Minimalna mera

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
sasats je napisao(la):
tal lik mora da je bezdusnik kad je u stanju da pred svedocima napravi takav pokolj  :'(  klencici 10-15 cm nemogu biti tezi u proseku vise od 30g ...mozda i manje . u blizu 5 kg sigurno je usmrtio preko 150 riba  :mad: 

Kao što rekoh, makar jedan klen je bio 300-400g, možda i malo više, ali ne verujem.
U džaku se videlo da je bilo još nekoliko riba u meri, ali isto tako da ima i puno (dakle ne 150) riba ispod mere.

Možda sam u nervozi preterao sa količinom od 5 kila, ali je opet bilo puno... 

sasats je napisao(la):
svaka mu cast na januarskom ulovu . 


Nije januar. Pre je kraj novembra ili decembar. A fizičkom obračunu nema mesta.
Radi se o moralu.
 

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
  Bobane, ako želiš da vidiš tog ribokradicu odi u muš sexsiju Nišava Niš. verovatno će sedeti na mestu predsedavajućeg
 
  u toj istoj zgradi su i ribočuvari

  da li ti je sada jasno gde živimo
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
Goci je napisao(la):
Njegov post je svojevrstan apel ribočuvarima da češće posećuju tu vodu.

Eto ja ću to preneti šefu ribočuvarske službe.

Još jedan događaj sa iste vode, i još jedan mušičar umešan:

Mušičar ima nekih 50 godina. Ne poznajem ga. Sećam se da je imao štap #4 9feeta. :)
U nekom neformalnom razgovoru, pomenuo je da on rekreativno ovde dolazi, i da nikada ne nosi ribu sa ove vode. Kaže ovde su klenovi mali, a pored toga, možda su i radioaktivni (možda čovek nije daleko od istine).

Sa poštovanjem... pomislim ja, čovek praktikuje C&R. :)

Međutim, nekoliko minuta posle toga je počeo da vadi male klenove, sve ispod mere i da ih daje drugarima plovkarošima koji su toga dana imali slab ulov, i zahvalno trpali klenčiće u čuvarke. Otišo sam posle petog klenčića...

I šta mislite, posle ove dve moje priče, kakav stav imaju i ti ostali ljudi o minimalnim merama?  :mad:


Još jedan komentar.

Prošetajte bez štapa, od broja 6 do Sićeva, i pitajte ostale ribolovce šta misle o mušičarima?

Reći će da su to beskrupulozni tipovi koji nose sa reke sve što dograbe, da zbog superiornijeg pribora bolje love i da ostali ribolovci zbog takvih, svojim metodama ne mogu da imaju ni pristojan ulov.

Koliko puta sam dok sam varličario, kod konjičkog čuo komentare tipa... "ej.. gubiš vreme, nema tu više klenova, istrebiše ih ovi mušičari, odnesoše sve... ".

Sigurno ima preterivanja u ovim  izjavama, ali ima i istine!


 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Citam ovaj zadnji post, pa prosto moram da se umesam...
Za to sto misle i pricaju oni koji pecaju od br.6 do Siceva nebi trebalo mnogo da se sekirate.
odnos musicar- ostali je sigurno 1:10, mozda i vise, svakog od nas koji gazi vodu i pokusava
da prvari ribu na musicu koju je navezao gledaju cudno jer NEZNAJU sta i kako...Zato i pljuju
po musicarima i smatraju da smo mi krivi za lose stanje na vodama, za sve manje i manje ribe
u Nisavi i ostalim vodama...Napad je najbolja odbrana, bolje je da okrive nekog drugog...
Drago mi je sto ima ljudi poput Bobana koji iznose stanje i pokusavaju da pokrenu kakvu -takvu
kampanju spasavanja nasih opustosenih reka...bar da s vremena na vreme izbacimo gorcinu koja se nakupi...
 

boban.velickovic

Senior member
Učlanjen(a)
09.09.2010.
Poruke
233
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd, Niska Banja
denmil u pravu si potpuno,

Osnovni motiv moje priče jeste da su nam reke opustošene, posebno Nišava, i da treba nekako podići svest o tome... da ne dužim...

