Musicarenje na Jadranu

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
510
Broj reagovanja
151
tttt,

Ako planiras da lovis tokom leta, kada ima dosta kupaca i turista, teze su ti sanse da prodjes dobro bez barke. Sezona za brancina je upravo sada, dok je lov plave ribe najjaci krajem aprila, pocetkom maja.

Ako vec ides tokom leta, pokusaj da lovis oko usca reka, stenovitih uvala i sto je moguce dalje od guzve. Takodje, zna se vreme kad riba radi, pa i to ispostuj. Sto se tice strimera, za letnji lov koristi manju musicu i tonucu strunu. Najpopularnije su neutralne, 'intermediate' strune, koje ako dovoljno sacekas potonu i odrzavaju direktnu vezu izmedju tebe i muve, bez obzira na uticaj talasa. Pokrij sto je moguce vise vode i ne cekaj da prvo spazis ribu.

Jadran moze da pruzi odlicno musicarenje, ali riba cesto radi u intervalima ili tokom migracije (plava riba) i da bi se optimalno proslo potrebno je biti u vezi sa lokalnim izvorima informacija. Ribolov u slanoj vodi je zavistan od sezone i turisticki period tokom godine se bas ne poklapa sa najuzbudljivijim ribolovom.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Ma teze cu da nateram zenu da ide na more van sezone nego da upecam brancina medju kupacima :lol: .
Doduse mozda sredinom septembra sledece godine odemo u Grcku ali pretpostavljam da tamo vazi druga prica (pescane obale, plitko i toplo more).
 

Komanchero

Newbie
Učlanjen(a)
01.12.2006.
Poruke
13
Broj reagovanja
0
Lokacija
Belgrade/Hawkspa
U Baru sam na bad head lovio Kanjca i Pirku (sharene ribe nalik Bandaru) sa obale po rupama u stenama ali sam vishe bacao varalicu.
U sumrak sa lukobrana dalekim izbachajima moze se loviti Lica,Gof,Orada,Brancin i Barakuda na vece strimere poshto tad krece na 30-40m da kljucha fly_headbang
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Da malo osvežimo temu
Na lepom velikom jadranu se da loviti mnogo toga na umetnu "muvu". Od onih kruonih i borbenih riba na spisku su:

Bluefin tuna
tuna.jpg

Luc
luc.jpg

Gof
gof1.jpg

Lampuga
lampuga.jpg

Palamida
palamida.jpg

Lica
lica_stara.jpg

Brancin
spigola.jpg


Ima tu i dve vrdste sabljarki kao i dve vrste tune (koliko ja znam) ima i morskih pasa i jos dosta toga... cak i manje ribe kao iglice nisu za odmet. Također i Cipla je treba probati umetnom muvom...npr. sa prihranom (hleb) i imitacija istog...posebno sada iako imate priliku jer na jesen se love krupni cipli (oko 50cm).

Ima te li kakva iskustva umetnom muvom na jadranu?
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Javljam se na brzinu jer se spremam na vodu,izludeh na Jadranu od nemušičarenja!Čujemo se kasnije!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ajde zakucaj jednu kirnju ;) pa brankota i kakvu strijelku ;) držim ti palčeve.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ma jok,danas sam došao sa Jadrana :doh:
Mislio sam da klepim jednog smuđa,da osetim ribu,na moru sam statirao u kukuruzu!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ako ništa barem si se nakupao   :hammer: :D  ;)

