Minimalna mera

V

vaga

Guest
U dozvoli za 2008. na mom podrucju nema min. dozvoljene mere za klena,nisam siguran ali cini mi se da je u nekoj od prethodnih sezona to bilo istaknuto.Da li to znaci da je ova sezona  koja dolazi bolja za lov klena od prethodnih ???
Voleo bih da cujem i vase misljenje a moje unapred znajte: Nek dodje taj nabedjeni strucnjak-naucnik ako ima m... da stane na crtu i da mi objasni zasto je dozvolio tj. legalizovao masakar jedne autohtone vrste ribe i izjednacio je sa useljenom babuskom,koja je zvanicno proglasena za korov (koja se decenijama izlovljava na vojvodjanskim terenima svim mogucim tehnikama,gde je ima najvise ali uzalud, jednostavo  to je nemoguce,a takodje i na nasim terenima gde ima srecu da dostigne i impoznantnu velicinu oko 2 kg.).
Babuska se mresti preko cele godine pa cak i u mulju a klen to ne moze,on ceka veliku vodu da bi mogao da se uspesno razmnozi.Totalni laik prateci samo vremensku prognozu sa TV-a moze da utvrdi da ce ova sezona biti veoma susna ako ne i susnija od prethodne a ne tamo neki nabedjeni strucnjak,tako da ce biti ugrozen riblji fond svih autohtonih vrsta a pogotovo klena koji je sve redji u nasim vodama,narocito maticni primerci...

                 Sramota i bruka

 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
ne znam kako je kod vas , ali kod nas  u Cacaku a bogami i na Drini ,glavni neprijatelj klena je kormoran ,koji takodje nije nasa autohtona vrsta
kada poredite ribolovce i kormorana  , ribolovci  ulove mizernu kolicinu ove ribe u odnosu na kormorana .
tako da je ovo jedno od pravih pitanja ,sta sa kormoranima ? ali to je za drugi topic
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Prijatelju nisi trebao ni da citas sta pise u dozvoli iz razloga sto dobrih 80% "ribolovaca(iz naseg podrucja  :bye:)nemaju ni trunke vaspitanja i savesti pa u svoje kese trpaju klenove manje od sake,pastrmke manje od 10cm  :mad: :p tako da to sto pise u dozvoli po meni je samo uzalud potrosena boja za stampanje

NARAVNO DA MORA DA POSTOJI MINIMALNA DUZINA ZA KLENA I DA SE STROGO POSTUJE!!!!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Klen je riba koje bi u našim rekama bilo na hiljade tona, da nije ribokradica koje ih izlovljavaju dinamitom, otrovima, mrežama, rukama, harpunima... Čak i pored toga što u Srbiji ne postoji vir kroz koji bar 100 puta godišnje ne prođe neki od korisnika ovih sredstava, neki ljudi su ubeđeni da bilo koji sportski ribolovac može da nanese značajnu štetu klenovima, skobaljima, mrenama, ploticama...
Može da se uvede minimalna mera za klena, ali ne vidim svrhu bilo kakvih ograničavanja sportskih ribolovaca na vodama gde decenijama gospodare i danonoćno haraju ribokradice. Takve stvari, jednostavno, neće ničemu doprineti. Hajde da se reke očiste od onih, koji odnose tone ribe i ponose se time. Nemojte da glumimo ili zamišljamo da smo u Americi, pa da uspostavljamo lovostaje, ograničenja i ekstremno skupe dozvole za sportske ribolovce. U ovim uslovima, to samo ohrabruje ribokradice.
Cilj nam je da ima više klenova i ostalih riba u našim rekama. Taj cilj nećemo ostvariti tako što ćemo naterati sportske ribolovce da poštuju nove, sve strože propise. To se postiže tako što se reke, jezera i bare čuvaju od drskih lopova. Kada bi nam uspelo da očistimo taj šljam, ne bismo znali šta da radimo sa klenovima. verovatno bi organizovali masovni izlov, kako bi spasili reke od najezde klenova.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Klen je riba koje bi u našim rekama bilo na hiljade tona, da nije ribokradica koje ih izlovljavaju dinamitom, otrovima, mrežama, rukama, harpunima...
Za 18 godina pecanja na Nišavi nisam još sreo nikoga sa dinamitom i otrovima. Sretao sam one sa malim mrežama, one sa harpunima koji tamane šarane i somove (retko kad klenove) i one koji rukama hvataju ribe. Niko od njih nije imao više od par kg ribe. Srećem ih par puta godišnje. Ribolovce sa par kg klenova srećem svakodnevno. Ima ih 100 puta više od krivolovaca. Ajde da računamo, ako je potrebno...

