palac ili kaziprst!

becko

Full member
Učlanjen(a)
07.11.2006.
Poruke
771
Broj reagovanja
20
Lokacija
Bajina Basta- Vlasotince
Skoro sam imao priliku da od A.Ivanovica cujem odgovor na ovo pitanje a on je - sasvim svejedno, vazno je da se stap drzi nezno u ruci a koji prst napred i gde  dali na halteru , blanku ili gde vec je irelevantno. Stap se ne sme stazati sto je vrlo cesta greska kako god da se drzi. Ipak moje misljenje je da je kaziprst napred suptilnija metoda iako mi je na pocetku izgledalo da je palac napred mnogo laksi za upotrebu. Uostalom kad se ostali delovi zabacaja pravilno uvezbaju, ali pravilno mislim na back, stop,front stop  sa pravilnim loop -om nevazno na kolicinu konca u vazduhu tek tada se svako moze odluciti za ono sto mu najvise odgovara i kojim hvatom to najpravilnije izvodi.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
ovo o mekoči je 100% tacno. U mom slucaju se je to samo upraksalo. Kada sam prestao da bacam tvrdo i ukočeno nisam ni opazio..osečaj je došao sam. Do početka ove godine nisam ni razmišljao o tome, nisam se bavio tim mislima jer eto sada vec sasvim solidno bacam. Jednom sam izveo kolegu da se oproba u musicarenju. Ne želim se ismijavati ali boljeg opisa nemam...ja sam mu pokazao kako da zabacuje, on se svim silama trudio ali malo i previše  :D pa je to izgledalo ko mlačenje orasa (hehe odmah sam se setio mene kako sam prvi put vežbao na dvorištu). Pokazao sam mu kako može daleko da zabacuje i kontroliše konac...da sve leti pravoliniski..napred i nazad...da to postigne nije potrebna snaga i mahanje...nije mogao da veruje kada je gledao kako opušteno držeči mašem samo iz zgloba a konac ide pravoliniski napred nazad sa nekih 15m strune. Dok mi se divio ko nekom profiju sam i sam shvatio kako sam napredovao u zabacivanju a da nisam ni opazio, koliko mekše zabacujem. On se je trudio dok sam mu još malo pokazivao, prokužio je svoje greške ali bez prakse nema ništa...sa praksom dođe i osečaj a to je ono glavno.
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
dEFINITIVNI KOD MENE PALAC.
Kaziprst me pomalo zbunjuje a  i nezgodno mi je .
Tako da samo PALAC-PROFESIONALAC
 

Mladen

Full member
Učlanjen(a)
16.04.2007.
Poruke
649
Broj reagovanja
19
Kaziprst uvek!

Nikada nisam ni pokusavao sa palcem, mislim da bi zabo vrh stapa u vodu :D
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
Koliko vidim palac (pesnica)je definitivno rasprostranjenija kod nasih musicara nego kaziprst..
No nije zgoreg da se proba,znanja nikad dosta..
---POZDRAV--
 

witch

Hero member
Učlanjen(a)
23.11.2005.
Poruke
6.150
Broj reagovanja
4
Nema tu nikakvog znanja. Pomeriš palac i staviš kažiprst na njegovo mesto. Sve je skoro identično.
 

100ka

Hero member
Učlanjen(a)
27.06.2007.
Poruke
2.136
Broj reagovanja
23
Lokacija
Bg, Srbija
Pošto sam ja ove godine tek počeo da mušičarim lutao sam izmedju palca i kažiprsta i obratno, a onda me je Zeka prosvetlio.
Kažiprst daje bolju kontrolu, palac snagu. Spoj ova dva snage i pokretljivosti dobijate ako približite ova dva prsta sa gornje strane drške, a sa donje obuhvatite sa ostalim prstima :tbumb:
 

Mefisto018

Hero member
Učlanjen(a)
30.12.2006.
Poruke
2.112
Broj reagovanja
0
Lokacija
Nis
U stilu Ive Andrica nema sta
Svaka cast buraz..
Moracu ovo da probam :tbumb: :tbumb: :tbumb:
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Mixmaster je napisao(la):
Nema tu nikakvog znanja. Pomeriš palac i staviš kažiprst na njegovo mesto. Sve je skoro identično.

Ne bih se složio s tobom.Nije ni skoro.Hvat je u potpunosti drugačiji.Zapravo daje drugačije rezultate u zabačaju.To tako odgovorno tvrdim jer sam počeo s palcem,nastavio s kažiprstom,a kad sam vidio hvat sa oba prsta,i kad mi je predočena prednost ovakvog držanja,bez zadrške tvrdim da je ovo najbolje.I inače,svi naši instruktori,i oni koji poštuju distance casting,primjenjuju hvat palcem i kažiprstom.Mnogo je bolja kontrola cijelog sistema u vazduhu kao i prezentavija.O daljini nebih trošio tipke računara.
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
Imam neki dam #6-7, 3,3 M !  Dok sam mahao sa njim morao sam da miksujem malo kaziprst, malo palac. Na kraju me bole oba prsta a i cela sapa. Sada mi stap dodje kao produzeni kaziprst. Vidim ribu, pokazem prstom na nju i kazem - pljuc moje  :D
 

Djole Nis

Hero member
Učlanjen(a)
24.10.2007.
Poruke
2.854
Broj reagovanja
1
Lokacija
Nis, Serbia
Na ovo poslednje da se nadovezem. Hvatove sa gore i palcem i kaziprstom treba kombinovati s ciljem: daljina, preciznost, uzivanje, vrsta zabacaja i drugo ali isto tako sto je mnogo bitno jeste koji stap koristitite. sa jacim akcijama, uzecu npr moju doskorasnju 9ku. ludost je bila stavljati kaziprst gore. Slicno je i sa sadasnjom sedmicom od 3,3 m i tezim stapovima gde vise radi rame, telo i gde i jeste cilj rasteretiti zglob. Isprobavajte i tek kada ne budeti imali umor zgloba, prsta i uopste zaboravili na hvat bicete na cilju  ;)
 

rabbit

Full member
Učlanjen(a)
07.07.2007.
Poruke
703
Broj reagovanja
0
Lokacija
Novi Sad
Rasteretiti zglob,reče ti?

Pa zglob ni nesmije biti opterećen,samo ukočen.Ne?
 

compshop

Hero member
Učlanjen(a)
09.07.2007.
Poruke
1.245
Broj reagovanja
2
Lokacija
Arandjelovac
To ti dodje kao teniserski lakat, soferski hemoroidi, modro dupe konobarice :D
Jednom recju profesionalna deformacija i sve ono sto ide uz posvecenost poslu
Sad nekom je ukocen vise a nekome manje, u zavisnosti od godina ili stimulacije - mislio sam na vodu na kojoj pecas :D

 

alp

Full member
Učlanjen(a)
02.02.2008.
Poruke
572
Broj reagovanja
2
Koga ova tema doista zanima, ozbiljan clanak o prednostima i manama razlicitih nacina drzanja stapa moze procitati ovdje (Tomonori Hiigashi: "Difference In Grip Types, Power Zone In Casting"):

http://www.fedflyfishers.org/Default.aspx?tabid=4469
 
Vrh Dno