Odrzavanje i zastita konca

black panther

Hero member
Učlanjen(a)
02.09.2014.
Poruke
1.173
Broj reagovanja
2
Lokacija
Leskovac
Interesuje me drugovi,da li necim premazujete konac ''snjuru'' posle pecanja,da li ga susite pre nego sto spakujete stap ili kako vec...cuo sam da se premazuje Glicerolom zbog zastite od ispucavanja...pa rekoh da pitam da li je neko imao uopsteno iskustvo sa glicerolom...
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Bilo bi pozeljno oprati  kanap od  necistoce,prosusiti  kroz krpicu i  opet provuci  kroz neko sredstvo za  mazanje  kanapa .

Postoje  mazalice na silikonskoj  bazi i druge neke po radnjama,a neki  mazu i obicnim  vazelinom. Pitaj trgovce !

Najbitnije ti je da  na kraju sezone  ociscen kanap  namotas  na  neki  veci precnik  zaobljen,kao veca saksija npr.

Tako se nece  pojavljivati ufrckanost ( memorija ) ,na  kanapu s'pocetka sezone i ponasace se  kao nov.
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Ja kako sam cuo da pojedini premazuju i sa obicnom grozdjanom masti... Ja sam kupio u pirotu ovo i skroz mi je ok...
http://www.timeflyfishing.com/prodavnica/fly-floatants-accessories/pz-fly-line-cleaner-and-dressing
 

smoker13

Senior member
Učlanjen(a)
10.09.2012.
Poruke
411
Broj reagovanja
21
Pa i jeste neka vrsta silikona... sa tim mozes i mazati suve muve radi bolje plovnosti... ja malo namazem i sprovodnike na stapu radi manjeg trenja pri prolasku kanapa...  :smoke:
 

black panther

Hero member
Učlanjen(a)
02.09.2014.
Poruke
1.173
Broj reagovanja
2
Lokacija
Leskovac
smoker13 je napisao(la):
Pa i jeste neka vrsta silikona... sa tim mozes i mazati suve muve radi bolje plovnosti... ja malo namazem i sprovodnike na stapu radi manjeg trenja pri prolasku kanapa...  :smoke:
Videcemo to cudo tehnologije kad dodjes!  :D  :tbumb:  :bye:
 

simpson_H

Hero member
Učlanjen(a)
13.05.2007.
Poruke
5.900
Broj reagovanja
6
Lokacija
Beograd
Najbolje je ne koristiti nista od tih sredstava. Vlazna magicna krpa pa suva i to je kraj. Ako je kanap jako zaprljan potopiti ga desetak minuta u lavor sa mlakom vodom i nekim neutralnim samponom (kosili za bebe), isprati pa proci magicnom krpom. Savremene kvalitetne strune nemaju memoriju ako su pravilno prvi put namotane na cekrk, tako da vise ne vazi ono za skidanje sa cekrka van sezone.

Mazanje karika bilo kakvim mastima je apsurdno jer samo dovodi do njihovog lakseg prljanja i ostecenja kanapa. Eventualno zimi da se manje lede ali posle toga obavezno ih oprati.
 

MM

Hero member
Učlanjen(a)
14.02.2009.
Poruke
1.338
Broj reagovanja
635
simpson H je napisao(la):
Savremene kvalitetne strune nemaju memoriju ako su pravilno prvi put namotane na cekrk...

Kako se pravilno namotava struna prvi put na čekrk ? Nekoliko puta sam pročitao da je u kontekstu memorije kanapa to presudno ali ne i o samom postupku.
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Boki brate, zasto onda  zvucne fime proizvode  sredstva za kanap ?  Licno  koristim  mast firme '' LOON '' i savrsen  je za suve  musice ali istim u sezoni par puta  prodjem kanap pa onda kroz suvu .

Uvek kada sam kupvao CORTLAND kanap u sredini ambalaze  je stajala  metalna  kutijica  sa  mascu i  finom krpicom unutra..

Zadnji kanap CORTLAND 444  sam dobio nov uz cekrk pa nisam  video ambalazu i da li i dalje pakuju sa mascu u kompletu.

Cisto iz navike odrzavam kanap i skidam sa cekrka a garanciju koju daje COTRLAND , od 5 god. prebacujem ( mislim na DT kanape ) .

Evo ,posle  tri sezone aktivne sam okrenuo drugu stranu i Boze zdravlja jos  tri sezone ladno .

Hvala za info po pitanju novih materijala  za kanap,nadam se da tu spada i ovaj moj  CORTLAND 444 star  tri god. Eto,posle ciscenja cu ga vratiti na cekrk,po tvom savetu,a taman ako  povezu suncani dani zimus,samo montiram pribor i na reku na 200 m od stana  :tbumb:.

  Ne moram znaci da se zaebavam sa  namotavanjem  sa  okrugle  korpice za ulov,odmah na vodu cim primetim  zimsku aktivnost na povrsini.

Hvala Simps jos  jednom,drzim te za rec po pitanju memorije  ;). Kod kvalitetnih kanapa nije tragedija i ako se  pojavi malo,istegne se postepeno a snazno i vraca se u normalu. :tbumb:
 

Blagoje

Senior member
Učlanjen(a)
27.05.2007.
Poruke
158
Broj reagovanja
59
Lokacija
Priboj na Limu
Bili novi ili stari je sve kanape na kraju sezone perem u mlakoj vodi sa malo sapunice, sušim švedskom krpom i premazujem sredstvom na bazi silikona (pretpostavljam) (Tiemco fly line dressing&cleaning). Onda ih namotavam u veće krugove, preko naslona stolice ili sl. i pakujem u najlon kese koje će spreciti isusivanje. Smeštam u ormar, na tamno mesto. Još uvek koristim strune koje su kupljene pre 17  godina!
 

Mafke Fly

Full member
Učlanjen(a)
17.04.2014.
Poruke
899
Broj reagovanja
1
  Blagoje bravo  !  Na zalost mnoge mlade kolege ne odrzavaju ovaj  bitan deo pribora pa  ga nonsalantno ''spakuju'' u kantu i zamene  novim pocetkom sezone. Jednostavno ih mrzi da peru plutu i  pribor uopste.

  Bez obzira na nacin ribolova odrzavanje pribora treba da  bude kao ritual,bar ja uzivam u odrzavaju pribora.
Mi musicari  koji vazimo inace za ''cistunce'' medju  drugim ribolovcima bi trebali i da opravdamo taj naziv,iako je taj naziv potkovan  sarkazmom i antipatijom od srane drugih  ribolovaca na zalost . ;)
 

Gruja

Full member
Učlanjen(a)
08.09.2012.
Poruke
575
Broj reagovanja
1
Lokacija
Vranje
Upravo tako Mafke!  :tbumb: Nego moracu da se nakanim ovih dana da sredim kanap po ovom Blagojevom receptu  :tbumb: :tbumb:
 

black panther

Hero member
Učlanjen(a)
02.09.2014.
Poruke
1.173
Broj reagovanja
2
Lokacija
Leskovac
Cime da ga mazem ja,nemam to tiemkovo mazalo,jedino da probam guscom masti,ili tovatnom  :D  :D  :D  :hammer:
 
Vrh Dno