NAJCESCE GRESKE KOJE PRAVE POCETNICI vol.2

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
1. Pocetnici mora da shvate da je musicarenje INDIVIDUALNA SKLONOST, VESTINA, NAVIKA I POTREBA

2. Pocetnici bi trebalo da shvate da posle 2-3 godine od pocetka musicarenja,  tacka 1. (vidi gore) postaje krucielno pravilo onoga cime se oni bave.

3. Pocetnici ce posle 2-3 godine sigurno shvatiti da su bar pola vremena od gore pomenute 2-3 godine potrosili slusajuci ili citajuci glupe, neprimerene, vrlo licne i u velikoj meri neupotrebljive savete.

4. Pocetnici ce posle 2-3 godine, kao sublimaciju prethodne tri tacke, vrlo dobro umeti da procene STA I KOGA da pitaju i STA I KOLIKO da primene od primljenih odgovora.

5. Pocetnici prestaju da budu pocetnici posle 2-3 godine!

Sve ostalo je proizvoljno tumacenje nadobudnih strucnjaka i pokusaj nadobudnog plasiranja svojih ideja pocetnicima.  :whistle:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ni u čemu se ne slažem sa Sjeklocom. Nije tačno da je mušičarenje individualna sklonost i veština, već tehnika koja se razvija i usavršava vekovima, a znanje o mušičarenju prenosi sa iskusnijih na početnike.
Problem može biti kada početnik treba da razlikuje znanje od zvanja.
Juče sam sreo na Nišavi nekoliko mušičara (na 100 m toka!). Prvi susret je bio veoma interesantan. Već pri prvom pogledu na prebistru Nišavu uočio sam gospodina starog preko 50 godina, kako zabacuje mušicu na jedno sasvim solidno klenovako mesto. Požalio se kako nema šanse da se u tako bistroj vodi prevari iole ozbiljniji klen. Po svom starom (ali za mene dobrom) običaju rekoh da ću morati i ja to da proverim, uz napomenu da će se kad-tad neki prevariti.
Čovek je izašao, pozdravio se i upoznao sa mnom i seo na obalu, da vidi ima li bar trunčice smisla u onome što sam mu ja svojim rečima i izrazom lica (jedna podignuta obrva) obećavao.
Obećano-učinjeno i u roku od par minuta (!) ulovio sam dva klena od preko pola kilograma.
Gospodin Paja (sad mu već znam ime) je oduševljeno izgovorio "majstore!".
Stalno to doživljavan dok mušičarim...
E, zašto sam ja ovo napisao?
Vrlo brzo je pomenuti gospodin sam sebe prozvao početnikom koji bi trebalo malo da vežba i počeo da radi ono što sam ja uradio dok sam ostvarivao zajednički naum- ulov. Odjednom, njegov sport nije bio individualna stvar, kako napisa Sjekloca, već veština koja se najbrže uči od "majstora".
Cela ova priča zvuči hvalisavo, ali probajte da poverujete da je nisam napisao da bih se hvalio, već da bih na najsvežijem primeru pokazao da nije baš tačno da je za pun doživljaj u mušičarenju biti potpuno samouk. Bilo bi, kad ne bi bilo drugih mušičara, da se poredimo s njima. Vrlo je nezgodno kada shvatite da ono što radite neko može da vam poboljša, a vi bi da budete "strogo individualni", kako kaže Sjekloca. Često susrećem i takve mušičare, ali oni ostaju zauvek veoma neuspešni.
S druge strane su oni koji priznaju da su početnici i hoće da uče mušičarenje od veštih. Poznajem na desetine takvih. Samo tako se postaje dobar sportista, pa i mušičar.
Sjekloca, mušičarenje je sport, sa očiglednim rezultatima, veštinama i majstorima, a ne neki film koji nam se mota po glavi dok tumaramo pored reke.
E, sad mi kaži (napiši), da li sam ja (na primer)nadobudni stručnjak koji plasira svoje ideje i neupotrebljive savete početnicima? Posebno me zanima odgovor na pitanje, kako to, početnik prestaje da bude početnik posle dve-tri godine?
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Randjo, majstore.... Promasio si temu. Ili nisi pazljivo procitao tekst... :D :D :D
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pročitaj pažljivo prethodni post i ako možeš odgovori na postavljena pitanja. Nisam promašio temu, jer sam stručnjak za "NAJČEŠĆE GREŠKE KOJE PRAVE POČETNICI". :)
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Mixmaster je napisao(la):
Pročitaj pažljivo prethodni post i ako možeš odgovori na postavljena pitanja. Nisam promašio temu, jer sam stručnjak za "NAJČEŠĆE GREŠKE KOJE PRAVE POČETNICI". :)

