Naprsline na pluti

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Pa dobro, ti si tamo, i logično je da te ispoštuju.

Ovo se u potpunosti slažem.
Mnogo štapova sam imao, a ovaj sam zadržao, iako je završna obrada loša.

Colour serija je izasla posle raskida saradnje loop-a I sage- a. Loop je distribuirao sage za Evropu i sam " razvod" je bio veoma turbulentan. Kao odgovor Loop-a da ce sami proizvoditi i jeftinije i bolje stapove dosla je ova serija. Sam G. Andersson je proveo mesece u Koreji dizajnirajuci seriju. Kada su mu poslali zahtev iz loop-a da se vrati i zavrsi brze posao jer se gomilaju troskovi, samo je odgovorio da se ne vraca dok ne bude zadovoljan serijom. Posebno se iz nje istice Gray line iz koga je kasnije nastala Multi serija.

Malo istorije i razlog zasto ih gledam kao unucice 😁
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
ovakve pukotine nisu bezazlene, pogotovo jer su kroz više prstena pluta od kojih je sastavljan rukohvat, mogu nastat ako je neko rotirao pluto oko blanka zato jer je popustilo ljepilo kojim je ljepljeno pluto za blank... nadam se nije neko slomio štap ispod plute... a moguća je i treća varijanta nastal još u tvornici... a to je da ako je rupa u plutu bila premala prilikom stavljanja pluta na blank pa se usljed rotacije rukohvata prilikom ljepljenja ovako može slomiti pluta, pa je sve ipak montirano zaljepljeno i zamaskirano prekriveno prozirnom šrink tubom kroz koju se to ne vidi i završilo u trgovini...

a ima kupaca u trgovinama koji rade najluđe testove po ponekad znaju svom silom testirat pribor i slome nešto i stave nazad na stalak...
nasuprot tome meni je jedan lik utiskivo nokat palca u plutu tako dugo dok nije odvalio komad pluta završetku full wels gripa floor kvalitete ... pitao sam ga zašto... reko je da isproba koliko je pluto tvrdo
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
ovo bi možda bilo najbolje sanirati veterinarskom iglom koja bi se na svaki par mm pukotine ubola jedno pola centimetra duboko u pukotinu i utisnulo malo zagrijanog epoksia, višak epoksia koji izađe van pulotina obrisat acetonom, svaki bris čistom krpicom... i drugi dan obrusiti celi rukohvat granulacijom brusnog papira 400, 600 pa1000...
na ovaj način bi se spriječilo ako su pukotine duboke da vlaga ulazi u njih i tamo ostaje, jer je moguće da je spojena s večim prirodnim pukotinama u plutu koje se ne vide, a i da se odlomi komad pluta uz pukotinu
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
a postoji vjerojatnost da je oko nekog lošeg pluta ili spužve postavljen plašt kvalitetnijeg pluta, pa je puko taj površinski plašt pluta... ovo inaće rade neke firme, ili im podproizvođaći uvale, jer su takvi rukohvati daleko jeftiniji od onih koji su kompletno od kvalitetnog pluta
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
ovo bi možda bilo najbolje sanirati veterinarskom iglom koja bi se na svaki par mm pukotine ubola jedno pola centimetra duboko u pukotinu i utisnulo malo zagrijanog epoksia, višak epoksia koji izađe van pulotina obrisat acetonom, svaki bris čistom krpicom... i drugi dan obrusiti celi rukohvat granulacijom brusnog papira 400, 600 pa1000...
na ovaj način bi se spriječilo ako su pukotine duboke da vlaga ulazi u njih i tamo ostaje, jer je moguće da je spojena s večim prirodnim pukotinama u plutu koje se ne vide, a i da se odlomi komad pluta uz pukotinu
Hvala puno. Ovog sam se malo plasio. Stap sam uzeo sinoc i da bi na neki nacin testirao blank, da nije on naprso bas sam ga muski preopteretio desetak grama tezom glavom. Nisam imao puno vremena za testiranje, ali se pokazao ok. Bez problema.

Dobra stvar je ta da je stap malo koriscen i najmanje 7-8 godina nije izvadjen iz futrole. Nema, recimo, ni jednu ogrebotinu na blanku.

