Mušićarenje mrene

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
E majstori jel ko od vas mušićari mrenu?Ako da, dajte malo opišite kako se to radi i koje muhe su potrebne!
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Jeste bucov-bucov,ali smatram da je i mrena Ultimate Fight klasa,što se borbe tiče!
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Asp, ja sam na Moravici tacnije u Virovu, na jednom prelivu uhvatio par mrena ne nesto preterano velikih, 200-300gr. Bas me je interesovalo da li cu uspeti da uhvatim kojeg skobalja na nimfu. Nista ti posebno nije potrebno od postojeceg pribora. Koristio sam neke nimfice na 16 ali iznad nje nekih 15-20cm stavio sam dramliju kako bi jos bolje supstio muvu na dno. To nije neka prevelika mudrolija. Ako hoce da se hrani insektima sa dna sigurno ces uhvatiti. Veliki je problem uhvatiti veci komad koji lezi na nekoj stenu u sred najveceg buka, jer je tu bukvalno nemoguce spustiti nimfu do samog dna i voditi je tako da imitira zivog insekta. Ali na nekom prelivu dibine 70-80cm i plice sigurno ces uhvatit neku sitniju. Dok sam na Drini ranijih godina uhvatio ko zna koliko mrena na muvu pecajuci na tirolac. Pogledaj muve zvane "bambulj", zatim postoji jedna nimfica sa zlatnom glavom telom od zutog dabinga sa cevenom guzom (bez repa), porebrana srebrnom lametom i grudi od zeca. Na nju sam uhvatio tih par komada. Mozda bi uzimala i neke druge muve ali nisam nikad vise probao, nije me interesovalo musicarenje mrene!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja sam samo jednom uspeo da ulovim mrenu mušičarskim priborom. Bilo je to davne 1987. godine. Nikad nisam posebno tražio nju, a tada sam bio u potrazi za grgečima. Sećam se dobro da je štap počeo da krcka i daje čudne zvuke dok sam zamarao ovu extra snažnu ribu, koja je imala oko 800g. Mislim da se borba sa mrenom može uporediti samo sa bonefish-om.
Znam da je u povoljnim uslovima (bistra i plitka voda) nije teško uloviti nimfom, ali je to daleko, daleko teže nego uloviti lipljena, klena ili pastrmku. Zato na svaku ulovljenu mrenu mušičarskim priborom (baš kao i karaša, linjaka, skobalja i slične ribe) treba gledati kao na poseban trofej.
Dragi Asp, samim tim što si postavio ovu temu i pitanje, pokazuješ da si poseban, što i jeste osobina svakog darovitog mušičara.
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Hvala Simpsone!Samo jel može kakva slika tih muha da vidim kak to otprilike izgleda.Jel može veličina udice biti veća od 16-ice,npr 12,10?
Hvala i tebi Mix-e,drago mi je vidjeti da me cijeniš zbog toga što sam poseban,jer i jesam!Cijeli moj ribolovni staž proveo sam u varaličarenju i plovkarenju(i smatram da netko tko nije se prije bavio nekim drugom vrstom ribolova ne može odmah ići na mušićarenje jer je to suluda ideja!) i sad se želim okušati u svim disciplinama(vrstama riba)koje pruža definitivno najzahtjevnija i najljepša vrsta ribolova -FLY FISHING!A osim toga cijenim borbenost, a riba koja je naslov ove teme mislim da u svakom pogedu zalužuje poštovanje a ne zapostavljanje!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Mrena je neverovatan/ozbiljan borac, riba koja pruži ono pravo onima koji posebno vole imati dobar i dugačak dril sa ribom. Davno sam uvatio mrenu od oko 8kg. 30 minuta sam se doslovno preznojavao sa njom. Ko god voli dobru borbu i zakači veču mrenu ostavlja trajne utiske u glavi/sečanju :)
Od srca ti želim da ju zakačiš muvom. Kod nas u Sloveniji lepo se love komadi do 3kg (to je što je zabeleženo ali sigurno i one mamice)na nimfe: princ, fazanov rep, zečije uvo (sve te sa TUNGSTEN zlatnom glavicom) i gamarusima. Inače verovatno znaš da ona voli da pojede i sitniju ribu (recimo od 3- 4cm, iako ima i izuzetaka), tako da dolaze u obzir i manji strimeri npr. wolly boger i manji morski ili čak ove kao što su Crazy Charlie, naravno i velika kamenjarka, čak i imitacija pijavice - sve ona to jede...i još toga. To je što bi ja koristio. Što se tiče strimera mislim da je bolje u proleče i jesen ali to ja mislim jer se dešava da ju varaličari zakače i u sred Avgusta (tako da tu ne vidim neki poseban zakon). Ona je vrlo oprezna i plašljiva riba zato valja prikradati se. Ali opet kontra tome ja sam ih prošle godine posmatrao sa 3m udaljenosti sa obale u Savi Bohinjki pa me nisu ni malo fermale (beše to u Jesen 2006.).

