Minimalna mera

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Mix je pio Zozinu lozu. Znam da je steka kod tasta za ovakve dane :D.
Stojim iza svoje izjave da je granica izmedju sadasnjih "sportskih" ribolovaca i krivolovaca vrlo tesna. Neki put se pitam dal' ona postoji ???.
Evo Slovenija kao i uvek moze da posluzi kao primer. Zasto Mix mislis da su oni budale pa su uveli ogranicenja u velicini, i lovostaj na ovu ribu? Ja bih izabrao da budem takva budala i da imam toliko ribe u vodi ???.
Veliku gresku pravi onaj sto se vodis strastima i sto filozofiju gradi na osnovu instikta. I meni kao i vecini musicara instikt lovca tece kroz vene, ali moramo da se trudimo da ga kontrolisemo razumom za koji cak imamo hemikaliju u mozgu samo mi ljudi.
Takodje imam ogromnu zelju da nosim Panerai sat ali necu pljackam banke ili prodajem dop.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da baš su "glupi" Slovenci što su uveli meru za klena zato i pecaju samo ove sitne.
http://www.youtube.com/watch?v=yUVUw3L9Sx0

http://www.youtube.com/watch?v=DhJ6_Vuzq2E

http://www.youtube.com/watch?v=Nj_Mf9t_Px4
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
gringo je napisao(la):
Evo Slovenija kao i uvek moze da posluzi kao primer. Zasto Mix mislis da su oni budale pa su uveli ogranicenja u velicini, i lovostaj na ovu ribu? Ja bih izabrao da budem takva budala i da imam toliko ribe u vodi ???.
U SLoveniji ima puno klenova zato što ih skoro niko ne vata rukama, harpunima, mrežama, bombama..., a i malo su ređa trovanja reka nego u Srbiji. Bilo bi ih potpuno isto i bez tih glupih ograničenja.
Ograničenja uvek zagovaraju oni koji nisu zainteresovani za ono što bi da spreče. Lov klena u nekom periodu će uvek sprečavati onaj ko baš tad ne voli ili ne može da peca, kao što za predug lovostaj na pastrmke ne mari onaj ko peca samo dva puta godišnje, za vreme godišnjeg odmora, jula.
Nikad niko na ovom svetu nije uveo neki propis kojim bi sam sebe oštetio.
Za razliku od većine ribolovaca ja sam ubeđen da su lovostaji mera koja nimalo ne doprinosi ribolovu, ribama i našem sportu i da ih hitno treba zameniti nekom pametnijom i modernijom merom, a ne, uvoditi još istih. Jednostavno, samo onaj ko kod kuće presedi 11 od 12 meseci može se zalagati za hiljadu lovostaja.
Ako postoji čovek koji bi da mušičari kad god poželi i ima slobodnog vremena, a istovremeno se zalaže za što više lovostaja, ograničenja ili skuplju dozvolu i slične stvari, neka mi se javi privatnom porukom, ja ću ga uputiti na jedino pravo mesto.
Gringo, Goci i ostali, shvatite da vode i ribe o kojima "brinete" nisu vaše i da to treba da prepustite drugima. Socijalizam je prošlost. Opustite se i uživajte kad platite ribolovačku dozvolu gazdama, ma ko oni bili. Nemojte da mudrujete i predlažete nekakve mere koje bi trebalo da uvodi onaj čija je voda. To ni po kojoj logici nije vaš posao. Čitajte uputstva onog ko je zakupio ili stvorio vodu koju koristite i plaćate. Nema potrebe da mu predlažete bilo šta ili se na bilo koji način mešate u njegov posao. Kada uđete u kafić, da li predlažete konobarici koji detergent da koristi i do koje mere bi bilo najbolje da pojača zvuk?
Ako hoćete da izmišljate ili uvozite pravila ponašanja na nekom mestu, kupite ili zakupite to mesto.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
"U SLoveniji ima puno klenova zato što ih skoro niko ne vata rukama, harpunima, mrežama, bombama..., a i malo su ređa trovanja reka nego u Srbiji. Bilo bi ih potpuno isto i bez tih glupih ograničenja."

