Pastrmka 2013.

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Malo sam poranio ali iskreno ne-planski. Danas sam ulovio prvo ovogodišnju pastrmku dok sam pokušavao uloviti neku mladicu na Savi. Pretraživao sam neki vir belim strimerom od 15 cm LINK. I negde na samom rubu vira ze zaletila...čim sam osetio udarac poradovao sam se da je mlada, odmah zatim osetio sam da riba i nije baš velika pa sekundu za tim je iskočila i pokazala se da je reč o dužičastoj pastrmci. Ok, iako neplanski to je prva moja pastrmka u ovoj godini. Slike nemam dok mi ih kolega ne pošalje.
 

Rocket man

Senior member
Učlanjen(a)
11.03.2012.
Poruke
277
Broj reagovanja
0
Lokacija
Bijelo Polje
Svaka cast! Ali rano je nesto gadjala... Vjerovatno je bila bas gladna, ne znam nikada
mi se to nije desilo ali nije ni moglo jer nikada prije prvog maja ne pocinjem i nikada posle prvog oktobra ;)
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
Riba je riba, mene svaka obraduje. Moj prvi upis ove godine je isto bila kalifa, 2-og januara na lizalicu(popsicle). Prekjucer sam isto imo jednu ali mi spade sa udice, prva riba na tubu. Bio ff sajam nedavno pa sam se ponovio sa snowbee switch kanapom, lepota baratat sa njim. Usput pokupio i materijala za tube, navezo nekoliko a onda se zaputio prema reci. Da sam se suzdrzo od bacanja mozda bi jos neka ribica pala. 

Raketa, pastrmke jedu tokom cele godine. :)

Seb, kad se mreste kalife u slovenskim vodama? Cisto poredjenja radi...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
Kada to pitanje postavio slovenačkoj kalifi, njen odgovor bi bio:
Šta kada radimo?  ???

;)

Mada ima par populacija u regionu koje su se setile odgovora.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Krajem decembra i pocetkom januara smo isli gledati na jedno mesto gde se mreste i tamo smo vidili bas lep broj velikih "kalifa" u mrestu.
Jučer kolega koji uglavnom lovi mladicu svojim voblerima je na velikoj daljini od obale dobio dve sličnih dimenzija kao sto je bila i moja.
Jeste, i mene svaka riba obraduje ali kada idem ciljano na neku ribu sve ostalo sto se desi mi je vise nekako malo manje zadovoljstvo ali ipak lepo je da se nesto desava. 

Trebao bi do polovice februara jos barem dva puta na mladicu i onda je zatvorena do oktobra na nasoj vodi. Pa polako dolazi mart i pocinjemo sezonu na jednoj maloj recici sto nam se uliva u Savu. Tamo je lepa populacija potocnih ali sve su uglavnom malene taman za zafrkanciju sa laganim priborom.
 

jeprli

Senior member
Učlanjen(a)
26.01.2011.
Poruke
134
Broj reagovanja
0
He :) pretpostavlkam da su vecinom sterilni primerci, ali uvjek ima iznimke. Interesantno da nas deli cak 4-5 meseci razmaka u mrestu. Kod mene se to odigrava krajem aprila pocetkom maja, kad sneg pocne da se topi u planinama.

Malo offtopic, Goci i ovde je neko doneo sterilne babuske kao ljubimce pa eto ih nakon 15-ak godina osvojile provinciju, 2 sliva hudson bay-a su zarazena babuskom sada, i to maltene od izvora. 1000m nadmorske visine i 8 meseci zime joj ne mogu nista u 2 metra vode.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Kod nas se u reke ne ubacuje sitna malecna dužičasta pastrmka pa je ima  ;) tako da im je mrest uspešan...
 

Goci

Hero member
Učlanjen(a)
03.04.2007.
Poruke
2.772
Broj reagovanja
0
Lokacija
Niš
:eek:

:(

Iskreno sam iznenađen ovim podatkom. Znam za nekoliko populacija kalife u regionu koje se uspešno mreste (kanal Dubrava u Hr, jedna rečica u Jadranskom slivu gde ima i mekousne), ali nisam znao da je to česta pojava na vodama dunavskog sliva u Sloveniji.

