Naše ribe u akvarijumu

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Slatkovodna akvaristika je kod nas veoma popularna. Tropske ribe, poput živorotki, zlatne ribice, skalara, neonki, tetri, sijamskih boraca... dobro su poznate širokom krugu akvarista. Veoma je čudno što se gotovo niko ne odlučuje da u svom akvarijumu čuva neku od naših riba. Naše ribe su toliko zapostavljene u svetu akvaristike, da ih nema ni u akvarijumima većine visokih škola u kojima se proučava biologija. Siguran sam da je to velika greška i da je nedostatak akvarističkog iskustva sa našim ribama uzrok njihovog veoma slabog poznavanja.
Svaka riba se može držati u manjem ili većem akvarijumu. Ja sam imao sunčanice, bodorke, beovice, krkuše, karaše, grgeče, gavčice, pa čak i makedonske pastrmke. Gledajući ih svakodnevno i hraneći ih, naučio sam mnogo o tim ribama. To iskustvo je neuporedivo sa onim koje stičemo čitajući ili posmatrajući naše ribe sa obale.
U akvarijumu manjem od 300 litara, sa dobrim filtrom, mogu se držati čak i ribe do 30 cm dužine. Ako se odlučite za takozvanu hladnovodnu akvaristiku, najbolje je da akvarijum naselite ribama sporih i stajaćih voda. Zamislite da vam u dnevnoj sobi plivaju raspoložene crvenperke, klenovi i grgeči. Vi priđete akvarijumu, a one radoznalo gledaju u vas, čekajući da im date hranu.
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Uf sijamski borac je zver medju ribicama. Nemam akvarijum, ali sam njega cesto vidjao po skoro svim.
Opasna ribica, jede sve zivo. :D

Pitanje za one koje gaje ribice.
Da li moze da se odgaji neka slatkovodna riba npr: klen,lipljen,pastrmka...?

Moj drug je gaji klena u malo vecem akvarijumu ali imao je cesto smrtnih slucajeva. :doh:
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Hladnovodna akvaristika je zapostavljena u odnosu na toplovodnu iz mnogo razloga, ukljucujuci pre svega komercijalne. Od tehnickih, najbitniji je sto su sve nase ribe ili velika vecina njih jatne, pa ako biste po principu "ekosistemskog pristupa" hteli da napravite repliku zivotne zajednice iz prirode, mozete to samo sa sitnim primercima riba u akvarijumima male velicine primerene kucama (< 300 l). Cim porastu, ove ribe naprave akvarijum prebukiranim, naidju bolestine i tu je obicno kraj entuzijazmu. Institucije (npr. kragujevacki PMF i njegov akvarijum) tesko ili gotovo nikako ne mogu da obezbede novac da plate strucno osoblje i da pokriju rezijske troskove, jer ova drzava tesko placa i osnovne obaveze, a kamoli extra troskove. Kragujevacki akvarijum funkcionise i dohodovno i treba veoma ceniti sta je tamo uradjeno (doc. Vladica Simic) i tu se, stalnim radom i dopunjavanjem iz prirode odrzava izlozbena postavka u manje-vise stalnom sastavu, ali pravi javni akvarijum kakav je recimo minhenski Hellabrun (izlozba, istrazivanja) je jako skupa stvar za nase uslove. Bilo je ideja da se u tasmajdanskim katakombama uradi javni morski akvarijum u Bgd-u, ali ocigledno nedostaje para. Slicne price pricele su se i oko Zooloskog vrta, Botanicke baste... Avaj.  ::)
Slatkovodne ribe, posebno one zajednica gornjih, izvorisnih tokova i mrenskog regiona zahtevne su u pogledu temperature i kiseonika rastvorenog u vodi. One iz donjih tokova jako puno prljaju vodu sto je posebno izrazeno u manjim akvarijumima, kakvi su obicno po kucama. I konacno, cesto "divlje" ribe ostaju divlje, u senci, plasljive i ne adaptiraju se na akvarijumske uslove. Nesto duze uspevao sam da drzim grgece i suncice, ali su vremenom prestajale da jedu i uginjavale, a nisam imao u kuci uslova (a ni mnogo volje, priznajem) da im ucinim zivot konfornijim.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne slažem se baš sa Pedjom. Ja sam sasvim normalno držao u akvarijumu od 160 l, nekoliko bodorki, klenčića, sunčanica, cverglana, krkuša, grgeča... Napominjem da sam iskusan akvarista i da sam imao perfektan filter i savršenu bio ravnotežu u akvarijumu. Bolesti sam im izlečio i sve ribe su normalno jele i bile odlično raspoložene. Neke su mi jele iz ruke, a kapitalna sunčanica je čak i skakala iz vode i jela mi iz ruke, koja je bila iznad vode!
Leti, temperatura vode može skočiti i do 30 stepeni, ali uz dobru aeraciju, to će bez problema preživeti i ribe brzaka. J. Morava kod Niša dostiže tu temperaturu, a u njoj sasvim normalno žive i krkuše i mrene i skobalji.
Sad nemam gde da postavim i formiram akvarijum sa našim ribama, jer sam sve zauzeo diskusima, ali želja da opet u svojoj sobi gledam klena kako grabi muvu sa površine i linjaka, crvenperku, bodorku... je sve jača. Sve su to prelepe i interesantne ribe, ako se drže u adekvatnim uslovima.
Setio sam se nečeg interesantnog. U akvarijumu sa našim ribama, imao sam i naše vodene biljke. Naše ribe, naše biljke, naše kamenje, naše granje...Znate li kakav je to ukras u stanu jednog mušičara?
Ja ću vam reći: FENOMENALAN!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Slazem se da su osecaj i prizor lepi kad je sa ribama sve u redu; meni je ostalo malo kilavo secanje, jer su mi i ribe propale, ali to je vec bio otprilike i neki kraj mog akvaristickog angazmana. Kako god bilo, u dobrim uslovima i uz dobru brigu prizor sa zdravim ribicama naseg podneblja zaista moze biti divan.
 

