Musicarenje klena na jezeru?

bačo

Newbie
Učlanjen(a)
22.05.2008.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
imam jedno pitanje u vezi mušičarenja klena na jezeru,zanima me kako vodite muhu ili da li je uopče vodite,daj je samo plasirate na zamišljeno mjesto i onda čekate da ju klen pokupi.molio bi vas za malo pomoči
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
sve ovisi koju ili koji tip muve koristiš i šta ona imitira. Ako je nimfa ili mokra onda treba da se vodi što prirodnije što sličnije kretanju nimfe, ne pre brzo npr. može sa kratkim trzaj povlačenjem. Ako je suva što prirodnije da padne na vodu onako kako padaju insekti kojom se imitacijom lovi, dakle tu baciš i čekaš. Ako se lovi strimerom onda uobičajeno pravilo, imitiramo ranjenu ribicu. Uspešno sam lovio klena na sva tri/četiri tipa muva.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
U bistroj jezerskoj vodi se klen odlicno vidi. Cilj je baciti mu sto blize muvu, tako da se i ne ceka previse na udarac. Doduse bilo je situacija da je klen posao i sa udaljenosti od 3-4m na muvu koju je cuo kako je pala na vodu (cisto sumljam da je mogao da je vidi pod tim uglom). U svakom slucaju kod suve muve je najcesce dovoljno samo da bacis i da sacekas malo (videces da li je klen posao po nju ili ne).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema nikakvog "vođenja" suve muve po jezeru. Baciš, ali ne preko jata, već ispred, i mirno posmatraš. Ne mrdaš. Ako priđe i odgleda muvu, a neće da je uzme, sačekaj da se okrene i polako ode. Nemoj ni tada da pomeraš muvu, jer će se uplašiti i alarmirati celo jato!
 
V

vaga

Guest
Kljuc je u odgovarajucem prilazu,ako se lovi pored strme obale,najbolje mu je prici "sa ledja" tj. sa otvorene vode dubkom a isto ako se lovi sa ravne obale,nesme se prilaziti pored vode vec zabacivanje vrsiti sa obale,udaljeni od vode ako treba i u cucecem polozaju...
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
Klenovi sa jezera, od pre neki dan
 

Prilozi

  • Klen sa Vlasinskog.jpg
    Klen sa Vlasinskog.jpg
    96,8 KB · Pregleda: 499
  • I jos jedan.jpg
    I jos jedan.jpg
    121,1 KB · Pregleda: 502
  • Jos jedan sa vlasinskog.jpg
    Jos jedan sa vlasinskog.jpg
    124,1 KB · Pregleda: 489

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Nice :tbumb:
Samo pazi od ove godine je zabranjeno pecati iz čamca na Vlasinskom jezeru.
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
100ka je napisao(la):
Nice :tbumb:
Samo pazi od ove godine je zabranjeno pecati iz čamca na Vlasinskom jezeru.
Znam, ali video sam mnogo varalicara kako kidaju somove isto iz camca, pa reko sto sam ja gluplji :doh:

anyway thanks
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Ni meni nije bila baš najjasnija ta odrednica o zabrani pecanja iz plovila po jezerima u Srbiji. Pogotovu kada su u pitanju veća jezere poput Vlasinskog. Razumem da je zabranjeno pecati iz plovila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, zbog zagađenja vode od strane istog, ali što bi bilo zabranjeno da pecaš iz npr. kajaka ili dubka. Onda mi je jedan gospodin objasnio konkretno za Vlasinsko jezero da je pod nekim specijalnim režimom zaštićeno prirodno dobro i tome sl. i da je bilo zabranjeno pecanje sa plovećih ostrva na jezeru, pa je bilo puno onih koji to nisu poštovali. Ovako sad sme samo sa obale i nema greške. Mada po tome što si napisao vidim da niko ne j€b€ ni 2% tu odredbu :doh: :whistle:
P.S. Nadam se da će ti naleteti neko somče na muvu :yeswink: ;) :tbumb:
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
100ka je napisao(la):
Ni meni nije bila baš najjasnija ta odrednica o zabrani pecanja iz plovila po jezerima u Srbiji. Pogotovu kada su u pitanju veća jezere poput Vlasinskog. Razumem da je zabranjeno pecati iz plovila sa motorom sa unutrašnjim sagorevanjem, zbog zagađenja vode od strane istog, ali što bi bilo zabranjeno da pecaš iz npr. kajaka ili dubka. Onda mi je jedan gospodin objasnio konkretno za Vlasinsko jezero da je pod nekim specijalnim režimom zaštićeno prirodno dobro i tome sl. i da je bilo zabranjeno pecanje sa plovećih ostrva na jezeru, pa je bilo puno onih koji to nisu poštovali. Ovako sad sme samo sa obale i nema greške. Mada po tome što si napisao vidim da niko ne j€b€ ni 2% tu odredbu :doh: :whistle:
P.S. Nadam se da će ti naleteti neko somče na muvu :yeswink: ;) :tbumb:

