Musicarenje klena u periodu novembar - mart

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
Profesore sad si nadrljo. Ni Morava nece moci da te opere a drekavci ima da te ganjaju po Tamisu.
Nego vidim da se razumes u merenje pa dal' mozda znas kolko je to 4100 grma posto nikako da dobijem odgovor od Selaju & co?
 

Zac

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2007.
Poruke
117
Broj reagovanja
0
Lokacija
Beograd
A i vi ostali brzoprsti pazite kad padne mrak, drekavci su cudo i brzo se mnoze!
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Milance,da li u uvijenoj formi zelis da kazes da su ona 3 klena ispod 20 cm ( to mu dodje, LAZOV ).

Ponovo pogledaj fotku i uvecaj,pa se izjasni. Cekam te ! :smoke:
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
Goci,dok sam pratio sve ''nase'' ribolovacke casopise,svuda sam nalazio da je fork pravilno merenje.

Doprlo mi je do usiju da se na takmicenjima u CG,meri cela duzina ribe a i verujem da je tako.

Gde mogu da nadjem info. da se meri do pocetka rep. korena. Bio bih zahvalan na odgovoru.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Bucko M. je napisao(la):
  Milance,da li u uvijenoj formi zelis da kazes da su ona 3 klena ispod 20 cm ( to mu dodje, LAZOV ).

Ponovo pogledaj fotku i uvecaj,pa se izjasni. Cekam te ! :smoke:

Po fotografiji (koja je slikana odozgo tako da većih izobličenja nema) ta tri manja klena izgledaju dugački do korena repa kao i plutani deo koji ima 18,5cm. Znači izgledaju manji od mere. Tvrditi nešto na osnovu fotografije je neozbiljno, a opet ponavljam da mi to nije ni cilj.
Cilj mi je manje ružnih fotografija na ovom forumu. Ako je Sale profesionalac onda još gore što je ovu postavio...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Bucko M. je napisao(la):
Gde mogu da nadjem info. da se meri do pocetka rep. korena. Bio bih zahvalan na odgovoru.

Ovo što je Milanče postavio je izvod iz zakona, tačnije iz Naredbe:

"Dužina ribe meri se pravolinijski od vrha gubice do sredine osnove repnog peraja"

Prilično nesretno napisano, fali posle toga definicija "osnove repnog peraja" :D da bi svakome bilo jasno šta je pisac hteo da kaže. A inače su mislili deo gde prestaje telo i počinje repno peraje, dakle tu je "osnova" repnog peraja. Meni inače prilično glupa definicija...

Uzred, u vezi cele ove vaše prepiske, ja ne vidim ništa strašno u tome ako je neko slučajno poneo klena 1-2 cm ispod mere. Tokom poslednjih 20 godina sam se nagledao mušičara koji trpaju u kesu bukvano sve što im se zakači na udicu, uključujući klenove manje od 10 cm (nije stiska figura hiperbola, zaista manje od 10 m).

Mada je Milanče u pravu, generalno treba izbegavati kačenje slika koje ne prijaju svačijem oku. Što opet nije lako, ko zna šta se sve nekome neće svideti...

Čisto iz zezanja sam par minuta malo nešto merio i zaključio da najmanji klen na slici ima oko 18 cm mereno do početka repnog peraja.

Možda sam pogrešio, možda nisam, ali kao što rekoh - i da je neka riba par cm ispod mere, ništa strašno, trenutno smatram uspehom ako je ribolovac uopšte svestan postojanje min mere i bar odokativno "meri" i pušta ribe, uz šansu da se tu i tamo zajebe.

Ove sezone, 2 godine nakon uvođenja min mere za klena, još gledam ljude kako trpaju u čuvarke klenove od 10-15 cm. Ja mislim da oni uopšte ne znaju da postoji mera... Jedan baca vaser kuglu sa mušicama za beovicu i hvata klenčiće, jedan peca beovice na crviće i trsi klenčiće, i na kraju šlag na tortu - mušičar od glave do pete obučen u skup kombinezon, fancy naočare, kapa, vešto baca, pravilno i tiho se kreće i - trpa klenčiće od 10-15 cm u kesu. Treba nekad nekog od njih da slikam i okačim sliku na forumu.  :mad:

E to je problem, nije problem ako se saleja slučajno zajebao i poneo klena od 18-19 cm.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Goci je napisao(la):
Ukupna dužina je, Total Length (TL), se koristi recimo u Hrvatskoj.

Pametni ljudi...i ja moje ribe merim(ne radim to cesto ali...) ovako.Ja koliko znam rep je sastavni i standarni deo ribe.Ova merenja da tamo i ovamo su mi u najmanju ruku bezveze.Ne znam kako bi bilo da se nama meri visina do sredine skocnog zgloba?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
koliko znam i u sloveniji merimo celu ribu a rep je isto deo ribe....od kada znam za sebe i lovim ribe merim iih cele što mi je jedino logično.
 

Bucko M.

Senior member
Učlanjen(a)
30.11.2011.
Poruke
167
Broj reagovanja
0
Lokacija
JAGODINA
  Goci,u okolini JA svi znaju za mere,ali narod ko narod,trpa sve. Hvala na odgovoru.

Milance,slucaj je hteo da Saleja svrati usput na domacu kod mene,a klenove sam sa uzivanjem ''ispipao''.

Svima za informaciju : NI NAJMANJI KLEN NIJE BIO ISPOD MERE.

Koliko se Saleja ukocio oz zime ( prso mu kombinezon i mokar covek ),cudo da je i ono fotnuo. Namera mu nije bi-

la umetnicka fotka,nego da ohrabri kolege da iskoriste ove dane za musicarenje i trba ga ispostovati a ne ispljuvati.

Radi se o retko postenom ribolovcu. Ne zavredjujete ikakav post,pa da je 1-2 cm dole sto rece Goci,nije ''sablja zavrat''. Na srecu pa su u meri,ali ''viljuska '' sistem.  :nowink:  :bye: :bye:
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Zac je napisao(la):
A i vi ostali brzoprsti pazite kad padne mrak, drekavci su cudo i brzo se mnoze!

Vidi sine,ne znam sta pokusavas da postignes i sta ti je cilj u principu i ne interesuje me ali ovde na forumu si imao dosta ruznijih i tuznijih tema(trovanja na Visocici,Nisavi,Veternici,Pustoj reci,Toplici......) ni u jednoj od njih nema tvog komentara i posta.Zar ne mislis da je bolje da si tamo nesto napisao umesto sto ovde teras mak na konac?
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
crni je napisao(la):
Ja koliko znam rep je sastavni i standarni deo ribe.
Kao i kosa kod čoveka, pa nisam siguran da merenjem dužine tela + kose možeš da ustanoviš polnu zrelost čoveka.  :bleh:

Šalu na stranu, i da ne idemo u offtopic, ako nekoga zanima naučno objašnjenje koje stoji iza ovog načina merenja dužine ribe za poneti - neka otvori temu o tome.
 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
Aj ne zezaj bre pa ne moze rep da raste i dostigne duzinu kao kosa.

Zato je najbolje ribu meriti u kg ili gr i nema greske  :bleh:

 

crni

Hero member
Učlanjen(a)
10.09.2007.
Poruke
1.981
Broj reagovanja
0
Lokacija
Leskovac
tommylee je napisao(la):
A ako je riba izgubila rep kolika je onda  :whistle:
Ili joj je neki "majstor" otkinuo vrh gubice sto nije redak slucaj?

Zato sam napisao u predhodnom postu(u adekvatnoj temi) da ima primera i primera i da je to samo mlacenje prazne slame.
 
Vrh Dno