Ovo je poluistina. Odgovori zasto onda uvode za tzv nepleminitu ribu meru i lovostaj kad nemaju problema sa pomenutim rekvizitima.

"Ako postoji čovek koji bi da mušičari kad god poželi i ima slobodnog vremena, a istovremeno se zalaže za što više lovostaja, ograničenja ili skuplju dozvolu i slične stvari, neka mi se javi privatnom porukom, ja ću ga uputiti na jedino pravo mesto."
Demagogija. Ti makar volis da pecas raznolike ribe i lovostaj na jednu ili dve vrste mozes da iskoristis ribolovom na trecu. Naravno slazem se da treba da budu adekvatno napravljeni.

"Gringo, Goci i ostali, shvatite da vode i ribe o kojima "brinete" nisu vaše i da to treba da prepustite drugima. Socijalizam je prošlost. Opustite se i uživajte kad platite ribolovačku dozvolu gazdama, ma ko oni bili. Nemojte da mudrujete i predlažete nekakve mere koje bi trebalo da uvodi onaj čija je voda. To ni po kojoj logici nije vaš posao. Čitajte uputstva onog ko je zakupio ili stvorio vodu koju koristite i plaćate. Nema potrebe da mu predlažete bilo šta ili se na bilo koji način mešate u njegov posao. Kada uđete u kafić, da li predlažete konobarici koji detergent da koristi i do koje mere bi bilo najbolje da pojača zvuk?
Ako hoćete da izmišljate ili uvozite pravila ponašanja na nekom mestu, kupite ili zakupite to mesto."
[/quote]
Odakle ti da Nisava nije moja? Ako nisam vlasnik brda i dolina ove zemlje zar Srbija nije moja? Zar moram da nesto drzim pod klucem da bi to bilo moje? To je nas najveci greh, i to me najvise pogadja. Za vreme boravka u Americi sam se uverio da oblasti koje cisti samo "gradska cisoca" nikad nisu dovoljno ciste, za razliku od mesta gde se mestani sami organizuju da i pored svakodnevnog ciscenja i sami daju doprinos zajednici.
Uvek se moze nesto uciniti. Naravno Rim nije napravljen za jedan dan. Ali ako ides kao p.... kroz zivot mozes samo da ocekujes da budes j....tj MI imamo PRAVO da menjamo i gazde i vlast i sve ako nam ne odgovara. Znam da zvucim kao idealista, ali nisam. To je realni optimizam svakog normalnog coveka koji nece da nabije glavu u pesak, vec se nada da nije sam i da nesto zavisno od podrske moze da menja makar milimetar po milimetar.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
gringo je napisao(la):
To je realni optimizam svakog normalnog coveka koji nece da nabije glavu u pesak, vec se nada da nije sam i da nesto zavisno od podrske moze da menja makar milimetar po milimetar.
:tbumb:

Počinjem da se plašim da smo ja i Gringo jedna ista ličnost! Molim Lakija pa proveri IP adrese i da mi javi ako jesmo, da se na vreme javim na terapiju. Mix u nekom od prethodnih postova reče da zna dobro mesto...  :D
 
