Musicarenje karasa, babuske i sarana

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Ivane i Dane, čestitam vam! Ja sam prošle godine probao jedno dva puta na šarana ali se slabo iskazalo. Nisam bio dovoljno uoran kao sa salmnidima. Ove godine mislim da cu da i ja maznuti jednu babusku sa brkovima ko dane hehehe (šarana). Sto se tice babuske kod nas je ni nema u celoj sloveniji....cini mi se, a ako je ima to je sigurno neka mala voda o kojoj jako malo ljudi zna.
Dane mi je vec rekao preko MSN-a da ga je dobio na nimfu u povlacenju i uzivao u borbi sa super finim stapicem :)...
Mix, kakva je tvoja tehnika bila sa blagim i spornim povlacenjem i sitnim trzanjem ili sa obicnim propadanjem nimfe kroz vodu? Da li si koristio indikator?

Jos jednom, čestitke! ;-)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sebastiane, nisam nikad koristio indikator u lovu karasa. Uvek sam se oslanjao na cvorice i neravnine na predvezu. Kad bi se one pokrenule i ispravile, kontrirao bih. Nekoliko puta sam i video krupnog karasa kad uzme nimfu. Vidis ga u vodi i odjednom mu se zabele usta. Cap, kontra!
Ne treba mnogo povlaciti nimfu i treba imati razne oblike, velicine i boje sa razlicitom TEZINOM. Tezina nimfe je najvaznija. Nekad trazi tezu, a nekad onu koja sporije propada.
Ako hoces krupnog karasa ili sarana, nemoj pretrazivati napamet. Uoci ribu ili jato riba, pa ih onda precizno pogodi. To nije grabljiva pastrmka koja ce napasti nimfu sa nekoliko metara udaljenosti. Nimfa mora da mu padne na manje od pola metra od ociju. Dakle, trazi se veoma precizan zabacaj nimfe. Zato ja, i u ovom slucaju, preporucujem DT konac.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mix,

Hvala za savet, sigurno cu opet da uzmem DT konac . Indikator do sada nisam koristio nego sam bas lovio na slican nacin kako si opisao. No ove godine cu malo da se igram i sa indikatorom. To da saran i babuska treba da se love na viđeno sam i prije bio uveren. Ali lepo je cuti tuđa iskustva. Možda kada bi lovio u sred ribnjaka negde u vojvodini gde je šarana na gomile onda bi možda i išlo na slepo :lol: Ali ovako, poznavajući čud šarana pa i babuške najlogičinjie je da tome treba pristupiti uglavnom na viđeno.
Dobro da si spomenuo različite težine nimfi, jer znam da čak i u plovkarenju uloga olovaca, težine i njihovog rasporeda ponekada mogu biti od ključnog značaja...hvala još jednom da si ovo napomenuo jer ta informacija može biti vrlo značajna. Dobro je to imati u mislima pri lovu šarana i babuške (pa i drugih riba).
Ove godine ču malo ozbiljnije da se potrudim oko šarana (barem tako želim:)).
 

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Ja sam pecao na nevidjeno, al ne u ribnjaku! Oba sarancica sam dobio u jednom plicaku gde obicno izadju prvi prolecni basici! I da sam hteo nisam mogao nista videti zbog mutne vode a ovaj vikend i extremno vetrovitih uslova (morao sam bacati iz beckcasta)! Oba sarancica su primili nimficu sa mesinganom glavom vezanu na udici velicine #8, prvi na flydocovo fazanov rep, a drugi na neku moju navezotinu (rep od zecijeg krzna, telo ljubicasti i maslinasto zeleni dabing)! Nimficu sam spustao na samo dno i polako povlacio, sa povremenim trzajima i pauzama. Indikator nisam koristio niti sam gledao u vrh strune, vec sam se trudio da struna uvek bude zategnuta. Udarac se nije osetio vec samom blago opterecenje. Po mojoj nekoj logici i iskustvu riba ce bez problema napasti i plen koji joj je skrenuo paznju a polako se krece (bezi).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Bravo, Sty Esox! Napokon nam iz Panonije stizu i musicari koji posebnu paznju posvecuju ribama iz svog okolisa. Mozda jednog dana bogatstvo vojvodjanskih voda ucini da bas taj kraj bude veoma primamljiv za musicare. U Juznoj Srbiji jos uvek nema basa i vec decenijama planiramo da zbog toga posetimo kanale Severne Srbije. Da, bas mi, musicari!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Logicno razmisljanje StyE. "Po mojoj nekoj logici i iskustvu riba ce bez problema napasti i plen koji joj je skrenuo paznju a polako se krece (bezi." ... SLAZEM SE TU 100%! Buduči da se šaran uglavnom hrani pomoču čula "mirisa" a ne vida i mislim da se šaran mušičari uspešno i ciljano uglavnom na viđeno, iako uvek postoje i druge mogučnosti. Ali to sa polaganim povlačenjem je jedan od vrlo važnih informacija. Na sličan način sam ja mušičario Jaza na Dunavu i Vuki (HR).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Polagano povlacenje je obavezno od trenutka kada nimfa zapreti da ce izaci iz vidnog polja ribe, jer je tako odrzavamo na zeljenoj dubini. Naravno, moramo joj dati i malo zivota, jer ako hocemo da nam saranska riba usisa vestacki mamac on mora da bude i pomalo ziv.
Mislim da sarani, karasi, crvenper... i ostale ribe iz ravnicarskih voda i nisu toliko corave. Ukoliko se nasele u bistrom jezeru ili bari, veoma cesto i dobro koriste i culo vida, koje im je sasvim solidno razvijeno!
Znate li da i cverglan napada nimfe i strimere. Ja sam uspeo da prevarim tek nekoliko, ali sam pri musicarenju stuke imao strahovite i cudne, pomalo smesne napade ogromnih cverglana. Ta riba se umnogome oslanja na culo mirisa, ali je i ona iskoristila neobicno bistru vodu na kojoj sam lovio stuke da upotrebi i svoje culo vida.
Kada se somovi pale na ono sto vide, nemojte imati sumnju u culo vida kod Cyprinidae.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
tacno, i culo vida ima ulogu, ali i ostala cula orjentacije i "registracije" :)...a kod "somovskih" ribica su cula vec sasvim druga prica (barem sam ja tako upucen). Kod njih je to vec posebna mreza cula.
 
Vrh Dno