Lov u brzacima

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Larve insekata koji žive bliže obali se najčešće presvlače ispuzavajući uz potopljeno kamenje i granje. Insekti koji se presvlače na otvorenoj vodi se drže sredine reke i jakog toka. Jednostavan zaključak je da čestih površinskih zalogaja ili bilo kog stadijuma vodenih insekata koji su lako dostupni klenovima, nema uz samu obalu, već su češći u središnjoj matici.


Oooooooooo sveznajuci Randjo prosvetitelju nas,
hvala ti na  iznesenoj nam mudrosti....

:respect: :respect: :respect: :respect:    selam  selam  kobasica murtadela...

 

Terza

Senior member
Učlanjen(a)
21.03.2008.
Poruke
198
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Terza je napisao(la):
ovo mi se redovno desavalo preko leta oko podne...

...i da,najbolje  mi sa pokazala varijacija Majske muve na 12-ici  sa svetlo zutim telom
 

Brutallis

Junior member
Učlanjen(a)
07.03.2008.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
Lokacija
Smederevska Palanka
Moja iskustva sa Morave su da brzake treba forsirati po najvecoj vrucini,kada vam nije ni do cega a kamoli do pecanja.Koristim otezane strimere i povlacim ih uz brzak,sa sitnim popustanjem strimera nazad.
Znaci vuuuuci , popusti,neznam kako da objasnim kao jerk-ovanje.
Udarci su tako siloviti da se desava da mi stap izleti iz ruke (ponekad). :whistle:
Velicina klenova koje lovim su 300-900 grama,veceg nisam ulovio.
Tako da nemojte preskakati brzake,jer sto su jaci ugodjaj kad udari klen je neponovljiv :tbumb:
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Ja nesto nisam ljubitelj brzaka.
Verovatno iz razloga sto pecam na suvu musicu. Retko zastanem kraj nekog manjeg brzaka na kome mogu da drzim musicu na povrsini makar na kratko i obicno imam dobar rezultat. Ali to nije dovoljno.
Vukljanje strimera sa olovnom glavom mi nesto nije zanimljivo kao ni vodjenje nimfe, Ali je brzak svakako lep kao pojava na reci
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Nema boljeg od brzaku prepustenog strimera, sa vrlo malim potezanjem i promenama pravca ovo je ubitacno za bucova na mojim terenima.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, kad samo zamislim koliko ću krupnih klenova na bambulu da izvadim iz brzaka u naredna dva meseca, duša me zaboli. :hammer: Ponekad mi dođe da se iskreno isplačem zbog njihove gorke sudbine.
Ima jedan problem u lovu klena u brzacima. Kada naučite to da radite, postaje fizički teško. Posebno je veliko opterećenje za zglob i tetive desne ruke, pa ja često pridržavam štap obema rukama dok zamaram ribe. Često snažno kontriranje, kada se uzvodno zabacuje u brzak, izaziva posebne šokove desnoj ruci. Ako imate još i običaj da ponesete svoj ulov i vučete čuvarku kroz brzake, bolovi se javljaju i u ostalim delovima tela.
Eto, po tome možete i prepoznati klendžiju koji je forsirao brzake. Boli ga sve živo kada se vraća iz ribolova :'( :hammer:.
 

drogi

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2008.
Poruke
716
Broj reagovanja
1
Lokacija
Zajecar-Vitkovac
Ja sam na Crnom rzavu pritoki drine najvece klenove lovio upravo u brzaku i to na imitaciju mrava. zanimljivo je to sto ovde klen retko kad promai muvu pogotovu krupniji preko 0.5kg! tako da vredi pokusati mozda te iznenadi neki kapitalac! Samo ti bacaj!!!!!!!!!!
 