PS.
Vidim Mix i Šumadinac imaju "traume"(lepe/pozitivne susrete) od susreta sa dotičnom ribom :) :lol: Sečam se Šumadinčeve priče o pucanju štapa ;-) Opaka riba. A verujem da je i kod Mixa bilo mešanih osečaja u vremenu porbe sa tom ribom, krc krc...:-D Ni malo se ne bi čudio da neko postane "adrenalinsko - mrenski" ovisnik (bolje ne mogu da se izrazim).
Mogao bi ju nazvati ozbiljnom i sportskom mušičarskom ribom.
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Moram malko da se umesam u Sebastijanovu diskusiju, ali i da ispravim Asp-a. Prvo Simpson je napustio sajte pre nekoliko dana i ne verujem da ce se vratiti, Asp da li je to bila omaska ili nesto drugo.....Druga stvar, Sebastijane da ljudi ne padnu u zabludu, prosle sezone na Drini imao sam bliski susret sa najverovatnije najvecom mrenom koja mi je ikada bila na stapu. Ovo nema veze sa musicarenjem, ali da ne bude zablude, pecao sam na plovak i bolonjez od 6m na prirodnu travu. Imao sam mrenu po mojoj proceni preko 7-8kg, sto je pravi kapitalac, nakon teske borbe koja je trajala nepunih dva sata (najlon 0.16mm podvez), uspeo sam da je zamorim i provucem obali, ali nepromisljeno sam zategao dril i nakon njenog poslednjeg trzaja malko vise sam zategao jednom rukom, a drugom pokusavao da odvijem dril, delici sekunde su bili u pitanju da mi je vrh pukao, a nakon toga kao rezultat nepravilne vibracije pukao je i najlon. Znaci da ne bude neke zablude u pitanju je babuskarenje ne musicarenje. Izvinjavam se ostalima ovo nije mesto da se prica o takvim stvarim, ali da ne dodje do zabune morao sam da ukratko ispricam. Jedini put kada sam imao mrenu na musicarskom stapu bilo je tada kada nam se auto pokvario u putu do Drine, dok smo cekali majstora sisao sam sa puta i probao da uhvatim kojeg skobalja kojih je bilo tone na jedno prelivu. Tada sam uhvatio nekoliko mrenica i nikad vise nisam pokusavao, jednostavno nije moj fazon. Mozda nekom to predstavlj posebnu draz, ali meni ne. Ja sam malko "prost" musicar, za mene postoje dve musicarske ribe PASTRMKA i LIPLJEN i to je sve. Cenim svaki pokusaj musicarenja drugih vrsta riba, ali za mene je to besmisleno. Da se razumemo, ovde je naglaseno moje misljenje koje ne treba protumaciti kao protivljenje musicarenja drugih vrsta riba. Svako ima pravo da peca sta hoce, narocito ako tu oseca neko posebno zadovoljstvo.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Asp, drago mi je da si nakon dugog staza u ostalim disciplinama postao musicar. Verujem da si vec video moje tekstove o tome. Odusevljen sam sto nam iz Slovenije dolaze sve sami musicari koji znaju da je zadovoljstvo musicarenja nezavisno od salmonidnih voda.
Vidis koliko problema imamo ovde u Srbiji da dokazemo to. Ljubitelji lipljena i pastrmki, redovno popunjavaju rubrike o musicarenju "toplovodnih" riba, ostavljajuci prostor rezervisan za salmonide poluprazan.
Kao da i njih vise interesuje ovo sto mi pisemo! Samo ih molim da se ne uplicu previse u ono sto im trenutno nije jasno i da malo vise vremena posvete dokazivanju da su lip. i pastr. "najvrednije" ribe. Najbolje je da to ucine pod "Musicarenje lipljena" i "Musicarenje pastrmke". Ovde neka SAMO CITAJU ono sto pisu ljudi koje interesuje musicarenje mrene, skobalja, deverike, linjaka, bucova, crvenperke, klena, jaza... Znamo da je interesantno!
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Sumadinac,ti si iznio svoje mišljenje i ja to poštujem.Ali ja smatram i moje pak je mišljenje da svaku vrstu ribe koja postoji u vodama naših slivova treba pokušati (ona koja se dade)uloviti na muhu!Tako(barem sam ja)uvijek u nekakvom pokretu i nikada mi ribolov nije dosadan,i uvijek rado idem na pecanje!Opet mušićarenjem ciprinida,po meni se bave samo DIE HARD tipovi,koji nikada ne staju već su voljni probati uloviti sve što je moguće!
E momci,ako je moguće zamolio sam vas za slike muha,ako imate..Da ne kopam puno po netu (koje veličine su udice)

