Mušičarenje grgeča

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
262
Broj reagovanja
35
Jedan Vrutacki...nije na musicarski pribor, ali zasto ne bi mogao...

 

Prilozi

  • F  10.jpg
    F 10.jpg
    163,9 KB · Pregleda: 434

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Problem sa krupnim jezerskim grgečima u kontekstu mušičarenja je što gotovo nikad ne prilaze obali. Izađu marta u plići deo jezera na mrest i to je to od njih. Ostali deo godine provedu u hladnim dubinama i njopaju ribe dna: babuškice, sunčice... Možda oni i imaju neke cugove kada prilaze obali i love, ali taj njihov prilazak ni izblaza nije nalik onom koji radi smuđ (20 cm od obale), već grgeč sa 15 m dubine možda na kratko patrolira duž obale na 5 m dubine, ulovi ribu i vrati se u duboku hladnu vodu, koja mu očito prija.

Izuzetak mogu biti situacije kada se krupnjikavi (ne i kapitalni) grgeči dignu daleko od obale na velika jata beovica i love ih sa površine, ali to zna da bude na 50-100 m od obale i traje kratko, najšeće u samo svitanje.

Ribe od 100-300 g su već druga priča, njih često ima i na 1-2-3-4 m dubine blizu obale, što se lako dohvati strimerom.

Mušičarenje krupnih grgeča je nemoguća misija u Srbiji. Smem da potpišem da je 100x lakše uhvatiti krupnog smuđa na strimer.
 

PredragUE

Senior member
Učlanjen(a)
09.12.2014.
Poruke
262
Broj reagovanja
35
Mozda si i u pravu Goci...ovi veliki grgeci sto su lovljeni kod mene su lovljeni mahom na keder i varalice u strmim obalama na 2-3m minimum...nekada i na 5 i dublje....
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Oho, pa to nije onda nemoguće. To se može dohvatiti strimerom čak i sa obale.
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Tomi ime,citao sam da se u Svajcarskoj npr. neguje ova riba i potpomaze  njihovo razmnozavanje time sto  mlade  jele i borice ostale od praznika polazu u vode  zbog zgodnjijih uslova za ''gnjezdjenje'' grgeca. Normalno da i ima  orijaskih primeraka gde se ceni ova riba.
U mom kraju ga zovu jos i ''kokelj'' i strasno ga mrze plovkarosi i cesto male primerke tresnu o zemlju uz socne psovke  sto dosadjuje pa i
cesto ga bace iza ledja u travu jer ga smatraju korovom i dosadom :eek: :(.
Drago mi je sto si napipao  jato,valjda ako budes uporan uspes da ''izdvojis'' i nekog bas veceg. Presrecan bih bio kada bih mogao ciljno da ga lovim pa i ne od 150-200 gr UL priborom. Obecao mi jedan komsija koji  ima vikendicu  pored same sljunkare uz Moravu,da ciljno mogu da lovim  bandara i do kg i peko kg komade :drool:,ali nikako da  ga obidjem. Covek je poribio i zagradio  tu sljunkaru-jezerce,pa ima velikih sarana i stuka a on licno nadgleda  jezerce i tamo je non-stop. Izgleda da samo na takvim cuvanim mestima jedino i moze ciljno da se lovi ova krasna sportska riba. Samo da izvidim  situaciju i nadjem ga,a lov je laksi deo  ;)
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Ovo postaje jako interesatno_Ovih dana usled kiše voda mi se zamutila pa ne znam koliko je pametno ići u eksperimentisanje.
Uglavnom su veličine dalana.Ima sitnih u plićim dijelovima.Drže se krša pod vodom.A sve je vezano oko bara,Drinskih otoka.
Na ovim barama su prošle godine lovljeni i kilaši.Bilo je ogromnih bandara!
Ove godine ih nisu locirali,sve je bilo u jednoj bari koja je povezana sa Drinom.
U toku sam istraživanja ovh bara jer pokrivaju ogromnu površinu.

Naravno da mi je želja krupnog na stimer.problem se javlja u malom stimeru i slabom otežanju.Ako iole ima prtoka od Drine onda strimer jako teško ide na dno,a ovi tu najradije atakuju.
 

gegula

Hero member
Učlanjen(a)
14.10.2009.
Poruke
2.674
Broj reagovanja
0
Ja ih pre par godina nagazim na drini na izlasku iz preliva..bruka....jedan za drugim kao na teaci...doduse mali ali napadaju halapljivo....strimer je bio na udici 8..crveni repic I telo od epoxija unutar tela ubaceno malo folije da se presijava
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Tražio klenove pa našao njih,
16bawyu.jpg


30hxzzc.jpg
 

Salex

Junior member
Učlanjen(a)
11.02.2012.
Poruke
85
Broj reagovanja
8
Lokacija
Pozarevac
Prezanimljiva riba..
Na kostolačkom dunavcu kada napipaš jato, za sat vremena možeš sit da se napecaš, doduše uglavnom sitnijih komada, ali na #3 bude jako zanimljivo.. Uglavnom ih lovim na mini i mikro strimere, i mnogo bolje uzimaju tamnije...
 

Prilozi

  • Photo-1099_1dddd.jpg
    Photo-1099_1dddd.jpg
    309 KB · Pregleda: 324

Gordi

Newbie
Učlanjen(a)
17.07.2016.
Poruke
11
Broj reagovanja
0
Lokacija
Jagodina
Evo od mene jedan zanimljiv ulov. Nije toliko interesantan po gabaritu, vec po tome da je
ovo bandarče ulovljeno u gornjem-salmonidnom toku reke Crnice.  :blush:

20160911_163555-01_zpstq8nilky.jpeg

 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
ne znam sta je ovo , i na mojoj reci, sirine 3 m , uhvatih ove godine ovog leta 4 grgeca(danas cetvrti) a nikad  ga nije  bilo ovde u gornjem toku tj.uhvacen  5 km od uliva reke u moravu, udica desetka, mokra  bleda musica sa zecijim dabingom.
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
prevari se jedan i danas, oko dvadesetal santimetara na moravi, musica zulu, letos ni jednog tu ne uhvatih, vodjenje sredinom dubine od 70 cm. steta sto  ovamo nema vise ove lepe ribe/i za jelo medju privim od slatkovodnih /
 

radezamora

Senior member
Učlanjen(a)
04.02.2011.
Poruke
417
Broj reagovanja
30
Lokacija
NOVO SELO-zapadnomoravsko
десетак мањих комада-до 15 цм данас  на суву, помогли ми таласи које је багер правио, наравно да би их било више да сам само њих пецао
 

Zekireli

Newbie
Učlanjen(a)
05.09.2021.
Poruke
1
Broj reagovanja
6
Pozdrav svima! Zelim da podelim sa vama dva sjajna ulova. Ovaj veci je uzeo braon vulija a manji
malog baitfish strimera od 3 cm. 😀
 

Prilozi

  • IMG_20210904_121830435_HDR.jpg
    IMG_20210904_121830435_HDR.jpg
    350,4 KB · Pregleda: 20
  • IMG_20210904_104215106.jpg
    IMG_20210904_104215106.jpg
    153,4 KB · Pregleda: 20
Vrh Dno