Mnostvo pitanja od pocetnika...!

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
E pa ovako...
Ja sam strastveni varalicar sa tendencijom da postanem (da se uzvishim) u musicara, mada o musicarenju veoma malo znam.
Pecam na Limu u Priboju. To su uglavnom klenovi (krupniji) i pastrmke.
Pre svega sam se odlucio da se okusam u musicarenju zbog pogodnih terena koje mogu da iskoristim na Limu za to.Vidim da za ovu vrstu pecanja je potrebna dosta znanja (teorije) kao i prakse!

Elem,
ja bih sada na ovom sajmu lova i ribolova u BDG-u kupio neki pocetnicki pribor za musicarenje.Koliko zapazam cene nisu niske...
Molio bih da mi preporucite par stapova za mene i par cekreka i svega ostalog sto ide uz pribor.Kazem "par" jer da bih mogao da biram imedju necega... :lol: Novac za pribor bi iznosio oko 150e a ako zatreba za nesto sto bi vredelo neki dotatak novcani bi se nasao.

E sada malo pitanja za musice...

Kolika je cena musica i da li je jednostavno ih izradjivati?

Citam ovde da ima veoma obrazovanih ljudi, poznavaju dosta insekata (po latinskim imenima), koji izradjuju musice i da li je to (poznavanje) neophodno za taj zanat?

Da li neko musicari na Limu i kako mu se dopadaju tereni za musicarenje?

Da li mladica (sitna) uzima musicu?

Da li ce na sajmu u Beogradu imati da se kupi knjiga od gospodina sa foruma MixMaster-a?

Ajde vishe necu da vas maltretiram sa ovim pitanjima...

Pozdrav svim musicarima!!!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
E najazad neko pametan sa normalnom temom, da malo vrati sajt u normalne vode.
Prvo i osnovno druze Djomla, dobrodosao na sajt i zelim ti lep i dug boravak na istom.
Drugo slobodno pitaj, ne postoji mnogo pitanja, moj otac ima obicaj da kaze: mnogo je samo kad biju.
Na pitanja cu dati odgovor za nekoiko sati!
Salut!
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Ja nisam neki strucnjak za pribor, pa moj odgovor na prvo pitanje uzmi slobodno sa rezervom.
Znam dobro da ce ti biti preporucen Shimano i to je OK za pocetak. Ja sam probao, ustvari klackao u radnji, biocraft koji kosta manje od 100 evra i koliko god samo klackanje ne pokaze nesto posebno, stap uopste los!
Do 100 evra ja neznam da li moze da se nadje nesto dobor, sto bi ti zadovoljilo potrebe na duze vreme. Moze ali je cesto akcija velika.
Druga varijanta je da kupis polovni stap, pogledaj da li ima neki aktivni ogas na sajtu, i prati. Na kraju rajeva mozes i ti da das oglas da kupujes stap npr. do 120 evra. Mozda ti se javi neko sa konkretnim stapom, pa mozemo da prodiskutujemo da li ti zadovoljava kriterijume!
Sto se tice cekrka, ja sam pobornik da je on nebitan, Kupi bilo koji da ti drzi strunu. Ako ti nesmeta uzmi grafitni, plasticni, gledaj samo da ga dobro uklopis sa stapom.
E sada je struna na redu. Moj omijeni deo pribora. Ja kada sam prvi put kupovao pribor, isao sam sa idejom da kupim vrhunsku strunu, na ustrb stapa. I tako je i bilo Cortand 444 mi se nekoliko godina smesio na Lineaffw stapu i bilo je dobro.
Cena musica je onako nisu skupe uopste. Ali poenta je u vezivaju musica. Verujm mi da je to posebna PASIJA pojednako velika kao i sam riboov. Pravi musicari uvek vezuju sami muve. Ja sam npr. takav kreten da na tudje muve i ne lovim. Jednostavno ne da ja smatram da su moje najbolje i da drugi vezivaci prave lose, vec je to poseban trip. Sam si je vezao i na nju lovis. Ludilo, a zamisli jos ako je to neka tvoja kreacija, izmisljotina i sl. JAOOO pa to je posebno zadovoljstvo!
Poznavanje insekata nije neophodno uopste, ali moze i ponekad veoma koristi. Ja na to gledam kao na slag sa torte. Jednostavno i to je neki trip. Trebalo bi da znas osnove: koja je porodica, kada se roji, cime se imitira i slicno, ali ako se navuces na entomoogiju, onda si pecen :)))
Na druga pitanja, nazalost nemam odgovor.
salut!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Prvo da prekopiram ova pitanja da ih imam u vidu
Kolika je cena musica i da li je jednostavno ih izradjivati?
Citam ovde da ima veoma obrazovanih ljudi, poznavaju dosta insekata (po latinskim imenima), koji izradjuju musice i da li je to (poznavanje) neophodno za taj zanat?
Da li neko musicari na Limu i kako mu se dopadaju tereni za musicarenje?
Da li mladica (sitna) uzima musicu?
Da li ce na sajmu u Beogradu imati da se kupi knjiga od gospodina sa foruma MixMaster-a?