Drugi moj motiv tiče se odnosa prema mušičarstvu, za šta možemo da kažemo, OK, baš nas briga... nek misli svako šta god hoće, ali nije tako.

Mušičari lako upadaju u oči ostalih ribolovaca, pa kad su još i uspešni, i kad pred publikom demonstriraju lov ispod mere, to zaista kreira loš imidž o ovom definitivno najelitnijem načinu ribolova.

Ako je mušičarima npr dato pravo da dobiju zasebne revire, prilično elitistički, zar ne, (lično se ne slažem sa tim, ali to je druga tema), ti isti mušičari imaju obavezu da se prema ribolovu ponašaju na način da prvi daju primer ostalim ribolovcima i ribokradicama :)

 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bobane, jel si ti siguran da ti nisi ja?  :D

Pošto prepoznajem neke moje stavove u mnogim tvojim rečenicama...

Mušičari kažu da su varaličari pokrali ribe, varaličari da su plovkaroši, plovkaroši da su mrežaroši, a mrežaroši kažu da nema riba zbog zagađivača...

A zapravo lopova ima među svima, čak su najpošteniji zagađivači jer ne kradu ribe, već samo ljudi nemaju para da na svoje fabrike ugrade filtere.  :lol:

U Nišavi ima malo klenova zbog HE Zavoj (ledena voda i varijacija vodostaja im jebe mater) i zbog toga što na svakih 50 m reke neko peca i sve trpa u čuvarke. Tako može da se peca na Dunavu i opet će biti ribe, ali ne i na maloj reci ko što je Nišava.

Udeo mušičara u osiromašenju ribljeg fonda je možda zanemarljiv samo zato što ima malo mušičara, ali ako bismo nesavesne mušičare i druge ribolovce gledali "1 na 1" tu mušičari daleko prednjače, bar kad je u pitanju lov klena.

Fly štap u rukama veoma veštog, a nesavesnog ribolovca je đavolja alatka. Taj može da svakog Božjeg dana tokom toplijeg dela godine uhvati 50-100 klenčića uz nekoliko krupnih riba. Plovkaroš, recimo onaj koji peca na višnje, će uhvatiti samo nekoliko krupnih i baš nijednog ispod 150 g.

S druge strane, Fly štap u rukama veštog mušičara a poštenog čoveka je harfa. Čak i da nosi deo ulova (nekoliko krupnih riba), taj neće napraviti veliko zlo reci.

Zlo je kad svakog jebenog dana neko ponese 50-100 klenčića od 50 g. I tako 50-100 x godišnje. Puta broj takvih...

Ranije je to bilo dozvoljeno zakonom i takvim ribolovcima nisi smeo ni da prigovoriš, klen nije imao min meru. Sada smeš da ga uhvatiš za rame, pogledaš u oči i kažeš mu da je krivolovac. I potom pozoveš ribočuvare koji će mu za svako klenče napisati kaznu od par hiljada dinara.

Trebalo je da zaustaviš tog mušičara na bari...
 

denmil

Full member
Učlanjen(a)
07.02.2010.
Poruke
771
Broj reagovanja
57
Lokacija
Svrljig - Trnava
Naravno da ne opravdavam takvo ponasanje, nosenje ribe ispod mere, ali svako zito ima kukolja...
mada licno mislim da nema mnogo musicara koji se tako ponasaju na vodi...Hteo sam u predhodnom
postu da kazem da nepoznavanje musicarske tehnike i principa musicarenja ostatak ribolovacke
populacije nagoni na misao da smo mi "Istrebljivaci" ,jer covek pici sredinom reke, na ledjima ranac,
a sta ce mu ranac nego da u njega trpa ribu...Mislim da tako razmislja 80% ribolovaca kad vidi musicara
na reci...A to kako se ko ponasa i postuje zakon, zna svako od nas za sebe...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
boban.velickovic je napisao(la):
Prošetajte bez štapa, od broja 6 do Sićeva, i pitajte ostale ribolovce šta misle o mušičarima?