Glavni razlozi za mali broj klenova u Nišavi:

1. Zavoj
2. Zagađivači (industrija i kanalizacija, možda i razni pesticidi i slično...)
3. Loša ribočuvarska služba
4. Ribolovci
5. Krivolovci (direktna posledica broja 3)
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Goci svaka cast  :tbumb: kratko i jasno.Slicno je i sa ostalim rekama.Ja ne zelim da glumim da sam u Americi,za lovostaje mislim da su i vise nego potrebni a o skupoci dozvola... :-X ja je nisam uzeo i ne pada mi na pamet da to uradim!!!
Svako ima pravo na svoje misljenje samo bih voleo da mi neko objasni iz kog razloga se kuci nose klenovi velicine sake pa i manji.Razlog tipa,oni su najsladji,moja deca ih obozavaju...ne piju vodu.Bolje da se kuci vratim sa dva-tri klena 300-400gr nego da nosim punu kesu klencica.Ko voli da hvata-jede sitnu ribu pa ima belice ko pleve,neka nju hvata a neka klencicima da sansu vise da porastu u prave bitange.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Vec je vise puta proverno da se zakoni o lovostaju i minimalnim duzinama ne postuju. Ribolovci, bez obzira da li imaju dozvolu ili ne, postupaju po svojoj savesti, vaspitanju i kulturi. Za nas musicare je sasvim normalno da vracamo ribu koja je recimo ispod 20cm ali recimo plovkarosi koji jure beovice ne razmisljaju tako i nose kuci sve sto uhvate (ukljucujuci na desetine klencica cca 10 cm).

Dakle, to sto pise u dozvoli jeste obavezujuce ali nije presudno u ponasanju ribolovaca. Kad bi svi oni koji kupuju dozvolu (a njih ima srazmerno malo) i koji mogu da procitaju ogranicenja postovali ono sto pise, mislim da se to ipak ne bi odrazilo na populaciju klena.

Veci su problem jezera i elektroprivreda, zagadjenje i ribokradice strujom i dinamitom.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Toni slazem se i sa tobom,istina je da mnoooooogo manje stete nanose nesavesni ribolovci nego sto to rade krivolovci i raznorazni zagadjivaci samo je zalosno to sto se iz reke iznosi riba od par cm koja moze da postigne zavidnu duzinu(velicinu).
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
1. Zavoj
2. Zagađivači (industrija i kanalizacija, možda i razni pesticidi i slično...)
3. Loša ribočuvarska služba
4. Ribolovci
5. Krivolovci (direktna posledica broja 3)

Ovo sto je Goci napisao je apsolutno tacno. Posebno se slazem sa odlukom da ribolovce stavi ispred krivolovaca. Ovo se odnosi na Nisavu mada je verovatno slicno i na drugim rekama.
Tacno je da i krivolovci prave probleme, ali mi je muka od ribolovaca koji krivicu prebacuju na druge. Ali to je tako tipicno za nase prostore, kad neznas sta ces prebaci krivicu na drugog. Da ima vise pravih sportskih ribolovaca i krivolovci bi bili redji. Ovako kad znaju da izmedju njih i vecine "sportskih" ribolovaca jedva da ima neke razlike oni se slobodno setkaju.
Sto se tice minmalne mere za klena licno bih stavio 25cm, a stavio bih i maximalnu za koju bi konsultovao bolje poznavaoce ihtiologije. Posto je to malo nerealno zadovoljio bih se postovanjem i one od 20cm za minimum.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Čuo sam se sa drugom iz Kruševca pre par dana - na području važenja njihove dozvole od ove godine klen ima min meru od 25 cm!  :tbumb:

Odlična mera (oko 250 g), ni prevelika, ni premala. Fali još samo lovostaj. Ja bih predložio 15.4-15.6. Možemo mi bez klena ta 2 meseca. Tada najbolje grizu pastrmke, ali i štuka, smuđ...  :)

Inače možda ona moja lista treba da pretrpi jednu izmenu - možda sam preveliku važnost dao ribočuvarima. Klen nije zaštićen posebno, a 5 kg dnevno ulovi neznatan broj ribolovaca. Dakle, jača ribočuvarska služba, bar što se tiče Nišave, ne bi mnogo pomogla. Pomogli bi oni da su česće na salmonidnim potocima da štite pastrmke od seljaka koji pecaju na gliste ili na barama da čuvaju štuke koje penzioneri tamane na kederčiće, ali što se Nišave i klena tiče - jok!

Zato je moja nova lista:

1. HE Zavoj
2. Zagađivači (industrija i kanalizacija, možda i razni pesticidi i slično...)
3. Nepostajanje mera zaštite klena (min mera, lovostaj)
4. Ribolovci (dobrim delom posledica broja 3)
5. Loša ribočuvarska služba
6. Krivolovci (direktna posledica broja 5)