V

vaga

Guest
Mislim,shta reci...interesantna diskusija i vrlo poucno.Normalno od nas samih zavisi kome je ispod casti da nosi kuci manje klenove od 20 ili 25 cm.,cinjenica je da ih svi pecamo.Ja se musicarenjem bavim veoma kratko,opredelio sam se za klena jer je "dominantan" na nasim vodama a delom i sto prilikom plovkarenja idem uglavnom samo na klena i samim tim novim nacinom ribolova filozofski gledano sam uzdigao ribolov na moju omiljenu ribu na jedan visi nivo.
Licno nisam za lovostaj,jer smatram da on nemoze da promeni nista u trenutnoj sitaciji ali nisam ni protivnik uvodjenja istog onog momenta kada korisnik ribolovackog podrucja otkloni sve ostale elemente,koje navodi npr. Gringo.
Opet ne mogu da razumem,neko rece u krusevackim dozvolama stoji min. mera 20 cm.Po cemu je klen iz Ibra,Rasine,V.Morave ugrozeniji od ovog naseg iz J.Morave,Nisave i dr. reka sa naseg podrucja.Jel tamo ima vise krivolovaca,strujarosa,mrezarosa i dr. nego ovamo ?
Mnogi se pozivaju na Sloveniju.Ljudi osvestite se mi nikad necemo da budemo ko slovenci.Odavno sam ja predlozio na nekoj od prethodnih tema ovim nasim CUTOLOZIMA da Dvd "Musicarenje u Sloveniji" prihvate kao obaveznu lektiru za vreme godisnjih odmora...
I ja volim da jedem ribu,ma sta volim obozavam i tacno nema sladje od sitne ribe res isprzene prelivene s ulje,beli luk i persun,pa tu ondak malo vegetica,pa ladno pivce ( za zivce ) ma milina bre,ali nisam za sitne klencice vise sam za beovicu,belicu koje se isto tako mogu uspesno hvatati na muvu ( a onima kojima je musicarenje beovice isuvise monotono i dosadno,preporucujem Vaser-kuglu,pa udri ).
A mozda su malo bolje i morske girice,koje su dosta jeftine ( pa Interfis se rasturi,kupi covek lepo kilo girice,prepakuje ih u konzerve pa prodaje lepo 10 puta skuplje ) ako nek on krka kavijar a mi ce krkamo klenciki...  :doh: :D :D :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
"Lepo" moji drugari zamišljaju realnost. Povećati broj klenova lovostajem i ograničenjima ulova sportskih ribolovaca i mušičara. Zanimljiv način, ali po mom dubokom uverenju (neiskorenjivom) pogrešan.
Tačno je da ribolovci ne bi smeli da preteruju sa ulovima, ali o tome ćemo razgovarati kada nestanu ribokradice i kada reke budu oslobođene trovača.
Beli Timok je dobar primer. U selima pored te reke svaka druga familija ima harpun i masku- opremu za ribokrađu. Meta je uglavnom krupan klen. U letnjem periodu kroz svaki vir ove reke prođe po dvadesetak ribokradica, koji love rukama ili harpunima (ulov je u oba slučaja isti). Iznose se stotine kilograma klenova dnevno. Istovremeno, klenove i ostale ribe truju privrednici i kanalizacije. Svake godine se otruje bar deset puta više klenova nego što ribokradice izvuku, a minimum 100 puta više nego što ulove svi sportski ribolovci zajedno. I dan- danas to je najbogatija reka klenom koju sam ja ikada posetio.
Pitam se, da li na toj reci (a sličan je slučaj na ostalim rekama Srbije) treba hitno uvesti lovostaj i ograničenje mere klena ili nešto drugo? Da li je to ono što bi gazda Timoka prvo trebalo da uradi? ???
Moji prijatelji, Goci, Gringo i još nekolicina bi klenove spašavali od mušičara i ostalih sportskih ribolovaca. Momci, to se već godinama (decenijama) radi u Srbiji. Piše vam u dozvoli da sportski ribolovac sme da ulovi toliku i toliku ribu, u to i to vreme, u toj i toj količini... Tu muziku, koju i vi svirate, ja slušam otkad sam ribar. Znate li da je to omiljena muzika onih koji zaista uništavaju reke i ribe? Zamislite, komponovali su im je sportski ribolovci, njihovi najveći neprijatelji, kao po narudžbini. Kakva besmislica!
Ja ne slušam istu muziku kao ribokradice i ribotrovači. Ja sam za veću slobodu i prava mušičara, a za uništenje pravih štetočina. Onaj ko udara na slobodu mušičara, radi za ove druge. Ne mogu da verujem da se sami mušičari zalažu za svoja ograničenja. Ja nisam takav. Zalažem se za uništenje trovača, nesportskih ribolovaca i onih koji na bilo koji način uništavaju vode Srbije, a mušičarima bih dao veća ovlašćenja i mogućnosti.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Interesantna je paralela izmedju brojnosti skobalja i klena u nasim vodama. Skobalj se definitivno mnogo teze i manje lovi od klena (sportskim nacinom) ali se njegova brojnost ipak konstantno smanjuje. Dakle po mom misljenju, sportski ribolov nije najvazniji uzrok smanjenja brojnosti ribe, da bi se pribeglo drasticnim merama kao so je lovostaj.
U svakom slucaju minimalna velicina i manji maksimalni dozvoljeni dnevni ulov bi trebalo da se uvede.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja bih voleo da količina ribe koju izvuku sportski ribolovci bude veća od one koju izvade ribokradice ili ubiju trovači i energetičari.
Voleo bih da odnos ulova ove dve suprotstavljene grupe ljudi bude 10:1 za sportiste, a ne kao sada, 1:100, u korist štetočina.
Dakle, sportskim ribolovcima pune čuvarke, bez lovostaja i glupih ograničenja, koja im nikako ne doprinose, a onima koji su do sada vadili ili uništavali ribu, JAILHOUSE. To je sve.
Ove ideje o što većem ograničavanju sportista, pre otklanjanja pravih uništitelja riba, proizilaze iz potpune zbunjenosti i nemoći naših ribolovaca da bilo šta mudro sprovedu u delo. S obzirom na to kakvi stručnjaci rukovode srpskim vodama, očekujem nastavak propasti riba Srbije. Žao mi je što neki sportski ribolovci smatraju sebe štetočinama i tako otežavaju realno poboljšanje uslova za život riba i sportski ribolov u Srbiji.
Kako im objasniti da greše? Verovatno nema načina. Propast. :'(


