Nišava

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Eh, pitam se, pitam, da li ste ikad mušičarili na Nišavi, velikoj reci koja vodu dobija iz Jerme, Visočice, Temske i sličnih reka? Da li neko zna gde je Dolac, Krupac, Crveni Breg, Belanovac, Đurđevo Polje i Staničenje? Kakva je to reka? Ima li ribe u njoj? Može li se mušičariti?
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
mogao bi da napises neki post o tim zaboravljenim rekama i recicama ,gde su stariji mestani tamo odakle oni mladji beze , verovatno su se tu obnovila jata pastrmki pa da napravimo na leto neku ekspediciju pecanje-planinarenje
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Red je da vidimo sliku ove lepotice. Ovo je mesto uliva reke Temske.
 

Prilozi

  • Nisava Stanicenje.jpg
    Nisava Stanicenje.jpg
    61,4 KB · Pregleda: 860

Kuzma

Hero member
Učlanjen(a)
08.12.2005.
Poruke
1.054
Broj reagovanja
11
Lokacija
Nis
Za Nisavu i njene pritoke nije potrebna planinarska dozvola, a ni oprema za planinarenje. Skoro sva mesta su pristupacna i normalnom musicaru (sa opremom za gazu). Ko makar jednom peca na njoj ne zaboravlja je. Sva mesta koja je pomenuo Mix(a i ostala koja su tu negde usput) su musicarski san. Imas pravi osecaj stapanja sa prirodom.
Sto se tice ribljeg potencijala-bomba. Pored krupnih i mnogobrojnih Klenova, ovu lepticu nastanjuje i pastrmka u celom toku. Redovno se love komadi i preko 2kg, najcesce na varalicu.
Verujem da ce svakom musicaru na Nisavi ribolov ostati u lepoj uspomeni.
Verujem da bas u NIsavi moze da se uhvati najveca potocara u ovom delu Srbije.
Nabrojane pritoke su salmo reke ali su ribe malo proredjene. Neke konkretne stvari (poribljavanja, fly fishing only) zadnjih godina menjaju stanje na bolje
 

sumadinac

Full member
Učlanjen(a)
30.01.2006.
Poruke
988
Broj reagovanja
87
Lokacija
Ivanjica
Daj boze! Ja bih voleo od sveg srca, ali mi to nesto sve sporo ide, kako kod vas tako i kod nas.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Izgleda da će ova godina biti sušna, pa će vode u akumulaciji "Zavoj" biti malo, nedovoljno da od Nišave pravi Drinu. Već tri godine čekam da mi se omiljena reka "vrati" u punom sjaju. Kuzma je u pravu, mušičarenje na Nišavi je vrhunac uživanja. Virovi, prelivi i brzaci, smenjuju se, sve lepši od lepšeg. Ne zna mušičar gde pre da zabaci. Eh, stvarno uzdišem kad pominjem Klenje, Ljubatovicu, Sinjac... Kad mušičarim u Nišavi, ne znam šta će da mi opali. Potočna, makedonska ili klen kilaš...
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Glupo bi bilo da, kao osnivač i predsednik Mušičarske Sekcije USR Nišava iz Niša, prikrivam ono što će na moju omiljenu reku privući veliki broj mušičara. Mimo svih saveta koje sam dobio, ipak moram obelodaniti radosnu vest.
Naime, što poribljavanjem, što prirodnim rasprostranjenjem, potočna i makedonska pastrmka su postale toliko brojne u Nišavi, da već nije ništa neobično mušičariti baš ovu vrstu ribe na njoj. Dok je u drugim rekama sve manje pastrmki, ovo je retka pojava da ih je u Nišavi svake godine sve više. Ima je u celom toku ove reke, od njenog nastanka do donjeg toka, Niša. Nažalost, najšečće ih love varalicom i prirodnim mamcem, ali ove godine je postala i moj uobičajeni, mušičarski, ulov.
U dvadestjednogodišnjoj karijeri sam mušičario oko 3000 puta na ovoj reci i ulovio samo 4 potočne pastrmke. Čak je i to mnogo, u odnosu na ostale mušičare. Ove godine sam, kao u šali već ulovio 9! Od toga, osam je poreklom iz ribnjaka, a jedna je čistokrvna divljakuša. Osam sam odmah oslobodio, a jednu sam zadržao, pregledavši joj detaljno sadržaj želuca. Prepun joj je stomak bio gamarusa i lutki midževa. Izgleda da dobro jedu i brzo napreduju. Imaju malo problema sa pijavicama, ali to je čest slučaj i na mnogo čistijim i bržim rekama, u ovo doba godine.
Dakle, nemojte se iznenaditi ako mušicom ulovite potočnu ili makedonsku pastrmku u Nišavi, čak i na području grada Niša!
Već možemo, bez ikakvog ustezanja, tvrditi da je Nišava najveća pastrmska reka Srbije, u kojoj najverovatnije, žive i veoma velike pegave ribe!
P.S.
IMAM VIDEO SNIMAK DVEJU NIŠAVSKIH PASTRMKI! ČIM GA PREBACIM NA HARD DISK, VIDEĆETE SCREENSHOT'OVE!
 