  :D :D :D

Procitao.... A u kom smislu si stručnjak za "NAJČEŠĆE GREŠKE KOJE PRAVE POČETNICI"? Nisam bas razumeo... Moram da razumem sta si hteo da kazes, pa da probam da ti odgovorim.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izvini, pogrešio sam što sam napisao "stručnjak", jer to kod nas znači da nešto zasigurno mućkam ili se puvam. Htedoh napisati da se veoma često bavim problemima početnika u mušičarenju i vadim ih iz tog stadijuma.
U tvom prvom postu pod ovom temom uvideo sam da je tvoj pristup mušičarenju drugačiji od mog i, samim tim, po mom mišljenju, pogrešan. Učinilo mi se kao da se oštro protiviš slušanju i prihvatanju saveta od iskusnijih. U stvari, tako doslovce i piše.
Proučavao sam to poslednjih decenija i uverio sam se da to nije tačno. Naravno, ti imaš pravo na svoje mišljenje, ali i ja imam brojne argumente protiv.
Nisam promašio temu. Odlično sam te razumeo. Možda te je samo zbunio moj način da opovrgnem tvoje tvrdnje.
Ja mislim da ti nemaš odgovor na moja pitanja, ali ću ih ipak ponoviti.
Da li sam i ja nadobudni stručnjak koji plasira svoje ideje i neupotrebljive savete početnicima? Kako to, početnik prestaje da bude početnik posle dve-tri godine?
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Alo, Miks.... :D :D :D  zasto ja imam utisak da ti u svakoj mojoj recenici pokusavas da prepoznas sebe? Zasto mislis da je svaki moj post usmeren na to da tebe diskreditujem? Nemoj, bre, covece da padas u te paranoje. Sta ja mislim o tebi i tvojim stavovima o musicarenju i ribolovu - to je druga stvar i ne bih o tome sad i ovde. Mozda mi se neke stvari kod tebe svidjaju, neke ne... ali to nije tema. Prema tome, nemoj da mislis da se sve sto ja napisem odnosi na tebe. Ja jednostavno iznosim svoje misljenje i iskustvo, na to imam pravo... a cini mi se da ima jos iskusnih musicara koji misle slicno kao ja. To sto se ti ne slazes sa mojim stavovima, to je tvoja stvar i verovatno niko, a pogotovo ja, ti to ne moze zameriti. Nemoj da mislis da svaki moj post predstavlja tvoju prozivku, aman.

A pocetnik.... pa pocetnik prestaje, po mome, da bude pocetnik posle dve tri godine. Tako ja mislim. Jel mislis da je dovoljno da nauci kako da baca konac, koji stap da nabavi, koju musicu da stavi i uhvati prvu ribu - i vise nije pocetnik?

Eto... valjda je dovoljno za odgovor, a? :blush:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Brz si! :lol:
Grešiš ako misliš da sam se ja prepoznao ili pomislio da baš mene prozivaš. Ne, naprotiv.
U tvojim postovim uočio sam nešto što smatram velikom greškom i pogrešnom filozofijom koja bi mogla da navede početnika na pogrešan "put" i zato sam odmah reagovao.

Početnik je onaj mušičar kome je zaista potrebna pomoć iskusnijih.

