izletali i krupniji?
 

nickollica

Junior member
Učlanjen(a)
04.05.2007.
Poruke
46
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
hm...evo i mene....cisto da se pohvalim da sam nesto radio tokom vikenda na reci Belici....potoku koji prolazi kroz moj grad...na musice koje SAM LICNO NAPRAVIO.....ajmo spontani ...za mene!!!


evo par slicica....nazalost,loseg su kvaliteta...jbg..mobilni i te fore.... :lol:



 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Tajna mog klendžijskog uspeha na Nišavi je upravo u lovu bambulom u najljućim brzacima, koje 99% mušičara preskače. Brza i, ponekad, duboka voda, daju mi najkrupnije i najborbenije klenove. Promenila se reka i promenili se običaje prisutnih klenova. Nekada se u Nišavi lovilo na lepim i glatkim prelivima, a sada na takvim mestima borave samo klenovi "porcijaši".
Klenovi iz brzaka su i najbolji borci. Nišava je brza i snažna reka i kada u njoj zakačite klena u brzaku, na desetak metara od sebe, imate prilično dobar feeling dok ga privlačite.
Dakle, Lucky, brzaci su na rekama poput Nišave mesta na kojima borave izuzetno krupni klenovi. Na ostalim rekama nije tako. Zato stalno i pominjem Nišavu, jer ona je izuzetak.
Bambula je, u mušičarenju klena na brzacima, obavezna.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ciljano sam ga lovio samo na stajacim vodama, na rekam ne. ali sam vise puta opazio kako se krupni klenovi u drustvu pastrmke vole zadrzavati na mirnijim delovima reka ali i odmah iza brzaka.  U samsm bzacima sam također opazio i slučajno ulovio neke klenove loveći pastrmku na nimfu. Ali nisu bili nesto veliki, ni jedan iznad 700gr.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
E Laki ja sam pocetnik pa i moji krupniji komadi pocinju sa 400-500gr  :hammer: a zavrsavaju sa sa 750-850gr :bleh:
Najkrupnijeg klena sam upravo uhvatio na brzoj vodi (doduse nije bio klasican brzak).
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mixmaster je napisao(la):
Tajna mog klendžijskog uspeha na Nišavi je upravo u lovu bambulom u najljućim brzacima, koje 99% mušičara preskače.

Čime da te podmitim da napišeš tutorial  :doh: Mene zanima sledeće...pojavljujem se na reku, opa tu je brzak i šta onda. Ponavljam da ja u svojoj desetogodišnjoj karijeri sam izbegavao brzake, tako de sam totalni početnik što se tiče tog dela reke. Znači lokacija + prezentacija. To me zanima. Gde da ga nađem u brzaku. Prvo to. Ako je plitak da li ga i gde ima. Ako je bez prepreka ili ima neke stenčuge po reci. Sve...izazov za tebe Mix. Nemoj da mene i članove sajta razočaraš, loše je vreme tastaturu u ruke! :tbumb:

@Nikllica WAY TO GO, WAY TO GO! Počelo je i to je najvažnije!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
He he, ne postoji loše vreme za mušičarenje. Ako je loše za klena, nije i za pastrmke. Upravo se spremam za Temsku i MAYFLY.
Tražiš objašnjenje lova krupnih klenova u jakom brzaku. To je teško objasniti, ali pokušaću.
Klen, kao i mnoge druge ribe traži hranu i blizinu skloništa. U Nišavi, u letnjem periodu, izgleda da se hrani u brzaku. Reka se promenila i najprivlačniji zalogaji su izgleda baš tu. Mirna voda i glatki prelivi ne daju dobre rezultate, osim u vreme mresta. Sitne i nežne muve neće ni pokrenuti glavonju iz dubokog brzaka. Potrebna je krupna bambula. Ta muva je i nastala zbog Nišave. Na drugim rekama nije baš neophodna, ali na Nišavi je smešno mušičariti bez nje.
Kad vežeš bambulu na broju 10, pretražuješ jake, zatalasane brzake, gde se ni lovci na potočne mrene ne usuđuju da spuste mamac. To je sve. Na kraju dana iznosiš mnogo krupnih klenova.
Za svaku ribu treba imati "kliker". Ako imaš klendžijski kliker, uvek ćeš ih naloviti i pronaći. Svaki dan, pa i sat, klen menja svoje ponašanje. Treba ga nanjušiti i "nagaziti". Ponekad satima mušičarim bez uspeha, a onda za jedan sat napravim seriju od desetak polukilaša. To znači da nekad treba više, a nekad manje vremena da im se uđe u trag. Baš na Nišavi je to najteže, ali i najinteresantnije.
 
