Nocni ribolov DA ili NE

Nocni ribolov DA ili NE

  • Da

    Glasovi: 19 67,9%
  • Ne

    Glasovi: 9 32,1%

  • Ukupno glasača
    28

ivandrago

Senior member
Učlanjen(a)
18.10.2006.
Poruke
109
Broj reagovanja
0
Iskreno mislim da je ova tema u trenutnoj situaciji krajnje apsurdna. Pa mi ne mozemo da sacuvamo vode ni preko dana a kamoli nocu. Dozvoljavanjem ove vrste ribolova otvara se prostor za nebrojenje manipulacije. Ni u jedno doba leta ne svice u 3 nocu tako da bi zakon trebalo da bude jos precizniji po tom pitanju. Zakon bi trebalo da glasi da ribolovac sme biti pored vode do sumraka i od svitanja pa na dalje. Zna se dobro kad se smrkava i kad svice tokom svakog meseca.
Ovo je musicarski forum, mi kao takvi nema sta da trazimo na vodi nocu a kamoli da se zalazemo za takvo nesto ili uopste diskutujemo o tome.
 

Sjekloca

Full member
Učlanjen(a)
01.10.2007.
Poruke
913
Broj reagovanja
0
ivandrago je napisao(la):
Iskreno mislim da je ova tema u trenutnoj situaciji krajnje apsurdna. Pa mi ne mozemo da sacuvamo vode ni preko dana a kamoli nocu. Dozvoljavanjem ove vrste ribolova otvara se prostor za nebrojenje manipulacije. Ni u jedno doba leta ne svice u 3 nocu tako da bi zakon trebalo da bude jos precizniji po tom pitanju. Zakon bi trebalo da glasi da ribolovac sme biti pored vode do sumraka i od svitanja pa na dalje. Zna se dobro kad se smrkava i kad svice tokom svakog meseca.
Ovo je musicarski forum, mi kao takvi nema sta da trazimo na vodi nocu a kamoli da se zalazemo za takvo nesto ili uopste diskutujemo o tome.

Apsolutno saglasan!!! :tbumb:
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Slazem se i ja sa Ivanom oko ovoga sto je napisao, posto pretpostavljam da su mu na pameti bili drinski nocni mladicari. Ali u nekim normalnim uslovima (koji kod nas nazalost ne postoje) mislim da nema veze da li ste ribu uhvatili danju ili nocu. Pogotovo kada je rec o nekim vrstama predatora koji su pretezno nocu aktivni ili znatno aktivniji nego danju. Mislim da samo kada budemo stekli visu ribolovacku (i uopste zivotnu) kulturu mogucnost za nocnim ribolovom ce biti apsolutno otvorena za raspravu. Do tada nazalost mislim da je bolje da ostane zabrana nocnog ribolova na vecini voda (mozda cak i svim vodama), iako i sam volim da pecam po mraku.
 
V

vaga

Guest
I ja se slazem sa svima ali ako korisnik voda svojom dozvolom omoguci nocni ribolov,tj. ne zabrani ga od sumraka do svitanja,a riba radi (po neki put bolje nocu nego danju) i ribolovci izlaze na vodu i pecaju,ne vidim razlog zasto ne bih i ja iskoristio tu mogucnost.
Evo navescu jedan primer,proteklog leta preko dana su bile paklene vrucine,pa je vecina sportskih ribolovaca izlazila pridvece na vodu i ostajala na njoj i veci deo veceri,naime i riba je u tom terminu najbolje radila.Bilo je tu skobaljasa,klenarosa,sarandzija,dubinkasa pa pretpostavljam i ponekog musicara (narocito na zatvorenim vodama) i svi su pecali i uzivali.Bila je tu i tamo i po neka kontrola,mislim tako sam cuo a ipak najvise je bilo krivolovaca koji su desetkovali i onako siromasan riblji fond (mislim na J.Moravu i njene pritoke).
E ako korisnik voda naredne sezone zabrani nocni ribolov i to napise u dozvoli,ja cu licno to ispostovati ali ne mogu da garantujem da ce i ostali "sportski" ribolovci pogotovo ako se ponovi ovakvo leto a onda je rec o cuvanju voda suvisna.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Na salmonidnim vodama NE. Na nesalmonidnim vodama DA. Zašto? Samo jedan primer, ako mi se lovi smuđ mnogo teško je pronači aktivnog smuđa koji lovi recimo oko 17h. Na jezerima je to još teže, posebno ako lovi negde u srednjem sloju (da u srednjem sloju) ili pak pri dnu. Ja idem na smuđa od 8 do 10 navečer ili ujutro od 3 do 5. Tada ih uvek uhvatim ako sam prethodno upoznao teren. Preko dana je to dosta teže i ne privlači me ganjanje dnevnog smuđa dok mi klenovi plivaju pod nosom (jezero). 
Ovde kod mene je tako. Na salmonidnim rekama je nočni ribolov uglavnom svuda zabranjen. Na nesalmonidnim vodama (uglavnom to čine jezera) nočni ribolov je dozvoljen samo članovima društva. Ja mogu da lovim noču samo u letnjem periodu kada je to dozvoljeno buduči da nisam član nikakvog RD-a. Takva su pravila ovde i meni to ima smisla iako mene lično to sve mnogo ograničava.
 

