Moje prve muhe!!!

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Davide negde prošle godine u ovo doba sam navezao svoje prve muve i bile su loših proporcija, glave su bile prevelike, ispreci nogica predugi... Sa slike nemogu da ocenim koliko je debeo konac koji koristiš za vezivanej mušica. Možda ti to stvara problem pa su ti glave na muvama prevelike, mada su mojim muvama glave bile prevelike zato što mi je u početku bilo frka da se ne razvežu, pa sam onda vezivao sa više konca (što je sigurno sigurno je). Zato ti preporučujem da ako nisi nabavio neki lepak za glavu kupiš makar providni lak za nokte pa lepo iščupaj četkicu iz poklopca i u poklopac uguraj iglicu sa kojom ćeš nakapavati lak na glavu.
Samo motaj i ne odustaj kad zabrljaš neku muvu, uvek probaj ponovo :tbumb:
P.S. Ako nemaš krive udice za gamaruse (slatkovodne račiće) nadji neke udice koje nisu suviše tvrde pa ih pažljivo savij klještima.
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
ma im i neki izraz na v mada mozda gresim
vertebralno?
Ali taj izraz opisuje spoljoštenost recimo stone clingera, dok je gamarus bočno spljošten.

falco, mislim da je ta rec u pitanju,a da sam ja pomesao pojmove, kasno je bilo kad sam pisao post pa mi malkice mozak trokirao
 

David

Newbie
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
Lokacija
Ogulin
Prije svega hvala puno svima na pomoći i susretljivosti!!!! A što se tiće matrijala za izradu muha, znam da ljudi koriste sve i svašta. Gledao sam neke skalpove u trgovini, i mislim da bi mi trebalo pola plaće, (a i više) da bi kupio "sve" šta mi treba. To jesu ljepa pera i sve ali je bezobrazno skupo. Bolje je skupit nešto po selu. Šta mi treba za malo bolji start? Koji pjevci su bolji, oni normalni ili oni patuljasti? Koji bi mi još matrijali trebali i koje debljine konca? Što je to policelon (valjda se tako zove) , zašto služi i gdje ga nabaviti?              Nemojte zamjerit ako sam pre napran i ako na neka moja pitanja postoji odgovor u forumu. Svaki vaš komentar mi dobro dođe (nadam se i ostalim početnicima). Morat ću uhvatit više vremena da prelistam forum. Hvala na razumjevanju :tbumb:!!!!!!! :bye:               
 

Gogo

Hero member
Učlanjen(a)
26.08.2008.
Poruke
2.103
Broj reagovanja
1
Lokacija
Beli Manastir Croatia
David je napisao(la):
Prije svega hvala puno svima na pomoći i susretljivosti!!!! A što se tiće matrijala za izradu muha, znam da ljudi koriste sve i svašta. Gledao sam neke skalpove u trgovini, i mislim da bi mi trebalo pola plaće, (a i više) da bi kupio "sve" šta mi treba. To jesu ljepa pera i sve ali je bezobrazno skupo. Bolje je skupit nešto po selu. Šta mi treba za malo bolji start? Koji pjevci su bolji, oni normalni ili oni patuljasti? Koji bi mi još matrijali trebali i koje debljine konca? Što je to policelon (valjda se tako zove) , zašto služi i gdje ga nabaviti?               Nemojte zamjerit ako sam pre napran i ako na neka moja pitanja postoji odgovor u forumu. Svaki vaš komentar mi dobro dođe (nadam se i ostalim početnicima). Morat ću uhvatit više vremena da prelistam forum. Hvala na razumjevanju :tbumb:!!!!!!! :bye:                 
Davide do neki dan sam i ja momcima sa sajta bio naporan (vjerojatno) pa čak trčao pred rudu i pitao ih o stvarima koje postoje na sajtu, no u ushićenju da što prije "pokupim" i usisam njihova iskustva nisam ni pregledao postojeće. Gotovo na sva moja pitanja odgovori su već postojali, pa preporučujem i tebi da dobro prelistaž uzduž i poprijeko cijeli sajt, forume, pitanja i odgovore, pa onda što nenađeš pitaj a učesnici su veoma susretljivi i radi pomoći. Inače za pjevca mislim da ti je najbolji onaj koji ima što uža a duža pera na vratu ( a prije no što me uhvatila manija kupovine materijala i ja sam po selu šišao pjevce,makazice u ruku i udri bato)samo sa gledao gdje ima kakav pjevac pa štric štric, nema veze jeli normalan ili ukrasni ili patuljasti sve sam ja šišao, pa poslije gledao što od toga valja. Policelon ako se ne varam je pjenasta plastična(meka) masa koja pliva,koristiš je za izradu tijela muha kod kojih je cilj da plivaju, čini mi se da se koristi kod izolacije cijevi u kućanstvima sive ili crne boje, samoljepiv potraži ga u vodoinstalaterskim trgovinama, traži izo materijale a da nisu katran i sl, nije skupo pa experimentiraj, ja koristim balzu za takve muhe.Konci za manje muhe tanji, za veće deblji , tu ne možeš baš štediti, jer kad ti u finiširanju ili stezanju materijala na udici glave na muhama počne pucati znati ćeš zašto ne obični konci nego mušičarski.
Dakle listaj sajt čitaj pa udri novim pitanjima, sigurno će biti voljnih pomoći kolegi u nevolji.
Pozdrav i motaj brate, samo motaj...
 