Na koji epoksi mislis? Imam ovaj spric za lepak. Igla je malo deblja ali bi zavrsila posao. Da li bi petominutni epoksi zavrsio posao ili mora onaj na duze susenje?
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
ovakve pukotine nisu bezazlene, pogotovo jer su kroz više prstena pluta od kojih je sastavljan rukohvat, mogu nastat ako je neko rotirao pluto oko blanka zato jer je popustilo ljepilo kojim je ljepljeno pluto za blank...
Kad sad zagledam malo stap, ovo mi izgleda najverovatnije jer su pukotine u sirini sake i na tom mestu je pluta zaprljana od drzanja.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
uvijek koristi dvokomponentno ljepilo koji dulje steže ... lakše je radit s njim i jače je kad stegne... najbolje ono koje steže nekoliko sati... ovo brzostezajuće kad ugriješ još ubrzaš stezanje pa nećeš stići pažljivo raditi...uzmi u ljekarni neku špricu/injekciju cca 5-10 ml sa debljom čeličnom iglom... cca 0,8-1 mm to će poslužiti... izmješaj ljepilo na alu foliji i sušilom za kosu ili iznad grijalice ugrij na nekih 50 stupnjeva C, pa ulij u špricu, i onda ako se ohladi prije nego si gotov opet na isti način dogrij u injekciji da bude tekuće... kao topli med...
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
ako misliš da su pukotine sve do blanka uguraj iglu koliko ide pa utisni i tu ljepilo, da poljepi pluto sa blankom ako se tu razljepilo... možeš vrh igle izbrusiti malo brusnim papirom da ne bude oštro, tako je manja šansa da odlomiš komadić pluta uz pukotinu lad guraš iglu
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Guglaj cork filler (ili wood filler) i cork seal ... izaći će već nešto. ;)
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
@Mlinka
Hvala puno na savetima. Moram malo pozuriti sa tim jer sezona pocinje 1.juna. vec sutra cu uzeti epoksi.... pa polako. Slikacu veceras jos par detalja gde se vidi da su jos u fabrici krpili plutu preko dva prstena.
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
20230519_205428.jpg

20230519_205316.jpg

Ovo su recimo dva dodata parceta plute koja zahvataju dva prstena. Koliko mogu videti, radjena su u fabrici.
 

Mlinka

Full member
Učlanjen(a)
10.03.2011.
Poruke
642
Broj reagovanja
1.317
Lokacija
Đurđevac, Podravina, Hrvatska
Žalosno je da se na štapu vhunske kvalitete moraju gledat zakrpe u pluti... kad bi ti neki majstor koji jedva da uzme 100 eura za sastavljanje štapa uvalio ovakve zakrpe na vrhunskom plutu gledao bi ga ispod oka, kad ti to uvali top proizvođač za nekoliko puta veću lovu onda je to večini ljudi u redu... ne razumijem ovo... kako custom štapovi sa vrhunskim komponentama koje nabavljamo po maloprodajnim cijenama mogu biti jeftiniji od tvorničkih štapova... zato jer tvorničkima plačamo x 2-2,5 cijene kolko stvarno vrijede... a majstoru, ne možemo dati koji euro više...
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Ja sam stap kupio na nevidjeno. Toliko sam ga jeftino platio (100e) da kada ga je doneo do auta, nisam hteo ni da pogledam i kakvom je stanju. Gledacu samo da saniram ove pukotine, a po zavrsenoj sezoni promenicu ceo gornji rukohvat.

Tacno je da je ovo u svoje vreme bio preskup stap i dobro je da su otprilike posle ove serije poceli sa portugalskom plutom. Sta da se radi, sta je tu je... 🙂
 

nespetro

Hero member
Učlanjen(a)
25.09.2009.
Poruke
2.004
Broj reagovanja
255
Lokacija
Norway
Razgovarao sam malopre sa kolegom koji pravi stapove od bambusa. Pogledao je u cemu je problem i kaze da pluta najverovatnije nije bila dobro zalepljena za blank.

Kaze da kada se radi pluta u fabrikama, zalepe se prvo svi prstenovi jedan za drugi i onda se buse za blank. Tako izbuseni se navlace na njega. Ovo rade zbog ustede na vremenu, a u ovom slucaju lepak nije bio dobro rasporedjen tako da je doslo do tih uzduznih pucanja prilikom stezanja stapa.

Zavrsice mi to posle sezone i tada ce videti da li da se samo taj deo odsece i stave novi prstenovi ili ce odraditi celi rukohvat.
 

TMc

Hero member
Učlanjen(a)
01.09.2017.
Poruke
1.724
Broj reagovanja
1.040
Lokacija
Svilajnac
Super da si na korak od rešenja a ako ćeš već tako da radiš posavetovao bih te da zameniš ceo rukohvat i znaćeš sigurno da je blank u redu i da si sredio plutu a nisi je dokrpio.
 
Vrh Dno