O zasto

sasabr

Junior member
Učlanjen(a)
10.04.2006.
Poruke
48
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
JESMO PROSVECENIJI, UZVISENIJI, BOLJI...
SAMIM TIM STO SMO MUSICARI. SVAKO JEDNOG DANA MOZE DA SE PROBUDI I DA KAZE ''OD DANAS CU BITI MUSICAR'', JER HOCU DA BUDEM BOLJI, PROSVECENIJI, UZVISENIJI. TO JE KAO SA LOSIM NAVIKAMA, RECIMO PUSENJE, JEDNOG DANA KAZES SEBI OK SADA JE VREME DA KRENEM SA KVALITETNIJIM I ZDRAVIJIM ZIVOTOM OD DANAS VISE NE PUSIM. ZAR TE TO NE CINI BOLJIM COVEKOM JER SI SE RESIO POROKA I POCEO ZDRAVIJE DA ZIVIS?
ZA MENE JE MUSICARENJE UMETNOST, ZAHTEVA POSVECENOST I CELOG TEBE, NE OSTAVLJA PROSTOR ZA DRUGE STVARI. UMETNOST DONOSI UZIVANJE I ZADOVOLJSTVO, A SVE OVO DUSEVNI MIR.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Druovi i drugarice, nemojte se zavaravati da je ubijanje umetnost. Svi mi ribolovci smo stetocine koji uzimamo iz (jedine prave umetnosti) prirode. Moderan covek nije deo prirode. Ja sam toga svestan i svojom odlukom sam ubica i stetocina. Tako da (po mom misljenju) nije bas pohvalno reci ja sam bolji ubica.

P.S. Ako nikada ne postanem musicar to ce biti zato sto nemogu da budem toliko sujetan da kazem da je jedini ribolov koji postoji, a da je ispravan, musicarenje. Ok je reci musicarenje je vrh ribolova zbog toga i toga, ali da je to jedino sto valja, to je vec subjektivno.

P.P.S. Ovo je moj stav a ne provokacija, tako da vas molim da tako i shvatite.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Moram da priznam da se slazem sa tobom Ducia. Zvuci glupo da webmaster koji je zapoceo celu pricu tako kaze ali to je moj stav!
Ja zaista smatram da je musicarenje VRH i da bolje nema ali ne mogu da tvrdim da su ostali vidovi ribolova sranje i da sa nipodastavanjem gledam na njih!
Ja uzivam u musicarenju, od momenta kada sam uhvatio stap i poceo da bacam nijedan drugi ribolov me NE INTERESUJE, ali da kazem da je varalicarenje bezveze ne mogu. Jednostavno to po meni nije istina.
Retki su musicari koji su odmah poceli sa musicarenje. Ja kada sam bio klinac od 7 godina sa uzivanjem sam lovio karase na glisu. Kada sam malo podraso, opet sa uzivanjem sam lovio klenove na varalicu i shatam da ljudi uzivaju u tome i to nije nista lose!
Opet po meni musicarenje je samo na suvu muvu, sve ostalo su varijacije. Ja NE lovim na nimfe. Ako koristim indikator onda mi je to kao da lovim na plovak!
Spominjane su i skole. Super:)))Nemojte da se zavaravamo. Kakve bre skole??? U cemu je problem ako neko uziva da ima G Loomis??? Svasta! Nastavak sledi po potrebi!
 

vlad

Newbie
Učlanjen(a)
02.03.2006.
Poruke
15
Broj reagovanja
0
fly_protest
...davanje legitimiteta nekoj pojavi osporavanjem druge, znaci zanemariti sve one istine koje neku pojavu cine jedinstvenom...
Izabrati musicarenje kao tehniku ribolava, njome se baviti i biti joj posvecen ima smisla samo u granica sopstvenog JA, jednog jedinog, kozistentnog i neponovljivog postojanja coveka kao jedinke, sa neprikosnovenim pravom da bira.
...u takvoj konstelaciji istina sve hijararhije elitizma bivaju besmislene, samim tim sto je izbor stvar pojedinca, a hijararhija stvar grupe...
...izbrati i ponositi se necim sto delimo sa milionima drugih i zanemariti sopstveno JA, jeste jedini moguci koncept uopstavanja i grubog osporavanja na nivo grupa /musicari vs varalicari/ sto je po meni besmisleno i u najmanju ruku nepotrenbno...
Cak i govoreci sa tog uopstenog nivo, ne mogu da shvatim sta bi dobili musicari, timi sto osporavaju i rugaju se varalicarima...?