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
316
Lokacija
Svrljig
Davide ja pravim mušice desetak godina i veruj mi ni sada nemam sve šta mi treba. To sve je toliko širok pojam da je bolje da ne znaš. Ne bih da ti kvarim volju ali nemoj nikad da žuriš da imaš puno nečega što ti u stvari malo treba. Samo polako. Malo ovde (.org) malo onde i videćeš kako i šta i koliko.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
od konca se da koristiti onaj tanak a jak konac za šivanje što je na onim ogromnim plastičnim kalemima u obliku nepravilnog stožca. Ipak za lep uredan finiš, posebno kod nimfi i suvih muva, žrtvuj nešto love i kupi se neke konce specijalizirane baš za vezanje muva. Vodi računa o debljinama i nemoj da ti bude žao dati više love za kvalitetnu bobinu, to su one sa keramičkim vrhom. Mi koji smo hteli malo ušparati na početku smo se skoro svi odlučili za bobine bez keramičnog vrha, uskoro smo počeli da gubimo živce. Pukne konac baš onda kada treba odraditi finiš ili nešto zahtevnije na muvi. Te bobine bez ker. vrha se daju servisirati bakrenom žicom ali nije to to  :blush:
Policelon je materijal koji češ relativno moći da nabaviš gde god da se nađeš. Večina nas na forumu policelonske muve nazivamo "papučarke" :) jerbo uglavnom ih naši ljudi rade od papuča kupljenih kod kineza :) na pijaci. Dakle uzmeš neke stare policelonske papuče ili kupiš papuče u boji koje ti trebaju. Isečeš ih po potrebi i to je to. Od policelona se rade uglavnom suve muve ali i neki površinski strimeri kao što je npr. gurgler, banger, crease fly, policelonska žabica itd. Ja uglavnom koristim pvc foam kupljen u trgovinama za hobi i umetnost. O tome smo več govorili na forumu. Sve što8 te zanima i ako nemaš vremena da sve listaš da nađeš u startu koristi "Search" i uveren sam da češ brzo doći do odgovora. Ne gnjaviš nas ali ima i brži način da dođeš do odgovora koji je napisan umesto da čekaš da netko od nas pročita tvoje pitanje i uzme si vremena da ti odgovori. Nama nije teško jer je mušičarenje večini nama više od hobija ;) ali...search :)

Evo ti jedan lep link za strimer od pvc foama, jednostavan a lovan strimer. Njime se love od morskih grabežljivica do naših slatkovodnih. Ja sam puno kalifa i zlatovčica polovio baš tim strimerom. Znam ljude koji su lepo lovili i štuke itd. http://www.brightcove.tv/title.jsp?title=1044486965&channel=687582926

Ovde imas jednu suvu verziju "papucarke" ;) http://www.musicarenje.org/index.php?topic=1905.0 odlična muva za klenove i pastrmke, na manjim udicama i za lipljena(i ostale ribe koje imaju naviku da kupe insekte sa površine). Od pvca možeš raditi, raune bubice tvrdokrilce razno raznih boja, ose i mrave, skakavce...mnogo toga.
Sta ces vezati neka ovisi o tome sta i gde zelis loviti i kada.
 

David

Newbie
Učlanjen(a)
19.09.2008.
Poruke
6
Broj reagovanja
0
Lokacija
Ogulin
Evo neke muvice na kojima sam pokušao kolko-tolko popravit nedostatke. A šta se tiče matrijala, sutra dolazim doma s terena pa idem u šišanje. 
 

Prilozi

  • Jednodnevka Olive.JPG
    Jednodnevka Olive.JPG
    45,8 KB · Pregleda: 263
  • Yellov gray.JPG
    Yellov gray.JPG
    49,4 KB · Pregleda: 239

strelac

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
19.05.2007.
Poruke
4.105
Broj reagovanja
316
Lokacija
Svrljig
Samo vežbaj i vežbaj.
Inače ove muve su ti super :tbumb: :tbumb:!
 
Z

Zakula

Guest
Ovo su vec dosta bolje muve,od prethodnih....Samo nastavi,josh njih stotinak i bice.... :tbumb: Super!!
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Samo budi uporan nemoj da se nervirs ako ti neka muva ne ispadne kao sto si zamislio.Sto se tice ove dve poslednje sto si pokazao,mogu da ti kazem da si ih bar 3x bolje vezao nego pojedini sto ih vezuju za prodaju!!!
 
Vrh Dno