Eto definicije! Ja sam sretao mušičare starije od 60 godina koji su tražili pomoć, kao i one koji tvrde da koriste mušičarski pribor decenijama, sa istim problemom.
Vrlo je bitno istaći da niko ne bi tražio pomoć ili usavršavanje, kad ne bi naišao na boljeg i uspešnijeg. U manjim mušičarskim centrima, gde se mušičari retko susreću (Beograd je dobar primer), dovoljno je da si mušičar i da znaš da zamahuješ. Pored Save će svi prisutni zastati i reći: "Evo majstora!".
Da bi takve ovacije doživeo u Nišu ili npr. Pirotu ili Ljubljani, gde živi na stotine mušičara, među kojima i prave "babaroge", mora da se pokaže široki spektar skillova, ne zbog publike, nego zbog ličnog zadovoljstva.
U mušičarenju se postaje uspešan kao i u svakom drugom sportu ili poslu, učenjem od majstora, učitelja. U 21. veku to je postao i jedini način.
Zato tvrdnja da nije više početnik onaj koji tumara po vrbacima sa štapom u ruci bar 2-3 godine, nije tačna. Početnik nije više samo onaj mušičar koji je učeći od iskusnijih postao uspešan.
Pre nije bilo tako. Sjekloca je stariji gospodin, a i ja nisam baš previše mlad. Pre dvadeset godina mušičari su zaista morali sami da uče ili su dobijeli neupotrebljive savete od kojekakvih samoukih znalaca. Sada, u vreme Interneta, FF biznisa, koji se širi i prema nama, nema više toga. Kada počinješ da mušičariš, ako si pametan, tražiš pomoć stručnjaka ili redovno posećuješ www.musicarenje.org
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Hahahahahaaaa..... E bre, Randjo.... Ipak mislim da nisi pazljivo procitao moj pocetni post. Nisi, casna rec! 8)
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Sjekloca, brz si kao mašina. Vidiš, ti znaš i moje ime i nadimak, a ja ne znam tvoje, nego lomatam prste pišući ovo Sjekloca, što ne znam ni šta znači.
Hajde da idemo ja i ti odmah sad na Nišavu da lovimo klenove. Baš mi treba jedan tako brz i raspoložen mušičar. Dosadilo mi je ovo kuckanje i krivljenje kičme ispred monitora.
Ozbiljan sam!
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Ma nisam brz bre.... samo imam vremena napretek, pa buljim u ovaj monitor ko zaludna Mara... Tvoj nadimak znam jer pise ovde, na forumu, na sajtu... To bi prokljuvio i klinac od 10 godina, nikava nauka nije. Sto se tice lomatanja prstiju time sto ces da pises Sjekloca ( Сјеклоћа, Шјеклоћа... kako god hoces) niko te brate ne tera da na svaki moj post ti mora da odgovoris. Inace, Sjekloca je prezime... ili ime, sve zavisi. Na Nisavu bih rado izasao, lep je dan... izasao bih i s tobom i bez tebe, ali - obaveze su obaveze. Moguce da to bude negde predvece, ali ne mogu nista da obecam. A sve mi se cini da bi izlazak s tobom na vodu bio cist promasaj, i za tebe i za mene. Ako ti treba neki brz i raspolozen musicar, pa nabavi jednog. Ima ih dosta. Iskreno, ja ti e cudim sto vec nisi izasao na vodu, stvarno je lep dan.

Bistro!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Indeed, indeed. Samo me čudi što misliš da bi ribolov sa mnom bio "čist promašaj i za tebe i za mene". Za tebe ne znam, ali za sebe tvrdim da će, u svakom slučaju, biti pun pogodak. :)
Mislio sam da, kad si već tako raspoložen, pređemo na "stvar" :). Pored reke bi se naši stavovi i filozofije, očas posla, izjednačili. Možda nam ulov ne bi bio baš podjednak, ali bi vrlo brzo onaj sa manje veštine potražio i dobio savet. Baš šteta što nećeš sa mnom da se družiš.
Odoh sam na pecanje. :'( :doh:
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
Hahaha..... jel to bio poziv za dvoboj Tacno u podne? Aj, lepo se provedi.... :D
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
??? Zona sumraka tacno u podne!  :lud:
Kad sam mogao, pazljivo sam odslusao sta je negde ranije pominjani Smiljke pokusao da mi objasni i pokaze na Drini. Probao da primenim, donekle uspeo ali ne sasvim i zahvalan njemu, jos uvek se usavrsavam koliko mi dar to dopusta i obaveze i ziv sam, ne crvenim sto ne bacam najbolje na svetu (Kao sto ni on ne crveni, vec uziva u pecanju), pa i ja uzivam u svakom trenutku na vodi "tumarajuci kroz vrbake", Boze zdravlja jos za dugi niz godina, pa i u zagrobniom zivotu ako ga ima. Dakle, Mix, ako jednog dana neko ispred tebe zakaci pastmku, zamori je, i pusti pred tobom, a nema nigde nikog.... :hmmmm:
Ni za sta ne bih dao svoje trenutke saznavanja desavanja na vodi. Sreca da su i Smiljke i Internet i literatura tu. Naravno, ako me neko pita, rado cu pokazati sta treba ako znam, ali musicarenje je individualna stvar, a 21. vek nije vek krda, stada i sabornosti, vec nadam se individualizacije prema kvalitetu. Individualnost ne znaci obavezno suprotnost socijalnoj prihvatljivosti, vec je u stvari njen imperativ: jake individue nit' se dokazuju drugima, niti namecu u bilo kom pogledu, niti jure i traze priznanja, vec ih samo mirno i dostojanstveno sacekuju.
Izreka za ribolovce "Neko voli, a neko zna" je dobra ali nepotpuna, jer ima i onih koji i vole i znaju. Obe stvari (ljubav i znanje) razne individue sadrze u razlicitim razmerama, ali to nikad ne bi smela da bude prepreka uzivanju.
Mnogi se slazu da tesko da postoji bolji ribolovac od Mixa. I tu bih zavrsio. Nova pravila foruma.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
"Mnogi se slazu da tesko da postoji bolji ribolovac od Mixa."

Ja se ne slazem. :D :D

Ima boljih, ima.... al' necu da vam kazem kako se zovu. :bleh:
 
Vrh Dno