boko

Junior member
Učlanjen(a)
31.08.2007.
Poruke
56
Broj reagovanja
0
sebastian je napisao(la):
Na salmonidnim vodama NE. Na nesalmonidnim vodama DA.

Apsolutno saglasan!

Svako tumačenje noćnog ribolova, isključivo sa mušičarskog aspekta, a koje zanemaruje postojanje ribolovaca (dakle ljudi!!!) koji pecaju na drugi način, je sramota prve vrste.

Za razliku od Sebastijana, ne sećam se kada sam krenuo na smuđa pre 21 - 22 h, u letnjem periodu.
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
Slazem se sa Ivanom 100%.
Sledeci korak bi bio da pecamo kad je riba u zabrani. I tada hoce riba da jede. Posle toga ce da zaboravimo na stap muve (varalice, mamce - kako ko) pa cemo da pecamo na struju. Onda bi moglo da se pusti malo hlora pa vise nema potrebe za ribolovom.
Ljudi NOC je za spavanje ili neke zanimljivije stvari a ne za ribolov!
 

gringo

Hero member
Učlanjen(a)
26.05.2007.
Poruke
1.256
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ja sam za da se nocno pecanje odobri.Mozda da se napravi neki izuzetak na odredjenim vodama.Ribu treba na druge nacine stititi.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
AJ cu prokomentarisem ovo zato sto osecam potrebu da kazem sto i ne mora da bude tacno ali nocni ribolov,da li je to ribolov musicara,plovkarosa na svetlecem plovku,nekog Boska Buhe ili Nikole Tesle velikostrujasa totalno nije bitno...
Ova zadnja trojica me ne zanimaju(plovak,Bosko,Tesla), vec samo musicarenje ..
Po meni nema nikakvih osnova to raditi ili bar probati da radis tako nesto,jednom reciju gubljenje vremena.
Zato moje neko misljenje koje se moze naslutiti jeste IZRICITO NEEEEEEEEEEEEE
 

PROTA71

Hero member
Učlanjen(a)
26.12.2007.
Poruke
1.971
Broj reagovanja
50
:mad: :mad: :mad:

Ja sam protiv nocnog-na salmonide........
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Ne samo salmonida vec svih vrsta riba,pa kakav je to nacin,ajde ovo plovkarenje delio bi im kare i samare ali ovi sa reflektorima i vilama,u plicim rekama i uzim rekama udarenje maljem stene pa dok se riba povrati oni na brzacima trpaju ribu gde god stignu e njima bi GLAVU ODSEKO pa makar legario zatvor 10 godina
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Noću su najaktivniji mrežaroši. Ipak, ribočuvari retko kada dejstvuju noću, već najčešće ujutru kukama traže mreže postavljene predhodne noći. Tako i nađu mreže, ali retko kada nekog uhvate na delu. U tom svetlu, prisustvo poštenih ribolovaca koji lako telefonom mogu da prijave uočeni kriminal deluje kao sasvim poželjno. Ipak, to je tema za nadležne, a mi to nismo.

Mene zanima zašto neko ima išta protiv noćnog pecanja. Leti, kada su vrućine nesnosne, veoma je lepo biti na prohladnom jezeru i recimo od 20 do 23 h loviti smuđa na strimere. Šta više, smuđa je veoma teško izmušičariti danju, a ovo je veoma atraktivna mušičarska riba. Zabrana noćnog lova bi gotovo onemogućila mušičarenje smuđa. Noću lepo rade i druge grabljivice, poput soma, bucova, mrene, ponekad klena i štuke, a veoma su aktivne i mirne vrste poput deverike i skobalja.

