palac ili kaziprst!

StY_EsoX

Senior member
Učlanjen(a)
21.02.2006.
Poruke
359
Broj reagovanja
1
Koji stil vise preferirate pri zabacivanju? Dali vam vise lezi da za transfer energije izmenju ruke i stapa koristite palac ili ispruzen kaziprst?? Sta je po vasem misljenju bolje i zasto?

Ja sam do prosle godine koristio tehniku sa ispruzenim palcem a sad sve vise pecam sa ispruzenim kaziprstom i cini mi se da mi ta tehnika mnogo bolje lezi.
Teoretski gledano kada se zabacuje sa ispruzenim kaziprstom rastojanje izmedju tacke rotacije i kontaktne tacke u kojoj se deluje sile je vece, samim tim je i moment koji se stvara za istu silu kojom delujemo na stap vaci nego kod tehnike zabacivanja sa ispruzenim palcem.

P.S jos malo pa ce doci vreme za izbor diplomskog rada! Pokusacu da uzmem rad iz mehanike sa temom mehanika Fly Castinga pa da se malo dublje pozabavim ovim problemom.
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Ja cesto koristim i jedan i drugi polozaj prstiju dok zabacujem. A cesto zabacujem! Evo mojih iskustava:
Palac je u prednosti zbog toga sto je neuporedivo jaci pri kontriranju, sto je, po meni, mozda najvazniji trenutak pri koriscenju stapa. Medjutim, posle duzeg opterecenja ruke u ovom polozaju, pocinje da boli zglob. Onda se ja obicno setim kaziprsta, sa kojim je zabacaj i snazniji i brzi, ali cim zabacim musicu, vracam palac na "svoje mesto", jer sledi kontra, a ona je smesna sa jednim vrlo snaznim i vaznim prstom manje s druge strane plute. Dakle, nije vazno kako cete zabacivati, ali ako hocete normalne kontre i manje opterecenje zgloba tom prilikom, obavezno drzite cetiri prsta sa druge strane, a palac snazno uprite spreda.
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Iskreno ceo zivot sam zabacivao sa palcem na blanku, sa kaziprsom nisam ni probao. Moracu prvom prilikom, pa da vidim o cemu se tu radi.
A sto se tice diplomskog imas od mene RESPECT do kraja!
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Ja iskljucivo koristim palac na vrhu rukohvata. Ovo je najefikasnji metod/grip gde postoje najmanje sanse za agravaciju nerava (repetitive stress injury) u zglobovima. Kada stisnes saku, koji je najprirodniji polozaj prstiju i sklopa sake? Vecinu radova sa bilo kojom alatkom covek obavlja drzeci je na ovaj nacin. Znaci za duge perioda bacanja palac na vrhu je preferirani metod. Za rad sa jacim stapovima od izuzetnog je znacaja da se trenira opustanje sake u periodima transfera energije. Zapravo ono sto iritira nerve je konstantna zgrcenost. Probajte da ako bacate long distance stiskate plutu u momentima najjace aplikacije energije i opustate stisak u "neutralnim" trenucima. Videcete ogromnu razliku, ali ovo treba da postane podsvesna radnja i to nije lako postici.

Ispruzeni kaziprst neki koriste za kraca, precizna bacanja laksim stapovima, cak i u competition casting-u (npr. dry fly kategorija). Medjutim nikada neces videti ozbiljnog takmicara koji se takmici u distance kategoriji sa ispruzenim kaziprstom. Grip koji ce ti dati ono sto ti se svidja kod kaziprst gripa je tzv. V grip. On daje zglob u ravni sa stapom, a palac i savijeni kaziprst formiraju slovo V oko drske. Ovo je odlican distance grip. Za distancu ja koristim i rotaciju za bolji prolaz strune kroz karike, tako da to izgleda kao kombinacija palac i V gripa. Uzmi tenis loptu u ruku i napravi pokret kao da zelis da je bacis. To ti je vrlo blizu V gripa.

