Metode krivolova

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Za Lakija:

konopljarenje - nekad su domacini kvasili konoplju tako sto su je stavljali u snopovima uvodu, pa pritiskali kamenjem. Voda je nizvodno bila zajazena,da bi se konoplja lakse kvasila. E,konplja ispusta neku hemiju koja primamljuje ali i omamljuje ribu, koja se ne izvrnena ledja,ali je totalno osamucena, tako da su je seljaci hvatali rukama bez problema. Uostalom, dejstvo konoplje (one neke druge) je primetljivo i na ljudima, jelda? :whistle:

Bogdane,sve mi se cini da je tvoje selo negde oko Prokuplja? Nesto i meni poznato to sa vadama i ribama i vodenicama!
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
16. harpunasi. Ovo sam ko klinac uzivo gledao na B. Timoku (voda prosecne dubine izmedju 70 i 160cm). Jedan moj dalji rodjak i nekolicina njegovih ortaka su isli kroz vodu i plase ribu, a ovaj jedan vreba sa harpunom i disaljkom (ko na moru). Naravno odvaljuju komade od minimum 25-30cm pa na vise.

17. Dobri stari propan-butan gas u nasem narodu poznat kao plin. Za ovo sam cuo od strica koji je peco na Djerdapu da rade nasi dragi susedi Rumuni! Metoda se zasniva na tome da potopis crevo od plinske boce par metara pod camac odvrnes ventil i sacekas da riba zapliva ledjno. Onima koji ovo rade preporucujem da  :smoke:
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Papovka puska i Bilecko Jezero lik koji sa puskom puca na sarana koji dodje u kraj. :doh:
Naravno ubije jednog ili nijednog ali je definitivno prizor kad ugledate budalu sa papovkom koji kruzi oko jezera i trazi po uvala ima li ribe.
Za rubriku vjerovali ili ne :lol:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
18. Korišćenje dresiranog grizlija!  :D U nedostatku može i mrki medved. Prava stvar za tršenje pastrmki na trlu dok se trte!    :yeswink:

Ej, šalim se, ali sam morao nešto da stavim pod 18 jer je to moj srećan broj!

Inače ja sam jednom krenuo sa drugarima da vidim kako to rukama love klenove na Nišavi. Bio sam ubeđen da je to nemoguće i da će svaki normalan klen da pobegne mnogo pre nego što mu priđeš iole blizu. I stvarno bre može! Najuriš ih u granje uz obalu i na slepo pipaš rukama. Ja sam uhvatio jednog baš debelog i mazio ga rukama ko bebu.  Uopšte se ne plaši. Jedino je fora da ga jako stisneš kad hoćeš da ga izvadiš, što ja nisam hteo da ga ne bih povredio. Zato se izmigoljio kada sam probao da ga podignem iznad vode. Samo sam tog jednog napipao tako da se još nisam upisao kao kriminalac!  :hammer:

Inače ovo i nije neki naročiti kriminal. Moj ćale se šali i kaže da je čak sportskije od pecanja, jer je neuporedivo teže.  :)

Ova tema postaje pravi izvor korisnih informacija za kriminalce... Skočiće posećenost foruma!  :tbumb:

Možda se niki od njih i registruje i kaže: Čekajte bre neznalice, ovako se to radi!

