Nišava

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam bio u Sićevu. Vodio sam ženu na izlet, a jedno pusto nišavsko ostrvo. Štap nisam ni rasklapao da kasnog popodneva. Posvetio sam malo više pažnje ženi, kupanju, sunčanju i lovu vodenih insekata. Dok sam se sušio na obali, primetio sa da uz suprotnu obalu nešto juri sitne ribice. Bambula je poletela i zakucala se potočna pastrmka. Progutala je bambulu toliko da nisam mogao da je oslobodim, a da joj ne pokidam škrge. Biće to druga potočna pastrmka, od 11 koliko sam ulovio u Nišavi ove godine, da nisam mogao da je vratim nepovređenu u vodu. Stradala je i doneo sam je kući. Ništa strašno, dešava se. Poribićemo novim pastrmkama, pa ćemo nadoknaditi. Dobro je da ću joj pregledati želudac i videti čime se hrani u reci koja je danas bila toplija od 25 stepeni!
Začudio sam se da su pastrmke u Nišavi aktivne po ovakvom vremenu. Još čudnije mi je što ova pastrmka izgleda sasvim normalno i zdravo.
O sadržaju njenog želuca, uskoro...
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Danas sam bio na Nišavi ... Pored mnogo obaveza oko učenja i spremanja ispita opet nisam mogao da odolim da ne odem. Bio sam blizu Niške Banje i nalovio se lepih klenova. Molim boga da ostane ovakva celog leta! Vidjao sam i skobalje ali nisam uspeo da zakucam nijednog!
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
uf lazo ne spominji mi skobalja  :hammer: :D evo mozda ipak odem, ako dobijem prave informacije koje ocekujem preko maila, malo na savu (ne boh. ne dol...pravu savu) na lipca a mozda i na skobalja...cekam neke infooo...evo vec mi sunce ulazi u sobu kroz prozor, iskrsle mi nenadano neke sanse pa se poradovah  :D 

Lazzo trči na vodu nazad i izvadi po kojeg skobalja muvom....ajde, ajde  ;) :bye:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Lazzo, prijatelju, svak ti čast kada si kod Niške Banje nalovio lepe klenove. Danas sam mušičario od Tople Vode do Konjičkog i nisam ulovio ni jednog klena dužeg od 20 cm.
Bistra, lepa voda. Reka iz snova. Neverovatno je kakva je to lepota nadomak Niša. Oduševljen sam izgledom reke, ali neko ju je oslobodio klenova. Možda Lazza? ???
Ej, a juče sam mušičario u Crvenčevu, kod Pirota, isto na Nišavi. Wow, wow, wow! Kakva reka!!! :drool: Sve krupni i borbeni klenovi koji se drže ljutih brzaka. Pregledah malo dno i otkrih neverovatno bogatstvo. Mislim da nisam video bogatije dno gamarusima i larvama vodenih insekata. Dominiraju larve krznokrilaca u krupnim kamenim kućicama, najverovatnije Potamophylax sp., koje se viđaju samo na čistim vodama. Ima ih koliko hoćete. Baš sad se moji diskusi (top-akvaristika) slade njima.
Ko ide sutra sa mnom u Đurđevo Polje?
 