...musaicareneje i varalicarenej su odnos ljudi prema vodi i prirodi, koje su jedine vrh i jedine sklad bez greske, dok varalicari i musicari su samo ljudi sa manama i vrlinama koji u tome uzivaju...i koji svoj medjuodnos mogu da regulisu interakcijom u bilo kom kontekstu, jer NAJRIBOLOVNA tehnika nije nikako stvar vode i prirode, vec besmislica ljudi...

Lepotu, uzivanje i sebe u nekoj pojavi biramo i pronalizami sami, snagom sopstvenog htenja i uma...siguran sam da je svaka pojava sadrzi, a na nama je da to otkrijemo, sto nekad nije lako i uvek moguce...i sto kada ne osecamo, duzni smo da imamo na umu...duzni samo da razumemo da je neko ko se bavi saranlovom na klasican nacin ili borilackim vestinama na najmoderniji nacin u tome otkrio smisao snagom sopstvenog uma i htenaj...
...Jedina granica kojom moramo biti limitirani prilikom izbora jeste obaveza o ne nanosenju bola okolini (prirodi i coveku koji joj pripada) u kojoj biramo...

...Voda koja ime puno razlicite ribe, na kojoj je puno razlicitih ljudi, razlicitiog dozivljvanja prirode, razlicite tehnike ribolova, sigurno jeste odlicna slika koja zadovoljva ljudske porivi za lepim u mentalnom i fizickom smislu.
Ovim ne podrazumevam da to mora da bude jedna reka na kojoj se sve to desava, vec govorim o vodama (svim rekama, jezerima, morima, barama...) kako skupu koji bi ovako nesto ponudio. Kao strukturi u kojoj bi bilo reke sa jednim ribolovcem i potoka sa "odeljenjem" ribolovaca, kao modelu u kojem uvek ima mesta za sopstveno JA i sopstveni izbor
...kako modelu koje jeste senzibilno na onog ko zeli da bude sam i one koji zele da se druze...

o razumevanju JA...fly_winkle
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
musicarenje je za mene vrh, i moje kontrakuke su stisnute ili ih nikada nije bilo. Sportski sam ribolovac i dobro znam da svaka tehnika profesionalnog ribolova ima svoje cari i trazi iskustvo. Godinama sam bio uglavnom varalicar, i upesan u tome podrucju. Sam sam pravio neke voblere i kasike; i veselio se ulovu na njih. Nije svaka boja i vibracije varalice za svaku vodu i ribu... Uglavnom mislim da nije u redu omalovažavati druge tehnike koju su sportske (ako su). Mislim da svaki ribolovac (osim struje, bombe, mreže i slično) može biti sportski ako ga se osvesti o važnosti ravnoteže flore i faune.

vas koji ste vec majstori u flyfishing-u posebno cenim
i pozivam da budemo uzor ostalima. Obogatimo kulturu ribolova na balkanu, obogatimo naše reke i prirodu.
Ako je mušičarenje bilo za plemenite onda i pokažimo svima moč plemenitosti.