More je ipak velika voda i nije svako mesto idealno za ribolov. Posebno avgust i nije neki ribolovački mesec za na more mada more ume i da iznenadi. Sa obale je sve to malo teže ali i to se da ako si na pravom mestu u pravo vreme.
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Evo ovako!
Nisam bio u Boki i to je sigurno glavni raylog ribolovačkog debakla!Bio sam u Petrovcu koji je noćna mora za mušičarenje!Iznenadio sam se koliko je more u Petrovcu hladno,mada i talasi biju po ceo dan,verujem da je to tako jer je Petrovac na otvorenijem mestu,više izložen atmosferi sa mora,za razliku od Boke koja je ušuškana i manje oseća promene sa mora!U Petrovcu postoji mali dok sa marinom,i to je jedino mesto na kojem sam video kakve takve ribe!Cipolu ni traga,ovo je bila sića za koju nisam ni provalio koje je vrste!Prvog dana sam izleteo u pet ujutru,i u mračnim talasima na tridesetak metara od obale videh raub,pretpostavljam brancina,ali je to bilo nedostižno,pa se nisam ni mučio!Kasnije sam na pijaci razgovarao sa lokalnim momcima-ribarima,i kad sam video kolike brancinčiće i orade iznose na prodaju nisam ni ulazio u dalje diskusije oko nekakavih mesta za ribolov!Za Petrovac je definitivno potreban čamac!Poslednjeg dana sam prošetao Budvom i u marini se nagledah jata cipola koji su konstantno skupljali sa površine,tako da je takvo mesto idealno za pokušaj mušičarenja,samo da domaćini nisu zabranili ribolov u marini! :mad:Sve u svemu,loše za ribolov,dobro za osveženje i odmor.Vraćam se Dunavu koji je koliko vidim veoma nestabilan i mutan!
 

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
E ja mislio sad će Zvezdan sa iskustvima oko morskih bunkera kad ništa :doh:
Ajde bitno je si se odmorio drugi put na Hrvatski Jadran dođi kod nas su i ribe malo življe vrijednije nisu lijene ko Crnogorske :hammer:
 

zvezdan

Hero member
Učlanjen(a)
12.02.2008.
Poruke
3.918
Broj reagovanja
17
Ne znam,onaj Petrovac je ubi bože za ribolov!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Danas mi malo falilo da sam bocnuo brancina....doduše nije bio neki velikan ali kakvih -40cm je imao garant. Pod nekim brodom je vrebao jato sitne ribe. Zaleteo se na mog clousera i u zadnji tren se poplašio i okrenuo. Da sam imao više vremena kakvoga bi več pronašao posebno predveče i u samu noč ali eto opet sam raspolagao samo sa 30min za pecanje. Poveo sam familiju iz srbije koja nam došla u goste malo do našeg mora u Portorož i okolicu. Par iglica sam pokušao prevariti ali pre malecne su bile možda jedva 15cm. Dok sam pretraživao jedan deo izgledan za brancina dobio sam lepu pirkicu i to je bilo to. Kako god, mušičario sam danas na moru i opet nešto bocnuo  :D Nikako da napravim jedan pravi ff slani izlet ali bit če i za to vremena samo da Bog da zdravlja.

Evo i sličice, pošto je moja draga bila tu blizu pa je i kamera ovaj put bila na raspolaganju inače je verovatno da ne bi ni ovo slikao.
 

Prilozi

  • Pirka.jpg
    Pirka.jpg
    97,6 KB · Pregleda: 594

silvio

Hero member
Učlanjen(a)
02.07.2008.
Poruke
3.090
Broj reagovanja
893
Lijepa pirka, povelika ali ipak mislim da lubina po suncu ne bi lako dobio na bilo kakvu imitaciju osim ako je južina i malo mutnija voda. Inače sumrak noć i svitanje su njegovo doba dok je po danu pre oprezan da bi se prevario, zaleti se on 100 puta ali teško da uzme. ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
da upravo tako je, ovoga sam pronašao pod nekom večom barkom i svuda ispod je bila senka, bilo je oblačno i duvao je čini mi se jugo pa iako je bilo oko četiri popodne sam reko probati nije greh kada sam več ovde...ali ko što rekoh več da sam imao vremena pa loviti u sam sumrak i mrak garant bi dobio kojega jer beše i plima...neke idealne morske prilike su se poklopile ali to je to....morat ču si nekako osmisliti več jednom jedan pravi slani ff izlet. Uglavnom kako se brankić zalete još me dodatno podgrejalo  :hammer: ovi moji viču "ajde, idemo" a ja "evo još dva put da zabacim"  :hammer: :D i tako je to izgledalo....da pirka je več povelika za svoju vrstu...reklo bi se kapitalac :D rekolo bi se ufatio sam kapitalnu morsku ribu  :hammer: :whistle: :D  Ali da je lepa, lepa je! Predivne šare i boje. A i za svoju veličinu je mnogo borbena.
 
Vrh Dno