lazza

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
06.12.2005.
Poruke
1.842
Broj reagovanja
2
Lokacija
NIShville
Ti druze Mix znas da ja nisam pro! :) Meni su 200-300 gramci lepi klenovi. Lepe kolicine sam nalovio - i naravno sve vratio nazad :p
Sutra tj. veceras planiram da se polako pakujem i idem u veliku akciju. Idem na Nishavu iza Pirota. Krupac br.1. Nema mnogo krupnih klenova ali je uzitak jedinstven, em ima pastrmke vishe nego u belopalanackom kraju :p
Evo gledam je sa prozora. Ima onaj letnji vodostaj za kojim smo plakali proslog leta. Izgleda da cemo se ove godine bas druziti na Nisavi i to me raduje.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
UVOD
Ovaj post će verovatno biti veoma interesantan i onima koji vrebaju moje "greške", kako bi ih naglasili i prikazali kao zlo. Možda i neki link ka ovom postu padne, sa nekog drugog sajta. Biće tu ono: "pogledajte čime se osnivač niške mušičarske sekcije hvali..."Teško će ono što sledi podneti lažni C/R brižnici i slabi mušičari kojima nije jasno zašto nikad ne nalove ribe, pa to pravdaju time što ih neko ipak lovi. Oni normalni, pozdraviće ovo.
POST
Danas sam, onako ljut zbog trovanja na Belom Timoku, izašao na bistru Nišavu. Zatekao me normalan vodostaj, kakav nisam video skoro tri godine. Uželeo sam se ove reke i ostareo čekajući da bockam nišavske klenove. Uskoro će i ona biti otrovana, pa reših da sve klenove od preko 20 cm zadržim za sebe. Kome da ih ostavim? Trovačima, da imaju šta da truju?
Zagazih u vodu sa veoma jakom željom da napunim čuvarku. Da vidim, kako me služi poseban, nišavski, "kliker". Teško je na ovoj brzoj reci uloviti mušicom i jednog klena. Svaki ulovljen zlata vredi. Neću vam napisati na kom sam mestu bio, jer ne bih više nikad mogao mirno da mušičarim na tom mestu. Nišava, uzvodno od Niša. To je dovoljno svakom znatiželjniku.
Poveo sam i ženu i ćerku i ženinu najbolju drugaricu. Nisam imao usput kome da kažem gadosti poput, "Jebaću im mamicu", "Razvaliću ih", "Sve ću da im radim natenane", "Krvi ću im se napiti"... Jadni klenovi, ništa mi nisu nažao učinili, a ja bih da se na njima svetim celom svetu. Možda je u tome čar ovog sporta? Tebe neko muči celog života, a ti platiš dozvolu, pa mučiš ribe. Ja platih svoje, a danas je bio dan mučenja klenova. Pošteno.
Posle paljenja vatre i jedenja pečenog pilećeg i svinjskog mesa, popih natenane sok i kafu, sve gledajući u prelepu, plavu Nišavu. Ova reka je oslobođena divljih deponija, jer je nepristupačna. U njoj nema peska, pa nema ni kopača i bagera. Jednom rečju, lepa je i na njoj nema nikog osim ribolovaca i izletnika, a i oni su retki.
Provlačeći strunu kroz sprovodnike, upitah supruginu prijateljicu: "Veruješ li ti, Tanja, da ću ja danas da razbijem ribe? Vidiš one budale dole? E, oni neće ništa da ulove ceo dan, a ja ću da napunim ovu mrežicu klenovima." Uvek me uhvati težak primitivizam kad se spremam za masakr. Devojka nije odreagovala na moje "burne" najave ogromnog ulova, jer je to nije uopšte interesovalo. Mirno je čitala neki jeftini magazin.
Udaljio sam se kilometar nizvodno od svojih kupačica i ostalih izletnika i ušao u dobro poznati preliv. Polako sam to uradio, sa strpljenjem koje se skupljalo tri godine. Trebalo je snimati kako mi sa neverovatnim uživanjem klize noge sekući nečujno brzu reku. Zauzeh položaj na kome sam bio i pre tri, pet, deset...godina. Sve je ostalo isto, kao da Nišava nikad nije nadolazila, niti se mutila. Kao da sam juče bio na istom mestu. Jedini zvuci koje sam na svojim omiljenim mestima danas slušao su žubor vode i pesma ptica. Nisam video ni jednog mušičara, niti mi je ijedan ribolovac ikako zasmetao.
Eh, da, to je ta Vilina reka, Nišava, koja odabrane prigrli i odvuče u čarobni, drugi svet, u kome se uživa bez ometanja onih koji tu ne pripadaju.
Vezao sam krupnu bambulu (10) prilično debelom strunom (0.20mm). Neću da se zajebavam. Hoću da uživam bez bojazni od kidanja i zakačaljki. Gledao sam u preliv, znajući da je tu nekad bilo krupnih klenova, čekajući da otkrijem nekog. Ništa od toga. Reka je postala mnogo brža i klena nije moguće videti, jer je "zalepljen" za dno i dobro kamufliran, poput potočne pastrmke.
Počeo sam ritmično, ali tiho zabacivanje, specijalnim, oštrim, zabačajima...
Od tog trenutka bio sam očaran magijom koju samo vile mogu da pretoče u reku. Počeo je vrhunski mušičarski spektakl, bez suvišnih zantiželjnika i svedoka. Koliko sam tražio, toliko mi je Nišava davala. Kao da zna moje prljave namere iza kojih se krije ljubav prema njoj. Krupni klenovi, tako neuhvatljivi i nevidljivi za ostale, moju bambulu su energično napadali sa svih strana. Kao da im je najveća želja da im život oduzme pravi gospodar, čudak koji ih voli i zbog toga ubija. Kao da znaju da je takva smrt najbolja i vodi ih pravo u raj.
Nisam ni izlazio iz vode dok sam ih lovio, tako da mi je mrežica sa ribama sve vreme bila u njoj. Klenovi su bili živi i kada sam izašao iz vode. Na kraju, spustio sam ih na obalu i mirno ih odgledao kako umiru ubijeni mojom rukom. I oni su sa radošću prihvatili takvu, prirodnu smrt. Poginuli su od ruke vrhunskog lovca. Znali su da je takvih malo i da od njih ne preti opasnost, već da je njihova najveća sreća što takvi postoje.
Neću objaviti koliko kilograma klenova sam danas ulovio. Samo ću reći ono što meni zvuči lepo, a većini ne: RASTRT!
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Danas sam posetio Nišavu. Nalovio sam dosta krupnih klenova, ali mi je najdraži ulov jedna makedonska pastrmka i dve potočne. Ovog puta to su potpuno divlje ribe, koje su se tu same nastanile.
Najkrupniju sam ulovio bambulom, a ostale dve sam, na očigled mladog kolege Žakule Youngstera, prevario northcountry paucima.
Slike su kod Lakija. Laki?
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Evo jedne fotke, nije bas neka, jos uvek kapiram kako funkcionise moj novi fotoaparat!
 