bistro
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Uzviseniji, bolji, pametniji... bla, bla, bla... Ne, mi smo samo odbacili sve ostale nacine lova ribe kao primitivnije, onog dana kad smo postali musicari. Dobar primer je Lucky. On kaze da ribolov varalicom ili glistom nije "sranje". Voleo bih da ga vidim da potrosi bar nekoliko sati na tako nesto. Naravno, to je i za njega, kao i za svakog drugog musicara, gubljenje vremena. Mi musicari ne treba da se pravimo vazni. Mi vec jesmo vazni. Ionako nas vecina ostalih ribolovaca unapred zove majstorima, bez obzira na to koliko smo vesti u musicarenju. Nije ovo vredjanje ili nipodastavanje drugih ribolovaca. Ovo je istina koju i oni znaju. Ako ne znaju, to je samo zbog toga sto su neuki, ili je neko vesto skriva od njih. Ja veoma postujem sve ribolovce i uvek uzivam u njihovom drustvu, ali zasto kriti da si, kao musicar, prestao da trosis vreme na primitivnije oblike ribolova, koji za tebe vise ne predstavljaju zadovoljstvo.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Ajde Mix-e molim te obajsni zbog cega su musicari uzviseniji, pametniji, bolji... od ostalih ribolovaca.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
tj. zasto je musicarenje naprednije od ostalih vrsta ribolova, i zasto ste vi musicari toliko osecate vaznim u drustvu nas obicnih smrtnika (o presvetli).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Postovani Ducia
Varalicarenje je savrsenije od musicarenja. Ne zahteva nikakvu posebnu pripremu. Savrsenstvo. Ne smeta ti nista ni ispred ni iza tebe. Zabacujes veoma daleko. Spustas mamac na koju hoces dubinu veoma lako. Predjes dvadeset metara vira u samo jednom zabacaju. Trostruko ubadas ribu... Ovaj stil ribolova je i izmisljen za ljude koji ne bi da se trude. Lak je. A u sportskom ribolovu se smatra da je plemenitiji tezi nacin da se dodje do ribe. Mi musicari se "mucimo" masuci nekakvim koncem. Kakve budale. Mogli bi da kupimo varalicarski pribor i s lakocom "preoremo" ceo vir samo jednim zabacajem. Varalicarski pribor jeste savrseniji od musicarskog, ali je bas zbog toga njegov korisnik primitivniji. Mreze, bombe, elektrika, varalice, kederi... jesu laksi nacin da se dodje do ribe, ali majstorija je nadmetati se na najtezi nacin. To znas i ti, ali posto je takozvano varalicarenje takodje u ekspanziji, ne preostaje vam nista drugo nego da na svaki nacin omalovazite musicare. To vam nece uspeti iz mnogo, mnogo jednostavnih razloga. Inace, ja odlicno koristim i varalicarske tehnike i smatram se uspesnim i u tome, jer sam ranije vadio znatne kolicine riba i tim mamcem. Odbacio sam ih zbog toga sto postoji tezi, manje savrsen nacin, koji onog koji ga praktikuje izdvaja od ostalih ribara. MUSICARENJE.
Trazio si da ti objasnim. Mogu da ti objasnjavam svaki dan po dva sata, ali zasto bih to radio kada je tebi jasna razlika izmedju "varalicara" i musicara. Mozda ti istinu skrivas i od samog sebe, pa trazis da ti je ja ponovo pronadjem?
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
istina Mix,a i ono sto si gore rekao: ostale metode su "gubljenje vremena". Prije par dana sam hteo poneti moj blinker na pecanje. Ipak musicarski stap je bio prvi i jedini :)
uistinu varalicom je lakse hvatati, cak je i lepo, ali kad ribu prevaris na neku "udicu sa nesto namotanog perija" zadovoljstvo je neopisivo. Mozda me je musicarenje ocarala zato sto sam na prvom mestu sportski ribolovac i nisam mesar. Nisam neki veliki ljubitelj ribe, ali ih jedem (samo pojedine vrste mozda par puta godisnje). Verovatno me je zbog toga prvuklo musicarenje, zbog zadovoljstva nacina ulova a ne brzine i kolicine ulova.
 

ducia

Senior member
Učlanjen(a)
26.11.2005.
Poruke
113
Broj reagovanja
0
Dragi Mix-e, da se u startu razumemo. Ja neosporavam da je musicarenje tehnicki zahtevniji nacin ribolova, ja to shvatam i prihvatam kao cinjenicu sto i jeste.