Gos'n Djomla evo konkretnih odgovora, redom:
Musice mogu biti i 15 dinara, ali i preko 100 dinara. Ako je onaj ko ih izradjuje cuven u tvom kraju, gde ces i da pecas, plati mu koliko trazi za dobre muve.
Veoma ih je jednostavno izradjivati i to mozes nauciti ako nastavis sa pitanjim, na koja cu ti ja vrlo rado odgovarati.
Nije neophodno da poznajes svet insekata, ali moze biti prednost. Kada postanes musicar sam ces ih primetiti i na ovom sajtu nauciti da ih raspoznajes.
Ja sam prve lipljene ulovio na Limu i nekoliko puta sam boravio na toj reci, mada ovde ima i onih koji to cesce rade. Lim spada u velike, bujicave, planinske reke i u njemu jos uvek ima dobrog lipljena i jos boljeg klena, tako da ces se odlicno provoditi kada je vodostaj umeren a voda bistra.
Sitna mladica uzima i suvu muvu (mada retko, jer brzo pocne da jede ribu), a krupnu, uz mnogo teskoca (slatkih) mozes uloviti na strimera, ali i krupnu nimfu. Ostavi musicarenje mladice za dane kada postanes iskusan musicar.
Moja knjiga se tesko moze nabaviti, jer je odstampana 2001. godine i rasprodata je. Ja imam nekoliko primeraka koje cuvam kod kuce i poneku poklonim dobrim prijateljima. Moguce je da je po veoma niskoj ceni prodaje knjizara "Grafika Galeb" u Nisu na bulevaru Nemanjica (ranije bulevar Lenjina, mozda mu je opet promenjen naziv).

Eto, Djomla, odgovora na tvoja pitanja. Pomogao bih ti i pri kupovini adekvatnog pribora, ali odmah ce me spopasti clanovi foruma da trgujem, a ja to nikad ne radim. Mozes se odlicno opremiti za 150 eura!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moram da ih prekopiram da ih imam u vidu:

E sada malo pitanja za musice...
Kolika je cena musica i da li je jednostavno ih izradjivati?
Citam ovde da ima veoma obrazovanih ljudi, poznavaju dosta insekata (po latinskim imenima), koji izradjuju musice i da li je to (poznavanje) neophodno za taj zanat?
Da li neko musicari na Limu i kako mu se dopadaju tereni za musicarenje?
Da li mladica (sitna) uzima musicu?
Da li ce na sajmu u Beogradu imati da se kupi knjiga od gospodina sa foruma MixMaster-a?
Ajde vishe necu da vas maltretiram sa ovim pitanjima...

