Mrav

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ant%20life%20cycle.gif


Mrav je euosocijalni insekat iz familije Formicidae, zajedno pored povezane familije  osa i pčela, pripada redu Hymenoptera. Postoji mnogo različitih vrsta. Žive u izuzetno razvijenim discipliniranim kolonijama. U fazi kada dobiju krila često postaju hrana ribama. Padaju na površinu vode i ribe kao što je klen, pastrmka i lipljan u takvim situacijama znaju postati selektivni i hraniti se samo mravima. Često sam primetio  roj mrava sa krilima kako plivaju površinom vode i ribu koja ga rado kupi i usredotočena je samo na takvu vrstu "zalogaja". Također postoje slučajevi gde običan mrav bez krila padne u vodu (npr. sa krošnjed drveta koje raste pored vode) i mnoge ribe če rado pokupiti takav zalogaj. Treba znati da takvi mravi ne plivaju na površini nego tonu. Čak i oni sa krilima nisu potpuno na vodenom filmu, ako pažljivo pogledamo možemo primetiti kako im je zadak delomično ili skorz u samom filmu (malo pod površinom). Smatram da svi ozbiljni mušičari moraju imati po kakvu imitaciju mrava u svojim kutijicama. To su moja zapažanja. Ako sam nešto pogrešno protumačio ili izjavio (onako na brzaka) nadam se pametnoj kritici ili ispravci  ;) Ako ne to, dodajte još važa zapažanja, iskustva itd.



 

Prilozi

  • dsc02259.jpg
    dsc02259.jpg
    51,5 KB · Pregleda: 352
  • dsc02268.jpg
    dsc02268.jpg
    122,6 KB · Pregleda: 437

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Samo jedno zapažanje s moje strane,ukoliko dozvolite mom skromnom iskustvu da bude iznešeno.NE krećem na vodu bez CDC mrava.U momentima kad riba nije htjela ama baš ništa,par krupnih pastrmki i lipljena mi je tako uljepšalo dan da je od tad mrav uvijek u kutiji.To mi se kao po pravilu dešavalo ispod drveća ili na par metara od istog.Moji mravi su CDC tako da su extra plovni.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
evo me konačno na mom pc-u. Moji mravci izgledom nisu ništa naročito, niti su neka moja izmišljotina  :) uglavnom koristim nešto ovako sa cdc-om, ako ne stavim cdc onda samo nogice od petla na sredinu trupa i to je to. lovan mrav koji se naveže na brzaka. TAkođer su zanimljivi mravi bambule a u realisticnom izdanju mogu biti tip muva koje love i ribe i ribolovce. Mix ima jednu lepu seriju tih mravaca (sečam se jednom je postavio tu sliku na forumu).
 

Prilozi

  • dsc02464.jpg
    dsc02464.jpg
    43,9 KB · Pregleda: 425

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Momci, jedna kratka vijest! Radosna, ohrabrujuća vijest.
Mravi su počeli padati na sve vode u okolici Niša!!!! :tbumb: :tbumb:
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Juce ih je bilo na hiljade u vazduhu. To su medjutim bili neki mali crni mravi (3-4mm), tanka tela tako da ih je vrlo tesko imitirati. Na zalost nisam bio na vodi da vidim da li padaju  i kakvu reakciju izazivaju kod riba.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
u tim slucajevima ,kao sada kad padaju ti mali sitni mravi(muzjaci) treba pecati na zenku tj. maticu mrava
koja je dosta veca (udice 14 ili 16) i tamno je braon sa krem rebrima ili svetlo braon (kaki) sa crnim rebrima
to sva riba vrlo rado jede a posebno krupan lipljan ,
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Imam ja jedno pitnje vezno za mrave! Koliko ja znam postoji nekoliko vrsta mrava crni, shumski i zuti (mozda ima jos nekih kod nas ali ja to ne znam).
Koliko sam ja ukapirao niko ne pravi imitacije zutih mrava. Zasto?
A secam se da su se rojili kod mojih babe i dede u stanu par godina za redom (dok im nismo doakali sa hemikalijama) i da ih im mnogoooo u tim danima!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Kako niko? Ja pravim žute mrave i to prilično krupne. Zovem ih kiseli mravi. Bilo je reči o tome na forumu, pre oko godinu dana.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Upravo mrav mi je ulepsao zadnja dva dana na J.Moravi.Klen je podjednako dobro uzimao i crnog i onog sa crvenom "guzom".Moji su mravi na udicama 14 i 16.Iskreno nisam ni stigao da probam jednog sa krilima mada mislim da bi i njega isto tako rado uzimali.Za one koje interesuje,J.Morava je bitra ko suza i ima nizak vodostaj,prelepa je za musicarenje kako klena tako i ostalih riba a po meni pogotovo bucova koji u sumrak raubuje kao lud.Mix oni kao da te dozivaju  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Crni, prijatelju, ovo je za mene vazna ohrabrujuca vijest! Veoma sam ti zahvalan za to.
Ako bucovi skacu i u vazduhu izgovaraju moje ime, izgleda da je vreme da se suocimo.
Posto si stalno na Moravi, molim te obavijesti nas kad pocnu da padaju krupni, kiseli, mravi. To ce biti period za krupne klenove.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Mix imao sam lepe komade i sada 500-600gr. 8) Sto se tice bucova,kad krene da "ludi" sitna riba se penje na okolne vrbe  :doh: :D.Nemoj da propustis ovakvu vodu,nije Morava bas cesto ovakva  :tbumb:
 

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Mravi, dobre muve , klasika , volim da pecam sa njima ali da ih pravim nikako, za mene je dobar mrav onaj sjajni izlakirani , sa segmentima na guzici od guljenog pauna ili od konca a pravljenje muva iz etapa me izludjuje , ja da lakiram nemam zivaca(velika greska) ja sam varijanta smotaj dve :smoke: mislim muve i na vodu, e jedino zimi malo popunim kolekciju .... evo neki dan mi je pala na pamet jedna ideja , lose je tehnicki izvedena ali mislim da je zanimljiva za period koji je za nama. Naime svi znamo da su muzjaci i zenke o-ho-ho razliciti u dimenzijama da su muski crni a zenski braon i da se sta drugovi? Da se kecaju i to tako sto se ovi mali kache za dupe na ove velike a tada sta drugovi ? Nije lako leteti kad ti neko visi na guzici, i mravica i ,,brobinjak''* padaju na vodu ..... a to izgleda otprilike ovako .... mozda je to nasa sansa , jer sam imao dobre rezultate sa slicnom musicom koja je predstavljala jednodnevke u  istom aktu , ali to je bila muva na jednoj udici(na principu razbojnika) , iskopacu je negde, jer sad je vreme za nju , vec imam dojavu da je lipljan ne promasuje!




* brobinjak- mrav(vlasotinachki)
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
E Igore stvarno nisam ocekivo da si toliko sexualno opterecen :nowink:

Extra ti je ideja ;)
 
Vrh Dno