Za kraj, samo da vam dam svoju procenu štetnosti mušičara u idealnim rekama, na kojima nema trovača i štetočina.
Na primer, Južna Morava bi mogla da ima na svaki kilometar svog preko 200 km dugog toka, prosečno oko 10 tona klenova. 10 puta 200 jednako 2000 tona, to jest, 2,000,000 kilograma. Nišava bi mogla da ima bar 1,000,000., a Kada saberemo sve reke koje su udaljene od Niša manje od 100 km, dobijamo zbir od bar 5 miliona kilograma klenova, koji se razmnožavaju, rastu...
Idemo dalje sa matematikom. Najuspešniji mušičar-klenaroš iz ovih krajeva izvadi godišnje oko 500 kg klenova. Podelimo 5 miliona sa 500 i dobićemo 10000. No, najuspešniji je samo jedan, pa ćemo morati da delimo sa ulovom prosečnog mušičara. Po mojoj proceni to je 50 kg godišnje. Ako ponovimo računicu, dobijamo da prosečan mušičar izvadi 1/ 100 000 deo populacije klena i to, kad se baš potrudi da odnese sve živo kući.
Štititi klenove od mušičara isto je što i posrati se u dvorištu, kako svojim govnom ne biste zagadili Nišavu, u koju sere preko pola miliona ljudi svaki dan.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Slažem se sa Mixom da sportski ribolovci nikako nisu glavni uzrok siromašnog ribljeg fonda kod nas. To mi zvuči toliko apsurdno da ne želim ni da objašnjavam. Prvo se treba obračunati sa mrežarošima, strujarošima i ostalom bagrom pa tek onda razmišljati o lovostajima i merama.
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Kvalitetna rasprava :tbumb:.Dobro je nema nema prepoznatljivog "kulturnog" pljuvanja, vec svi iznosimo svoja misljenja na nacin koji je vrlo prihvatljiv. Vrlo sam ponosan zbog toga :D.
Da ispostujem temu. Minimalna mera mora da postoji! Kolika ce biti cifra mozemo da diskutujemo. Ispod 20cm vredja me kao coveka.
Lovostaj treba da bude ADEKVATAN i sto kraci. Nisam dovoljno strucan da bi pisao datume, ali bi klizni koji bi se formirao na osnovu trenutnog stanja na vodi bio idealan.
Sad ono kog prvo treba juriti :hmmmm:? Odgovor moze da bude vrlo jednostavan. Cuvarska sluzba na kog naleti da krsi propise njega treba da juri. Ako se desi da naidje odjednom na 2 prekrsioca prednost treba da da onom za kog pretpostavi da cini vecu stetu.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema lovostaja na klena, zato što bi ga bilo neobično teško odrediti. Ako bi to i pokušao neki naš "ekspert", to bi bilo kao lovostaj na potočne mrene, koji važi od pre nekoliko godina i traje od maja do jula. Momci, bolje nemojte, bez ikakve potrebe, da prizivate neku budalu, da nam upiše štetan lovostaj u dozvolu. Zar zaista neko od vas ima poverenja u takve? Pazite, ovaj forum redovno čitaju baš takvi, koji ne mogu, niti hoće da urade bilo šta za zaštitu reka, ali zato vrlo rado preduzimaju beskorisne i nelogične mere, jer nekako moraju da "zarade" platu koju im mi dajemo. Jedva čekaju ovakve predloge, kako bi još jednom prebacili odgovornost na sportske ribolovce.
Momci, nije ovo Amerika, ni Engleska, ni Slovenija, niti će ikada biti. Ovo je prop... :-X u kojoj vladaju maloumnici, koji će vrlo rado da upropaste sve što im padne šaka. Nemojte da ih prizivamo u svet mušičarenja. Prizovimo ih da se obračunaju sa onima koji uništavaju vode. Dok dođemo do "obračuna" sa mušičarima koji krše glupe propise (u slučaju klena, čak ih i ne krše), proći će pola veka, to jest, ja ću najverovatnije da odapnem, a i ostali sa ovog foruma neće biti daleko od toga.
 