Da li si siguran da te male nisu pobegle iz ribnjaka? Na Drini iznad jezera Perućac, konkretno oko Višegrada, kalifa od 100 g ima koliko i beovica, ali su sve poreklom iz ribnjaka.

Nije mi poznato da u Srbiji postoji reka gde se kalife uspešno mreste. Neke pokušavaju mrest, ali je potpuno neuspešan, najvećim delom jer se "zaboravile" da treba zatrpati ikru.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
za ove vode koje ja znam u okolici kako funkcionisu je tako da tamo u blizini reke nema ribnjaka...jer, RD gojilista su nekoliko km udaljeni od reke i nisu povezane sa rekom. Jedino RD Radocljica koja ima lep komad Save u svom upravljanju imaju gojiliste relativno blizu reke ali Sava dolinka npr. totalno slucaj za sebe ;) Verovo ili ne uspeva u mrestu. Proverit cu jos neke podatke pa da ti dam 100% ispravne informacije.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
Evo, kao sto sam ti vec rekao. Sve je 100% da joj mrest uspeva. Da pobegne iz nekog gojilista je to nemoguce i da popuni sve revire i pređe sve brane u jednoj reci. Male pastrmke se na ubacuju nego "one taman za na udicu" ;) To su prave kako mi ovde kažemo "naturke"...prirodne divlje ribe i ima ih negde više negde manje. Malo sam telefonirao da proverim moja lična zapažanja. Moja RD isto tako funkcioniše i 99% sve ostale. Pričao sam i sa jednim čovekom iz RD Bled i isto to tvrdi i zapaža. Te male pastrmke su sve natur  :yeswink:

Dakle ovim krasnim Dužičastim stvorenjima koje neki nekim cudom ne vole uspevaju i ja im se divim.
Live long Rainbows  :firends: 

mali inspiracijskog sadržaja link ;) Na ovom snimku 1:04; 1:12-1:20 to je neprocenjiv dozivljaj u ribolovu pastrmke na FF i to najbolje zna da pruži ovo krasno dužičasto stvorenje. Jedva čekam otvor.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
no, moja prva ovogodišnja...udarila je na ovo s t r i m e r č e dok sam pokušavao prevariti neku "mladu". Sutra ako dobijem "ekipu" za akciju posle predavanja idem ponovo na Savu. Možda mi se posreči sa mladicom. Danas je sve opet pokrio beli snežni pokrivač ali tek toliko da osveži pogled na zimsku idilu.

Završio sam 2012. sa pastrmkom i 2013. započeo sa pastrmkom  :)
 

Prilozi

  • winterrainbow.jpg
    winterrainbow.jpg
    172,6 KB · Pregleda: 487

saleja

Senior member
Učlanjen(a)
14.07.2010.
Poruke
488
Broj reagovanja
1
Lokacija
Jagodina
JA bre sto nas MUCIs :bangbang:

hahhah salim se.... Svaka cast lep ulov...  ja jedva cekam, ustvari ne mogu vise da cekam. Samo su mi tackice pred ocima.... ah samo da docekam, idem tri dana na otvaranje... tri dana tri reke .
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
:D evo pre 1h sam dosao sa vode. Ledeno LEDENO ledeno! Sutra ujutro -17C° pa onda sneg i do srede 1m ima da ga padne. 14. Feb. je zadnji dan sezone za mladicu pa ču probati ako bude moguće još tada jednom na vodu a onda tek Marta. Martra se otvara jedan deo naše Save i tada ide moj helios na krštenje. Nadam se nekim finim pastrmkama  ::)
 

MAFKE

Senior member
Učlanjen(a)
23.12.2012.
Poruke
363
Broj reagovanja
1
Lokacija
jagodina
          Seb,sve cestitke na lepom ulovu. Ima dana za Helios  :yeswink:.
 

sebastian

Hero member
Učlanjen(a)
12.05.2006.
Poruke
10.403
Broj reagovanja
6
hvala Mafke! Da, HELIOS jednom negde marta...nadam se več negde početkom.
 
Vrh Dno