Šalim se je, ali kriminalce prezirem!  :mad: Mrzim i kriminalce sa ribolovačkom dozvolom. Jednom sam išao kolima od Jelašnice ka Niškoj banji i vidim mušičara kako nosi štapić ispod miške, a u svakoj ruci mu po jedna povelika kesa (od po najmanje 3-4 kg) sitnih klenova, prosek 50-100 g. Opasno sam se razmišljao da zgazim hulju i da ga zakopam u bašti iza kuće. Zakon u Srbiji kaže da je dozvoljeno ubiti 5 kg sićišnih klenova, ali je ovaj krimos imao najmanje 7 i zaslužio je da umre.  :yeswink:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Za konoplju nisam znao, ali verujem, mada ova obicna  :smoke: :smoke: ko bi ga znao! :doh:
Varikina je po sastavu hipohlotar i spada pod hlor!
Za propan gas saam guo jos bolesniju pricu, ajd nek bude istinita.
Naime Rumuni su bezali u SFRJ tj Srbiju tako sto bi zajasili butan bocu i upalili.Ona bi ko torpedo klizila preko Dunava i eto ih u Srbiji. Moguce da je mit. Ko zeli da stvorimo musicarske Mythbusterse i da proverimo ovaj mit?!?! :doh: nadam se da ce Mix da prihvati da bude Buster (ko je gledao emisiju zna o cemu govorim) :tbumb:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Metoda uvezena iz Bugarske znaci iz EU , veoma popularna na jugu srbije narocito u vreme mresta skobalja ali i tokom celog leta. U pitanju je vrsta ,,pecanja'' sa stapom i olovnom kuglom sa koje visi zavesica od najlona ispletenog kao mreza mrsilica uspesno desetkuje skobalje, mrene , krkuse i druge ribe dna i ribe u jatima ubitacna stvar , letos mi se jedan kod kopasnickog mosta hvalio kaze; u mrestu ja i pobratim za dan po 150 kg skobalja , a kaze leti slabo po 5-6 kila po izlasku , al nema se vreme
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Šalim se je, ali kriminalce prezirem!  :mad: Mrzim i kriminalce sa ribolovačkom dozvolom. Jednom sam išao kolima od Jelašnice ka Niškoj banji i vidim mušičara kako nosi štapić ispod miške, a u svakoj ruci mu po jedna povelika kesa (od po najmanje 3-4 kg) sitnih klenova, prosek 50-100 g. Opasno sam se razmišljao da zgazim hulju i da ga zakopam u bašti iza kuće. Zakon u Srbiji kaže da je dozvoljeno ubiti 5 kg sićišnih klenova, ali je ovaj krimos imao najmanje 7 i zaslužio je da umre.  :yeswink:

