Obavezno mušičarenje i Catch & Release na svim pastrmskim vodama u Srbiji

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
"To je bilo moje pitanje.Ko će to nadgledati i ko će kontrolisati te što nadgledaju?"
u svetu Postoji institucija zvana >>unutrasnja kontrola<<
Mi nismo deo tog sveta, jos uvek ne ali nadam se jednog dana. Unutrasnju kontrolu inace moze da vrsi svaki ribolovac koji ce drustvu prijaviti pogresno postupanje kontole. Iz cega dalje sledi da zakon nije selektivan, nema opcija ukrao samo jednu ribu, ovaj moze a ovaj ne...!
Jedno vrlo bitno pitanje - zasto se C&R prvenstveno vezuje za musicare i varalicare? Odgovor je prost.
To  su mahom ljudi puni zivosti bez obzira na godine, koji u toku dana sede u hladu  pored obale tek toliko da nesto prezalogaje ili popuse cigaretu uzivajuci pritom u lepoti okruzenja. Takav covek treba da okaci cuvarku sebi za pojas i seta ribu pored obale celi dan? Riba ce se na kraju pokvariti i dzabe zajebancija. cuvarka u vodi gubi smisao posto se za dan predje po nekoliko kilometara. Salmonidne vode se vecinom nalaze u ruralnim krajevima manje prirodne zagadjenosti a oni koji sebi mogu priustiti slobodno vreme, trosak puta i boravka, skupocen pribor i td, svakako nisu dosli na divlju reku jer su gladni. Sledece, lik musicara u kompletnoj opremi svakom normalnom coveku je dijametralno suprotan od razgacenog sarandzije koji leto provede pored jezera jer nema novca za letovanje. Sad dobro je sto takvi nemaju novca za letovanje, jer svakako nemaju novca ni za musicarenje pa su salmonidne vode oslobodjene prisustva ljudi koji ishranjuju porodicu ulovljenom ribom. E ovde postoji izuzetak  :whistle:
Ako se neko rodio u blizini salmonidne vode, sticajem nerazjasnjenih okolnosti dosao do musicarskog stapa, zajebancijom bogova naucio da pravi musice, nedostatkom razuma ulov nosi sa sobom i neangazovanoscu pametnih ljudi se domogao neke vlasti !  Takav covek svoje pogrsno shvatanje sveta moze preneti na siri krug ljudi bez izgradjenog stava, na omladinu i prost svet bez obzira koja materija je u pitanju.
Zasto bi vece vode dozvoljavale izlov a manje ne, gde je tu proporcija?
Za prost narod,  prosta i racunica
 

Prilozi

  • Graphic1.jpg
    Graphic1.jpg
    24,9 KB · Pregleda: 185

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Na zalost compshop, gledajuci lokalno, najzasluzniji za propagiranje C&R kod nas su sarandzije. Musicari i varalicari su svetlosnim godinama daleko i propagiraju iskljucivo varijantu "uglavnom pustam ali nekad i ponesem" sto je totalna glupost.
 
H

humphrey

Guest
A kg kalifornijske je 200din pa racunaj....sta isplativo
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
simpson H je napisao(la):
Na zalost compshop, gledajuci lokalno, najzasluzniji za propagiranje C&R kod nas su sarandzije. Musicari i varalicari su svetlosnim godinama daleko i propagiraju iskljucivo varijantu "uglavnom pustam ali nekad i ponesem" sto je totalna glupost.

dok se zakon ne promeni i ne kaze da sve mora da se pusta ja cu da nosim ribu kad pozelim, u zakonskim okvirima, naravno. i nemislim da je glupost.

C&R je stanje svesti.... i jedna lepa navika,ali ja jos nisam u selosti deo svega toga
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
simpson H je napisao(la):
...propagiraju iskljucivo varijantu "uglavnom pustam ali nekad i ponesem" sto je totalna glupost.

A zašto bi ovo bilo totalna glupost???
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
simpson H je napisao(la):
...propagiraju iskljucivo varijantu "uglavnom pustam ali nekad i ponesem" sto je totalna glupost.

A zašto bi ovo bilo totalna glupost???