Probacu da postavim par snimaka sa gripovima...
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Ja iskljucivo koristim palac na vrhu rukohvata. Ovo je najefikasnji metod/grip gde postoje najmanje sanse za agravaciju nerava (repetitive stress injury) u zglobovima. Kada stisnes saku, koji je najprirodniji polozaj prstiju i sklopa sake? Vecinu radova sa bilo kojom alatkom covek obavlja drzeci je na ovaj nacin. Znaci za duge perioda bacanja palac na vrhu je preferirani metod. Za rad sa jacim stapovima od izuzetnog je znacaja da se trenira opustanje sake u periodima transfera energije. Zapravo ono sto iritira nerve je konstantna zgrcenost. Probajte da ako bacate long distance stiskate plutu u momentima najjace aplikacije energije i opustate stisak u "neutralnim" trenucima. Videcete ogromnu razliku, ali ovo treba da postane podsvesna radnja i to nije lako postici.

Ispruzeni kaziprst neki koriste za kraca, precizna bacanja laksim stapovima, cak i u competition casting-u (npr. dry fly kategorija). Medjutim nikada neces videti ozbiljnog takmicara koji se takmici u distance kategoriji sa ispruzenim kaziprstom. Grip koji ce ti dati ono sto ti se svidja kod kaziprst gripa je tzv. V grip. On daje zglob u ravni sa stapom, a palac i savijeni kaziprst formiraju slovo V oko drske. Ovo je odlican distance grip. Za distancu ja koristim i rotaciju za bolji prolaz strune kroz karike, tako da to izgleda kao kombinacija palac i V gripa. Uzmi tenis loptu u ruku i napravi pokret kao da zelis da je bacis. To ti je vrlo blizu V gripa.

Probacu da postavim par snimaka sa gripovima...
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Ja iskljucivo koristim palac na vrhu rukohvata. Ovo je najefikasnji metod/grip gde postoje najmanje sanse za agravaciju nerava (repetitive stress injury) u zglobovima. Kada stisnes saku, koji je najprirodniji polozaj prstiju i sklopa sake? Vecinu radova sa bilo kojom alatkom covek obavlja drzeci je na ovaj nacin. Znaci za duge perioda bacanja palac na vrhu je preferirani metod. Za rad sa jacim stapovima od izuzetnog je znacaja da se trenira opustanje sake u periodima transfera energije. Zapravo ono sto iritira nerve je konstantna zgrcenost. Probajte da ako bacate long distance stiskate plutu u momentima najjace aplikacije energije i opustate stisak u "neutralnim" trenucima. Videcete ogromnu razliku, ali ovo treba da postane podsvesna radnja i to nije lako postici.

Ispruzeni kaziprst neki koriste za kraca, precizna bacanja laksim stapovima, cak i u competition casting-u (npr. dry fly kategorija). Medjutim nikada neces videti ozbiljnog takmicara koji se takmici u distance kategoriji sa ispruzenim kaziprstom. Grip koji ce ti dati ono sto ti se svidja kod kaziprst gripa je tzv. V grip. On daje zglob u ravni sa stapom, a palac i savijeni kaziprst formiraju slovo V oko drske. Ovo je odlican distance grip. Za distancu ja koristim i rotaciju za bolji prolaz strune kroz karike, tako da to izgleda kao kombinacija palac i V gripa. Uzmi tenis loptu u ruku i napravi pokret kao da zelis da je bacis. To ti je vrlo blizu V gripa.

Probacu da postavim par snimaka sa gripovima...
 

oldsurehand

Full member
Učlanjen(a)
10.01.2006.
Poruke
514
Broj reagovanja
179
Izvinjavam se na trostrukom postu. Imam problema sa otvaranjem sajta. Molim dr. Lucky-ja da obrise suvisne postove.
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Imate dvije vrste rukohvata jedan i najčešći je sa konusnim vrhom kod njegovog korištenja trebao bi ići kažiprst naprijed,mislim da je to tehnika lakša za početnike jer kažiprst je neka vrsta kočnice kad mašemo prem natrag .Mislim da je to francuski način bacanja.

