MAYFLY Imitacije majskih

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.017
Lokacija
Svilajnac
Sasvim solidno obzirom si od skoro počeo, kako budeš vezivao tako će to biti bolje i bolje. Dobro je što će ljudi na forumu da ti ukažu šta ne štima i sa time ćeš samo ubrzati napredak, nije tu ništa negativno već naprotiv korisno, svi smo kroz to prošli. Što se tiče mušica ne treba krila kedisa tako da radiš. Moraš sa stacker alatom da ih poravnjaš na krajevima pre nego ih vežeš. Sa slike mi se čini i da su odsečeni vrhovi a sa time umanjuješ plovnost. Spiner mi deluje bolje jedina zamerka estetike radi sto isperci u repu nisu poravnati. Sve je stvar vežbe bitno je na dobrom si putu.
 

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Sasvim solidno obzirom si od skoro počeo, kako budeš vezivao tako će to biti bolje i bolje. Dobro je što će ljudi na forumu da ti ukažu šta ne štima i sa time ćeš samo ubrzati napredak, nije tu ništa negativno već naprotiv korisno, svi smo kroz to prošli. Što se tiče mušica ne treba krila kedisa tako da radiš. Moraš sa stacker alatom da ih poravnjaš na krajevima pre nego ih vežeš. Sa slike mi se čini i da su odsečeni vrhovi a sa time umanjuješ plovnost. Spiner mi deluje bolje jedina zamerka estetike radi sto isperci u repu nisu poravnati. Sve je stvar vežbe bitno je na dobrom si putu.
Hvala na komentarima TMc, ja i kačim da čujem šta može bolje. Da, isečeni su, fora je što nemam elk hair, nego bucktail, pa to poravnjavanje ne bi imalo mnogo smisla jer je dlaka obojena uniformno. U principu radim sa onim što imam, probao sam da dobijem oblik insekta makazama. Sad mi je krivo i što nisam dubbing zeca odradio za glavu, ali imam problem što ne procenim lepo prostor ispred oka udice, i konstantno završim sa muvama kroz koje ne mogu da protnem tipet...
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
@Staniša i @TMc
Sto se jelena/elka tice... Vrhovi su najnebitniji za plovnost. Plovni-suplji deo dlake je ispod vrhova. Obicno tamniji vrhivi sa mozda belim delom sare najbolje da su sto kraci. To bi znacilo da ispod toga imamo vise plovnog dela.

Najbolji primer je godard kedis koji je ceo sisan i pliva ko Cavic...
Drugi primeri su bass bugs... Obicno poperi od jelenske dlake koja se stackuje, zbije pa sisa ziletima....

Sro bi reklo da od donnjeg dela bucktaila verovatno moze da se naprqve krila kedisa.... Zavisno od toga koliko se rasire prilikom stezanja... To je ujedno najveca mana jelena... Mnogo se siri. I manje traje.

Iako se nesto cini kao greska preporuka je probati to.... Kad sam pocinjao svi su pricali da hackle-pero pevca ne treba sisati. Jbga, nisam imao pero dovoljno malo za udicu 18 pa sam sisao.... Muve su itekako lepo lovile...

Vezujte i uzivajte.... 😀😀🍻🍻🍻
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.710
Broj reagovanja
1.017
Lokacija
Svilajnac
@Staniša i @TMc
Sto se jelena/elka tice... Vrhovi su najnebitniji za plovnost. Plovni-suplji deo dlake je ispod vrhova. Obicno tamniji vrhivi sa mozda belim delom sare najbolje da su sto kraci. To bi znacilo da ispod toga imamo vise plovnog dela.

Najbolji primer je godard kedis koji je ceo sisan i pliva ko Cavic...
Drugi primeri su bass bugs... Obicno poperi od jelenske dlake koja se stackuje, zbije pa sisa ziletima....

Sro bi reklo da od donnjeg dela bucktaila verovatno moze da se naprqve krila kedisa.... Zavisno od toga koliko se rasire prilikom stezanja... To je ujedno najveca mana jelena... Mnogo se siri. I manje traje.

Iako se nesto cini kao greska preporuka je probati to.... Kad sam pocinjao svi su pricali da hackle-pero pevca ne treba sisati. Jbga, nisam imao pero dovoljno malo za udicu 18 pa sam sisao.... Muve su itekako lepo lovile...

Vezujte i uzivajte.... 😀😀🍻🍻🍻
Znam da je dlaka konusnog oblika i da je napunjena vazduhom što drži plovnost i naravno što je bliža vrhu to je tanja pa samim tim manje drži vazduha a pri kraju uopšte pa nije ni posebno plovna… čini mi se da si na jednom svom videu to i objašnjavao. Ali logički, ako odsečemo taj vrh koji možda zatvara dlaku ili postoji mikro rupa zar nećemo napraviti problem jer će onda dlaka biti kao slamka pa će lakše pustiti vodu u slučaju kada je kao krilo horizontalnog položaja pa ima prostora da delom ulazi voda a delom izlazi vazduh?
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
To bi bilo logicno da je dlaka tako suplja. Ali ni dlaka na zivoj zivitinji nije savrsena.... Tako da bi takva dlaka pila vodu.. Sto ne odgovara zivitinji...
Drugo.... Tako tanka slamka ne upija vodu bez da je nesto povuce-usisa sa druge strane... Ako je druga strana zatvorena a jeste onda opet ne moze da upije...

E sad najbitnije.... Dlaka nije kao slamka... Vise ima penastu strukturu... Kao closed cell foam.... Na nekom od videa se vide vrhovi dlake i presek dlake.... Vide se te celije bukvalno... Probacu da slikam opet.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.112
Broj reagovanja
1.154
Lokacija
Čačak
Evo sta sam slikao.
DSC03391_edit_178724727986269.jpg

Mislim da ces primetiti ono sto sam pominjao.

Ovo su sve poprecni preseci dlakaDSC03390.jpg
 

Prilozi

  • DSC03390.jpg
    DSC03390.jpg
    203,6 KB · Pregleda: 7

Staniša

Senior member
Učlanjen(a)
17.01.2021.
Poruke
131
Broj reagovanja
119
Lokacija
Kragujevac
Ne bih da budem Mr. Science, ali kada smo se već dotakli fizike:
Pod jednim uslovom može da udje Oholi - uz pomoć kapilarne sile. U slučaju da postoji prijanjanje tečnosti uz zid uske cevi, tečnost ima vučnu silu, čak i nasuprot gravitaciji. Čak i kada niko sa druge strane ne uvlači vazduh, može da ulazi. Što je poprečni presek manji, to je u formuli označeno sa r, to je "upijanje" cevi veće, to jest dublje će tečnost da udje u slamku. U slučaju dlake, poluprečnik je baš mali, što znači da bi isečena dlaka trebalo da upija vodu, i to dosta efikasno.

E sada, to što kažeš da je cell foam, to jest da cevka unutra nije kotinuirana 2-3cm, nego je kao malena rupica. U tom slučaju bi stvarno uticaj upijene vode na plovnost muve bio zanemarljiv, jer bi se zadržala samo tu oko mesta gde je dlaka isečena.

1634752772929.png
 
Vrh Dno