Zato sto je glupost napisati C&R u tom slucaju! Ispravnije je napisati UiPP(cist domaci izum pa odatle i domaca slova "Uhvati i Ponekad Pusti).
Glupost je staviti znak jednakosti izmedju price o C&R i UiPP... A samo delo nisam komentarisao niti cu!
 

sasats

Hero member
Učlanjen(a)
18.12.2008.
Poruke
4.518
Broj reagovanja
25
Lokacija
trstenik
compshop je napisao(la):
"To je bilo moje pitanje.Ko će to nadgledati i ko će kontrolisati te što nadgledaju?"
u svetu Postoji institucija zvana >>unutrasnja kontrola<<
Mi nismo deo tog sveta, jos uvek ne ali nadam se jednog dana. Unutrasnju kontrolu inace moze da vrsi svaki ribolovac koji ce drustvu prijaviti pogresno postupanje kontole. Iz cega dalje sledi da zakon nije selektivan, nema opcija ukrao samo jednu ribu, ovaj moze a ovaj ne...!
Jedno vrlo bitno pitanje - zasto se C&R prvenstveno vezuje za musicare i varalicare? Odgovor je prost.
To  su mahom ljudi puni zivosti bez obzira na godine, koji u toku dana sede u hladu  pored obale tek toliko da nesto prezalogaje ili popuse cigaretu uzivajuci pritom u lepoti okruzenja. Takav covek treba da okaci cuvarku sebi za pojas i seta ribu pored obale celi dan? Riba ce se na kraju pokvariti i dzabe zajebancija. cuvarka u vodi gubi smisao posto se za dan predje po nekoliko kilometara. Salmonidne vode se vecinom nalaze u ruralnim krajevima manje prirodne zagadjenosti a oni koji sebi mogu priustiti slobodno vreme, trosak puta i boravka, skupocen pribor i td, svakako nisu dosli na divlju reku jer su gladni. Sledece, lik musicara u kompletnoj opremi svakom normalnom coveku je dijametralno suprotan od razgacenog sarandzije koji leto provede pored jezera jer nema novca za letovanje. Sad dobro je sto takvi nemaju novca za letovanje, jer svakako nemaju novca ni za musicarenje pa su salmonidne vode oslobodjene prisustva ljudi koji ishranjuju porodicu ulovljenom ribom. E ovde postoji izuzetak  :whistle:
Ako se neko rodio u blizini salmonidne vode, sticajem nerazjasnjenih okolnosti dosao do musicarskog stapa, zajebancijom bogova naucio da pravi musice, nedostatkom razuma ulov nosi sa sobom i neangazovanoscu pametnih ljudi se domogao neke vlasti !  Takav covek svoje pogrsno shvatanje sveta moze preneti na siri krug ljudi bez izgradjenog stava, na omladinu i prost svet bez obzira koja materija je u pitanju.
Zasto bi vece vode dozvoljavale izlov a manje ne, gde je tu proporcija?
Za prost narod,  prosta i racunica

u principu se slazem sa tobom,ali ne svidja mi se onaj deo u kojem povezujes finansijske mogucnosti i musicarenje.licno poznajem ljude koji odvajaju zadnju paru za koji litar benzina da bi proveli dan na reci.i mogu ti reci da su oni posteniji i savesniji ribolovci od mnogih imucnih koji se prodaju za velike cuvaoce reka.na kojoj slobodnoj vodi u srbiji mozes uloviti vise komada krupnih pastrmki u istom danu?ja nisam obisao veliki broj reka jer mi obaveze ne dozvoljavaju,ali ako postoji takva  kazi mi nacicu vremena da je obidjem.
danas u srbiji niko nije gladan da bi morao da se izdrzava od ulovljene ribe.ako neko i postoji koliko mora dnevno da ulovi pastrmke da bi mu se isplatilo?
ja tvrdim da se riba uzima najvise da bi se drugima pokazala.sve u cilju dokazivanja svojih kvaliteta i lecenja kompleksa.
svake godine platim dozvolu(iako smatram da je to bacanje para) i nikad ne pokusavam da novac izvucem kroz ulov jer ne volim da jedem ribu.a kako ces ti sa objasnis nekome ko da 4500+doplata ova+doplata ona+...+....+voli da jede ribu da treba sve da vrati u vodu?? :doh: jedini nacin je da se minimalna mera popenje na 40cm i jedna dnevno . pa ko ulovi toliku ako zeli neka je uzme
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
simpson H je napisao(la):
Milanče je napisao(la):
simpson H je napisao(la):
...propagiraju iskljucivo varijantu "uglavnom pustam ali nekad i ponesem" sto je totalna glupost.

A zašto bi ovo bilo totalna glupost???

Zato sto je glupost napisati C&R u tom slucaju! Ispravnije je napisati UiPP(cist domaci izum pa odatle i domaca slova "Uhvati i Ponekad Pusti).
Glupost je staviti znak jednakosti izmedju price o C&R i UiPP... A samo delo nisam komentarisao niti cu!

