Najveći som upecan u Srbiji na udicu

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Ja sam cuo price ronilaca sa Sumarickog jezera, oni su svasta vidjali od somova ali nikada se nisu hvatali tako veliki, tek poneki malecni do 5-6 kg.
Drugar Kiklop i njegova ekipa iz starih dana dok je varalicario, jednom su na istom jezeru videli ogromnog soma kako se sunca na povrsini. Bio je daleko za varalicu ali jedan od njih je doplivao do njega. Taman pridje na par metara a som zaroni i ispliva petnaestak metara dalje... Stvarno kazu da je bio ogroman  :eek:
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Rancic je napisao(la):
Niti je Mrežnica toliko velika i duboka reka da se u njoj nađe kapitalac  dug preko tri metra i preko 100 kg - to je mera jedino za Dunav i to retko.

Rancicu, na Bukuljici su seljaci pre 10ak godina ubili soma motikama. Imao Je preko 40 kg! Sekli su ga ispred "zadruge" i delili po selu. Mlatnuli su ga u viru pored baste moje babe gde sam ja  pecao klena par dana pre toga. Uopste mi nije jasno kako ga nisam video! Ta recica moze da se pregazi i u patikama na nekim prelivima, bez da ukvasis carape! Uzvodno gledano nije imao odakle da dodje jer jezero tih godina nije prelivalo a nizvodno na Kaceru je brana. Znaci tu je porastao.
 

Rancic

Hero member
Učlanjen(a)
26.09.2008.
Poruke
1.165
Broj reagovanja
0
Jovanča,
te jeste moguće, mada retko. Ko zna kad je on tu ušao.
Reku Gružu leti možeš da prepišaš, nalazio se vir "Tucački naper" - tu je danas brana jezera i 50m dubine.
U tom viru koji nikad nije presušivao i bio je oko 80 m dug, oko 4 m širok i nikad ispod 2 m dubine, moglo je da se upeca krupnih štuka, šarana pa i jednom u 10 goina soma do 15 kila. Tu seljaci nisu mogli da gaze sa mrežama i korpama pa dođe na udicu.
To somče uđe u vir, s proleća kad je velika voda, a on je mali i ide uz vodu i ako ima dovoljno hrane on se tu zadrži i posle ne može da izađe.
Skoro je uhvaćen u Reci Gruži u selu Guberevcu (pored samog puta za Kralljevo) som od 9 kila. Upecao ga tip bez veze i slučajno. Ustvari pecao klena na skakvce, a napao on, pa kad je video šta je ušao u vir do kolena i uhvatio ga u ruke - izvuko ga iz rupe u obali. Ko zna kad je on iz Morave ušao u Gružu. Do te kilaže mu treba 10 godina.
Samo do kilograma mu treba tri godine. Som od 100 kila mora da ima preko 50 godina.
:doh:Jebote, dođe mi ispisnik  :D Kako da vatam druga iz detinjstva. Nema smisla :hammer:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D hahaha kada malo razmislim zbog ispoštivanja starijih mora da pustim te somine na miru i lovim ove stare do 28 godina ili se varam  ;)

sada sam siroma zbunjen  ;) :D a taman sam se nameračio na slatkovodni BigGame :)
 

tommylee

Hero member
Učlanjen(a)
13.03.2008.
Poruke
3.302
Broj reagovanja
201
Lokacija
Zvornik
Prošle godine sam bio prisutan u lovu somova prvi je imao 16 kg a drugi 44 kg,uhvaćeni su na varalicu (kašiku).
Uzeli jedan za drugim kao po komandi.
A imam snimak,koji je načinio moj prijatelj,ulov soma od 74 kg.Svi su uhvaćeni na Drini,ispod HE Mali Zvornik-Zvornik.
 

Somce

Newbie
Učlanjen(a)
08.03.2010.
Poruke
1
Broj reagovanja
0
Evo sad sam prvi put na ovom sajtu i citam price o somovima u adi ciganliji. Samo da vas obavestim da sam sa mojim ronilackim timom video soma od 2,5 metara. Od prijatelja sam saznao da moze biti tezak oko 120-130 kg po nekoj tabeli koju ima. Mozda je do sada to bila samo prica ali za sada postoje troje ljudi koji su i videli to cudo. A koliko znam niko nikad nije video tolikog soma u adi. Nemam nameru da objasnjavam i da se nadmecem sa nekim koji ne veruje. Pozdrav svima.
 

strashni

Hero member
Učlanjen(a)
07.06.2008.
Poruke
1.868
Broj reagovanja
181
Lokacija
Kragujevac
Ma u to niko ne sumnja, ja stvarno verujem u takve somove, kad je uhvacen na Gruzi od 100kg sto ne bi narastao jos dvatesetak
 

helsing

Junior member
Učlanjen(a)
24.09.2010.
Poruke
21
Broj reagovanja
0
http://www.youtube.com/watch?v=-7e4aRKdddg
Malo je dalje od nas ali vredi pogledati :). Umesto musice verovatno ide na imitaciju pecenog praseta
 
Vrh Dno