Reći će da su to beskrupulozni tipovi koji nose sa reke sve što dograbe, da zbog superiornijeg pribora bolje love i da ostali ribolovci zbog takvih, svojim metodama ne mogu da imaju ni pristojan ulov.
Ovo ti je "prokletstvo bivanja mušičarem" u Nišu...  :doh:

I to je mene nateralo da negde 1996/7. "zakopam" Fly štap na desetak godina... Bukvano me bilo sramota da budem mušičar...

Srećom, "neki novi klinci" sada, sa 20 godina zakašnjenja, u očima drugih niških ribolovaca izgrađuju pravu sliku o mušičarima, onakvu kakvu mušičari imaju širom sveta.

Ne odustaj od mušičarenja, na pravom si putu (i mestu), samo biraj društvo...
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
musicarenje,kao i bilo koja druga tehnika,nema nikakve veze sa ophodjenjem ribolovca prema ulovu.i dok varalicarim i dok musicarim,sve moje ribe vracam nazad....nema izgovora.....jednostavno,to dugujemo vodi.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
tomos rider je napisao(la):
musicarenje,kao i bilo koja druga tehnika,nema nikakve veze sa ophodjenjem ribolovca prema ulovu.
Naravno da nema, ali ljudi su skloni tome da generalizju stvari... U niškom kraju eto mušičare bije loš glas. Nekoliko mušičara su tokom dužeg vremenskog perioda viđana sa čuvarkama punim sitnih klenova, i zaključila raja da su svi mušičari mesari... Tužno i ružno...
 

tomos rider

Full member
Učlanjen(a)
27.11.2009.
Poruke
870
Broj reagovanja
0
Sto uopste ne bi trebalo da tangira tebe.Ti si musicar,baci malo svetla da glupaci bolje vide.....ja imam tu srecu da u mom kraju nema musicara,bar ne u Vrscu.Ja i kolega Igor mozda jedini masemo ali mi to ne predstavlja problem...nas narod ima problem sa drugom stvari,a to je neciji uspeh....ja ne mogu da opisem facu lika koji je plovkom pecao pored mene jer sam ga tu pustio da se nacrta....izvadi on plovke i podrugljivo se smeje....eee,tesko sta mos stom motkom,nema ovde pastrmka!bas tim recima....nasmejem se iz sveg srca jer znao sam sta sledi....on vidi jata crvenperki koja krstare povrsinom....uh,uh,zurba,bacanje,plasenje jata.....e moj matori ljakse....okacim gamarusa,krenem da vadim crvenperku za crvenperkom...sve mahom lepi primerci...svaku vracam,naravno...matori crven kao ferrari,gundja nesto u sebi i iskazao je zelju da skoci u vodu....:)  posle ove epizode garant sam i ja njemu ostao u secanju kao neko ko hvata nenormalno mnogo ribe i tim remetim balans pa on ne moze na plovak nista da uhvati,jel...tako je!musiar je kriv!hhahahahah!!poenta je...zabole me ko sta misli,ja ne mogu niti zelim da menjam neciji mozak...znam sam sta sam i sta radim..ostali neka gledaju i cute.....simple as that.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Nema teme o lovostaju na klena, pa ću iskoristiti ovu, a zamolio bih nekog urednika da promeni naziv teme u "Minimalna mera i lovostaj".

Evo zašto treba da postoji lovostaj za klena:

[youtube]http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=VoXV63oMDBc#at=89[/youtube]

Ohridsko jezero, mrest...
 
Vrh Dno