KaGeMuShA

Junior member
Učlanjen(a)
05.10.2006.
Poruke
80
Broj reagovanja
0
Ja sam do pre par godina imao u sobi staklenu kuglu kapaciteta 4,5 l i u njoj soma(Silurus Glanis) koji je super ziveo(dok je ziveo  :().Stvarno je bilo fascinantno  gledati kako se hrani tj napada male ribice i zabice koje sam mu davao kao hranu.Bas je pravi prozdrljivac...bio.Tu sam se i uverio u neke price o somovima,kao na primer buckanje,i to na jedan zanimljiv nacin.Moj macor je stalno skakao da pije vodu iz kugle,buckao jezikom dok pije, tako da se desilo da ga som par puta zgrabi za jezik i ovaj ga ladno izbaci napolje.Da ne poverujes.Neke posebe uslove nisam imao,samo sam cistio kuglu i menjao vodu na nekih desetak dana.I som je tako(po mom misljenju)jednog dana uginuo zato sto kugla nije izgleda bila dobro isprana od deterdzenta.Posle tri godine cuvanja bez problema.Mada mozda i nije imao uslove kako treba jer za te tri godine nije nesto puno narastao.Eto jedne price o cuvanju riba iz nasih voda u akvarijumskim uslovima.Nadam se da sam doprineo...Pozdrav!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Super prica. Veorvano nje porastao zbog velicine kugle i kolicine vode, primetio sam da mnogo zavisi rast od tpoga. Imao sam dva akvarijuma, 30 i 110 l, pogodi gde su brze rasle ribe priblizno isto hranjene?
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Izvinjavam se administratoru i moderatorima sto namerno off-topics-ujem, ali morao sam da ekskluzivno svim clanovima ovog foruma i uvazenim gostima - posetiocima foruma ulepsam, nadam se, malo dan.
Slika je sa terena, iz akvarijuma, sa istog, tajnog lokaliteta Srbije, snimljena ovih dana.
Uzivajte...
I ne pitajte za lokalitet. Mora da ostane slatka tajna.
 

Prilozi

  • triling sa terena.jpg
    triling sa terena.jpg
    121 KB · Pregleda: 4.574

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Predivna slika. :tbumb:
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
a ja mastam vec dugo :D da kada budem veliki budem imao veliki akvarij sa lipcima  :D (uf samo koliki filter cu trebati i sistem za hlađenje vode  :-\ :'( :lol:).

lep slika, lepa!
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
Pedja koja je ono perverzija od slike! Necu je skidati sa desktopa godinu dana! :doh:
Ja cu da pokusam sa jednim lipljenom, kasnije dok obezbedim uslove i boli me uvo. Zelja mi je da napravim ribnjak lipljena! Skupicu pare za objekat, a za ribe cu se snaci polako...
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Djomla je napisao(la):
Pedja koja je ono perverzija od slike! Necu je skidati sa desktopa godinu dana! :doh:
Ja cu da pokusam sa jednim lipljenom, kasnije dok obezbedim uslove i boli me uvo. Zelja mi je da napravim ribnjak lipljena! Skupicu pare za objekat, a za ribe cu se snaci polako...

:tbumb: :drool:
o jej, o tome i ja mastam več mesecima :yeswink:...veliki akvarij sa lipljanima ili čak umetni potok/ribnjak sa istim u dvorištu (jednog dalekog dana).
treba tu dobar sistem za hlađenje ako je akvarijum u pitanju...
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
636
Broj reagovanja
18
A joj pa potok bi bio u dvoristu kad bi napravio ribnjak. Uf na to ne pomisljam, dize mi se.. :drool:

Za sad samo neki akvarijum. Mada se plasim da ce stradati par lipljena u mom ispitivanju njihovih potreba vestacke zivotne sredine. :hammer:
Ma videcu nesto da napravim 1 kvadratni metar za pocetak i dodam mu jaku pumpu za vazduh kao i neki protocni sistem. Crevo malo koje ce odvoditi malo i jedno sto ce dolivati malo. Uf i ovo je san... :(
 
Vrh Dno