Prilozi

  • IMG_0127.jpg
    IMG_0127.jpg
    95,4 KB · Pregleda: 468

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Lepa, debela dunavska, svaka joj cast. Donja makedonka malo je cudna, kao da je sarala malo sa dunavskom?
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Valjda, svaka čast ribolovcu, a ne ribi! :lol:
Pedja, možda se ukrštaju. Jedno je sigurno, ova manja riba ima makedonsku krv.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Da, da, donja riba deluje kao hibrid dunavske i egejske pastrmke. To nisu dobre vesti, mada se očekivane...

Sme li znati u kom delu Nišave su ulovljene pastrmke? Ne precizno, onako u +/- 10 km...  8)

I zna li neko koliko su nizvodno migrirale čiste makedonke? One verovatno imaju žarku želju da osvoje sliv Temštice iznad sela Temska... Kako beše, jel u selu postoji neka betonska branica koja sprečava migracije svih riba (loša vest za skobalje, klenove, mrene i krupne potočare koje bi iz Nišave u Temšticu na mrest, dobra vest za one koji veruje da divnoj makedonskoj pastrmki nije mesto u rekama dunavskog sliva).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci, evo nekoliko odgovora na nekoliko tvojih pitanja:
1. Pastrmke sa slike ulovio sam između Bele Palanke i Staničenja
2. Čistu makedonku sam ulovio još 2003. kod Niške Banje!
3. Na Temskoj (tako oduvek piše na tabli na glavnom mostu i velikoj većini geografskih karata- "Reka Temska") postoje tri brane. Prva je već u Staničenju i teško je prelaze ribe. Druga je u selu Temska i takođe je prilično visoka. Obe imaju riblju stazu, koje po visokom vodostaju postaju dobri prolazi za sve ribe. Međutim, treća brana, iznad HE Temac, je potpuno neprohodna za sve ribe.
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Hvala druže!  8)

A o bruci mojoj što za 17 godina pecanja nisam nijednom otišo na ovaj potes drugom prilikom...  :blush: Pecao sam od Atine do Moskve i od Sofije do Barselone, ali oko Bele Palanke nikad...  :doh: Bruka za nišliju/banjca...

Nedavno sam bio na Nišavi malo iznad uliva Temske (!)(jel može 'vako?  ;) ). Onako, u prolazu, pa bacio par puta... Reka mi je delovala prilično prljavo?! Gamarusa je bilo ko pleve i sve sami kapitalci, ali voda nekako... Jel ovo od pirotske kanalizacije? Ili sam ja to nešto utripovao...  ???
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Pa i nije neka bruka. Pošto si nov među mušičarima, tek treba da upoznaš neka mesta. Nišava je jedna od najlepših reka Srbije, a deo toka između Bele Palanke i Staničenja je najbogatiji i ribom i ostalim vodenim životinjama. Kada bi se otadne vode Pirota profiltrirale, a HE Pirot malo umerenije ispuštala vodu, bila bi još lepša i postala bi značajna turistička atrakcija Srbije.
Juče sam mušičario u Sićevu. Zadržao sam se samo na jednom viru i ulovio oko 5 kg krupnih klenova, tri puta promašio divlju pastrmku od preko pola kila, sreo 7 mušičara, od kojih je jedan prijavio pastrmku ispod mere... Ej, 7 mušičara na 100 m!
Voda je bila potpuno bistra i izuzetno hladna, a prošla je malo manje od 200 km, dok se dokotrljala do Sićeva. Izgledalo je kao da tu negde izvire.
Iznad reke uzdižu se ogromne gromade krečnjaka, a pored obale su gusto načičkane stoletne vrbe. Dok mušičarim na Nišavi, nemam osećaj da je u gradu 40 stepeni. Kad se sa nje vratim i vidim tužna lica onih koji ne znaju da koriste ono što im je kao na poslužavniku servirano, ponosan sam što nisam takav. Neki od njih, oduševe se kada vide na televiziji neku reku u Novom Zelandu, Mongoliji ili SAD, nemajući pojma da još lepša protiče kroz njihov grad. Nažalost, većina naših građana je takva. Nikad ne posećuju reku, odmor provode na moru, a kad treba da prospu neka govna, tad se pojave i potruju sve živo. Nišava je, srećom, nepristupačna za budale. Bolje je da mudro ćutim, da bi ostalo tako.
U narednih nekoliko dana biće tropska vrućina. Ja to neću osetiti. Uh, samo mi se pred odlazak na Nišavu naježe muda :hammer:. Deljem bambule i palim... :tbumb:
 
Vrh Dno