P.S.Mix,drago je i meni što si oduševljen mojim ciprinidnim mušićarenjem,samo moram da ti napomenem ja ti nisam iz Slovenije(doduše granica mi je 10 km)nego iz sjeverne Hrvatske!(ja se iskreno nadam da zbog toga nisam nepoželjen na ovom odličnom sajtu!?)Puno lovim u graničnom području sa Slovenijom,rijeka Mura koja je puna bucova i tustih mrena.
 

Laza

Senior member
Učlanjen(a)
25.02.2006.
Poruke
114
Broj reagovanja
0
@ASP
nemoj da brines zbog nacionalnosti, ovde se samo Srbi medjusobno ne podnose, prema gostima smo fini :)
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Pozdrav Asp i dobro dosao na sajt,
Nazalost jos uvek sam umoran pa nemogu da se aktivno ukljucim u ovu sjajnu temu, ali mogu da ti kazem jednu vaznu stvar a to je da oko nacionalnosti na sajtu nema diskusije. Ako bilo ko krene da tupi na toj osnovi izletece ko bela lala. Zato se prijateju opusti i nastavi u istom ritmu.
Salut
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Osecam se prozvanim u nekoliko postova iako imam razumevanja prema musicarenju ne salmonidnih riba. Poredio sam musicarenje dve potpuno razlicite vrste riba, sto nije u suprotnosti sa temom, bio sam prozvan kako ne popunjavam mesta rezervisana za salmonide. Mislim da se na ovom forumu isuvise pridaje paznja mrznji. Npr. ovaj Lazov post (molim bez uvrede), nema nikakve veze sa musicarenjem, mislim da mu je mesto na Dnevniku, ali on ne smeta, samo smeta ono sto Sumadinac napise. Ovo tek nema veze sa temom, ali sam morao da kazem.
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Hvala vam lijepa još jednom na srdačnom gostoprimstvu!Pozdrav tebi Laza a i dr.Lucky-u(želim ti da se što prije oporaviš!)
 

bojan

Junior member
Učlanjen(a)
14.03.2007.
Poruke
61
Broj reagovanja
0
Ovako dečki ajmo pričat o mreni,mušićarenju,muhama,slikama,iskustvima i dajete prekinite sa takozvanim svađama jer razloga za svađu nema,jer ste vi vrh i elita ribolova a takvi nemaju potrebe za svađom!!!
 
Vrh Dno