Nocni ribolov DA ili NE

Nocni ribolov DA ili NE

  • Da

    Glasovi: 19 67,9%
  • Ne

    Glasovi: 9 32,1%

  • Ukupno glasača
    28

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Da li ste za to da se dozvoli nocni ribolov kod nas?
Posto po postojecem zakonu on je zabranjen i to ne samo na salmonidnim vodma.

(molim admina da ubaci glasnje po ovom pitanju u temu ako je moguce)
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Prvo anketa, pa odgovor, pa obrazloženje. As always  :)
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Da ne bih "glumio strucnjaka" i izazivao animozitete, samo cu u ovim godinama s ponosom reci: "Da, ali ne na vodi", s obzirom da iskljucivo musicarim salmonidne vrste.
Ako mi bude dopusteno i ako se pojavi potreba za time, mogu da pomognem i na ozbiljniji nacin naknadno.
Tek sad sam video da me je 100ka prozvao, pa cu s dopustenjem Velikih Admina Neprejebivog Autoriteta (odsad skraceno VANA, da ubuduce izbegnem ovde realno ocekivano editivanje ili totalno brisanje i pedagoshko upozorenje) nastaviti:
leto je vreme vece nocne aktivnosti vecine vrsta riba i privredni ribari takodje leti, sem lova specificnim alatima, menjaju ribolov i tako sto vreme ribolova premestaju iz dana u noc. Stoga je sa stanovista ulovljivosti nocni ribolov leti potpuno opravdan.
Cak i povecan izlov rekreativnih ribolovaca nocnim ribolovom se moze ograniciti. Medjutim, sa stanovista kontrole rekreativnih ribolovaca je i objektivno tesko izvodljiv (gde da ga vidis na obali gde neobelezen cuci u mraku!), a pored onakvih nasih "rekreativnih" ribolovaca kakvi su kod nas je i cista utopija, usudio bih se reci. Zamislite i da ribocuvarska sluzba iz camca reflektorom ide duz obale i "trazi" ribolovce, a onda oni zazde u rit i uz nasip... ucinak nocnih kontrola ribocuvara je jasan, zar ne?
Stoga se ogranicava nocni ribolov i na ostale riblje vrste.
 

ttttt

Full member
Učlanjen(a)
01.04.2006.
Poruke
748
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis
Nocu je na Moravi tako zivo, ima jeb... na obali u atomobilima, mrezarosa na svakom viru, sarandzija, skobaljasa na ampulu itd. To je bilo u vreme kada je bio zabranjen ribolov nocu i kada sam cesto cekao soma upravo u tom periodu. Sada ne znam kako je ali sumnjam da ce bilo sta da se promeni i ako bude i ako ne bude dozvoljen ribolov nocu. Tako da ja glasam za DA (otezava se posao mrezarosima).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Odlična diskusija! Mudro zbori PedjaBG, ali još mudrije Ttttt. Nisam razmišljao o noćnom ribolovu, koji može biti i veoma opasan za samog ribolovca, ali možda bi  moglo postojati posebno odobrenje (dozvola) za noćni ribolov, uz posebne uslove.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Noćni ribolov - DA  :tbumb:
Lovio sam morske pastrmke usred noći u Danskoj na mušičarski pribor, NEVEROVATNO je uzbudljivo!!! Lovio sam i smuđa/bucova ove godine mušičarskim priborom na Tamišu u sumrak/prvi mrak. Zašto da ne?
Ribočuvari i vlasnici voda moraju čuvati vode 24h, leti i zimi, po kiši i snegu. Letnjim noćima po Tamišu i Dunavu samo pršti od bacanja mreža, retki ribolovci mogu samo da smetaju krivolovcima noću. A ja ribe koje puštam, puštam i danju i noću, a one koje ponesem, takođe ponesem i danju i noću. Kao što rade i Danci!!!
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Noćni ribolov, naravno. Sve ribe, naročito krupne grabljivice se hrane noću.

Ponoviću opet, u nekim regionima dozvoljen je noćni ribolov, najverovatnije odlukama udruženja. Počeo sam da pecam smuđa sa ekipom dobrih drugara koji nisu mušičari i pecamo ga isključivo noću. Oni pecaju duže, oko 4 godine, otprilike kad je i dozvoljen noćni ribolov. Momci su naravno proverili to u udruženju. Ista je situacija i na Gružanskom jezeru, gde ta ekipa takođe peca, šta više, ribočuvari obilaze jezero i tad, kontrolišu dozvole, ulov... I na Dunavu, kod Srebrnog jezera je ista priča.
Jedino što mi pada na pamet je da vi niste obavešteni ili vi niste dobro pročitali dozvolu, mada u njoj ništa ne piše.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Nocni ribolov DA :)
@Jr
Poslednji put sam davno kupio ribolovacku dozvolu, ali se secam da je pisalo leti posle 22h i pre 4h izjutra zabranjeno pecanje. A smudjovi samo prshte :(
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Pa nekad je pisalo, al sada ne piše.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
O.K. Mada mozda zavisi od ribarskog podrucja, mozda i ne. Ako su svuda odobrili nocni ribolov jos bolje :)
 