Drugi je rukovat gdje vrh rukohvata nije oboren nego ostavljen to je za tehniku sa palcem prema gore To je Austriski način bacanja .

Sve ostalo je stvar izbora
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nesto nisam siguran da je ova teorija gospodina (ili gospodje/ice) HITNA tacna. Krajnje mi je cudno da ja ovo sto on pise vidim prvi put. Izgleda da sam ja sve ove godine gresio. Mozda me zbog toga obavezno zaboli zglob kad posle desetak klenova "po-kilasa" ubodem jos i bucova od dva kila, jer ja palcem upirem, a drska na stapu mi je half-wels (konusna).
 

HITNA

Senior member
Učlanjen(a)
04.12.2005.
Poruke
166
Broj reagovanja
0
Samo sam rekao da bi trebao ićići kažiprst naprijed ,a kad malo pogledaš to je i logično , sa palcem ti je lakše upirati ako rukohvat nije konusni.....

p.s. U početku i meni je to bilo malo čudno ,ovo mi je prenešeno iz francuske škole kroz koju godišnje prođe oko 200 novopečeni mušičara..nijhov glavni učitelj je Michel Flenet evo i nijhove stranice

http://perso.orange.fr/michelflenet/index.htm
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Mom nacinu bacanja pogoduje full wells (valjda se tako pise, mrzi me da proveravam) drska. Nazalost moj omiljeni stap ali i vecina ostalih stapova ispod tezine 7 nemaju ovakvu drsku. Ovakav oblik zaista pogoduje ako snazno upirete palcem. Moj stil zahteva vrlo snazno drzanje stapa, a to proizvodjaci ne predvidjaju za lakse stapove. Mislim da ima istine u tome sto pises.
 

vlajkoni

Senior member
Učlanjen(a)
14.06.2007.
Poruke
128
Broj reagovanja
2
Kazu:
"palac je prst snage a kaziprst prst tehnike". Ako je meni kaziprst glavni pobijte g.... i pecaj te!
 

pedjabg

Hero member
Učlanjen(a)
31.05.2007.
Poruke
1.554
Broj reagovanja
5
Lokacija
Belgrade
Donekle se slazem sa Vlakonijem, sa Mixmasterom takodje. Anatomski, palcu je mesto nasuprot ostalim prstima (oponira), jer obezbedjuje fiksaciju drske, ali ne treba da se radom ostalih prstiju i upiranjem palca postigne i grcevit stisak (ostace otisci prstiju u pluti  :D), niti suprotno tome, da drska sklisko mrda u saci (dobice se ubrzo zuljevi  :yeswink:). Postoji odredjen nacin koji obezbedjuje fleksibilnu cvrstinu. Licno, cesto mahinalno prilikom zadnjeg forward cast-a na malu distancu dignem kaziprst na plutu pri rotaciji posle snaznih false casts kojima obicno pocinjem, da raspucao vlagu s muve. Kad sam (retko) pecao na Drini, kaziprst kao da sam ostavljao u kolima. :bye:
 

lucky

Founding father
Urednik
Učlanjen(a)
14.11.2005.
Poruke
2.068
Broj reagovanja
2
Lokacija
Niš, Srbija
Iskoristiću ovaj post da pozdravim novog člana Vlakonija i da mu poželim dobordošlicu na sajt.
Ja sam svoje na ovu temu rekao i ne menjam to što napisah. Palac na blank i udri. Gledao sam pre nekih mesec dana starog ološa Doug Swichera po stoti put, i baš sam obratio pažnju na ovaj nazovi probelm. Ja sam zabacivanje učio od čiče i rekoh ajde da proverim da li se nisam nešto zeznuo. Pa nisam, čiča tako baca i nema nikavih probelma.
Ja netvrdim da je ovo neprikosnoveno, ko kako voli nek baca.
 
Vrh Dno