Noćno pecanje je jedan potpuno drugi, divan i pomalo nepoznat svet i ja ga se ne bih odrekao tako lako.

Ja često varaličarim noću, par puta sam pecao i na plovak i dubinku, a ove godine ću se oprobati i u mušičarenju po mesečini!  :tbumb:

Naravno, jedino ako je to propisima dozvoljeno. Lov salmonida noću je kod nas zabranjen i to se mora poštovati.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Goci je napisao(la):
Ja često varaličarim noću, par puta sam pecao i na plovak i dubinku, a ove godine ću se oprobati i u mušičarenju po mesečini!  :tbumb:

Naravno, jedino ako je to propisima dozvoljeno. Lov salmonida noću je kod nas zabranjen i to se mora poštovati.

Ja mislim da izdvajanje salmonida od ostalih ribljih porodica nije mudro. To nas navodi na pomisao da su salmonide po pravilu retke ribe. To nije tačno. Salmonide su retke kod nas zato što ih niko ne čuva i u većini reka su pred istrebljenjem. Kada bi se naš odnos prema salmonidima, i odnos onih koji čuvaju i brinu o našim vodama, promenio, ne bismo morali da ih izdvajamo kao neku posebnu dragocenost u životinjskom svetu, već bismo ih sretali u obilju, na svakoj iole čistoj i hladnoj reci.
Posebni propisi namenjeni samo salmonidima, zapravo doprinose da ih ima sve manje, jer nam se tako plasira pravilo da je prirodna pojava da njih ima mnogo manje od ostalih riba. Ja tvrdim da posebne propise o salmonidima izmišljaju oni koji su nesposobni da ih sačuvaju od ribokrađe i oni koji su nesposobni da uvećaju njihov broj tamo gde se prirodno više ne može nadoknaditi. Nijedan propis koji je ikada ustanovio bilo ko u mojoj zemlji nije doprineo adekvatnoj zaštiti ili množenju salmonida. Zabrane ribolova, reviri, lovostaji, mere...ništa nije ni za 1 promil pomoglo populaciji salmonida u Srbiji i sve je samo mrtvo slovo na papiru. Mrtvi propisi, koji se razmnožavaju kao i njihovi dobro plaćeni pisci, ne samo da ne doprinose našim salmonidima, već ih ugrožavaju svojom besmislenošću.
Jednom rečju, bolje čuvanje i adekvatno poribljavanje salmonidima, doprinelo bi životu naših pastrmki, lipljena i mladica, za razliku od mrtvih propisa izmišljenih u nekoj kancelariji u Beogradu, koji niti se sprovode u praksi, niti mogu da se sprovedu.
Onaj koji je napisao propis o petomesečnom lovostaju na p. pastrmku, uveo meru od 25 cm, zabranio lov prirodnim mamcima i noćni lov (samo) salmonida, misli da je uhvatio B...za mud., a u stvari, ništa nije uradio za salmonide. U nekim zemljama, u kojima ima salmonida koliko ti duša hoće, mušičari se po snegu, lovi se na glistu, ako hoćeš može i noću, nose se ribe i jedu....a pastrmskih riba ima kao pleve. Ovi naši će, ako ovako nastave da upravljaju našim vodama i ribama, potpuno da zabrane ribolov na pojedine vrste, pod firmom "zaštita". U jednoj stvari su već skoro potpuno uspeli, da unesu osećaj krivice u same sportske ribolovce za katastrofu salmonida u rekama Srbije. To je tolika budalaština i nonsens, da je teško smisliti veću. Stalno nas ubeđuju oni koje debelo plaćamo da čuvaju naše reke i ribe, da umesto njih, mi treba da se staramo o ribljem fondu.
Zapamtite, drugari, svaki novoizmišljeni propis sportskog ribolova odnosi se isključivo na nas, sportiste, a nijedan ne utiče na one koji uništavaju naša dobra, ribokradice. Zato, dobro razmislite kome pogoduju brojni propisi koji nas sve češće udaljavaju sa voda.

Ja nisam ljubitelj noćnog ribolova, ali sam morao da "pošandrcam" na pominjanje nekakvog meni nepoznatog propisa, da se pastrmske ribe ne smeju pecati noću, a ostale smeju. Dobro je što nemam pištolj da se ubijem, kad ovako nešto vidim ili čujem. :hammerhead: :hammerhead: :hammerhead:
 
Vrh Dno