Ja osporavam stav da je musicarenje casniji ribolov od varalicarenja ili bilo koje druge vrste ribolova. Zasto?
Prvo, nekoliko puta do sada si izneo stav da je musicarenje u direktnom "obracunu" sa drugim vrstama ribolova efikasnije. Samom tom cinjenicom se eliminise mogucnost da musicar ostavlja vise sansi ribi za beg (da otkrije prevaru) nego drugi ribolovci. Ovim se takodje eliminise izjava da je musicarenje tezi nacin ribolova, tj. nemoguce da su svi musicari majstori pa zbog toga imaju toliki ulov.
Drugo, stav da si kao musicar blizi prirodi nego bilo koji drugi ribolovac. To po mom skromnom misljenju nije istina, i mislim da je to individualno, a ribolovce delim kao sto delim i ljude na OK i stoku (malo grubo ali...)
Trece, musicari provode vise vremena proucavajuci stanista svog plena sto ih stavlja blize prirodi. To je delimicno tacno,a to je samo zato sto su predaniji svom hobiju od drugih ribolovaca. Ja imam oko 500 MB materijala o ribolovu i xy sati na vodi samo proucavajuci kretnju grabljivice i njenog plena iako (jos) nisam musicar, a znam jos dosta ljudi kao ja.
Cetvrto, naveo si da varalicarima ne smeta nista ni ispred ni iza. Prihvatam cinjenicu da su musicarski predeli ne pristupacniji (u globalu) i to najvise zahvaljujuci vrsti ribe koju lovis, ali ako zelis uspeha kao varalicar bogami nije bas lako naci pogodno a pristupacno mesto.
Peto, savrsenija oprema za varalicarenje? Pa zasto je onda musicarski pribor skuplji? Zasto onda postoje firme koje proizvode samo i iskljucivo pribor za musicarenje? Ta prica ne pije vodu. Posedujem DVD sa filmom americke firme SAGE na kojem se vidi koliko se dugo ispituje, projektuje, balansira i dizajnira stap za musicarenje. Kroz kakve testove prolazi itd. dok ne dodje do radnje ili musicara. (P.S. ovim se izvinjavam clanu musicaranje.org kojem sam obecao da cu poslati kopiju totalno sam smetnuo sa uma)
Sesto, u mom priboru cirka 80% voblera (i to poprilicno lovnih) je domaca radinost, sto od strane moje malenkosti sto od strane jednog mog prijatelja. Ovo sam naveo kao kontru cesto ponavljanim izjavama "Vecina musicara pravi svoje musice".
Sedmo, musicarenje jeste bio gospodski ribolov, a to je zato sto su musicarski pribor i putovanja u nepristupacne predele (a plenom musicara su se nekada smatrale samo pastrmka, lipljen... koje zive "bogu iza tregera"), bili u proslosti moguci samo za gospodu jer sirotinja nije imala novaca za takve avanture.

Sve u svemu po mom misljenju ako se neko potpuno posveti bilo kojoj vrsti ribolova (pa cak i saranskom :lol: ) ne postoji razlika izmedju njega i bilo kog musicara. Svaka vrsta ribolova ima svojih prednosti i nedostataka. Za svaki ribolov, ako zelis da budes majstor svog zanata (kao i u svakom poslu) moras da das 150% sebe. Jedina razlika je, sto je veliki % musicara potpuno predano svom hobiju za razliku od drugih, i sto nema mnogo musicara koji su tzv "vikend" ribolovci (tj. onih koji povrsno shvataju ovu vrstu ribolova).
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Za sad je dosta price o "varalicarima". Ovo je musicarski sajt. I Ducia je buduci musicar. Za neki dan ce jun, pa ce jul, pa avgust, pa sept.... ne znam koji mesec je od koga bolji za musicarenje. Zato sad musicari ne mogu vise da trose energiju na svakojake rasprave. Narocito one koje se ne ticu musicarenja. Usli smo u poseban "fazon". Ostavimo filozofiranja za zimu. Sad treba otkaciti sto pre sve druge obaveze i probleme i sto vise koristiti musicarski pribor. Sledite moj primer: JA VISE NE PAMTIM DAN KADA NISAM MUSICARIO! Zaista, nemam toliku memoriju. A tek je maj...
 

piroman

Senior member
Učlanjen(a)
15.11.2005.
Poruke
179
Broj reagovanja
0
Svaki zabacaj je sansa za ulov rece varalicar. Svaki zabacaj je sansa za dobar zabacaj rece musicar. Zabacise oni tako po 5 puta, varalicar izvuce 5 stuka, a musicar ni jednom nije dotakao vodu. Zadovoljni varalicar ode kuci, a musicar ostade da filozofira o zivotu, prolaznosti istog, kao i lopti koju je LAV pivo poslalo na nisku tvrdjavu, ne bi li se u trci za istom sve nislije podavile u mocnoj vodi, sto ispod kadra zlog protice...

Musicarenje je opasno po zdravlje!
 

ugly_si

Senior member
Učlanjen(a)
03.04.2006.
Poruke
187
Broj reagovanja
1
E piroman jeste neciji drug ali brate kenja u Pck Mtrn :hammer:
 
Vrh Dno