Napokon sam otišao na vodu!
Istina bez štapa, ali sa predsednikom ribolovačkog udruženja "Nišava", Dejanom Markovićem, i čovekom iz zavoda za zaštitu prirode, ihtiologom Sašom Brankovićem.
Cilj puta je bio obilazak donjeg dela mušičarskog revira (ispod bivše kafane Suncokret, tj. ispod one "krivine" gde je most), precena stepena krivolova, smišljanje načina da se krivolovu pastrmki stane na put.
Prvo smo obišli reku u dužini od jedno 3-4 km.
Ovde smo našli na prvi problem, a to je nezakonita seča šume neposredno kraj korita reke. Drugi problem je možda i veći, neko izgleda pravi veliki ribnjak na drugoj obali.
To može biti jako loše po pastrmke, jer bi on uzeo deo čiste vode iz reke, a onda na kraju ribnjaka u reku vratio izmet od nekoliko hiljada šarana. Dobro je što smo ovo videli na vreme, pa će Saša već sutra da se detaljno raspita o čemu se radi kako bismo na vreme mogli da uradimo sve što je potrebno da sprečimo da do ovakvog zagađenja dođe.
I pored ovog, Saša i Dejan su se uverili kakav je to sjajan teren za pecanje, nažalost videli su i da su mesta dobro utabana (pecala se pastrmka u lovostaju) i da ima puno raklji (peca se pastrmka na ček na živ mamac).
Nažalost, Dejan je konstatovao da ribočuvari ovde gotovo nikada ne idu, tj. da se kontrola revira najčešće svodi na obilazak lako dostupnih delova reke kraj puta u klisuri (prva 2 km revira), gde gotovo svi mušičari i idu na pecanje. Odustvo ribolovaca odgovara krivolovcima, plus odvraća ribočuvara od poseta ovog terenu - ma koliko to nekome bilo čudno, ribočuvari se, između ostalog, bave i kontrolom u cilju motivisanja ribolovaca da kupe dozvolu, pa najradije idu na ona terene gde ima najviše ribolovaca. Tako na Bovnu za jedan dan mogu da prokotrolišu i po 100-200 ribolovaca, dok na ovom delu Moravice mogu da prolaze 5 km kroz šiblje i da sretnu jednog plokaroša.
Ja sam im napomenuo da bi jedno od mogućih rešenja bilo to da se na donjih 5 km ispod kafane dozvoli i varaličarenje sa samo jednom jednokrakom udicom bez kontra kuke, naravo da ostane UiP. Oni su se složiti da to možda nije loša ideja i da bi povećanje broja ribolovaca sigurno povećalo broj poziva ribočuvara kada se uoči neki krivolov.
Svakako da bi bilo skroz Ok i da svih 7 km ostane fly revir, ali da ga ribočuvari redovno kontrolišu i sprečavaju krivolov.
U svakom slučaju veoma je pohvalno što su se obojica zainteresovala da se problem krivolova u ovom delu revira reši.
Gledajući vodu Saša je konstatovao da bi bilo sjajno kada bi se u ovoj čistoj vodi mogle mrestiti ribe iz Morave (skobalj, klen, beovica...), ali da zna da ih sprečavaju neke prepreke na oko 15 km dugom putu dovde.
Zato smo rešili da nađemo sve prepreke/brane i da napravimo projekte izgradnje ribljih staza za svaku od prepreka.
Raspitali smo se malo po selima i našli dve glavne prepreke. Obe su veoma lako rešive i izrada riblje staze bi bila jeftina.
Evo prve prereke u seli Kraljevo:
Druga se nalazi kod Aleksinca, kod ribnjaka. Tu je napravljena vada kojom reka ide do ribljanja, a iz vade se na 3-4 mesta višak voda preliva u 3-4 kanala, koja se malo niže spajaju. Nijedan od tih ispusta nije pogodan za prelaz ribe, ali se bar jedan lako može prepraviti da ribe mogu da prođu.
Evo dva gde je to najlakše:
Naravno, trebalo bi proveriti svaki metar reke da ne bude da je neka nepremostiva prepreka ostala nerešena.
Sve u svemu, jedan lep dan na vodi koji može biti koristian za budućnost ove reke!