V

vaga

Guest
Po trenutnoj dozvoli nocni ribolov nije zabranjen a nije ni dozvoljen,u ranijem periodu u dozvoli je stajalo da svaka vrsta ribolova nije dozvoljena u vremenu od 22 do 04 casova a za sledeci period videcemo.
Ja sam licno za nocno pecanje,jer kao i dnevno i ono ima svojih cari,tada su ribe manje oprezne i prilaze blize obali da bi se hranile,treba samo na odabrano mesto doci u sumrak,pratiti rojenje insekata i aktivnost riba a kretanje po meni moze samo u priobalnom pojasu i to na mestima koja dobro poznajemo tj. na onim mestima gde smo u toku dana prosli X puta a sva druga-neispitana mesta su opasna po bezbednost samog ribolovca.Treba napomenuti da je fauna kod nas i te kako aktivna i nocu,pa pored dobrih insekata ima i losih kao npr. komaraca leti i sl. a tako i raznih zivotinja,gmizavaca i sl. pa se ova avantura ne preporucuje bas svima,najbolje je nocu izaci na vodu u paru ili grupi,bas zbog potrebe uzajamne pomoci.Ne kazem ja da zivotinje agresivno napadaju ljude,daleko od toga uglavnom su sve te vrste plasljive i beze od coveka ali ne zaboravimo da su i one lovci a noc je upravo njihovo vreme a mi smo ustvari uljezi koji upadamo na njihovu teritoriju pa su tu moguca svakakva iznenadjenja.
U svakom slucaju vredi nocu pecati ali po mom iskustvu samo kratko,dovoljno je par sati u vrh glave.Pa malo li je par sati pre i posle mraka je dovoljno na odgovarajucoj vodi za jedan sasvim prosecan ulov.Na jezeru Barje u mom kraju,znam coveka,on dodje par sati pre svanuca tj. po totalnom mraku stane na mesto,mozda proseta malo levo desno i par sati posle svanuca,oko 8 krene kuci.Ja taman tada dolazim na pecanje a on vec ima punu cuvarku i to musicari sa obale,sve ima svoje.Ja licno volim ranu zoru,svitanje, isparavanje vode i sl. pa tad najradije i pecam mada kazem pecao sam i nocu,isto je prelepo uzivati u zalasku sunca,rojenju insekata iznad vode i hiperaktivnost riba u tim trenucima.... :blush:
 

falco

Full member
Učlanjen(a)
23.10.2007.
Poruke
628
Broj reagovanja
112
Par puta godišnje odem u noćno varaličarenje smuđa na Savu. Uz najbolju volju nisam saznao da li je to dozvoljeno, a vidim da i ovde ima mnogo nedoumica. Može li neko obavešten da kaže koji je aktuelni zakon koji tretira nas ribolovce. Nalazio sam svakakve verzije, predloge, nacrte, ... , ali jednostavno i dalje nisam 100% siguran šta se trenutno primenjuje.
Što se mušičarenja tiče nikad nisam lovio između sumraka i svitanja.
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Prema trenutno vazecoj legislativi, tj. Naredbi o ustanovljavanju lovostaja na pojedine vrste riba na ribarskom podrucju ili na delovima ribarskog podrucja i o yabrani lova riba koje nemaju propisanu velicinu ("Sluzbeni glasnik Republike Srbije", br. 100/03) u tacki 4. jasno se kaze:
"Zabranjen je sportski ribolov ostalh vrsta riba tokom cele godine u vremenu od 21 do 03 casa, osim ako korisnik ribarskog podrucja drukcije ne odredi.

Upravo se na takav propis kao objasnjenje i odnosio moj prethodni post u ovoj temi.
 

Jr

Administrator
Urednik
Učlanjen(a)
15.06.2007.
Poruke
1.127
Broj reagovanja
122
Lokacija
Niš
Da, vrlo jasno piše. I korisnik ribarskog područja je iskoristio svoje pravo i dozvolio noćni ribolov.
U kodeksu ponašanja sportskog ribolovca (nemam ga trenutno) piše da je dozvoljen noćni ribolov i da ribolovac mora propisno biti osvetljen. E sad, ovo poslednje ne verujem da će iko poštovati, naročito smuđaroši, jer je njihova teorija da smuđa plaši svetlo. Zato me i prozivaju, jer ih ja ponekad tražim lampom... :doh:
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ne pecam noću, ali mislim da je opasno po mraku tumarati po šumama, planinama, rekama i jezerima. Boravak pored vode može biti opasan i samim tim treba izbegavati mrak. Kao što je na opasnim mestima zabranjeno kupanje, tako bi možda trebalo zabraniti i noćno pecanje, zbog bezbednosti.
S druge strane, ako nekome ne ide pecanje danju, neka proba neki drugi sport, a ribe treba ostaviti da bar noću odmore od našeg dosadnog prisustva. Danonoćno opsedanje reka i jezera prevršilo bi svaku meru maltretiranja i uznemiravanja životinja.
 
Vrh Dno