Nem pojma šta je :D

  • Začetnik teme Aleksandar993
  • Datum pokretanja

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
A ona čar kad pastrmka potopi plovak? Ili kad ga napadne, kao meni, pa se prepadnem  :D
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
sebastian je napisao(la):
Ja lovim sa i bez indikatora, ovisi o potrebi...oni koji zabranjuju indikator zapravo vrlo povrsno razumiju celu pricu. Sa indikatorom pre ugotovis da je riba pokupila nimfu i s time se riba cesce kaci plice ili za sam rub celjusti....bez indikatora kada lovimo cesce dublje proguta tj kaci se dublje unustima i to je za samu ribu opasnije. To nije neka moja konstatacija nego iz iskustva mnogo iskusnijih majstora... Ko voli da se pravi pametan i glumi neko plemstvo trazit ce sve moguce nacine da ovo ospori. Prakticno gledano indikator ima vise dobrih nego losih strana kako za ribolovca tako i za ribu. Indikator ne koristim samo kad lovim na viđeno.
Uh Seb,drug moj,postujem neopisivo svaki tvoj stav i iskustvo,ali,indikator mi ''bode oci''. Nemam preteranog iskustva  u nimfarenju,ali ono malo je bez indikatora. Posmatrajuci kolegu s indikatorom,vratilo me u  ribolovacki ''povoj'',kada sam buljio u plovcic i cupao beovice i babuske :doh:. Zaista mi indikator  oduzima od musicarenja svu car. Izzvini drug  ;)
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Istina moze da deluje tako ali u sustini je to sasvim ok stvar...pa cak i  pozeljna ako se lovi na neviđeno....barem u vidu indikatora kako to stoji na francuskim nimfaroskim liderima gde je samo deo lidera floroscentne boje dok bunkice tj. tzv. plovka nema ali i dalje imas indikator. To je na izgled malo vise " cistokrvnije" ff. ;-)  Veruj ozbiljni poznavaoci nimfarenja love li na ne viđeno bez indikatora imaju vise riba sa dublje zakacenim nimfama unutar ždrela. Mi koji se držimo C&R sistema se trudimo što više riba zakačiti na što bezazleniji način. To nije neko purističko romantiziranje i preseravanje nego zbog čisto praktičnih razloga. Lovim li na viđeno onda indikator ne koristim nikako a najviše tako i lovim ;-) 
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sebastian je napisao(la):
...gde je samo deo lidera floroscentne boje dok bunkice tj. tzv. plovka nema ali i dalje imas indikator. ..

Ovo je sasvim OK, tamo u onom mom prvom postu sam i napisao da mi se ne sviđa lov "sa PLIVAJUĆIM indikatorom"!!! Koji izigrava plovak ispod koga pliva nimfa! Ofarbani/istaknuti deo predveza koji izigrava baš samo "indikator" i služi da uočimo promene u kretanju nimfe je SAMO VIZUELNO POMAGALO i ne smeta pri zabacivanju i vođenju nimfe za razliku od PLIVAJUĆEG indikatora koji izigrava plovak i drži nimfu ispod njega na određenoj dubini.
Inače, plivajući indikator je i veliki ograničavajući faktor pošto sa "plovkom" možete voditi nimfu samo "dead drift" metodom (što je verujte mi ubedljivo najneefikasnija metoda), dok je bez njega možete "oživljavati", voditi brže ili sporije od toka, dizati, spuštati, džigovati, "tespihati" i svašta još!!!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Baki-Pa je napisao(la):
Kad smo već kod čari, koja je čar u kokošarenju?

Pre svega "direktan" kontakt sa nimfom koji se gubi kada nimfarite sa strunom. Tada morate gledati u kraj strune ili indikator, ili loviti na viđeno. Kod kokošarenja (Czech nymphing) uzimanje ribe osetite na prstu ili direktno na štapu. Kod lova na dužinu/dve štapa struna samo smeta!!! Treba probati i doživeti uzimanje u direktnom kontaktu!

I, naravno, efikasnost :)

P.S. Verovatno svi mušičari koji love nimfom na dužinu/dve štapa ni ne shvataju da ustvari kokošare  ;) Samo što nemaju tako dugačak monofilni predvez!
 

Baki-Pa

Hero member
Učlanjen(a)
12.09.2013.
Poruke
3.689
Broj reagovanja
1
Lokacija
Pančevo
U tom slučaju, umesto monofila bolje koristiti upredenicu 0,08-0,10. Imaćete osećaj kao da vas udara struja. Meni se ta vrsta osećaja malo ogadila posle 15-ak godina muvanja smuđa, upredenicom, jelte. Samo ja da naučim kako se vodi nimfa, onako izdalje, neće me kokošarenje videti. Garantujem.
 

neba

Full member
Učlanjen(a)
01.02.2014.
Poruke
941
Broj reagovanja
99
pecajuci sa nimfom,osecam se kao da dzigujem smudja,a od toga i hocu da se odmorim  :)zato i izbegavam situacije kada se ne moze pecati suvom muvom  :D
 
Vrh Dno