ins0mnia

Junior member
Učlanjen(a)
09.10.2007.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
u BiH .. tacnije u RS minimalna mjera za klena je 20 cm, a lovostaj je od 15.05-30.06
Dozvoljeni dnevni ulov 10 kom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
ins0mnia je napisao(la):
u BiH .. tacnije u RS minimalna mjera za klena je 20 cm, a lovostaj je od 15.05-30.06
Dozvoljeni dnevni ulov 10 kom.
Katastrofa! Zbog čega su uveli taj lovostaj i meru? Da li je u BiH klen redak? Ko ima koristi od toga?

Ne mušičariti klena od 15. maja do 30. jula, u vreme majske, olive upright, large brook, large stonefly, soldier fly... je za mene neviđena glupost. Ovakvu meru mogao je da ispiše samo onaj kome mušičarenje nije u srcu.
Tako nešto će se, po svemu sudeći desiti i kod nas, sudeći po mudrosti koju poseduju oni koji se o tome pitaju. Nema mi druge nego da kupim 4 kvadratna kilometra zemlje pored Nišave, iskopam jezera, ogradim i napravim sopstveni mušičarski park izolovan od budala. Ako ne budem to mogao da uradim, preseliću se u Grčku, gde nema toliko mušičarskih "mudraca", a klenova ima za izvoz.
 

ins0mnia

Junior member
Učlanjen(a)
09.10.2007.
Poruke
52
Broj reagovanja
0
Lokacija
Banjaluka
Klen je rjedji nego prije desetak godina ali daleko od tog da je ugrozen ..

Ovakvu meru mogao je da ispiše samo onaj kome mušičarenje nije u srcu.

taj ko je pisao zakon vjerovatno i nespaja klena sa musicarenjem ..

ovdje jos nisam sreo musicara da namjenski lovi klena
pricao sam sa clanom ovog foruma Harr .. kad je u BiH na godisnjem cesto musicari na Vrbanji .. ima finih klenova i po koja pastrmka ali od musicara ni traga
vecinom su tu klinci koji "kandzijaju" (stapic od 3 m i oko 5-6 metara "silka" na kraju toga udica na koju stave skakavca) po Vrbanji

zadnjih godina nisam cest na vodi .. mozda se situacija popravila .. neznam .. ali zakon tesko da ce se mijenjati i sumnjam da ce u skorije vrijeme neko skrenuti paznju na to
vecina musicara su na Vrbasu i love pastrmku i lipljena .. klen je skroz zapostavljen
 
Vrh Dno