1. Musice mogu biti 15 dinara, ali i preko 100 dinara. Ako je majstor pouzdan i pravi muve koje stvarno love, nemoj da stedis. Budi siguran da ces ih uskoro sam praviti, jer je to veoma lako. Ovde ces i to ukratko nauciti, raspitujuci se.
2. Nije neophodno poznavati insekte, ali sam ces poceti da ih primecujes i uz pomoc nasih slika i tekstova raspoznajes.
3. Ja sam svoje prve lipljene ulovio na Limu i na toj reci u vise navrata boravio i musicario. Po umerenom vodostaju, ova velika, bujicava planinska reka, pruza dovoljno uzbudljivo musicarenje lipljena i klena, kao i ostalih prisutnih riba. Na ovom sajtu ima i onih koji su cesto na Limu. Upoznaces ih.
4. Mladica kada je mala uzima suvu muvu, ali vrlo brzo pocinje da se hrani krupnijim zalogajima, pa se uspesno moze musicariti strimerima i, redje, nimfama. Musicarenje mladice ostavi za period kada postanes iskusan musicar!
5. Knjiga "Osnove musicarenja" nece moci da se kupi na sajmu u Beogradu. Mozda je ima u knjizari grafike "Galeb" u Nisu. Ja imam nekoliko primeraka koje ne prodajem, vec poklanjam istaknutim musicarima. Ne brini, uskoro ce se pojaviti na Internetu, potpuno besplatna za download.
Eto zeljenih odgovora!
Nastavi da pitas, jer ovde ima nas, koji smo zeljni takvih pitanja. Zbunice te razliciti odgovori, jer imamo clanove iz raznih krajeva, raznih nivoa znanja i raznih motiva. Moraces da se naviknes na to.
Ja bih ti rado pomogao da odaberes adekvatan i kvalitetan pribor, ali ne bih da me proglase trgovcem. Samo cu ti reci da za 150 evra imas odlican pribor, koji mozes kupiti kao potpuno nov, u legalnoj prodavnici, u svojoj zemlji.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Zeza me nesto ova masina, pa si dobio odgovore u dve slicne verzije. procitaj oba.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Mada nema nikave razlike izmedju njih, ali ajde da ne brisem jedan!
Ako znas sta da preporucis coveku ,koji je lepo pitano, ne tupi i ne glumi dete, nego napisi! Pa i ako te spopadnu, prezivi. Ako smatram da si napisao esto sto se meni ne svidja prvi ima da te spopadnem!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
He he, Lucky se šali. Htedoh reći da i pribor treba da ti preporuči neko u kog imaš poverenja. Ja nisam trgovac priborom i ne zarađujem od toga. Hajde samo da ti preporučim karakteristike štapa i konca.
Neka za početak to bude štap dužine 2.75 cm, koji nosi konac broj 5 ili 6. Nabavi i konac WF6F i DT5F. Dakle, dva konca različitih karakteristika i oblika, oba namenjena za takav štap. Čekrk nije mnogo važan i kupi najjeftiniji. Bacićeš ga kada ti bude potreban bolji.
Iskopiraj prethodni pasus i, ako me i ne poslušaš, pročitaj ga ponovo kada postaneš iskusniji.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Djomla imas jedinstvenu priliku da se okusas u musicarenju lipljena kojeg na Limu ima kao drva. Nisam pecao dve godine na Limu, prosle sam negde u junu pokusao ali je vodostaj bio extremno visok tako da od musicarenja nije bilo ni reci. Ranije sam cesto pecao na tirolac jedinstvenog Limskog lipljena koji se nekako po svojoj fizionomiji odvaja od ostalih, dugacak je mrsaviji od ostalih, ali mu ga to ne sprecava da bude jak kako zver! Mogu da te uputim na musice koje bi mogao da koristis u musicarenju lipljena jer dobro znam sta i kad ide.

Od pribora mogu da ti preporucim jedan jedini model koji sam probao nisam verovao da je tako dobar, ali sada svakom ko pocinje da musicari sigurno bi preporucio SAGE DS2, da ne dodje do zablude da namestam nekom da proda stap. Znaci stap je stvarno do jaja, a na crnom trzistu mozes da ga nadjes za 100e nov, sto je vise od duplo jeftinije do istog legalnog iz prodavnice. Moram ponovo o tom stapu, toliko je dobar da nemam reci, jednostavno ima tu moc da trpi pogreske pocetnika prilikom bacanja u mnogom skolama musicarenja glavno orudje je bas ovaj model koji je vise nego idealan kako za pocetnike tako i za iskusnije ribolovce. Na sajmu u BG sigurno neces naci povoljan stap, tako da ti mogu pomoci oko nabavke istog ili nekog drugog koji se tebi svidja. Obrati se preko privatne poruke. Posto ces ti musicariti na Limu velikoj reci, moras savladati nekoliko bitnih pocetnickih zamaha stapom koji ce ti biti temelj za dalje usavrsavanje i famozni double haul koji je vise nego neizostavan prilikom musicarenja na vecim rekama. Ovaj model stapa ce ti omoguciti da to sve izvedes u sto kracem roku, da ucis i uzivas. Moram da dopunim Lakija po meni cekrk je jako bitna stavka, kvalitetan cekrk ce sa lakocom podnositi cibanje i mnoga druga habanja prilikom ribolova, plasticni i grafitni cekrci ti samo mogu predstavljati glavobolju pre svega sto su nula kvalitet. O cekrkcima je duga prica, uvek je bilo koliko para toliko i muzike, ali ponovo ti govorim da ces i cekrk naci na crnom trzistu nekoliko puta jeftinije nego sto je u prodavnicama. Dakle definitivno bih ti preporucio stap duzine 8`6 ili 9`, aftme #5 posto ces verovatno loviti i na manjim vodama onda bi ti ovo jednostavno bio univerzalan. Struna je duga prica ali od svih moram da izdvojim RIO i Scientific Anglers strune koje koristim, odusevljen sam i ne bi da ih menjam.