Nije se rodio mušičar koji može da ulovi 7 kg sitnih klenova između Jelašnice i Niške Banje. Ja mogu da ulovim i više (jedini na svetu), ali krupnih.
Za 7 kg klenova od po 50 g, potrebno je 140 klenčića. Ako bi izvlačio po jednog na 5 minuta, to je oko 12 sati neprekidnog bacanja i vađenja. Ne verujem u to. Inače, nije zabranjeno loviti sitne klenove, skobalje i slične ribe. Po mom mišljenju, nije ni mnogo štetno. Najštetnije je loviti krupne klenove. Ja sam, na primer, u stanju da, iz jednog vira, izvučem i po desetak komada od po preko 40 cm, za jedno popodne.
To je još jedna od najvećih zabluda u svetu ribolova. Da onaj ko lovi sitnije primerke čini veću štetu. To nema veze s mozgom.
U jednom prosečnom nišavskom viru (primer) ima par klenova kilaša, desetak klenova polukilaša i hiljadu sitnih. Da li treba da pojašnjavam zbog čega je opasniji onaj ko izvadi za dva kilaša i deset polukilaša? Mislim da ne.
Zato ja sa odobravanjem gledam na one ribolovce koji svoje vreme na reci troše na (Preko) brojne sitne ribe, ostavljajući matice na miru. Kada bih ih navodio da proganjaju malobrojne matice, pogrešio bih.
Varaličari (poput Gocija) love u proseku krupne klenove, pastrmke i štuke. Često se bune kada primete mušičara, koji (naravno)lovi sitniju ribu. Kao, pravi štetu. Goci, zapitaj se ponovo ko pravi veću štetu. Varaličari na klenovskim i pastrmskim rekama, kao i na štukaroškim barama, povadiše svu krupnu ribu. Skoro da i nema više šta da se mresti. Otkud varaličarima tolika drskost da kritikuju mušičare, koji koristeći najsportskiji mogući pribor, love ono što je preostalo?
Dosadilo mi je da varaličari ističu svoj krupniji ulov, dičeći se i praveći se mudrim.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
O jedini i svemocni Mixmasteru, ti koji jedini na svetu mozes da polovis klenove, o svemocni guruu musicarenja, o totemu  :whistle: Ako je Goci napisao da je prosek bio 100 g onda se tvoja matematika mnogo menja i i tekako je moguce ono o cemu govori! Ali ovo ipak nije tema, a pogotovu nije tema o krupnim i sitnim ribama, jos jedna filozofija bez kraja, ali vrlo brzo otvaram i tu temu, jer smatram da zasluzuje posebnu analizu u koju ce veoma rado da se ukljucim!
Osnovni problem o kome Goci govori je NEkontrola individue. A najvaznija je samo kontrola. Ako je pojedinac neam, onda cabe i zakoni i ostalo. Osoba koja je spremna da istrebi 100 g mase u kolicini od preko 5 kg, mada po meni treba se zaustaviti mnogo ranije, zasluzuje neosudu i kritiku, vec realnu kaznu. Po dzepu i cao!
ali da se ipak vratimo na temu! :yeswink:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
To je stara boljka. Svaki loš ribar je ljubomoran na dobrog. Varaličar je u startu loš. Mušičar je u startu vrhunski.
5 kg osrednjih klenova u očima ljubomornog varaličara vrlo lako može da se pretvori u 7 kg izuzetno sitnih. Imam dosta iskustva sa gunđanjem varaličara i tvrdim da nikad nisu u pravu, kao ni Goci u ovom slučaju.
Ako je Lakijevih 100 g po komadu u pitanju, to je onda preko 6 sati neprekidnog bacanja i vađenja. Pomenuti deo toka je najsiromašniji na već osiromašenoj reci. Ja odlično znam koliko jedan vrhunski mušičar može da povadi odatle. Svetski šampion u mušičarenju klena, u najboljim uslovima, može da domaši 5 kg krupnih, ali jedva.
Moj prosečan ulov je oko 5 kg krupnih klenova. Ponekad i premašim to. Tvrdim da u Srbiji nema više od 3 mušičara, koji u ovako osiromašenim rekama mogu da ulove u proseku 5 kg i zato, Goci i Laki, nemojte da brinete zbog mušičara (kakav nonsens  ??? ), već zbog varaličara, ostalih sportskih ribolovaca, a ponajviše ribokradica.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
dr.lucky je napisao(la):
Za propan gas saam guo jos bolesniju pricu, ajd nek bude istinita.
Naime Rumuni su bezali u SFRJ tj Srbiju tako sto bi zajasili butan bocu i upalili.Ona bi ko torpedo klizila preko Dunava i eto ih u Srbiji. Moguce da je mit. Ko zeli da stvorimo musicarske Mythbusterse i da proverimo ovaj mit?!?! :doh: nadam se da ce Mix da prihvati da bude Buster (ko je gledao emisiju zna o cemu govorim) :tbumb:
Čuo sam i ja za ovaj fazon. Meni je matori to pričao pošto je moj deda radio u Kladovu jedno vreme. I priča je urbani mit (najverovatnije istinit) samo što sam ja čuo da su samo odvrtali ventil i potapali ispusno crevo u vodu bez paljenja.
Ako Mix prihvati da bude Buster ja hocu da glumim Adama  ::) :D ;)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Nije se rodio mušičar koji može da ulovi 7 kg sitnih klenova između Jelašnice i Niške Banje. Ja mogu da ulovim i više (jedini na svetu), ali krupnih.

.... Najštetnije je loviti krupne klenove. Ja sam, na primer, u stanju da, iz jednog vira, izvučem i po desetak komada od po preko 40 cm, za jedno popodne.
To je još jedna od najvećih zabluda u svetu ribolova. Da onaj ko lovi sitnije primerke čini veću štetu. To nema veze s mozgom.

U jednom prosečnom nišavskom viru (primer) ima par klenova kilaša, desetak klenova polukilaša i hiljadu sitnih. Da li treba da pojašnjavam zbog čega je opasniji onaj ko izvadi za dva kilaša i deset polukilaša? Mislim da ne.