lazar

Senior member
Učlanjen(a)
10.05.2007.
Poruke
350
Broj reagovanja
0
Lokacija
Razbojna
Mix i ja imam isti problem jer lovim uglavnom po brzaku+chuvarka+riba,sad sam se vratio i evo boli me sve zivo!!!!  Ali zato klenovi!!!!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Mislim da je glavno vreme za lov klena u brzacima prosao. On je u brzacima i polu brzacima kada se sprema za mrest. Znaci od Maja pa nadalje do kraja Jula. Ja sam se zaprepastio kada sam pocetkom jula imao glavonju u sred brzaka. BIo sam ubedjen da je pastrmka ili cak mladica. Jedva sam ga izvadio iz matice!
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Jes da nije trenutno aktuelno ali setio sam se jedne taktike za lov klena u brzacima.
Klen moze da se lovi u brzacima vrlo uspesno ,nekim od klasicnih mokrih muva,napr piter ross, aleksandra ali i mesnatim varijacijama pupa kedisa,emerdzera majskih i sl... i to otprilike ovako: baca se nizvodno ,pod uglom od 45* uz adekvatni rich mending ili sta je vec potrebno da ne bi automatski doslo do ,,glisiranja muve ispod povrsine, gadjaju se mirna  mesta uz visoku obalu, ispod vrbe ,pored panja iza kamena gde je voda mirnija ali ne uz samu obalu vec blize brzoj vodenoj struji da bi se izbegla sica ,adekvatnim namestanjem konca prvo dok leti  a onda i kad padne na vodu treba dobiti kretanje muve koje sadrzi sve ono sto klen(ili vise toga) voli. znaci faktor pljus, onda kratka voznja umerene brzine ispod povrsine, (u pitanju su muve koje mogu imitirati riblju mladj) onda prevodjenje muve iz sporijeg toka u brzi(vrlo dobar trenutak za napad) i cesto mesto gde se riba hrani, i to nije sve , sledi kraj ,,voznje" kroz brzak, i oponasanje emerdzera i drugih stadijuma vodenih insekata, ponavljam vrlo bitan momenat u ovoj situaciji je pravilno zabacivanje,odnosno poznavanje prezentacionih zabacaja ili na srpskom namestanje konca u vazduhu, na vodi, dodavanje konca niz vodu davanje zivosti muvi pod vodom a cesto startni zabacaj mora da bude iz grupe vodenih(roll, spey) jer ste cesto  pribijeni uz vrbe i granje na kontra strani reke i onda rezultat ne moze da izostane.
P.S. Za ljubitelje suve musice koji uzivaju u pokupljanju sa povrsine samo jedno obavestenje da je ovo za mene najatraktivniji lov klena i da se vrlo cesto i na povrsini vidi bauljanje ubodene ribe  i to cesto krupne , a zatezanje je sa mnogo manjim kasnjenjem ,naravno ako struna nije isuvise izguzvana , nekad momentalno. sve ovo kompenzuje ono sto ja zameram klenu(najcesce moravskom) a to je kilavost, borba je zanimljivija ali samo dok je pod vodom ako ga izglisirate vise ni brzak ne podize adrenalin!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lepo si opisao ovu starovremsku tehniku. Ja sam tako počinjao da lovim klenove i dobro je poznajem. Daje rezultate, ali najbolje na pomenutoj J. Moravi.
Priznajem da u poslednje vreme na taj način često lovim nišavsku pastrmku, a padne i poneki klen. Ima boljih tehnika za klena, ali ova mi je baš dobra za pastrmsko-klendžijsku kombinaciju.
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Nisava i J.Morava su reke na kojima se klen potpuno razlicito lovi , ako se tome pristupa ozbiljno , ja licno Nisavu slabo poznajem i pa i nisam mnogo pecao na njoj ali sam video da mnoge cake sa Morave tu ne pale ali ova tehnika je mnogo bolja na Moravi za brzake nego pljuskanje krupnijim muvama po brzacima jednostavno zbog losije vidljivosti a i zbog umanjenog pljus ili plop efekta u brzaku jos na uvek mutnjikavoj Moravi u to sam se mnogo puta uverio dok je po meni bacanje policelonskih i muva od balze efikasnije na Moravi u mirnijim delovima ali o tome na drugom mestu ovde su tema brzaci.
 
Vrh Dno