Moj savet ti je da pronadjes nekog musicara u okolini da ga malo masiras, da ti pokaze kako to treba da izgleda kako na livadi (gde ces uvezbavati), tako i na vodi. Da te uvede u problematiku, a za ostalo tu smo mi i pomocicemo ti oko svega, ja mogu da ti predlozim jos da pogledas nekoliko filmova sa ovog sajta www.alexivanovic.com
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kada sam kupovao cekrk, primio sam savete da to mora biti kvalitetna stvar, ali ja to nisam poslusao. Uskoro sam požalio. Moj prvi čekrk vredan par € je bio grafitni i imao užasan zvuk. Sažvakao mi fenomenalnu od 50€ strunu/špagu/flyline i oštetio ju. Čekrk je izuzetno važna stvar. Moj novi je tih, hehe peva, i nikako više ne bi uzeo neki krš. Cortland ima fenomenalne strune, sada koristim 444 Lazer line #4 WF. To je usavršena prethodne verzije 444. Ako kupiš štap iznad aftma 5 ti preporučujem 555 Lazer line (DT ili WF za dalje zabačaje) plivajuču za početak. Moja #4 Wf se je pokazala fenomenalna za daljinu i blizinu...izvanredan proizvod.

Važno je da su štap, čekrk i struna dobro usklađeni.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
644
Broj reagovanja
19
Hvala narode za ove lepe savete!

Drago mi je da cujem da u Lim-u postoji dosta lipljana za musicarenje.Ja sam videopar puta da jedan varalicar hvata lipljana i vise nikad.Fazon je u tome sto u Priboju ne poznajem ni jednog musicara koji bi mi mogao preneti neko osnovno znanje, sto mi pretstavlja veliki problem.

Odmah da pitam da ne bi zaboravio... Sta je tirolac? :hammer:

Sumadinac,

SAGE DS2 je stap koji se pominje svuda da je dobar koliko sam video po forumu.Sto se cekreka tice ne mogu da procenim sada njegovu realnu vaznost ali neki srednii model...

E sad:

Da li ja da uzimam tonucu srunu ili plovecu?

Sada razmisljam...Da li kada bacate u neku mirniju vodu, plicu, koristite plovecu strunu (nekako mi je loginije) ili kada bacate u polu brazak,brzak onda koristite tonecu da bi ste namestili musicu u vidno polje grabljivici?

Da li primecujete ribu u vodi ili pretpostavljate gde se nalazi pa bacate po instiktu? Naravno ne mozete uvek videti ribe, nego kada je ne vidite sto je cesca situacija...

sada jedno glupo pitanja ali sta cu kad nista ne znam...

Da li u svakom napadu ribe musica se osteti ili je to retka stvar? Koliko vam traju neke lovne musice koje bas forsirate u musicarenju?

Izgleda da necu pazariti ja na beogradskom sajmu jer su cene legalnog pribora znatno vece od ovoa sa crnog trzista :lol: .
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Djomla, na pravom si putu da uradiš ono što ti ja ne bih savetovao. Crno tržište ti se nudi, kao i pribor koji je bez garancije, najverovatnije nekome ukraden i loše transportovan, oštećen. Pominju se štapovi koji sami zabacuju i za koje ne treba znati zabacivati. Navodno trpe sve greške početnika. Nude ti se najskuplji konci i dobri čekrci. Oni koji poznaju mušičarenje lipljena isto koliko i ti, dele ti savete...
Nema leka za to. Žao mi je, ali mora tako. Još jednom ću posmatrati kako mladi mušičar iz malog mesta prolazi sve "faze".
Danas ću, dok na strimere proganjam štuke, ceo dan razmišljati o ovoj "prijateljskoj" ponudi prošvercovanog štapa, koji sam baca. Da li je moguće?!?!
 