??? ??? ???
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Evo i ova tema, duhovito i pametno smisljenja za razonodu, polako klizi u tezak offtopic i filozofiranje bez kraja. Ajde da se vratimo na samu temu, a analizu o kojoj pisemo da prenesemo u neku drugu!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
asader je napisao(la):
Papovka puska i Bilecko Jezero lik koji sa puskom puca na sarana koji dodje u kraj. :doh:
Naravno ubije jednog ili nijednog ali je definitivno prizor kad ugledate budalu sa papovkom koji kruzi oko jezera i trazi po uvala ima li ribe.

Ih, papovka.... Da vidis kako Rade Mechka gadja krupne klenove i pastrmke na jezeru lovackom sacmarom... kalibar 12, a sacma 2mm.... kad grune - bar tri kila izvadi, a garantovano jos tri kila pokida... Al' ne sme niko rec da mu kaze - ima gadnu narav i dobru pusku! :'(
 

Bogdan

Senior member
Učlanjen(a)
28.05.2007.
Poruke
256
Broj reagovanja
0
U sto je dobra tema.... :D Razvila se diskusija

Moje selo je izmedju Knjazevca i Pirota na pritoci Trgoviskog Timoka ali izgleda da je metod otoke univerzalan - dodje mu kao radna akcija :hammer: :hammer: :hammer:

Sto se tice ovih sto love rukama mislim da bi bio red da ih izbacimo iz grupe krivolovaca jer sam upoznao i gledao neke od njih na delu. To je svojevrsna umetnost. Goci je u pravu, klen bezi kao lud ali kad se nabije u granje ili podlokanu obalu ("ckalju", kako je u mom selu zovu) onda se oseca sigurnim. Ja sam par puta turao ruke pod podlokanu obalu sa iskusnim "ribolovcima" i istina je da klena mozes da mazis po stomaku i da se on nece pomerati ali ako hoces da ga vadis moras cvrsto da ga hvatas u predelu skrga. Ucili su me i da hvatam krkuse rukama ispod kamena ali kad sam jednom prilikom od zmije ispod kamena mislio da je riba i izvadio je sa sve kamenom prestao me je zar za daljim ucenjem :hammer: :hammer:

Inace sam svojim ocima gledao tipa koji je ronio na dah po metar i po u podlokanu obalu ostajao tamo veoma dugo i izlazio sa dva krupna klena u rukama. Najpoznatiji u mom selu je Mile Francuz (koji je jelte gastrabajterisao po Francuskoj) kod koga sam video najveceg klena u zivotu - naravno izvadjen rukama, nikakva mreza, nikakva pomagala. Taj covek ima carobne ruke i tako se vesto igra sa vodenim zmijama da je to za nepoverovati - nesto kao onaj Australijanac sto pogibe od raze. Za taj lov rukama treba imati muda, talenat, vezbati... Mislim da je fer da ih izbacimo iz krivolovaca jer ih ionako nema mnogo i ne prave veliku stetu.

Uostalom lovci se zovu sportistima, a sad zamislite da vidite lika koji juri za srndacem i golim rukama ga hvata - da li je on krivolovac? 
 

asader

Senior member
Učlanjen(a)
08.10.2007.
Poruke
254
Broj reagovanja
0
Lokacija
podgorica-trebinje
Sjekloca je napisao(la):
asader je napisao(la):
Papovka puska i Bilecko Jezero lik koji sa puskom puca na sarana koji dodje u kraj. :doh:
Naravno ubije jednog ili nijednog ali je definitivno prizor kad ugledate budalu sa papovkom koji kruzi oko jezera i trazi po uvala ima li ribe.

Ih, papovka.... Da vidis kako Rade Mechka gadja krupne klenove i pastrmke na jezeru lovackom sacmarom... kalibar 12, a sacma 2mm.... kad grune - bar tri kila izvadi, a garantovano jos tri kila pokida... Al' ne sme niko rec da mu kaze - ima gadnu narav i dobru pusku! :'(
:hammer: :hammer: :hammer: :doh:
ajde da ih spojimo da ako se pobuse medjusobno :whistle:
 
Vrh Dno