misha

Junior member
Učlanjen(a)
03.01.2006.
Poruke
51
Broj reagovanja
0
Da li se pastrmka mresti u nisavi i kako na nju utice stalno variranje vodostaja usled rada HE Zavoj. Na jednom Bugarskom sajtu sam nasao da se i u gornjem toku susrece pastrka ali sporadicno. Evo i linka za sve zainteresovane: http://www.forums.akulata.com/viewtopic.php?t=2070
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mišo, kad se bolje upoznamo, pokazaću ti slike makedonske pastrmke, koju sam ulovio na osu'bambulu kod Niške Banje! Svaka reka koja izvire na Staroj Planini ima pastrmke u svom izvorišnom delu, ali Nišava ih ima do ušća u J. Moravu, posle preko 100 km toka! Iz pouzdanih izvora sam saznao da je nekoliko ulovljeno čak i u Popovcu, nizvodno od ušća ogromne niške kanalizacije! Na gradskom keju (Niš) se u toku sezone ulovi i više desetina pastrmki. Prošetaj bedemom i raspitaj se kod ribolovaca koji su stalno na tom terenu.
HE Pirot (tako se zove firma) iz akumulacije Zavoj ubacuje u Nišavu veoma hladnu vodu i, od kad se to dešava, pastrmke su sve češće. Reka više nije ista, čistija je i brža.
Ja sam video u toku Nišave trla (mesta koja spremaju za mrest)ogromnih pastrmki, ali u gornjem toku. U okolini Pirota se mresti u Nišavi, a da li joj to uspeva u našem regionu, ne znam. Znam samo da sam juče ulovio i jedno mladunče od desetak centimetara, koje se nije rodilo u ribnjaku.
Još samo jedan podatak. Najveća potočna pastrmka iz reke Nišave koju sam u svojim rukama držao je bila teška 4.5 kg i ulovio ju je poznati ribolovac iz Bele Palanke, Dragička. Najveća za koju sam čuo je bila teška 5.2 kg i ulovljena je na glistu kod Klenja. Ulovi o kojima se priča su i 3.6 kg iz Ostrovice i 1.5 kg iz Sićeva.
Ako imate običaj da kupujete i čuvate naše ribolovačke časopise, prelistajte malo prijave krupnih pastrmki. Verovatno ćete uočiti i neku "mečku" iz Nišave.
 

forelle

Junior member
Učlanjen(a)
19.11.2006.
Poruke
95
Broj reagovanja
0
Nisavske potocare lovim(al pustam) vec dve godine, gledam ih i pratim kako rastu, tvrdim da one koje su pre dve godine poribljene i bile 10cm sada imaju od 500gr do kilo a proslogodisnje poribljene vec imaju meru. Ako je nesto pusteno i ranije, onda je bas krupno....
Nikom nismo pricali ali u zadnje vreme se proculo, ne samo medju nesportskim musicarima vec to znaju svi zivi i plovkarosi i varalicari... proslog leta su ih hvatali rukama ispod brane u Proseku. Vreme je da se nesto preduzme jer im broj naglo opada(neki revir ili mere zastite) a jos vise ce da im opada broj od kad si je to saznao i Mix...
Evo slike jedne Nisavske od kilo(ziva i zdrava vracena je u Nisavu)!
 