Marko_Mašić

Hero member
Učlanjen(a)
13.04.2006.
Poruke
1.586
Broj reagovanja
213
Lokacija
Morava..
Zdravo Djomla,

Stose tice struna,mozes da izaberes razne proizvodjace,ali struna bi trebalo da ti bude DT ili Wf (za dalje zabacaje),znaci plivajuca,za lov suvom musicom,mejdutim kada pozelis ili kada imas potrebu za nimfom (lov ispod povrsine vode),na predvez jednostavno mozes da zakacis jednu olovce koje ce ti ceo predvez spustiti i sa njim i tvoju nimfu.Tako da bih ti preporucio DT (zato sto kada ostetis jedan kraj jednostavno mozes da je okrenes i dalje koristis,bar dok se ne naucis da bacas,a trebace ti prakse po livadi,sto ce ostetiti strunu)

Da li ribu primecujem ili bacam na nevidjeno?Najprostije,ako si ribu primetio u vodi i video je,a pecas je na suvu muvu,to je po meni neverovatan osecaj,sama cinjenica da se riba sa dna vode dize i krece na tvoju musicu je nesto neverovatno,osecaj je fenomenalan.A ako ribu na mestu gde pecas ne mozes da uocis,jednostavno bacas u predelu gde predpostavljas da ce se riba javiti.Meni su cesce situacije gde vidim ribu koju pecam.

Musica moze da se osteti od nepravilnog koriscnenja,znaci kada se vadi iz usta ribe i kada se vuce za krila za noge,ali je to retko.Takodje moze i riba da je osteti...(zubicima)..Ako je musica dobro vezana,nema rasturanja.Ja imam osu u kutiji koja me je sluzila celu proslu sezonu,i ne mislim da je menjam ni ove...dok god traje.. :hammer: :lol:

Eh da.
Sto se tice cekrka,mislim da bi pogresio kada bi uzeo onaj od par eura plastikanac,Bolje daj 35-50 e,em neces da se nerviras zato sto ti "zvace strunu",em ce fino da ti radi,pa kada steknes znanje o pravim stvarima i ono sto tebi odgovara..kupices skuplji /bolji..

Pozdrav...
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Sta kenjas bre vise Mixe, koji ti je qrac, preteravas iz dana u dan. Ako ko treba da cuti to si ti, Djomla preporucice ti nekoliko modela Shimana, jer itekako gospodin ima koristi od toga, a za iskustvo sa takvim stapovima obrati se Danetu (Sty_esox) koji je imao odlicno iskustvo sa takvim. Sto se tice stapova koji ti se nudi, mozes da kupis gde ti je volja. Mix mnogo kenja i razmuslja mozgom primitivca, da li je to izraz njegove inteligencije, zavidnosti ili neceg drugog, mozda je to neka nova vrsta alergije ne znam, ali kako god se pomene DS2 pocinje da kenja kao nikad do sada. Mozda ce ti pomenuti da kolega Simpson ima stap i da ja pokusavam da te navedem na njegovu vodenicu, ti znas sta sam ti napisao i P.P, pa sam procetni koji je savet dobar, to je Mix nesto sanjao i lepo odsanjao samo sto mu je pao jorgan pa je ozebao i sada ga muci prdez i kasalj dok se davi u barskom mulju. Jos uvek nisam cuo da je neko uspeo da polomi SAGE stap prilikom zabacaja. Onaj ko bi trebao da cuti u vezi musicarenja lipljena je Mix koji to radi nekoliko puta godisnje i sere da sve zna, da je majstor musicarenja itd. sam ces proceniti ko je kakav, ja sto ne znam ja kazem da ne znam, ali on preteruje, jer takve karakteristike imali su samo sv. Djordje, sv. Jovan.......moguce da ce kroz 150 godina na zidovima manastira biti pastir Mixmaster sa stapom u rici, mozda dobije dan koji ce se praznovati u njegovo ime, ko zna. Ja jos uvek nisam sreo takvog coveka, mozda je on vanzemaljskog porekla, Mixe sidji na zemlji medju nas obicne smrtnike, umi se i osvesti, nisi ti los tip samo mnogo kenjas. Kad ne zna kako da ponizi coveka on udari toliko nisko kao bik, ne bik bizon, ma konjina je blaga rec! Nek me isteraju sa foruma boli me kurac, ali vise ne mogu da slusam njegove baljezgarije, prekurclio mi je vise, pokusava da me izazove da ponovo naputim sajt, ciji ce glavni sponzor postati Shimano i nijedan drugi proizvodjac ne sme da se pomene.

Laki pre nego sto ovo pobrises, razresi me moderatorske obaveze, posto necu da ucestvujem u upravi sajta koji je polako ali sigurno gore navedeni ***** uzeo pod svoje.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Strasno je kolika netrpeljivost i mrznja iz vas izbija, ali necete ga vise.
Djomla nemoj da slusas njihova prepucavanja, odgovore na pitanja dobijas uskoro!
 
Vrh Dno