Potpuno si u pravu. I ja sam se raspitao i dobio isti odgovor. Znas sigurno da sad treba i posebna dozvola za pecanje na Vlasinskom, koju svi treba da kupe osim Surdulicana  ??? Nemam nista protiv Surdulicana, imam par ortaka od tamo, ali nije u redu da svi placaju a oni ne.
Inache, sto se soma tice, mnoooogo se namnozio. Ima ga previse sto nikad nije bilo gore. Potisnuo je sve druge vrste, osim grgeca. I ja se nadam da ce neki na strimera da dodje :lol:
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Znaci Dusane TC ti si ledukri  :doh:  Ja se mislim ko li peca tu gde i ja a ne znam ga.
Jedan pametan covek i poznati musicar je svojevremno u Riblovackoj reviji napisao najpametniju stvar koju sam cuo vezanu za musicarenje klena na jezerima. Secam se da je poceo svoj text sa preporukom da se odmah prekrsi najgluplje pravilo i da se nabavi plovilo. Ovo podrzavam iz sveg srca pogotovu na vecim jezerima. Naravno bez benziskih motora, a jos bolje bez motora uopste.
Sto se tice dozvola za Vlasinsko jezero............ kakva drzava..............
Nego ja sam u skorije vreme imao vrlo neobicno iskustvo. Pecajuci na Zavojskom jezeru video sam da se klenovi ponasaju dosta neuroticno. Svi su jurcali naokolo bez onog njihovog karakteristicnog kuliranja u grupama. Pecao sam na bambulu #14 i imao vrlo traljave udarce bez realizacije. Prilikom jednog povlacenja po povrsini usledio je udarac. Odmah sam ponovio to isto i na povlacenje dobio prvog klena, a uskoro i drugog i treceg. Primetio sam da  iz iste grupe vise od 2 nece da se zajebe, i da posle samo prate a nece da udare. Mozda bi sa mokrom ili nimfom bilo jos boljih rezultata al posto sam lovio na vidjeno, a lovina nije bila dovoljno krupna da bi me inspirisala batalio sam eksperimentisanje po onoj vrucini. A da i zajebao sam se jer nisam prekrsio ono pravilo o plovilima.
 

ledukri

Senior member
Učlanjen(a)
02.07.2009.
Poruke
196
Broj reagovanja
0
gringo je napisao(la):
Znaci Dusane TC ti si ledukri  :doh:  Ja se mislim ko li peca tu gde i ja a ne znam ga.
Jedan pametan covek i poznati musicar je svojevremno u Riblovackoj reviji napisao najpametniju stvar koju sam cuo vezanu za musicarenje klena na jezerima. Secam se da je poceo svoj text sa preporukom da se odmah prekrsi najgluplje pravilo i da se nabavi plovilo. Ovo podrzavam iz sveg srca pogotovu na vecim jezerima. Naravno bez benziskih motora, a jos bolje bez motora uopste.
Sto se tice dozvola za Vlasinsko jezero............ kakva drzava..............
Nego ja sam u skorije vreme imao vrlo neobicno iskustvo. Pecajuci na Zavojskom jezeru video sam da se klenovi ponasaju dosta neuroticno. Svi su jurcali naokolo bez onog njihovog karakteristicnog kuliranja u grupama. Pecao sam na bambulu #14 i imao vrlo traljave udarce bez realizacije. Prilikom jednog povlacenja po povrsini usledio je udarac. Odmah sam ponovio to isto i na povlacenje dobio prvog klena, a uskoro i drugog i treceg. Primetio sam da  iz iste grupe vise od 2 nece da se zajebe, i da posle samo prate a nece da udare. Mozda bi sa mokrom ili nimfom bilo jos boljih rezultata al posto sam lovio na vidjeno, a lovina nije bila dovoljno krupna da bi me inspirisala batalio sam eksperimentisanje po onoj vrucini. A da i zajebao sam se jer nisam prekrsio ono pravilo o plovilima.

POZ VLADO!  :tbumb: :tbumb:
 
Vrh Dno