Prilozi

  • nisavska.jpg
    nisavska.jpg
    37,6 KB · Pregleda: 875

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Moja omiljena reka, koja je pretrpela svakojake nedaće, danas trpi ono najgore. Ubačene pastrmke izgleda neće učiniti da ova reka bude prijatnija za mušičare.
Ako ubačena pastrmka učini da Nišava postane stecište kvazi-mušičara, nestaće ono zbog čega je ova reka uvek odbijala takve, a privlačila najveštije među nama, zbog toga što važi i za jednu od "najtežih" reka.
Ne verujem da je pastrmka sa prethodne slike zaista ulovljena mušicom i vraćena u Nišavu, iz mnogo realnih razloga. Jedan od njih, najvažniji, je i taj što je ispod slikane pastrmke, druga reka, koja neobično liči na Moravicu ispod Bovna.
Poluistina, koju smo ovog puta blagovremeno razotkrili, je gora od čiste laži i često prođe neprimećeno. Zaista je lepa ova ribnjačka potočara, ulovljena na mestu gde je zabranjeno poneti i ubiti ribu. Ribočuvari su toliko strogi na ovom terenu, da je gotovo nemoguće sakriti ulovljenu ribu. Uveren sam da je to jedan od najjačih razloga što ih pojedinci, uvereni da su pristalice "Catch /Release" ne odnose.
Preporučujem i ostalim članovima sajta da razotkrivaju ovakve izmišljotine i predlažem da se ribolovci skloni izmišljanju klone ovakvih tema i angažuju u rubrici "Španska mušica".
Grupi (Teamu) koju okuplja mržnja prema onome što ja volim i koja se bavi ometanjem svih tema koje ja postavim, još jednom predlažem da se okupe na sajtu koji je i predviđen za njih, a ne ovde, jer će nas uskoro i sam Gazda razdvojiti.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
nisam znao da imamo gazdu ,
tema je Nisava ,lepa reka nemojte opet da pokvarite temu
jos nesto mnogo je ruzno izmisljati gde je i kako ulovljena riba ,mislim da to nema smisla koga lazete /samo sebe/ , i pitanje za kraj mixe kako znas da reka nije Nisava i po cemu razlikujes pastrmke-
 

chelle

Junior member
Učlanjen(a)
28.01.2007.
Poruke
31
Broj reagovanja
0
I Nisava i Moravica su poribljavane istom pastrmkom iz ribnjaka Vrelo, koliko ja znam. A posto OSR "Juzna Morava II" vec nekoliko godina odatle kupuje ribu za poribljavanje reka svoje zajednice, mozda je odatle doslo do zabune kod Mixa.
 

eurofish

Senior member
Učlanjen(a)
01.10.2006.
Poruke
373
Broj reagovanja
0
Lokacija
CACAK
mogli bi da napisete ,gde se najbolje lovi na Nisavi,koje tri muve su zakon, da ubacite neku lepu sliku terena za ribolov kao ono usce temske ,gde je pastrmka u koje doba godine , i tako to ,sta mislite o tome,
 

flydoc

Junior member
Učlanjen(a)
03.05.2006.
Poruke
82
Broj reagovanja
0
Kod:
Ako ubačena pastrmka učini da Nišava postane stecište kvazi-mušičara, nestaće ono zbog čega je ova reka uvek odbijala takve, a privlačila najveštije među nama, zbog toga što važi i za jednu od "najtežih" reka.

Sale, tesko da dobijemo odgovor jer jedna reka je samo za jednog i nista vise :hammer: Prvo ne kvazimusicari pa tad na Nisavu :lol:
 
Vrh Dno