Izvinjavam se svima što sam pomalo sebično jednu opštu priču o zaštiti klena skrenuo na nišavske klenove. To mi došlo ko dobar primer...  :blush:
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
gringo je napisao(la):
Ovo sto je Goci napisao je apsolutno tacno. Posebno se slazem sa odlukom da ribolovce stavi ispred krivolovaca.
Ovo bih i ja pozdravio. Dobar mušičar može potpuno očistiti planinski potok od potočara, drinski preliv od lipljena ili nišavski vir od klenova. Možda ne u jednom danu, ali iz više puta DO POSLEDNJE RIBE.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mnogo mi je drago da vidim istomisljenike na ovu temu.
Seb mi je rekao da je u Sloveniji: "Mera je 30cm a lovno doba je od 1.7. - 31.12". Hvala mu na ovoj informaciji, a nama ostaje da se malo ugledamo na njih. Makar malo :yeswink:.
Gocijev predlog: "Ja bih predložio 15.4-15.6" takodje zvuci vrlo adekvatno.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Evo šta kaže Hauba o klenu kod njega u Sloveniji: "Kod mene je minimum mera 30 cm, maximum 4 komadi na dan i zabrana vazi od 1.5. do 1.7. Dozvoljen ribolov: svi vestacki mamci, mamci biljnog porekla i pileca djigerica."
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne slažem se sa većinom iznetih mišljenja.
Goci i Gringo kažu da retko viđaju one koji love mrežama, bombama, harpunima... He, he, he, pa to je zato što su oni odavno završili posao. Oni već decenijama nemaju šta da traže. Toliko su riba izvukli da je ovo što sada povremeno rade nešto kao sport. Mislim, toliki su im ulovi. Samo u rekama siromašnim ribom više je sportskih ribolovaca od ribokradica. Nesportski ribolovci ne dolaze tamo gde nema mesa, pa ih zato odavno nema na rekama poput Nišave u nekada uobičajenom broju. Drugo, ribokradice, ako ih ima, kriju se od ribolovaca, pa je i to jedan od razloga da ih retko viđamo. Ako bih poslušao vaše mudrosti, pomislio bih da sportski ribolovci, a posebno mušičari, predstavljaju najveću opasnost za srpske i ostale klenovske reke. Probajte da se ne uvredite, ali to nema blage veze sa stvarnošću.
Posebno me razočaravaju predlozi za lovostaj na klena. Dokle ću da čitam i slušam sportske ribolovce (koji bi, po svoj logici, trebalo da čeznu za što više vremena provedenog u ribolovu) kako predlažu najbolnije udarce sami sebi, poput zabrane ribolova i sličnih sputavanja? Lovostaje treba da uvode oni koji gazduju revirima, rekama i jezerima, a ne oni koji bi da ta blaga što češće koriste. Mi bi trebalo da se bunimo i obaramo takve propise. Zar ne postoje lovostaji na takozvane plemenite ribe? Da li je zaista moguće da neko ne vidi da ta mera nije doprinela poboljšanju? Znate li da postoji lovostaj na mladicu, štuku, pastrmku...? I?
Mnogo sam razočaran. Kada čitam ovakve postove osećam se kao da sam u diskoteci punoj drogiranih gostiju. Sve mi je jasno, ali mi nije jasno ko je gazda i DJ.
Hajde još malo da analiziram vaše reči. Neko napisa da je izgovor ribolovca da mu dete voli sitne klenove loš. Mislim da nije tako. Moja omiljena ciprinidna riba na trpezi je klen. Mora da bude ili glavonja ili veoma sitan. Sitan klen ima drugačiji ukus od ostalih riba i ako je neko ljubitelj takvog zalogaja, ne vidim problem da ponese željene primerke. Zašto bih ja nosio kući one od 25 do 35 cm, ako mi se ne dopadaju? Ja volim da jedem klenove koji su manji od 15 i veći od 35 cm. Ja, takođe, volim da jedem teletinu, ali meso krava ili volova mi je odvratno. Šta sam ja? Babaroga?
Ja bih ribe zaštitio nekom modernom, efikasnom metodom, a ne provereno lošom.

P.S. Čim se uvede lovostaj na klena (to se može očekivati od naših "stručnjaka"), prestaću da se bavim mušičarenjem na "državnim" vodama, jer neću moći da istrpim toliku glupost. Napraviću privatni mušičarski park sa desetak jezeraca i raznim ribama. Loviću cele godine klenove, basove, štuke, crvenperke, pastrmke...a ogradiću ga živom ogradom visokom deset metara da ne bi mogli da me gledaju ribolovci-ljubitelji lovostaja i ograničenja. Biće strogo zabranjen ulaz svima, a na vratima će pisati debelim i velikim slovima PRIVATE PROPERTY. :bye:
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Mixmaster je napisao(la):
Kada čitam ovakve postove osećam se kao da sam u diskoteci punoj drogiranih gostiju. Sve mi je jasno, ali mi nije jasno ko je gazda i DJ.
1. Gazda je neko iz Saveza. DJ je naše Udruženje. Milanče, Crni, Gringo i Goci su duvali travu. Mix je trezan ko pop u nedelju.
ill
2. Gazda je neko iz Saveza. DJ je naše Udruženje. Milanče, Crni, Gringo i Goci su prilično trezni. Mix je pio bajatu bozu.

Eto, bar znamo ko je gazda, a ko Dj! Ova petorica su mi sumnjivi - sve bih ja to u apsu na jednu noć!

;)
 
Vrh Dno