Z

Zakula

Guest
Mislim da je lov u brzacima  najproduktivniji nachin lova krupnih klenova u toku leta...Bambula na #10 i #8 i rke koke po brzacima...Sve preko pola kila komadi...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
A be, Laki, sve ti piše. Ti hoćeš i crtež? Dobićeš video snimak! :tbumb: Samo obezbedi ono... :smoke:
 

razbojnik

Junior member
Učlanjen(a)
11.06.2007.
Poruke
34
Broj reagovanja
0
Lokacija
Republica of Fly Fishermans
Meni se brat, inače peca uglavnom na Nišavi, smejao kada god mu spomenim moje muve na 6,8 i 10. Kaže nisam normalan, a ja malo plašim malo pecam ali uvek večeram. 8)
 

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Leti,kad je voda mala,topla i siromasna kiseonikom brzaci su prava stvar.
Situacija:
...doso si na vodu,upekla zvezda,ti znojav ko taliban...pogledas vodu MRTVO i naravno izgubis volju za zivotom,a kamo li ne za pecanjem...potopis slameni sesir u vodu i pravo na glavu dok se jos nije osusio,uh lepota.
...malo ispod tebe brzak dubine oko 1 m. ,a suprotna obala visoka i naglo odsecena sa malim izbocinama koje smiruju vodu uz obalu (prave kontra tok).
Vezujes muvu dok ti kapljice sa sesira lagano padaju na ramena i hlade te,polako se prikradas uz obalu i posmatras da li se nesto javlja...nista...
Izvlacis konac sa cekrka i bacas u drugu obalu (povratni tok)...nista...
Drugi zabacaj u istu tacku samo sad da muva "pukne" o povrsini vode,nije prosla ni 20 cm i vec se nalazi u gladnim ustima...lep klen 600-700 gr,lepota.

ovo mi se redovno desavalo preko leta oko podne...
Brzaci su mnogo dobra stvar samo ih treba provaliti
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pre neki dan sam imao priliku da posle dosta vremena mušičarim klena na brzoj Nišavi. Očekivao sam najkrupnije komade na mirnijim mestima, jer je još jaka voda, ali se desilo obrnuto. Opet su najkrupniji u jakom brzaku. Analizom dna Nišave i 22 godišnjim mušičarenjem krupnih klenova na ovoj reci došao sam do nekih nepobitnih zaključaka.
Larve insekata koji žive bliže obali se najčešće presvlače ispuzavajući uz potopljeno kamenje i granje. Insekti koji se presvlače na otvorenoj vodi se drže sredine reke i jakog toka. Jednostavan zaključak je da čestih površinskih zalogaja ili bilo kog stadijuma vodenih insekata koji su lako dostupni klenovima, nema uz samu obalu, već su češći u središnjoj matici.
Ono što napada muvu iza priobalnog granja najčešće je sitan klen, koji se zadovoljava retkim kopnenim insektima, dok su glavne glavonje u jakom toku gde su insekti mnogo češći, ali teže uočljivi.
Ja uglavnom proganjam krupne klenove. Imam svoje fazone kako dolazim do njih, a jedan od glavnih je da im zabacujem na mestima gde su im prirodna hrana vodeni insekti. Buduće klendžije, dobro zapamtite ovaj post.
 
Vrh Dno