Moj način ponašanja je UiPO (Uhvati i Ponekad Odnesi). Naravno samo tamo gde je moguće, kada je moguće, ako je riba u meri i stekne se još gomila faktora koji presude u tome da ribu odnesem.
Da pojasnim - u 2008-moj sam odneo 2 lipljena sa Drine i 10-tak kalifa sa Ribnika. Sve ostale uhvaćene ribe sam pustio (stotine riba raznih vrsta od štuke preko smuđa, bucova, kalifa, potočara i naravno najviše drinskih lipljenova u meri su u pitanju). Ti kažeš da ja nisam C&R mušičar. Iako ja to ne mislim - nek ti bude, lakše mi je tako.

Ali ja shvatam da ti misliš da je to što ja radim totalna glupost - a ja to zaista ne mislim. Čak me vređa!!!
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
sasats je napisao(la):
... jedini nacin je da se minimalna mera popenje na 40cm i jedna dnevno . pa ko ulovi toliku ako zeli neka je uzme...

Apsolutno najbolje razdoblje u poslednjih 10 godina istorije reke Gradac (po meni) bilo je kada je bilo dozvoljeno nošenje jedne ribe duže od 40cm (do korena repa). Bilo je jako puno krupne ribe od 30-35cm a bogami poneko je i odneo onu od 40+. Sam ribolov imao je i jednu dozu napetosti i rivalstva koju ja volim, provođenje dana na vodi u potrazi za najvećom ribom a ne besciljno bockanje siće. Znači imao je sve: i sitnu ribu, i krupne komade, i C&R i nošenje trofejnog primerka (što riba od 40+ na Gradcu svakako jeste). Od kad su se izglupirali sa ekskluzivnim trofejnim ribolovom u pratnji čuvara, zabrani nošenja svih riba... ostadoše i bez iole krupnije ribe pa su priskočili interventnim poribljavanjima... Nadam se da će uspeti da ga vrate na bogatstvo koje je tada imao. A odnošenje trofejnog primerka neka naplate koliko misle da treba.
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Milanče je napisao(la):
Moj način ponašanja je UiPO (Uhvati i Ponekad Odnesi).

Veruj mi tvoj nacin me uopste ne zanima niti ga komentarisem!

Milanče je napisao(la):
odneo 2 lipljena sa Drine i 10-tak kalifa Ti kažeš da ja nisam C&R mušičar.

Jesi li? Pa nisi brate i zasto se ponasas kao da te je sramota zbog toga?

Milanče je napisao(la):
Ali ja shvatam da ti misliš da je to što ja radim totalna glupost - a ja to zaista ne mislim. Čak me vređa!!!

Na to kako ti shvatas ono sto ja napisem, na zalost ne mogu da uticem.
 

MMartic

Hero member
Učlanjen(a)
16.05.2006.
Poruke
3.721
Broj reagovanja
134
Lokacija
Pančevo
Čitam Boki ovaj tvoj post više puta i sve što mogu da zaključim je da si zbog nečega na kraj srca :(
Ne bih da ga ja sad repliciram stavku po stavku, ali meni taj novopečeni elitistički 100% C&R stav malo stvara gorušicu. Pastrmka i lipljen ispadoše "sveti gral", ne može im se nijedna riba približiti po dragocenosti... Ma dragoceniji su i od nas samih...
Ubiti zeca zbog ušiju ili patku zbog 20 CDC pera - pa to je nešto sasvim opravdano, od toga se prave muve za lipljena...
Gajiti životinje i klati ih za hranu isto.

A ko odnese lipljena sa Drine ruke mu se osušile... GLUPOSTI 

Da nisi nikada ruke okrvavio pa i da shvatim da propovedaš , ovako :doh:

P.S. Ja se ceo svoj ribolovački život ponašam isto - po svojoj savesti i nikada se nisam probudio obliven znojem :D Ribu u džakovima nikada nisam vukao i po kafanama i komšiluku prodavao. Sramota me jedino kada ribe ima a ja ne ulovim ništa :yeswink:
 

oholi

Moderator
Urednik
Učlanjen(a)
16.12.2007.
Poruke
10.120
Broj reagovanja
1.186
Lokacija
Čačak
Milanče je napisao(la):
P.S. Ja se ceo svoj ribolovački život ponašam isto - po svojoj savesti i nikada se nisam probudio obliven znojem :D Sramota me jedino kada ribe ima a ja ne ulovim ništa :yeswink:
:respect: :respect: :respect:
 
H

humphrey

Guest
Ako mi dozvolis da kazem nesto na ova tvoj post Milance,ruku na srce gresis ....zaista nema veze sa elitizmom,ja zivim godinama van Srbije i u musicarskim krugovima sirom Evrope je sasvim normalna situacija i opste prihvaceno,mislim bio si ivideo si...osim u kamp situacijama ja ne vidim razlog da se ama ponese i jedna riba....

Drugo ako na ovaj najortodoksniji nacin ribolova ne prihvatamo totalni C&R ko onda?
Jednostavno je  u duhu FF a.....done
 
Vrh Dno